1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. BAKAN OSMAN AŞKIN BAK RİZE’DE
BAKAN OSMAN AŞKIN BAK RİZE’DE

BAKAN OSMAN AŞKIN BAK RİZE’DE

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Rize’de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nin 2017-2018 yılı akademik açılış törenine katıldı

A+A-

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, "Bu ülkenin gelişmesi ve büyümesi için bu özgüvene sahip gençlere ihtiyacımız var. Bunu da elde ettiği bilgiyle donatacak. Bu bilginin üretildiği ve dönüştürüldüğü yerler de üniversiteler." dedi.

bak1-029.jpg

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nin 2017-2018 yılı akademik açılış töreninde konuşan Bakan Osman Aşkın Bak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile Başbakan Binali Yıldırım'ın, tören nedeniyle selamlarını ilettiğini söyledi.

Kendisinin de 10 yıl boyunca üniversitede asistan olarak çalıştığına değinen Bakan Osman Aşkın Bak, bilginin üretildiği ve geliştirildiği üniversitelerin, geleceğe yön verecek kurumlar olduğuna işaret etti.

Bilginin üretilmesi noktasında gençlerin hayallerinin de önemli olduğuna dikkati çeken Bakan Osman Aşkın Bak, "Hayaliniz olmadan bir yere varamazsınız. Mantıkla A noktasından B noktasına gidebilirsiniz. Ancak hayallerinizle her yere gidebilirsiniz. Dolayısıyla öğrencilerimize şunu tavsiye ediyoruz, geleceğe dair hayalleriniz olsun ve bunları başarmak için çalışmanız gerekiyor. Biz bu işi yaparız ve başarırız, bu araştırmayla şuraya varırız çabası çok önemli. Bu ülkenin gelişmesi ve büyümesi için bu öz güvene sahip gençlere ihtiyacımız var. Bunu da elde ettiği bilgiyle donatacak. Bu bilginin üretildiği ve dönüştürüldüğü yerler de üniversiteler." diye konuştu.

bak2-030.jpg

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nin her geçen yıl olumlu şekilde büyüdüğüne değinen Bakan Osman Aşkın Bak, "Bir avantajınız daha var. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nin niteliklerinin artırılması için gösterdiği çaba hepimizin akıllarında. Gerçekten bu üniversitenin nitelik olarak ürettiği performans ve yayın olarak da çok daha iyi noktalara gelmesi için özellikle çaba sarf ediyor ve takip ediyor." ifadelerini kullandı.

"Ülkemizin bulunduğu durum ortada. Bizim büyüyen, gelişen Türkiye'ye ihtiyacımız var. Onun için o hedeflere koşmaya ihtiyacımız var." değerlendirmesinde bulunan Bakan Osman Aşkın Bak, üniversitelerin sanayi ile iş birliği yapabileceğini, böylece bilginin de üretime dönüştürüleceğini söyledi.

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Bakan Osman Aşkın Bak, şöyle devam etti:

"Ben de bu sıralardan geçerken bu tavsiyeleri uyguladım. Bir işi yapacaksak ertelemeyeceğiz. Bunu yarın ya da öbürsü gün yaparım, onu bıraktığınız anda o iş kayıp gider. İkincisi üşenme. O işi o anda yapacağız ve vazgeçmeyeceğiz. Hedeflerimiz bunlar olmalı. Böyle bir yapıyla başarıya ulaşacağız. Bunun içerisinde ülkesini, milletini ve değerlerine sahip gençler. Çünkü bu ülkenin bu coğrafyada güçlü kalabilmesi için bu değerlere sahip, nitelikli gençlere, bilim adamlarına ve mühendislere ihtiyacı var. Çevremiz belli, Ortadoğu coğrafyası ortada. Etrafımızda dönen oyunları görüyoruz. Bunlara karşı bütün bu oyunlara karşı bu ülkenin gençleri uyanık ve bilgi sahibi olacak. İşte biz bu gücü bilimi, araştırmayı ve yeni işler yapmayı başardığımız zaman bu coğrafyada daha güçlü kalacağız."

bak3-029.jpg

-"Onların silah vermesini ya da teknoloji vermesini bekleyemeyiz"

AK Parti iktidarları öncesinde milli savunmaya ayrılan payın yüzde 25 oranlarında olduğunu vurgulayan Bakan Osman Aşkın Bak, "Şimdi bu yüzde 75'lerde. İşte bu bilgiyi üreterek yapıyoruz. Bize silah vermiyorlar, biz yenisini üretmek zorundayız. Onların silah vermesini ya da teknoloji vermesini bekleyemeyiz. Biz üretmemiz lazım, işte bunlara ihtiyacımız var. Bu ülkeye yapılmak istenen her oyunu bozacak gene bu gençlik. 15 Temmuz darbe girişiminde de gördük. Meydana çıkanların yüzde 50'si gençlerdi. Kim olursa olsun, görüşü ne olursa olsun ülkesini seven gençlerdi. Dolayısıyla bu gençlerle geleceğe adım adım yürüyeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

bak4-024.jpg

-"Daha modern yurtlar yapmaya çalışıyoruz"

Şu anda Türkiye genelindeki 750 yurtta 616 bin öğrenciye hizmet verdiklerini anlatan Bakan Osman Aşkın Bak, bu sayıyı artırmak için de çalıştıklarını belirtti.

Öğrencilere verilen kredi ödemelerinde artış yapıldığını anımsatan Bakan Osman Aşkın Bak, "Gençlerimizin daha iyi ortamlarda eğitim görmelerini istiyoruz. Daha modern yurtlar yapmaya çalışıyoruz. Bu noktada sayın Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin talimatları var. Üniversiteler içerisindeki yurt sayısını artırarak hizmete devam edeceğiz. Biz gençlerimize güveniyoruz ve onların bu ülke için değerini, bu coğrafya ve bu dünyada en önemli gücümüzün genç nüfusumuzun olduğunu biliyoruz." dedi.

Üniversitenin yöresel halk oyunları ekiplerinin de sahne aldığı törene, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Kahraman, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan ile öğretim üyeleri ve öğrenciler de katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum