25 Nisan 2015 Cumartesi
Rize5 °C
Rizede listeler seçmenin içine sindi mi?
D. Ali TAŞÇI: “YÜZÜN MAYMUNA DÖNMÜŞ!”
Seyfullah FIRAT: ARAP DÜNYASININ SANCISI
Sefer YAZICI: ALATURKA
ATATÜRKE SALDIRMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ

İsmet KÖSOĞLU

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

APOYU KİM ASMADI?

Salı :

Yıllardır tartışılıyor.

30 bin insanın katili niye halen sağ, adada adam gibi bakılıyor?

‘Devletin parası ve imkânlarıyla niye besleniyor?’ şikâyetini ben de yapıyorum.

Yıllarca milletimize huzur bırakmayan yabancı piyonu satılmış APO yanlış hatırlamıyorsam 1999 Şubat ayında Kenya’da Türk makamlarına teslim edildi. Üstelik onu teslim alan askerlerimizden birisi bugün adeta niye teslim aldın diye Ergenekon’dan yargılanıyor, Silivri’de içeriye tıkıldı. Orası ayrı bir konu.

O tarihe iyi bakmak lazım.18 Nisan 1999 seçimleri öncesinde oluyor bu teslimat işi. İktidarda DSP’nin ortağı olduğu bir koalisyon hükümeti var.

18 Nisan 1999 tarihinde yerel ve genel seçimler yapılıyor. O tarihte Meclis dışında olan MHP tarihinde ilk defa %17.98’lik büyük bir oy oranına yükselerek 129 milletvekili ile mecliste yerini alıyor. Bu seçim ile de 22 yıl sonra hükümete ortak oluyor.

Şunu iyi bilmemizde fayda var. APO MHP’nin mecliste olduğu zamanda İmralı’ya yatırılmadı. APO katili MHP mecliste hiç yok iken Kenya’dan getirilip o adaya tıkılmıştı.

Terör konusunda gerçekten zor durumda ve neredeyse köşeye sıkışan hükümet bu katilin asılmamasını geliyor gidiyor MHP’ye bağlıyor. Bence bu yanlış bir davranış. Terörü önleyeceği gerekçesiyle çok yanlış bir şekilde ortaya attığı açılımın kimlere iyi geleceği gelişen süreçte ortaya çıkmıştır. Açılım sayesinde kanunların aradığı teröristler törenlerle karşılanır olmuş, ayaklarına mahkemeler kurularak zoraki salıverilmişlerdi. Siz bugün onların yeniden yakalanıp içeri atılmalarını ne kadar gerçekçi buluyorsunuz. Onlar şayet Habur’dan girdiğinde tutuklanıp adil yargılansaydı hiç de yüksek bir tepki çekmezdi.

APO’nun asılmaması için Meclisten idam kaldırıldı. İdamı kaldıran yüce mecliste kim ve hangi milletvekili ne yönde OY kullandı kaç kişinin haberi var?

Yaptığım kısa bir araştırmada 1 AĞUSTOS 2002 tarihinde TBMM Genel Kurul tutanağına ulaştım.

1 AĞUSTOS 2002 tarihinde Yüce Meclis İDAMIN kaldırılıp kaldırılmamasını oylamış.

O tarihte üçlü koalisyonda hükümet ortağı olan MHP’nin 129 Milletvekili var. Listeye şöyle bakınca oylamaya katılan Milletvekillerinin yalnızca MHP üyesi olanların tamamı RED oyu kullanmış.

DSP, DYP, YTP, SP, ANAP, AKP ile Mehmet AĞAR ve Cemil ÇİÇEK’in de aralarında bulunduğu 13 bağımsız milletvekilinin KABUL oyu kullandığını görüyoruz. Saadet Partisi’nden Rize Milletvekili Mehmet BEKAROĞLU, ANAP Rize Milletvekilleri Mesut YILMAZ, Ahmet KABİL, Kocaeli ANAP Milletvekili İkizdereli Sefer EKŞİ de KABUL oyu verirken MHP İstanbul Milletvekili İkizdereli Bozkurt Yaşar ÖZTÜRK’ün RET oyu verdiğini görüyoruz.

O tarihlerde parçalanmış Sadet Partisinden ayrılarak AKP çatısı altına giren 53 Milletvekili var ve tamamı idamın kaldırılması yönünde KABUL oyu vermiş iken bugün APO’nun asılmamasının müsebbibi olarak MHP nasıl suçlanır? Siyaset bu kadar nankör olmamalı.

MHP İdamın kaldırılmaması için oy kullanmış. Bugünkü Başbakanın mecliste olmadığı yani milletvekili seçilmediği o sürede 53 AKP’li idam kaldırılsın diye oy kullanmış.

İdamın kaldırılmasına yardımcı ol, bugün gel ‘MHP APOYU asmadı’ sözlerini söyle. İnsana gülerler.

Okuyucu Yorumları
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Toplam 30 yorum.
 • aAbdullah21 Nisan 2015 Salı 11:50topu taca atmak

  yasa değişikliğine kadar ABD apoyu MHP nin olsuğu hükümete teslim etmedimi peki neden yasa değişikliğine kadar beklettiler idam etmediler

 • ibrahim cerit07 Mart 2015 Cumartesi 16:56apoyu kim asmadi

  Yukaridaki bir yorumda.idamin kaldirilmasi dogrultusunda AKPARTILI 53 vekilin evet dedigi yazilmis AKPARTI kuruldugunda 50 vekil gedi partiye 27 vekil ret kullandi 23 u oylamaya katmadi bu nasil bir iftira lutfen iyi arastirin

 • Kul18 Şubat 2015 Çarşamba 13:56Aman haa

  “Batıl / yanlış şeyleri söyleyerek insanlara nasihat eden, konuşan şeytandır. Hakkı söylemekten sakınan ise dilsiz şeytandır.”

 • pehhhjjj27 Ekim 2014 Pazartesi 16:06vayy

  o gün istifa etseydi mhp yeniden seçim olurdu ve şah olurdu şahhhh

 • Emrah arslan12 Ağustos 2014 Salı 03:10Idam kararı

  Peki her şey iyi güzel de Apo yakalandığı tarihte idam cezası halen daha da yürürlükteydi neden o 1999 tarihinde iktidarda olan siyasi parti idam etmedi bunu açıklarmısınız neden 1ağustos 2002 de seçim yapılıp idam kaldırıldı ve ondan sonra iktidar geçen AKP ye suç atıldı ve birde idam yürürlükteyken neden bekletildi hadi bunlarda açıklama yaparmısınız

 • Seçil Kayıran15 Mayıs 2014 Perşembe 20:16.

  Ben yıllardır bu olayı araştırıyorum kesinlikle doğru.

 • Bilir Kişiii19 Mart 2014 Çarşamba 11:33OKUYUN OKUYUN !

  3 Ağustos 2002’de ise koalisyon ortağı MHP ile, AKP ve SP itiraz etse de, Meclis’ten bir yasa daha ANAP ve DSP oylarıyla geçti. ’Savaş ve çok yakın savaş tehdidi hâllerinde işlenmiş suçlar hariç’’ diğer idam cezaları müebbet ağır hapse dönüştürüldü. Öcalan da kapsama girdi.

  Ardından 7 Mayıs 2004 tarihinde yeni bir Anayasa değişikliği yapıldı. Meclis’te iki parti AKP ve CHP vardı. Teklif, 193 AKP’li milletvekilince TBMM’ye verildi ve ‘’Savaş ve terör’’ istisnası da kaldırıldı. Anayasa’ya ‘’Ölüm cezası ve genel müsadere cezası verilemez’’ maddesi eklendi.

  DGM’ler de aynı paket içindeki bir başka maddenin kabulü ile kaldırıldı. CHP’nin de desteklediği teklif, 8 ret oyuna karşılık, 457 oyla benimsendi. Böylelikle idam cezası tamamen kalktı. O tarihte TBMM’de 365 AK Parti, 177 CHP milletvekili vardı.

  varmı bii yanlış ?

 • orhan13 Mart 2014 Perşembe 21:52gerçekleri saklamayın !!!

  Tarih 31 Temmuz 2002.

  İdam cezasının kaldırılmasını öngören düzenlemenin de yer aldığı 14 maddelik anayasa değişikli paketi Adalet Komisyonu’nda görüşülüyor. Öcalan’da İmralı’da yatıyor. İktidarda DSP, ANAP ve MHP var. DSP’den YTP doğmuş. AK Parti ise henüz yeni kurulmuş ve Fazilet’ten devraldığı 53 milletvekili var.

  AK Parti bir önerge veriyor. Diyor ki, idam cezası, paketten çıkarılsın. Önerge 7 oya karşı 10 oyla reddediliyor. MHP’li üyeler ne yapıyor dersiniz? 5 üye çekimser kalıyor. Yani o tarihte Öcalan’ın idamı, MHP için ‘çekimser’ kalacak kadar önemli bir vaka değil. MHP’li üyeler önergeye destek verse, 10’a karşı 12 oyla idam cezasının kaldırılması önerisi paketten çıkarılmış olacaktı. Demek ki, ‘idam’ için MHP’nin sayısı yeterliymiş.

  Sonrasına bakalım. İki gün sonra paket Genel Kurul’da oylanıyor. 162 ret oyuna karşılık 262 kabul oyu çıkıyor. MHP’li vekiller ret cephesinde. Neden? Çünkü verilen ret oyları, paketi tehlikeye düşürmüyor. Herhalde tehlikeli durum olsa, tıpkı Adalet Komisyonu’ndaki gibi çekimser kalırlardı.

 • abuzittin07 Ocak 2014 Salı 14:36hımmmm

  MHP red oyu oyu kullanmış APO' yu asalım mı HAYIR 129 RED red demek KIRMIZI demek kime ne yutturmaya çalışmaktasın Muhalefet elbette idam kalksın diyecek iktidarın yıkılması için bu gün akp ye oynanan oyunları o zamanlar sizler sergilemediniz mi biz koltukta oturalım da nasıl kokarsa koksun bu balık he he

  HİÇ BİR ZAMAN UMUDUMU YİTİRMEDİM. AYAKTA DURUYORSAM BEKLEDİĞİM UMUTLAR SAYSİNDEDİR. DİLENMEDİM DİKLENMEDİM. HER ŞEYİ ALLAH ŞÜKÜRLE İSTEDİM. VERDİĞİ HER ŞEY İÇİN YÜCE RABBİM BENDEN RAZI OLSUN.

 • ötüken31 Ekim 2013 Perşembe 22:45mhp ise;

  arkadaşlar öcalanın idamını o dönemde mhp engelledi diyorsunuz madem öyle akp hükümeti şuan tek başına iktidar o assın o zaman öcalanı idamı geri getirsin. neden öcalana çeşitli haklar tanıyor daha iyi asabilmek için mi? neden akp hükümeti asmıyor diye sormuyorsunuzda 57. hükümet neden asmadı diyorsunuz diyelim ki 57. hükümet beceriksizin tekiydi akp şimdi çok becerikli diyorsunuz neden asmıyor arkadaş her türlü yasayı çıkartmak için elinden geleni yapıyor öcalanıda assında görelim ne kadar doğru söylenenler.

 • Mustafa26 Temmuz 2013 Cuma 10:31İdamı MHP engelledi

  MHP idamı nasıl engelledi?

  Ankara 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından kurduğu silahlı örgütü PKK'yı, aldığı kararlar ve verdiği emir ve talimatlarla sevk ve idare ederek, devletin hâkimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmağa yönelik eylemleri gerçekleştirdiği sabit görüldü. Abdullah Öcalan, oybirliği ile idama mahkûm edildi. Karar Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından da onandı.

  Daha sonra bu idam cezasının Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylanması gerekiyor.

  İnsan Hakları Mahkemesi'de Abdullah Öcalan'ın için bir karar verme aşamasındadır. Kararı beklemek sadece uluslararası bir bürokrasinin gereğidir. İnsan HaklarıMahkemesinin vereceği karar ne olursa olsun , Türkiye Cumhuriyeti kendi kararını , İnsan Hakları Mahkemesinin aksi dahi olsa uygulamakta serbesttir.

  Buna rağmen uluslararası bir bürokrasinin gereği olan beklemeyi Türkiye Büyük Millet Mesclisi adına koalisyon ortağı üç lider imzaladılar.(12/01/2000)

  İktidarda DSP, ANAP ve MHP koalisyonu var. DSP’den YTP doğmuş. AK Parti ise henüz yeni kurulmuş ve Fazilet’ten devraldığı 53 milletvekili var.

  MHP tabanı idam kararının bekletilmeden mecliste oylanmasını istemiş ancak Devlet Bahçeli parti tabanına idamın garantisi benim diyerek güvence vermiştir.

  Bu arada DSP İdam cezasını kaldırılması için çalışmalara başlamıştır. 31 Temmuz 2002 tarihinde İdam cezasının kaldırılmasını öngören düzenlemenin de yer aldığı 14 maddelik anayasa değişikli paketi Adalet Komisyonu’nda görüşülüyor. Öcalan’da İmralı’da yatıyor.

  AK Parti bir önerge veriyor. Diyor ki, idam cezası, paketten çıkarılsın. Önerge 7 oya karşı 10 oyla reddediliyor. MHP’li üyeler ne yapıyor dersiniz? 5 üye çekimser kalıyor.

  MHP’li üyeler önergeye destek verse, 10’a karşı 12 oyla idam cezasının kaldırılması önerisi paketten çıkarılmış olacaktı. Yani MHP çekimser kalarak idam cezasının pakette kalmasını sağlıyor.

  Sonrasına bakalım. İki gün sonra paket Genel Kurul’da oylanıyor. MHP’nin 117 ret oyuna karşılık, 244 kabul oyu çıkıyor. MHP’li vekiller ret cephesinde. Neden? Çünkü verilen ret oyları, paketi tehlikeye düşürmüyor. Herhalde tehlikeli durum olsa, tıpkı Adalet Komisyonu’ndaki gibi çekimser kalırlardı.

  Vahim olan bir durum daha var. Koalisyon ortakları idam cezasını kaldırıyor ama MHP ‘Benim için hükümet sorunu olmaz’ diyebiliyor. Tüm siyasetinizi dayandırdığınız Öcalan’ın idamı sizin için hükümet sorunu olmayacak kadar önemsizse, önemli olan nedir? Ne olursa hükümeti yıkarsınız?

  Cevabını 5 gün sonra Bahçeli veriyor. O tarihte MHP’siz hükümet formülleri konuşulmaya başlanınca Bahçeli, Bursa’dan açıklıyor: ‘Seçimler 3 Kasım 2002’de olmalı. Yoksa bu hükümet bozulur.’

  Sözün özü şudur; Öcal’ın idamını erteleyen belgeyi MHP,DSP ve ANAP liderleri imzalamıştır. İdamın kaldırılmasına AKP, DSP, ANAP, YTP, DYP, SP destek vermiştir. İdamın kaldırılmasına red oyu veren MHP ise hükümetten istifa etme cesaretini gösterememiştir.

  Hiç şüphesiz ki İdam cezasını kaldıran DSP Öcalan’ı ipten almıştır.
  Ancak, bugün 7 den 70 e MHP tabanı, Devlet Bahçeli’ye şu soruları soruyorlar:
  1- İdam Kararı meclise geldi. Mecliste oylanmasını neden istemediniz?
  2-Oylanmasını istediniz ve gücünüz yetmediyse neden koalisyonu bozmadınız?
  3- Neden idam kararının Mecliste bekletilmesine imza attınız?
  4- İdam cezasının paketten çıkarılmasında neden çekimser kaldınız?
  5- Öcalan’ın asılmasını garantisi benim diyen Bahçeli neden sözünü tutmadı?

  1999 seçimlerinde aldığı %18 oyla mecliste bulunan MHP bu yaşananlardan sonra 2002 yılında girdiği ilk seçimde %8 oyla meclis dışında kalmıştır.

  MHP tabanı, partiyi Meclis dışında bırakmak pahasına Bahçeli’yi cezalandırmıştır.
  Seçim sonrası Devlet Bahçeli istifa etmiştir. Ancak Bahçeli’nin arkasındaki güçler istifasını geri alması için baskı yapmış Bahçeli de istifadan vazgeçmiştir.

  Bahçeli istifadan vazgeçse de, hesap vermekten vazgeçemeyecektir. Sorumluluk sahibi her MHP’nin eli Bahçeli’nin yakasındadır.
  Bu Dünyada olmazsa öbür Dünyada.

 • Rizvan İMAMOĞLU emkli Öğrt.Yazar02 Temmuz 2013 Salı 17:32ASIL KONU APOYU ASMAK MI YOKSA BU YOLLA SİYSİ YATIRIM YAPMAKMI.

  Yorumlarokudum, herkes ustakesri gibi kendine yontuyor. İdamin TBMM de kaldırılması oylanırken kimler idam kaldırılsın diye oy verdi . Bu biliniyor. Kimler idam kaldırılmasın diye oy verdi buda biliniyor. Diğer yorumlar sorumluluğu başkalarına yükleme cabasından başka bir şey değildir. Erkekçe bir tek MHP İdamin kalkması hauır oyu verdi. Diğer partılerin tümü paşa paşa meclise gelip idamin ksaldırılmasına oy verdi. Oyverenler belli vermeyende belli. Şimdilerde ise afla çıkarılması gündemde. Siz yine mecliste birlik olup af kanunu ile "APO"YU Salıverirsiniz. Çünkü bunu ABD İstiyor. KACINIZ BU İSTEĞE KARŞI DURABİLİRSİNİZ? gELİN BİZ ONA BAKALIM.

 • demiralişbozope09 Nisan 2013 Salı 16:35Sorun Bahçeli!!!!!!!!!

  129 red oyu verdi ama koalisyonu Bahçeli bozdu!AKP ye zemin hazırlayıp yedek lastik olarak görev almasına bahçeli neden oldu..MHP yi mehape yapan bahçelidir!

 • İsmail KALENDER26 Temmuz 2010 Pazartesi 16:26İşte sana cevap

  Abdullah bey sizde ya bilgi noksanlğı var yada kasıtlı cevap istiyorsunuz.İdamın kaldırılması mecliste oylandığı zaman 57. hükümet iş başındaydı.Doğru ama şunu soruyor komisyonlardan bu tasarı niçin geçti; çünkü o komisyonda bulunan şahıslar her partinin milletvekili sayısıncadır.Zaten koalisyon ortakları ANAP ve DSP idamın kalkması yönünde oy kullandılar. Haliyle MHP ne yapacaktı? ANAP, DSP, YTP, DYP, 53 milletvekili AKP, SP ve ayrıca 12 bağımsız millet vekili vardı. Bu saydıklarımın hepsi idamın kalkması yönünde oy kullandı. bence bu gökkuşağı koalisyonu oluştuğu gün sayın Dr.Devlet BAHÇELİ onları başbaşa bırakıp koalisyondan çekilmeliydi. gerçi fazla geçte kalmadı takriben 2 ay sonra Kocayayladan seçim startını verdi. Şunu bütün dünya alem bilirki o bebek katilini MHP'lilerin en yumuşak huylusuna bıraksan o caninin 24 saat yaşamasına müsaade etmez. Ne hikmettir bilinmez bunun hesabını o caniye SAYIN diyenlere değilde hala MHP'den sormak isterler. Hak veriyorum çünkü kar beyazdır leke kaldırmaz. Akıllı olmakta fayda vardır....

 • yuceltanay25 Temmuz 2010 Pazar 18:33MHP Y İ SUÇLAMA KOLAYLIĞI YERİNE

  Mhp hükümeti koalisyon hükümetiydi.MHp millet vekilleri idamın kaldırılmasına karşı hayır oyu verdiler,bu meclis tutanaklarında var,idamın kaldırılması için evet oyu verenlerin bir kısmıbugün AKp'de millet vekilli,Demezlermi sana Mhp senin gibi Büyük bir çoğunlukla iktidara gelmedi ey Akp Sen niye asmıyorsun Apoyu, senin yaptığın Kürt açılımıda fiyaskoyla sonuçlandı, terörü azaltma yerine çoğaltı,şehit haberlerinin gelmediği bir gün varmi?Abdullah rumuzlu yorumcuya. Millet Akp 'nin zokalarını yutmuyor.Müslüman mahallesinde salyangoz satma vaktı geçti. Akp terörle uğraşma yerine trabzonda sümella manastırını ibadete açıyor,tarih çok ilginç trabzonun fetih yıldönümü pontuscular çok sevinmişti Akp sayesinde bir gol daha attılar,İçişleri bakanıysa Ermeni soykırımını savunmayı düşünce özgürlüğü diye açıklıyor,aynı içişleri bakani Fransa ve isviçreyi kınamıştı.hükümet destekçisi bir gazetenin yazarı sevri tartışmaya açıp barış projesi olduğunu söylüyor.Referanduma götürülecek Anayasaya 12 eylül darbesi ni yapanlara güya yargı yolu açılıp olay sullandırılıp Akp anayasasına destek isteniyor.Ülkücüleri Irkçı faşist diye suçlayan başbakan ülkücüoylarını almak için Mustafa pehlivanoğlunun mektubundan paşajlar okuyor.tamamını okumuyor milliyetçilik geçiyor diye 12 eylülde tutuklu olan ertuğrul Günayın babasının cenazesine katılamadığından bash eden Başbakan Ve Akp kurmayları demokrası havarılığına soyunup ülkeyi demokratikleştirdiklerinden söz ediyor fakat Silivride Tutuklu olan prof. Mehmet haberalın Annesinin cenazesine neden izin verilmediğinden bash etmiyor. iki göz yaşıyla millet Akp1nin zokalarını yutacaklarını zanediyorlar.MHP'ye gelince iyiki var Türk birliğinin ve Türkiyenin bölünmez bütünlüğünün teminatıdır. Türk milleti var oldukça var olacak ve kürt açılımı adıyla ülkeyi etnik guruplara bölen siyaset güdenler asla MHP'yi suçlayamazlar.

 • reis24 Temmuz 2010 Cumartesi 23:50heee akp assın

  yaaaa mhp suçlanıyor,aklanmaya çalışılıyor vesaire...tmm mhp vatandaşı kandırdı cebine çalıştı.söz verdi yapmadı.akp neden saklıyor.bunun bi izahı var mıı.açılım ,anayasa değişikliği bu önümüzdeki referandum.tc devletine ait kaç vatandaş bunları biliyor.neden şeffaf değilsiniz.hadi akp assın apoyu oylar onun olsun.ama bizler gerçek vatan evladıyız.bu memleketi satmaya peşkeşlemeye sakın cüret etmeyin bizler çiftlik sahibiyiz.çiftliğin kahyasını değiştiririz...

 • ABDULLAH24 Temmuz 2010 Cumartesi 10:16BİR KOYUNDAN BİR POST

  Şu soruların cevabini istiyorum sayın yazardan,

  1-İdamın kaldırılmasınıda ihtiva eden paketi kimlerden kurulu hükümet komisyonlardan kata kulle ile geçirip meclise getirdi?
  2-Kasım 1999 da kesinleşen APO nun idamini idamın kaldırıldığı2002yılının sonlarında ki 3 yıllık sürede hühümetin 129 milletvekilli en güçlü ortağı MHP neden gerçekleştirmedi?
  3-Ortakları karşı çıktıysa böyle önemli bir konuda neden hükümetten ayrılmadı?
  Arkadaşlar,kimse kimseyi kandırmasın "Bir koyundan bir post çıkar"bir koyundan bir kaç post çıkartma kurnazlığına soyunan MHP nın sahte lokmalarını bu millet yutmuyor artık...

 • ibrahim22 Temmuz 2010 Perşembe 16:50yürü be kim tutar seni

  tebrikler, yüceltanay, gözlerim yaşardı...!!!

 • yuceltanay21 Temmuz 2010 Çarşamba 15:57MHP TÜRK HALKININ TEMİNATIDIR:

  Terörden beslenen bir parti varsa BDP'dır.Eğer anayasa referandumuna BDP evet deseydi AKp için demokrasi savaşcısı bir parti olacaktı. Akp'ye yakın gazeteciler nazlı ılıcak,mustafa karalioğlu Apoyla masaya oturmayı savunmadımi?Akp bazı yönleriyle Teali-İslam cemiyeti ve prens Sabahattinin Hürriyet ve itilaf partısını benziyor. Eskiden İngiliz muhripler cemiyeti vardı. Bugün de Amerikan dostları cemiyeti var Akp daha fazla demokratikeşmeyle pkk terörünü çözeceğine inanıyor,kürtçe tv kürtçe yer isimlerinin iadesiyle ama Pkk Önce özerklik istiyor sonra bağimsızlık. dişileri bakanın Mesut Barzani ağabeyiside Kürtlerin türkiye,irak, suriye Ve irandan alacaği topraklarda bağimsız kürdistan kurma hakı olduğunu savunuyor.Akp hükümetide kuzey iraka yaptığı yatırımlarla kukla kürdistani himaye ediyor. İşte Mhp ile Akp arasındaki fark MHp Türkiye cumhuriyetinin tematı Türk birliğinin yılmaz savunucudur. o Akp gibi Türkiyeyi Etnik guruplara bölerek ayrıştırmaz. Türk milletinin sesidir.okyanus ötesinden aldığıemirlerle açılım başlatmaz, kuzey İrak a kandile kara operasyonu için ABD'den izin almaz

 • sn. yazara21 Temmuz 2010 Çarşamba 00:27mhp terörden besleniyor: ıspat

  yazınızda güzel tespitler yapmışsınız, olaya vakıf olmasam bende kanacağım yazdıklarınıza,
  meclis aritmetiklerine, partilerin milletvekili sayılarına o güne dair bilgilere ulşaıp okuyucularla paylaştınız,
  peki oylamadan iki gün öncesine ait bilgileri neden paylaşmıyorsunuz, iki gün önce komisyonda yaşananları neden insanlardan gizliyorsunuz.
  --
  komisyonda yaşananlar,
  Ak partili milletvekilleri idamın kaldırılması maddesinin metinden çıkarılması için önerge veriyor. o dönem ak parti şimdiki gibi güçlü değil. oyları yetmiyor. ama neye güveniyorlar. komisyonda tam 6 tane mhp üyesi var. onların sayesinde bu madde geçmez. ama ne oluyor sadece 1 mhp li milletvekili ak partiye destek veriyor. 5 mhp li vekil idamın kaldırılmasına ilişkin maddenin meclise gelmesine olanak sağlamış oluyor.
  ---

  peki apo'yu asmak için bu kadar hevesli olan(!) bu mhp'li vekillerin ve mhp nin hesabı neydi. tutmayan hesabı diyelim.

  halk mhp nin idama hayır dediğini gördüğü zaman zaten erken seçim kararı alınmış diğer partilerinde ne olduğunu görmüş , tüm oylar mhp ye akacaktı.
  mhp burada ne yaptı, neyi tekrarladı. terörden beslenmeye çalıştı, apo'dan beslenmeye çalıştı.işte bu kadar net.
  --
  bu memlekette insanlar bir gün kendilerine mhp li diyenlerden bu memlekete hayır gelmeyeceğini anlayacaktır. üzülürüm tek bir şeye o da mhp li ve ülkücü ayrımını yapamayanların herkesi aybı kefeye koymasıdır.
  --
  sn. yazar lütfen komisyon tutanaklarını okuyucularınızla paylaşın.
  saygılar.

 • İsmail Öz20 Temmuz 2010 Salı 12:22kimler oy verdi

  Seni tebrik ediyorum, bu güzel açıklayıcı, gerçkleri dile getirdiğin için.
  İdamı kaldırmak için imza atan vekiller şimdi akp hükümetinde bakanlık yapiyorlar.
  AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, MHP sıralarına dönerek, "apoyu asmadınız, asamadınız asamayacaksınız" diye bağırdığını biz iyi biliyoruz.
  Teşekürler bu yazı için.

 • ahmet yormaz19 Temmuz 2010 Pazartesi 22:58köse

  syn köse köseler traş olmaz ama bukadar traş yaptıklarını ve yaptığını ahaki gördük çocukmu kandırıyosunkualisyon hükümetınde idam kararı meclise geldı ve idam kararını yanı apo nun idam kararını kaldırdı hükümet o günkü kualısyon hukumetı bunlarda belli ecevit mesut bahçelı bunu sormaya ne gerek bukadar yalan yanlış yazmaya ne hacet saçmaladın resmen. hiçmi receb beyı dınlemedın kırk defa bunu izah ettıler kulaklar var doğruları duymaz senın kulakların bu cınsten galıba.gıt bı yıkattır belkı açılır.

 • fahrı kısır19 Temmuz 2010 Pazartesi 22:48asmak

  bunu uçan kuşa sorsan bilir syn köse mesut bahçelı ve ecevit idam kararını geri çevırdıler mahkeme adalet kararı verdı meclise geldı infaz için bu üç zevat geri çevırıp asmadılar onlar bıryerlerden talımat aldılar oyle yaptılar ama millet onları sandıkta idam ettı ve uyguladı sıyası arenadan sıldı attı mesut sılındı ecoda gıttı sıra bahçelıde bu son seçımlerde onunda sonu geldı işi bıtecek sıyası hayatları son bulacak şu anda intihar edderek dbt ile ortak hareket içindeler sonlarının geldiğine işarettır hayde kolay gelsın.

 • recep inal19 Temmuz 2010 Pazartesi 15:40beslenme

  Diyorlar ki; mhp terörden besleniyor...
  Terörü beslemeyi vazife bilenler, terörden beslenmeyi elbette çirkin göreceklerdir...

 • yuceltanay19 Temmuz 2010 Pazartesi 11:39SOLCULAR BU ÜLKENİN İNSANİDEĞİLMİ?

  Kervan rumuzuyla yazana cevap,Bu gün akp2nin içinde Çok aşırı solcu ve marksist var niye onlara Birşey söylemiyorsunuz. Örneğin Kültür bakanı ertuğrul Günay sümella manastırını İbadete açmakla ve Kürdistan yanlısı Ayrılıkçı Kürtçü ö sanatçı şivan Perveri onure edip Türkiyeye davet etmişti. Aynıı kültür Bakani van akdamar adasındaki kiliseyi ibadete açtı, halbuki Bu kilisede Binlerce Müslümanın kanına girilmişti. zafer üsküle ne demeli Akp !nin insan haklarından sorumlu komisyonun başkani Ateist ve marksist, Mhp 1nin koalisyon yaptığı ulusal Solculardı. Akp gibi Gidipte ayrılıkçı Bdp'lilerle görüşmüyor.vatansever Tüm solcularla Akp Hükümetine karşı işbirliği yapılabilir.

 • kervan19 Temmuz 2010 Pazartesi 10:16beyler kımseyı kandırmayalım

  arkadasın dedıgı gıbı mhp secım oncesı sılogonu oy verın apoyu asacagız dı pekı secımı buyuk oyu aldıda neden solcularla bırlestı ve neden demır sıcakken demırı dogmedı de sımdı akp bu sucu yıkmaya calısıyorsunuz ama hala ınsnların hep bana hep bana olsun bır devırde yasayan ınsanlar olduguna goruyorum nede olsa suda gercek mayası bozuk olan bır toplum var ıcerımızde bu duzelmedıkce devlet buna devletten fayda beklemeın devlet elınden geldıgını yapıyor hatası yok degıl dort dortluk bırını gosterın bana bırazda bu tasın altına bızz elımızı sokalım ış ışten gecmeden ama şuna ınanıyorum devlet elınden geldıggını yapıyor bız bır secımde oy verırken her seyı devletten beklıyorum el el ele olmalıyız yoksa bızımde bazı devletlerden bir farkımız kalmaz muslıman sak uyanık olmamız lazım ve her cuma hutbede ımamın okudugu ayetı kerımeyı 'Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder; çirkin şeyleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.' (Nahl, 16/90 yapmamız lazım

 • yuceltanay18 Temmuz 2010 Pazar 23:02BİR DOSTA CEVAP

  Biz kimseyi kandırmıyoruz. Mhp idam cezasının kaldırılmasına karşı çıkmıştır. oyuda bu doğrultuda kullanmıştır. hükümet koalisyon olduğundan idamın kaldırılmasında başbakan yrd. Bahçelinin imzası var. Bu hükümet protokoludur. Mhp'nin hatası burda hükümetten çekilseydi iktidardı. işte diyoruz Akpye Mhp'yi suçlama yerine Apoyu sen as tek başına iktidarsın,davosta one minute diyordun Birdaha söylede Analar Ağlamasın, açılım ,saçılımı bırak bunların terörü durdurmaya faydası olmaz. gülerle daha fazla demokrasiyle trörü bitirecekmiş. terör örgütü amaçlarına ulaşmak için insan hakları ve demokrasiye sığınıyor.Mhp'yi her zaman savunurunm Dünya Türklüğün partısıdır diğer partiler gibi Türkiydee 36 etnik gurup var diyerek bölücülük yapmaz. birlik ten yanadır. Geçmişte Türk milliyetçiliğ davasında tabutluklarda işkence görmüştür. 12 eylül zindanlarında en ağir işkenceleri Mhp ve ülkücüler gördü.Mhp Akp gibi toplama bir pareti değil bir davanın partısıdır. Türk milleti var oldukça var olacak mhp ve savunduğu kutlu düşüncesi.

 • yuceltanay18 Temmuz 2010 Pazar 16:52MHP ASMADIYSA AKP ASSIN

  Yazar Mhp'nin idam cezasının Kalkmaması için red oyu verdiğini Mhp milletvekillerinin tamamının bu zaten Meclis tutanaklarında var. O zamanki hükümet koalisyon hükümetiydi bugün Akp çoğunlukla tek başına iktidar samimiyse Apoyu assın, asamaz,Akp sadece Demokratik açılım adı altında pkk'ya taviz üzerine ,taviz verdi, Açıldık, saçıldık terör azdı, Analar ağladı, Akp Hükümeti Terörle mücadeleyide Barzani Ağabeyesine ihale etmiş, Aynı Barzani Mısır televizyonuna verdiği demeçte, Türkiye,suriye,irak ve irandan alınacak topraklarda Kürtlerin Bağimsız Kürdistan kurma hakkı olduğunu söylüyor.Akp hükümeti kuzey iraka yaptığı Ticari yatırımlarla Kukla kürdistani finansa ediyor. elektriğini Türkiyeden alan açılan Sınır kapılarından nemalanan Barzani Kuzey irakta Pkk üst Düzey yöneticilerinin bulunmadığını söylüyor. Barzani Bunu söylerken Davutoğlunun Ağabeyi dediği Barzaninin açıklamalarından haberi yok. Her halde uzayda yaşıyor.

 • bır dost18 Temmuz 2010 Pazar 11:08kıseyı kandırmayın

  yazdıkların bıryere kadar dogru kardes ama mhp deyıl mıydı secım oncesınde bıze oyverın apoyu asacaz dıyen vatandası kandırmadımı vatandas mhpye ınanarak oy vermedımı verdı hemde bırdaha bulamayacagı sekılde bırde ozamankı koalısyondakı partılerın altında hepsının ımzası oldugu bır anlasma daha var bır aras tır bakalım neymıs ondan sonra buraya yaz herkes bılgılensın tv lerde kac gun gosterıldı hıc mı ızlemedın ızleseydın mhp yı savun mazdın sende haklısın bıl meden yazıyorsun yalan yanlıs kımse cocuk deyıl artık her kes uyandı bosuna kalemını tuketme bosver

 • A.Kadir Üst17 Temmuz 2010 Cumartesi 13:48kişinin zenaatı

  Köseoğlu köşe yazarlğı zor zenattir.lütfen karayolları ile beledıyenın doldurmadığı çukurları yaz ...

 • MANŞETTEN DÜŞMEYENLER
  ANALİZ
  ÜYE İŞLEMLERİ