• BIST 105.042
 • Altın 163,210
 • Dolar 3,9375
 • Euro 4,6731
 • Rize 9 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 7 °C
 • Trabzon 11 °C
 • Samsun 9 °C

BİR EMPERYALİST MİTOS: '' ERMENİ SOYKIRIMI''-1

Osman KAYA


Papanın telkiniyle oluşan- gelişen bir furyaya tanık oluyoruz..
''Ermeni Meselesi'' olarak bildiğimiz bu sorun , Papanın ateşe üfleyici sözleriyle '' Ermeni soykırımı '' adı altında , Avrupa ülkelerinin kabul etmekte yarıştığı bir olgu haline geldi- getirildi.Ermeni sorunu yakın tarihin en çetrefilli konularından biridir.
Uluslararası düzeyde Ermeni Lobisinin etkisiyle ya da yandaşlığıyla '' Ermeni Soykırımı '' tezini besleyen yabancı aydınlar ve bilim adamları vardır.
Bunun yanısıra Fransız Tarihçi Maksim Gaoin gibi, '' Ermeni Soykırımı'' tezinin en çok savunulduğu ülkelerden birinde yaşıyor olmasına rağmen bilim namusu adına tarafsız davranan aydınlarda vardır.
Yanı sıra , Levon Pağos Debağyan, Ara Güler, Berk Totosol, Dikvan Kevorkyan, Petros Şirinoğlu gibi Ermeni asıllı olmalarına rağmen , bu topraklara ihanet etmeyen , '' ermeni soykırımı '' iddialarına karşı bu toprakların sesi olanlarında olması ne kadar sevindirici ise,
Ayşe Hür , Tamer Akçam, Orhan Pamuk gibi , Emperyalizmin tezinin avukatlığını - üstelik insan hakları gibi yüksek değerler üzerinden-yapmaları o kadar üzücü bir durumdur.
Bu konuda yazacağımız daha sonraki yazılarımızda Ermeni soykırımı gerçekten olmuş mudur? bunun tarihsel karşılığı nedir? gibi sorunları ele alacağız..
Ama bu yazımızda belki sonrasında '' Ermeni soykırımı'' iddialarındaki ahlaki, , akli temelleri ele alacağız...
Bilimler 3 e ayrılır:Formel- Doğa ve insan...
Bigileri en kesin bilimler formel bilimlerdir...
Bilgileri en muğlak bilimler insan bilimleridir.
Tipik bir insan bilimi olan Tarih ise en tartışmalı bilimdir.
Ama bu, tarihin kanıtlamalardan uzak bir alan olduğu anlamına gelmez. Eğer , Tarih tamamen kanıt olgusundan uzak bir alan olsaydı o zaman zaten bilim olmazdı.
1915 ten bu yana gerek Ermeni Faşistleri ve onların işbirlikçilerince , gerek Emperyalistlerce sık sık gündeme getirilen '' Ermeni Soykırımı '' iddiaları gerçeklik tartışmalarından önce ahlaki boyutuyla analiz edilmelidir, kanaatimce..
Ne demek Soykırım?
Bir Ulusun veya ulusların, diğer ulusu ya da ulusları bilinçli , sistemli ve etkin bir şekilde yok etmesi şeklindeki uygulamaya soykırım denir.
1915 olayları gerçekten soykırım mıdır?Yapılan zorunlu göç uygulamaları gerçekten '' soykırım '' ifadesiyle değerlendirilebilir mi?
Bir kere ne kadar haksız olursa olsun zorunlu göç asla soykırım olmaz ki, bu zorunlu göçün haksız olup olmadığını, nasıl yapıldığını ele alacağız ayrıntılıca, ama velevki biz zorunlu göçün çok haksızca yapıldığını kabul edelim, bu haliyle bile bunu soykırım olarak niteleyemeyiz..Çünkü burada bir kesimin katledilmesi değil, yer değiştirmesi söz konusudur.Yer değiştirme, bir soykırım değildir.
Bir yer değiştirme, haksız ya da haklı olsun, geçmişte yapılan bir o lay ne derecede ve hangi temellere göre gelecek kuşakları bağlar?Benim dedemin yaptıklarımdan ben nasıl ve hangi insani temeller üzerinden sorumluyum? ve benden hangi temeller üzerinden hesap sorulmaktadır?
Ermeni soykırımı iddiasında 1,5 milyon Ermeninin katledildiği savunulmaktadır...biz bunu, 150 milyona çıkaralım!
Burada benim suçum nedir? Burada sürekli bunun gündeme getirilmesinde ne murad edilmektedir ve murad edilen şey ne kadar ahlaki ve insancıldır?
bunu geçtik....Ermeni soykırımını dillendirenler kimlerdir?
Papa... Ey papa... sen ne hakla ne yüzle, hangi insancıl ve ahlaksal temeller üzerine Ermeni Soykırımı Denilen yalanın sözcüsü oluyorsun utanmadan?
Sen eğer azıcık vicdan taşımış olsan başında bulunduğun katolisizmin, haçlı seferleri adı altında yaklaşık 100 milyon insanın katledilmesine neden olan bir sü recin sebebi olduğunu itiraf edip, pılını pırtını toplayıp Vatıkandan çeker giderdin... değil çekip gitmek, pişkin pişkin konuşuyorsun....
Yine sen ey papa ... senin misyon şefliğini yürüttüğün katolisizm engizisyon adı altında yaşanan zulüm sürecinin mekanizması, aynı zamanda 100 milyon insanın da katili değil midir?
Hangi utanmazlıkla konuşabiliyorsun?
Sen tanrının mı yoksa sermayenin mi sözcüsüsün?
Ya Fransa, Ya Almanya, Ya İngiltere, Ya Amerika?
Yaptığınız bunca katliamlara bakmadan, ne hakla Ermeni katliamı denen bir yalandan bahsedersiniz? ne hakla? siz kimsiniz? o şom ağzınızı açma hakkını nereden buluyorsunuz?
Siz değil misiniz, içiçe koyun koyuna yaşayan halkları kendi emelleriniz uğruna birbirine kırdıran ve sonrada nesiller boyu düşman eden?
Ya sen Ey ermeni faşisti? emperyalizmin yalanlarına kanıpta dost olduğun millete saldırdın, ne eline geçti?
yalan ve yanlışlarla dolu asılsız iddialarla ortaya koyduğunuz maskara - masal tarihle 1,5 milyon ermeni katledildi yalanını ortaya atıp, kime yaranmaya çalışıyorsun?
diyelim ki Türkler Ermenileri katletti.. Ya sizin köyleri basıp katlettikleriniz? onlar insan değil mi? Ya Karabağda katlettikleriniz? Onlar insan değil mi?
Beni Ermeniye, Ermeniyi bana düşman edip ne kazanacaksın?
sana kemik atan Emperyalist güçler , sen den öncekilere yaptıkları gibi, seni de ekonomipolitik defi hacette kullandıktan sonra tarihin çöplüğüne atmayacaklar mı?
Menfaat uğruna alet olduğun bu kirli emelin vebali, binyıllar boyu boynunda utanç yaftası olarak kalmayacak mı?
Ve sen, Ermeniye, kendi halinde Ermeniye hakareten Ermeni dölü diyen Türkçü şöven... sende alet olmuyor musun emperyalist güçlerin oyununa....
gelin, bırakalım, şunu bunu... Nazım ustaya kulak verelim.....
''Dörtnala gelip Uzak Asya'dan
Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan
bu memleket, bizim.
Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak
ve ipek bir halıya benzeyen toprak,
bu cehennem, bu cennet bizim.
Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın,
yok edin insanın insana kulluğunu,
bu dâvet bizim....
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
bu hasret bizim...''
Gelin ey insanoğlu.... Kim olursak olalım davete icabet edelim... Daha güzel bir dünya için....
( devam edecek)

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40