19 Nisan 2015 Pazar
Rize14 °C
Rizede listeler seçmenin içine sindi mi?
D. Ali TAŞÇI: “YÜZÜN MAYMUNA DÖNMÜŞ!”
Seyfullah FIRAT: ARAP DÜNYASININ SANCISI
Sefer YAZICI: ALATURKA
ATATÜRKE SALDIRMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atatürk 1923de Rizeli oldu!
10 Kasım 2010 Çarşamba 17:33

Atatürk 1923'de Rizeli oldu!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder M. Kemal Atatürk, 1923 yılında Rizeli oldu.

Fatih Sultan KAR
Kendisine hemşehrilik teklifinde bulunan Rizelilerin isteğini olumlu karşılayan Atatürk, Rize Livası İdare Meclisi üyelerinden Hüseyin Bey ve arkadaşlarına gönderdiği yazıyla Rizeli oldu.

Atatürk’ün Rize ve Rizelilerle tanışıklığı çok eskilere dayanır. Kurtuluş savaşı yıllarında Kuvayi Milliyeciler’e takalarıyla silah taşıyan denizci Laz uşakları Atatürk’ün takdirini kazanmıştır. Milli mücadelede büyük yararlılıklar gösteren kahramanlardan adını bir çırpıda sayabileceğimiz İpsiz Recep, Ketencioğlu Yakup, Dursun Kaptan, Metozade Hüseyin, Mataracı Mehmet Efendi, Tuzcuoğlu Halit Ağa ve Şahinoğlu Osman Kahya’nın yanı sıra pek çok da isimsiz kahraman yer almaktadır.

“Bi tufeğum bi da ben...”

İstanbul’da savaş yılları. Birinci dünya savaşında galip gelen İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunanlılar İstanbul’u işgal etmiştir. Türk’ün ateşle imtihan edildiği bu zor dönemde ekmek karneyle dağıtılmaktadır. Ancak İstanbul’da biri vardır ki, milli mücadelecilere karnesiz ekmek sağlamaktadır. Bu kişi cesaretiyle Atatürk’ün dikkatini çekmeyi başaran Rizeli Mataracı Mehmet Efendi’dir. Atatürk, bir gün bu yürekli laz uşağını yanına çağırır. Bir süre muhabbet ettikten sonra can alıcı soruyu sorar: “Yarın cepheye gitsek, kaç kişiyle gelirsin?” Mataracı Mehmet Efendi, Rizeliye has keskin zekasını ve şivesini konuşturarak “Bi tufeğum, bi da ben senun emrundeyiz paşam” der.

“Tilkinin pazarda işi yoktur”

Kurtuluş savaşı yıllarında çetesiyle birlikte destanlaşan bir diğer isim de İpsiz Recep Reis’dir. Kuvay-i Milliye’ye asker ve silah taşımasıyla kahramanlaşan Recep Reis, Atatürk tarafından vatana olan hizmetlerinden dolayı ödüllendirilmek istenmiş, ancak vatan aşkı ağır bastığından parayı kabul etmemiştir. Grubuyla birlikte mücadelesini Sakarya dolaylarında sürdüren Rizeli Recep Reis, siyasete girmesini isteyenlere “Biz işimizi tamamladık efendiler. Savaşta dik duran başımızı siyasette eğmeyiz. Tilkinin pazarda işi yoktur” şeklinde cevap verir.

Atatürk 1923’de Rizeli oldu

Kurtuluş savaşı boyunca Anadolu’nun muhtelif bölgelerinde savaşan ve milli mücadelenin başarıya ulaşmasında katkıları olan Rizeliler, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi M. Kemal Atatürk’e hemşehrilik teklifinde bulunur. Atatürk, bu teklifi 20 Nisan 1923’te Rize Livası İdare Meclisi üyelerinden Hüseyin Bey ile arkadaşlarına gönderdiği bir yazıyla kabul ettiğini bildirir. 29 Nisan 1923 tarihli Hakimiyet-i Milliye Gazetesi ve Yenigün Mecmuasında haber olarak yer alan gelişme, genç Türkiye Cumhuriyeti’nde büyük yankı uyandırır.

Memleket sularında ıslandı

Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Rize’yi ziyareti, hemşehriliği kabulünden sonraki altıncı aya rastlar. 17-18 Eylül 1924 tarihinde Hamidiye zırhlısıyla Rize’ye gelen Atatürk, Rize halkı, vali Hurşit Bey, komutanlar ve heyetler tarafından karşılanır. Sahilde toplanan halk, Ata’ya ve eşi Latife hanıma büyük sevgi gösterisinde bulunur. Atatürk ve beraberindekileri Hamidiye zırhlısından alıp karaya ulaştırmaya çalışan motor denizin şiddetinden muvaffak olamayınca Müftü Mahallesinden 20 yaşındaki Hakkı Şentürk, dayanamaz ve öne atılır. Denize koşup Atatürk’ü sırtına alarak karaya çıkarmak ister. Atatürk, bu isteği “Bırakın ayaklarım memleketimin sularında ıslansın” diyerek geri çevirir.

Sahilde Ata’yı görmek için toplanan Rizeliler, gemiden yapılan top atışına silahlarıyla karşılık vererek sevgi ve coşkularını dile getirir. Halılar serilen güzergah boyunca kurbanlar kesilir, aynı gün şehirde açılışlar gerçekleştirilir. Ardından Reisi Cumhur Mustafa Kemal Atatürk Hükümet Dairesini, Belediye’yi, Halk Fırkasını ve kumandanlık dairelerini temsil edenlerle görüşür

Atatürk, istirahat için kurtuluş savaşı yıllarından tanıdığı Mataracı Mehmet Efendi’nin konağına çekilir. Mehmet Efendi, bu müstesna misafire Rusya’dan satın aldığı kalpağını hediye eder. Atatürk, İstanbul’a dönünce kalpakla çektirdiği fotoğrafı imzalayarak o günün anısına Mehmet Efendi’ye gönderir. Bu fotoğraf halen Rize’de Atatürk Müzesi’ne dönüştürülen Mataracı Mehmet Efendi’nin evinde sergilenmektedir.

Rizeliler’in hemşehrisi M. Kemal Atatürk, Rize ile olan ilişkisini daha sonraki yıllarda da sürdürerek milli günler ve önemli hadiselerde kutlama mesajları gönderir. Çeşitli dönemlerde telgrafla haberleştiği isimler arasında Mektupçu Behçet Tuzcu, Halkevi Başkanı Oğuz Bey, Mataracı Mehmet Efendi ve Rize Muhafaza-i Hukuk Cemiyeti yöneticilerinden Lazzade Mustafa Efendi yer alır.

Foto-1-.jpg
Mustafa Kemal Atatürk Rize ziyaretinde Rize İskelesinde coşkulu bir kalabalıkla karşılandı.(17.09.1924)

Foto-2-.jpg
Atatürk memleketinde!
Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin çiçeği burnunda vilayeti Rize, 1924 yılının 17–18 Nisan’ında en anlamlı günlerinden birini yaşadı. Rize’ye eşi Latife Hanım ile gelen M. Kemal Atatürk’ün sağında Vali Hurşit Bey ve “Üç Aliler”’den Ali Zırh yer alıyor.

Foto-3-.jpg
Büyük puntolarla duyuruldu
29 Nisan 1923 tarihli Hâkimiyet-i Milliye Gazetesi Gazi Paşa’nın Rizelilerin hemşehrilik teklifini kabul edişini büyük puntolarla halka duyuruyordu.

foto-4-.jpg
Atatürk’ten övgü
Atatürk’ün kendi el yazısıyla Ankara’dan Rize Müdafa-ı Hukuk Cemiyeti’ne gönderdiği ve “Öteden beri herkesin yakından bildiği kahramanlıklarıyla kendilerin tanıtmış olan Lazistan Ahali’nin ülkenin kurtuluşu için azim ve üstün gayretlerini takdir ederiz” şeklinde bir cümle sarf ettiği telgrafı Rizeliler için övgü dolu sözler içeriyordu.

Foto-5-.jpg
Rize Hükümet Konağından Ayrılırken

foto-6-.jpg
Mustafa Kemal Atatürk Rize ziyaretinde Hükümet Konağından ayrılırken

Okuyucu Yorumları
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Toplam 31 yorum.
 • cahitstanbul20 Ağustos 2011 Cumartesi 09:56ATAM İZİNDEYİZ.

  atam izindeyiz bizde FENERBAHÇELİYİZ.....

 • UĞUR BAYRAKTAR01 Nisan 2011 Cuma 20:51KİMİN HADDİNE

  ULU ÖNDERİMİZ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü "O" VE YA "BU" ŞEKİLDE ELEŞTİRMEK HİÇ KİMSENİN HADDİ DEĞİL. ATATÜRK DENEN ŞAHSİYET İYİ BİR KOMUTAN, İYİ BİR SİYASET ADAMI, İYİ BİR EKONOMİST, İYİ BİR LİDER VE İYİ BİR MÜSLÜMANDI.SADECE SAVAŞ YILLARINDA 4 YIL İÇİNDE 1400 KİTAP OKUMUŞ( BU KİTAPLARIN TAMAMI FRANSIZCA DIR) TAM BİR HATİPTİR. HER ZAMAN İÇİN 50 YIL SONRASINI DÜŞÜNÜR ADIM VE ATILIMLARINI ONA GÖRE YAPARDI. ŞİMDİKİ SİYASETÇİLER GİBİ HAZIRI SATIP GÜNÜ KURTARMAYA ÇALIŞMAZDI. VELHASILI KELAM. BU ÜLKEDE İSTER OKUMUŞ OLSUN İSTER OKUMAMIŞ, İSTER 100 YAŞINDA OLSUN ULU ÖNDERİ ELEŞTİRMEK , ONUN SEVİYESİNE , ONUN DEĞERİNE ULAŞMAYA ÇALIŞMAK SADECE HADDİ AŞMAKTIR. AHMAKLIKLA İŞTİGALDİR.

 • Oktay BÜYÜKÇOLAK03 Şubat 2011 Perşembe 14:58TEBRİK

  Sevgili kardeşim Fatıh Sultan bu güzel yazın için teşekkür ederim.Gerçekten çok bilgilendirici bir yazı ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'e allahtan rahmet diliyorum

 • metim önçırak14 Ocak 2011 Cuma 19:23onlar kimseyi sevemez

  sizce onlar atatürkü seviyorlarmı! tabiki sevmiyorlar
  onlar sadece atatürkün ismini kullanarak türkiyeyi nasıl yiyip yiyip bitirebiliriz onun derdindeler. Birde yahudiler gibi kendilerinin türkiyenin tek sahipleri olduklarını düşünürler yeri geldiğinde atatürkü bile tanımaz gecerler ama şimdilik tek çareleri o laiklik ulusalcılık deyip atatürkten kalan mirasları kullanmak için mecburen atatürkün arkasına sığınacaklar. ama siz onlara aldanmayın onların bir hesabı varsa o hesabı onlara düşündürenin de bir hesabı vardır illaki.

 • paşalıoğlu (verçenikli)13 Ocak 2011 Perşembe 03:10karşılıksız

  zatı alilerinin memleketimiz için bu manalı sözleri ve nezaketle kabul ettiği hemşehrilik teklifi rizelilerin onda bıraktığı karşılıksız vatan sevgisidir...

 • Hilmi YAZICI20 Aralık 2010 Pazartesi 13:48KURTULUŞ SAVAŞI GAZİ ve ŞEHİTLERİNE RAHMETLE...

  Herşeyimizi, Dünyanın En Büyük Tarihi Olayı TÜRK KURTULUŞ SAVAŞI GAZİSİ ATATÜRK'e ve ŞEHİTLERİNE borçluyuz. Kurtuluş Savaşı kolay kazanılmadı. Emperyalist ve yayılmacı batı dünyasının emelleri henüz bitmedi, devam ediyor. Ülkemizin birlik ve beraberliğe ihtiyacı var, kavgaya değil.

 • Veli VASİ20 Kasım 2010 Cumartesi 21:03Kurtuluşumuz O'nu Anlamaktan geçer.

  Değerli yorumcular! Bilmeliyiz ki ülkemizin birliği, Milletimizin Dirliği, Geleceğimizin Varlığı O'nu; O büyük Kahraman Türk'ü - ATAMIZI Anlamaktan ve onun izinden gitmekten geçer.
  Bunun için çene çalmak değil çok okumak gerekir. Onun zamanı nasıldı ve neler yaptı- Nasıl muzaffer olduk? Bu gün ne yapılmalı? Bu sorunun cevabı: O'nu Anlamak ve onun izinden gidebilmek, O'nun gibi düşünebilmekten geçer. Ve tabiii O'nun gibi inanmak... Tek bir söz: Bugün Ezanlar bile O'nun Sayesinde okunabiliyor,Kabe'yi Yıkmak isteyenler O'nun Sayesinde yıkamamış: Okuyun Lütfen Bunlar Yazılıdır ve Bu gün için inançlı kesim bunu iyi anlamalı. Atatürk Bizim Vazgeçilmez Değerimizdir Beyler! Atatürk Bizim Varoluşumuzdur Beyler!!!!
  Kurtuluşumuz yine O'nu Anlamaktan Geçer. Lütfen!!!

 • huseyın parpal20 Kasım 2010 Cumartesi 15:05ataturk

  ya allah askına mıllet tutturmus bas ortusu dıye helede cumhurıyetcıler ama bır baksınlarkıııııataturkun yanındakı bayana bası ortulu sıyah gıyınmıs sadece yuzu gorunuyo bır de sımdı yaptıklarını goz onunde bulunduralım ben daha bısey solemem bu bızım bastakılerın kafaları farklı cıkar amaclı basıyo ugrasacak bır seylerı kalmamıs yazıkkı mılletın elbısesıyle ugrasıyolar ayıp ya

 • rumuz hackunlu11 Kasım 2010 Perşembe 11:38daha

  başbakana dıyosunuz cayınızı sattı derelerını sattı dıye derelerı sattı dogrudur fakat çayımızı nereye sattı hanı be cay parasını az gorenler nerdesınız yahu bu cayı sız senede 3 kez topluyosunuz bunun kesme parasını zartını zurtunu kıtı kıtına alıyosunzu yıne de cay parasına az dıyosunuz bu mılletın onune ne kadar sersen yıne de doymaz be nankorlestık artık ha şu tarafa gelınce chp ıktıdara gelse ne olcaktı o satmeyckmıydı he o cokmu para vercektı cayınıza he ulan şimdiye kadar o koltuge gecıpte mılletı soymayan bıtane adam gosterın hadı hangısı gıtcekda o koltuga oturduktan sonra mılletı soymayack olan kımdur kılıcdaroğlumu yoksa uzan mı yoksa bahçelımı yoksa mesutmu hangısı hadı hangısı mılletı dusunur oraya oturduktan sonra her kafadan bı ses cıkmasın lutfen hersey ortada artık ona gore degrelendrn herseyı halk denen bızler artık tek başımızayız o koltuga oturana kadar bızlerın yanında oluyolar oraya cıktılar mı halk kım zaten kımsenın umrunda degılız bu boyle bılıne

 • PAZARLI11 Kasım 2010 Perşembe 10:50İSTANBULTAN

  - BUGÜN ULU ÖNDER ATATÜRK CUMHUR BAŞKANI OLSAYDI , BUGÜN RESEPSİYONA GELMEYENLER GELİRLERMİYDİ (ATATÜRKÜN YANINDAKİ HANIMI ÖRTÜLÜ)

 • salim11 Kasım 2010 Perşembe 09:18E.K

  E.K adlı yorumcuya cani gönülden katılıyorum.
  haberi okurken gururlandım sonlarına doğru hamidiye zırhlısını görünce Lazlara yapılan o hain bombalama olayı aklıma geldi ve keşke hiç açmasaydım dedim bu haberi.hamidiye zırhlısı olayı basit bir olay değildir benim yöremin insanı onurlu,gururlu,şerefli ve namusu için herşeyini verir biz bunlara çok önem veririz ama o olay hiç olmasaydı daha iyi olacaktı.

 • uzman yorumcu11 Kasım 2010 Perşembe 06:22elif kazdala

  Elif Kazdal hanımefendiye teşekkür ederim yorumlarından dolayı.

 • yuceltanay11 Kasım 2010 Perşembe 00:25ATATÜRK BUGÜNÜ GÖRSEYDİ

  Atatürk bugünü görseydi kahrolurdu Her halde Akp iktidarında Rize başbakanın olduğu bir yönetimde Türkiye cumhuriyetine karşı ayaklanmış Bağimsız Kürdistan kurmakiçin Şeyh Sait ve Seyit Rıza'nin heykelerinin dikildiğini anma toplantılarının yapıldığını, Terör örgütüyle Masaya oturulduğunu. Dün savaşarak kazanarak kanla çizdiğmiz sınırların Değişmesi için kimlerin uğraştığını.Hemşerimize niye sahip çıkalım ne yaptıda artık Türkiyde Yabancılara toprak satığı içinmi? yoksa,yoksa kar eden kitleri yabancılara ve yandaşlarına sattığı içinmi? artık satılacak birşey kalmadı gözlerini derelere diktiler?rizenin su kaynaklarını israillere satsın diyemi sahıp çıkacağiz.Atatatürkün hemşerisi olduğu Rize Aydın bir rizeydi birde şimdi bakın tarıkatların ve cemmatların Örümcek ağı gibi sardığı bir Rize var.

 • elif kazdal10 Kasım 2010 Çarşamba 22:33atatürk

  bu resımlerde atatürkün eşinın başı örtütlü ve de sıyah bır giysi gıymış bugün atatürkçuluk adı altında baş örtüsune karşı çıkanlar atanın eşine ve eşinın ruhuna ezıyet ettığinın farkında değiller galıba işte atatürk gibi tayyıb erdoğan onun eşide atatürkun eşi gibi örtülü c. başkanın eşıde aynı m. kemalın eşine benzer kıyafette demekkı gerçek atanın takıbcılerı bunlar bunu anlamak gerek işte ortada manzara gözle ve delıllerıyle ortada .

 • kafama gore17 Temmuz 2010 Cumartesi 14:02bence boylee

  herkes kafasına gore kendi fikrini soyluyo bizde soyleyelim bari bu açiklamami hikaye ile anlatmak istiyorum.bir gun gurgen ağaci ormanların krali meşe ağacinin yanina gider. derki ey meşe ağaci insanlar balta diye birşey icat etmiş bu balta ilerde bize sorun çikarmasa demiş. meşe ağacida gurgen ağacina demişki , onu alında bir getirin demiş bir bakalim nasil birşeymiş o almişlar baltayi meşe ağacinin yanina getirmişler ve meşe ağaci bu baltayi gordukten sonra gurgen ağacina gulumseyerek onemli olan içimizden bir i çikipta bu baltaya sap olmamasi.. anlayada gider

 • hasan kazdal22 Haziran 2010 Salı 01:17vatanını ençok kim sever

  bu topraklar uğrunda kan döken mi kan döktüren mi yoksa görevini en iyi şekilde yapıp ölen mi.

 • mahmut yazıcı04 Mayıs 2010 Salı 13:43başbakanımızla gurur duyalım

  arkadaşlar ayrıcalık yapmayalım siyası görüşler farklı olabilir ama biz rizeliyiz bunu unutmıyalım potomyalı

 • hasan sarımehmet26 Mart 2010 Cuma 21:34anlamak

  şimdiki yoneticiler lütfen gençliğe hitabeyi çok iyi okuyup onu iyi kavramaları lazım gerçek ler orda ince mesajlar var gençliğe emanet ettiği cumhuriyeti donmuş beyinler menfaat cumhuriyetine çevirmiş kimlermi belli olmuyormu ankaraya bakın halkın seçtiği halkın başına azrail olu veriyor halk asil oradakiler vekil diyorlarda tam tersı olmuş onlar asıl halk vekil olmuş gibi milleti inim inim inletiyorlar halkı görenmi
  var onlar ballı parmağın peşinde halk sürüyor takan kim böylemi ATATÜRK çuluk onun soylediğini yapan varmı halkı en çok hor görenler onlar değilmi bugun atatürk yaşasaydı bu günkü sıyasileri hepsıni ipe dizerdi

 • pazarlı23 Mart 2010 Salı 00:00vatandaş

  Aspetlıye cevap o yuzdenmı ATATÜRKU çok sevıyorsunuz belı oluyor demeyın yahu gözlerım doluyor duygulanıyorum.La çayınızı satıyor derelerınızı yabancılara satıyor yınemı tayyıp dıyorsunuz sıze herşey yakışırda başka na dıyeyım.

 • aspetli09 Aralık 2009 Çarşamba 20:57helal sana

  işte atatürk gibi bir adam daha rizelinin çocüğü recep tayyip erdoğan rizelilerin gururu türkiyenin ismini dünyaya duyuran adam sahte rizelilere one munite

 • Agadayı02 Aralık 2009 Çarşamba 09:48ULU ÖNDER BUYUK ATAM

  Söz Gelmışken
  bir kaç söz yazmak istiyorum; Sİzlerin Dehasına hala daha hayran olmamak elde değil Çünkü; Ey Türk Gençliği Hitebesınde Kurmuş Olduğun Yüce Türk Milleti için Genç Cumhuriyeti bizlere Emanet Ederken Sayın Buyuk Atam Dediklerine Yanılmadın Ve sen Haklı Çıktın
  Söylediğin zaman senı dinlıyenler o zamankı kımseler pek anlıyamasalar bile şu anda bizler anlamaktayız; Öyle Bir zaman Gelecekki Devletimızın içten ve dıştan duşmanları olacaktır İktıdara gelenler İhanetr Hıyanet delalet vatan hainlığı gibi olabileceklerinı buyurmuştunuz ve T. C.nın kuvvet komutanlarının diş güçlerle yapmış oldıkları iş bilıktelıkleri su yuzune çıkmaktadır. Türkıye CUmhurıyetinın bir terör örgütü ile pazarlık yapma sefasına kadar getirenler. Bugunlerde Yıne T.C.ti devletinın Anayasasında Türklüğün kaldırılması gibi söz edenler T.C.tınde kım yaşıyorsa Türktür bunun başka izahı yoktur.
  -Sayın Paşam Bu devletri kurmuş olduğun Buyuk M.M.sinde Kabul edilen ve bir daha Türk milletine İstıklal marşı Yazdırılmasın temenısınde bulunduğun şimdi ise Mevcut İstiklal Marşının birilerinı Rahatsız ettiğinden Değiştirilmesıne dahı Dıl uzatıldığı bir ortama gelmış bulunuytoruz.
  -Buyuk ÖndeR Atam Bazı cavreler Senın adını istismar ederek bu devletin temelınde dinamıt koymaktan cekınmemışlerdir.Karadenız insanın Bilassa Rize linın devlete bağlılığı tartışılamaz 10 Kasımda Senın yuce Mılletının akın akın Kabrını ziyaret ettıklerinde kımı gül koyarken kımı öperken kımı dua okurken kımı fatıha okurken TV de izlerken Senın Buyukluğunu Bu millet Unutmadığını ve hala kalbımızder yaşadığını gördüm O görüntüler karşısında hüngür hüngür ağladığımı göz yaşlareımı döktüğümü ifade etmek isterim.
  -Atam Ruhun şad olsun yattığın yer cennet mekan olsun
  -Saygılarlaaaa

 • RIZELI25 Kasım 2009 Çarşamba 19:47KÖYLU

  Bugun ATATÜRK mezardan karkmış olsa ıdı Tayıp ERDOĞAN koşuda dunya rekoru kıracaktı kesın.Yorum sızın.

 • metin29 Ekim 2009 Perşembe 15:38atam

  ey atam..yolundayız..geçen yıl 10 kasımda kabrini ziyarete gittim aklıma geldikçe hala gözlerim doluyo..sesi nefesini hissediyorum halen..gerçekten çook büyük türk ve komutan ,lider,dünya bile kabul etsin ki yok onun gibi..

 • Hemşinli23 Ekim 2009 Cuma 16:13İzindeyiz..

  Bu fotoğrafları bulup paylaşım yaptıkları için çok teşekkür ederim..Bir kez daha gururlandım..Türk olduğum için, Rize'li olduğum için..Ve böyle şanlı bir Atamız olduğu için..

 • ilyas20 Ekim 2009 Salı 21:28tebrik

  seni canı yürekten tebrik ediyorun e.k . ama böyle vakaların daha olmamasını temenni ediyorum

 • ozcanozgurbuz19 Ekim 2009 Pazartesi 23:29Atamız

  Sevgili dostlar,emperyalist ülkeler
  in tümü ATA'mızı kıskanıyor.Dünyada ulusunu,vatanını milletini bukadar çok seven bir lider varmı.Anayurdumuzun zenginliklerini paylaşarak yıkmak ve yoketmek için topraklarımıza saldırmadılarmı ancak sonucun ne olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz.Bu nedenle ATA'mızı bizlere unutturmak istiyorlar.Bizim ulusal kahramanlarımız duruyorken,emperyalistler sanal kahramanlarla(tomix,tekxas heripotır vs)çocuklarımızın ruhlarını çalmaktadırlar,yerli işbirlikçileriyle.Sevgi ve saygılarımla.

 • e. k16 Ekim 2009 Cuma 17:39..

  ulu önder 1923 de rizeli oldu 1924 de rizeye geldi gurur duyduk mutlu olduk elbetteki,buraya kadar iyi gizelde.ulu önder şapka devrimini yaptığında rize güneysuda çıkan ve daha sonra bütün rizeyi saran isyan ne olacak.dedelerimizin yıllarca gizli gizli anlattıkları isyan olayı hamidiye gemisinin rizeyi bombalaması rizeli atalarımızın bazılarının cumhuriyet türkiyesinde rizeyı düşürdükleri halden kendi adıma utanç duyuyorum,başkalarını bilmem....

 • Özgür LAZ03 Ekim 2009 Cumartesi 21:31Lazistan ve mücadele

  selim adlı yorumcu milliyetçi duygularından olsa gerek mustafa kemalin geldığı mertebeyi bile rizelilerin sayesinde olduğunu düşünüyo unutuyo galıba bu yok olamkta oolan bir ülkeyi türkiyedeki yaşayan bütün halklarin birleşımıyle kurtarmaktır kurtarmaklada kalmayıp yeniden kurmaktır

 • selim20 Eylül 2009 Pazar 15:09daha eski

  atatürkü selanikten istanbula türk harp okuluna rizeli denizciler getirdi atatürk rizeliler sayesinde o yüksek mertebeye yükselmiştir 30 kişiyi istanbula getirip harp okuluna teslim edip rizeye geri döndüler rizeli denizciler gerisi biliniyor zaten

 • laz19 Eylül 2009 Cumartesi 23:55utanın

  siyasetçi olarak geçinen orta oyuncuları, bakın, okuyun, atanızın yolundan gidin ,başkada bişey demiyorum ruhun şadolsun atam

 • laz kızı18 Eylül 2009 Cuma 11:54ATATÜRK

  Ankaraya gidenlere burdan çok samimi bir tavsiyede bulunmak istiyorum... mutlaka Anıtkabir'e gidin..Ata'nın kabrini ziyaret edin...Ayrıca Atalarımız Kurtuluş Savaşında nasıl bir mücadele vermiş Atatürk'ün nasıl bir önderlik yapmış..bunu anlamak içinde ŞU ÇILGIN TÜRKLERİ mutlaka okuyun çocuklarınıza da okutun..gençlerimiz tarihimizi anlasın öğrensin...

 • MANŞETTEN DÜŞMEYENLER
  ANALİZ
  ÜYE İŞLEMLERİ