• BIST 116.593
 • Altın 162,981
 • Dolar 3,8063
 • Euro 4,6601
 • Rize 9 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 5 °C
 • Trabzon 10 °C
 • Samsun 9 °C

ATATÜRK'E NEDEN DÜŞMANLAR?

Osman KAYA

 

Mustafa Kemal Dünya Tarihindeki en önemli insanlardan biri...Tüm dünyanın namus ehli vicdanları bunu teyid eder.. Bunu söylerken elbette onun metafizik bir varlık olduğunu söylemiyoruz.. Ama o , bu ülke için bir değerdir.

Bu ülkede yapılan devrimleri ona borçluyuz.. Bu ülkede kul değil yurttaş isek ona borçluyuz.. Bu ülkede emperyalizm kovulmuşsa ona borçluyuz.. Hurafelerden değil, bilimden ve akıldan söz ediliyorsa ona borçluyuz..

Peki bu gerçekler açıkça dururken neden Atatürk'e düşman olur bazıları? ne isterler Atatürk'ten?

Atatürk düşmanları kendi içlerinde guruplara ayrılır... Bunlardan ilki din faşistleridir... Getirmek istedikleri karanlık ve yoz sömürü düzeninin gelmesine engel olarak gördüklerinden dolayı Atatürk'e karşı çıkarlar.. Her türlü diktatörlüğe açık kapı bırakmalarına rağmen Atatürk'ü özgürlükler üzerinden eleştirmeleri de en büyük çelişki..

Siz hem dinci oligarşiyi savunacvaksınız hem de özgürlükler üzerinden eleştireceksiniz.. yemezler arkadaşlar...

Dincilik üzerinden eleştirenler Atatürk'ün bu milleti teba olmaktan kurtarıp yurttaş olmaya terfi ettirmesinden rahatsızdırlar aslında... Çünkü insanlar teba olacaklar ki istedikleri gibi onları sömürebilsinler.. Şema şudur... Allaha mutlak itaat edeceksin... Rasulune mutlak itaat edeceksin.. o nların dostlarına mutlak itaat edeceksin... Ben Allah ve rasulüne dostum.. dolayısıyla bana itaat Allaha ve Rasulüne itaat, bana isyan Allaha ve Rasulüne isyan anlamına gelir..Tıpkı Ortaçağdaki düzen.. Bunu kim yıktı? Mustafa Kemal Atatürk.. O zaman yüklen buna ...Dincilerin Mustafa Kemal düşmanlığının temeli budur...


Başka kim düşmandır Mustafa Kemal'e.... Müstemleke solcuları... Bu güruh , aslında so l söylem üzerine pazarlarlar bu memleketi...Bu ülkeyi işgal edenlerdense bu ülkeyi savunanlara düşmandırlar.. Ermeni Faşistidirler, Siyonist faşisttirler, etnik faşistt irler ama bir türlü bu topraklarda yaşayan halkın haklarına düşüncelşeri de eylemleri de ulaşmaz... Asker vurulur geberdi derlerde pkk militanı öldüğünde bu ifadeyi kullanmazlar...Dünyanın bü tün devlet adamları özgür bir dünyanın öncüsü olarak an ılabilir ama Atatürk asla....

Bu gibiler aslında emperyalizmin truva atlarıdır ...Çünkü Mustafa Kemali anlamayan bir toplumcu en başta toplum düşmanıdır.
Nankördür. Onun bu memlekete , bu memleket insanına kattıklarını bilmemek, görememek , anlamamak , düşünememek, gaflet , dalalettir... Cehalettir ki toplumculuğun en temel iddiası cehaletten kurtulmaktır...

Birde Liboşlar vardır Atatürke düşman olan.. Bunlarda özgürlükler üzerinden eleştirirler Mustafa Kemali ama nedense dilleri emperyalizmin meydana getirdiği özgürlük katliamlarına uzanmaz... Onlar için Batı, yani kapitalist Batı cennettir ve Mustafa Kemal de bizi bu cennetten u zaklaştıran bir cezaevi gardiyanıdır.

Nereden tutacaksınız da elinizde kalmayacak bu iddia... Birkere Bu ülkenin yönünü Batıya çeviren Mustafa Kemal olmuştur ama o entegrist değil, metodik bir Batıcıdır.

Yani Aydınlanmayı, bilimsel ve analitik düşünceyi yakalamada önde olduğundan dolayı Batıya yönelmiştir. Yoksa Bu ü lkeyi Batıya Monte etmemiştir. Nitekim siyasal anlamda örneğin cento gibi pek çok anlaşmayla Doğu Milletleriyle askeri , siyasi ve ekonomik pekçok anlaşmalar imzalanmıştır.

Ama onlar bu ülkeyi yakıp kendi yumurtalarını pişirme sevdasında oldukları için ve bu emellerine de en büyük engel olarak Mustafa Kemali gördüklerinden do layı alabildiğine dü şmandırlar...

Onlara göre Mustafa Kemal çağı geçmiş bir liderdir...

Peki Atatürkün geç kaldığı çağ nedir? katliamlar, savaşlar, sömürüler ve rezal etler ç ağı...

Söyleyin bakalım, ne yaptınızda Atatürke takıldı? Füze mi gönderdiniz uzaya? sosyal devlet ilkesini mi getirdiniz, sağlıkta , eğitimde ekonomide , sanayide daha büyük hamleler yaptınız da Mustafa Kemal ve ilkeleri size dur dedi?Kadınlara daha büyük haklar mı verdiniz? gecekondu mahallelerinde yaşayanlara daha yüksek bir yaşam standardı mı sundunuz? Bu ülkenin tam bağımsız bir no ktaya gelmesine katkınız mı oldu da Mustafa K emale takıldınız? söyleyin ey liboşlar... ne güzellik yaptınız da bu memlekete, Mustafa Kemal size karşı geldi, önünüze duvar olsu, ayağınıza diken oldu?

Bu ülkede yaşayan her onurlu insan muhakkak Atatürkün kadr-ü kıymetini bilmelidir. Atatürkü kritik etmek ayrıdır, onu toptan reddetmek, yaptıklarını görmezden gelmek ayrıdır. İlkini bilimsel ahlak taşıyanlar, ikincisini ise emperyalizmle işbirliği içinde bulunanlar yapar... Kanım budur...

 • Yorumlar 6
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40