05 Mayıs 2015 Salı
Rize11 °C
D. Ali TAŞÇI: DOĞURMAMIŞ RUHUN IZDIRABI BİTMEZ
BİR EMPERYALİST MİTOS: ERMENİ SOYKIRIMI
Sadık HÜR: 7 HAZİRAN SEÇİMİNE DOĞRU
Osman YAZICI: Lazistan Mebusları
Sefer YAZICI: YENİDEN İHYA

Burhan OKUTAN

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“BİR GÜN HERKES ERBAKANCI OLACAK” DENSEYDİ!

01 Mart 2013 Cuma 16:41

Ona “Hoca” demişlerdi. Akademik unvanı makine mühendisliği dalında profesörlüktü. Ama o daha çok “siyasi” kimliğiyle öne çıktı. Siyasetteki hizmetleri, kendi alanında yaptığı hizmetlerin katbekat üstünde seyretti.

Erbakan Hoca tüm hayatı boyunca hep engellenmeye çalışıldı. Demirel Hükümeti tarafından Odalar Birliği Başkanı seçilmesine rağmen polis zoruyla koltuğundan uzaklaştırıldı. Ardından siyasete girdi ve partileri kapatıldı. Nihayetinde Haziran 1996’da başbakan oldu.

Siyasi hayatında birçok kere “yasaklı” durumuna düştü. Başbakanlığı döneminde tek “yasakçı icraatı” ise halk sağlığı için toplu taşıma vasıtalarında “sigara yasağı” olmuştur. Bunun dışında daima “yasakçılıkla mücadele” etmiştir.

Erbakan Hoca, “Ağır Sanayi” dedi. Zaman zaman Hoca’nın “Ağır Sanayi” söylemleri kamuoyunda istihza konusu oldu. Daha doğrusu Ağır Sanayi hamlelerini akamete uğratmak adına hedef saptırıldı. Attığı temellerin, kurduğu fabrikaların önemli bir kısmı suikasta uğratıldı. Hoca, “100 bin tank üretebilecek fabrika kuracağım” deyince ufukları Erbakan Hoca’ya erişemedi…

Kıbrıs Harekâtı!

Siyonistler, Erbakan Hoca’yı tanıdı ama bizimkiler onu “tanımazlığa” verdiler. Kıbrıs Harekâtı, Erbakan Hoca sayesinde gerçekleşti. Bu gerçeği yıllarca söylemesine rağmen, sevenleri dışında kimseye inandıramadı. Hoca “Ah Semih Sancar Paşa sağ olsaydı” diye iç çekerdi. Nihayet 2010 yılında “İngiltere Devlet Arşivleri” kamuoyuyla paylaşılınca gerçekler ayan oldu...

Erbakan Hoca, hayatı boyunca asla “ketum” olmadı. Her fırsatta “hakkı tavsiye etmek” adına bir şeyleri öğretti. Gizli Dünya Devleti Siyonizm’in ne olduğunu Hoca’dan öğrendik. “İyilik” harekâtının öncüsü oldu. O, “Hoca” vasfını hep korudu...

Erbakan Hoca; siyaset arenasındaki yaptığı en ağır eleştirileriyle muhalifleri dahi etkileyebiliyordu. Partisindeki aykırı kişileri “Bu kapıdan ayrılırlarsa daha kötü olurlar” diye daima himaye etti…

“Taksim’e, Çankaya’ya cami yapılsın” diye o konjonktürde aykırı söylem ve icraatlarda bulunan partililer, daha sonra ne ilginçtir ki hocaya “parti radikalleşti” diye eleştirdiler. Daha sonra kader çizgisinde değerlendirilmesi gereken “ayrışma” gerçekleşti. Hoca buna rağmen bu insanlara şefkatle yaklaştı ve herkese hakkını helal etti…

Erbakan Hoca; “Yeniden Büyük Türkiye ve Yeni Bir Dünya” deyip İslam Birliği’nin ilk adımı olan D-8‘i kurdu…

Erbakan Hoca; “faiz” sistemini toptan reddetti, “aant ekonomisi” yerine “Ağır Sanayi” adı altında “üretim ekonomisi” dedi…

Erbakan Hoca’nın bu millete yapmış olduğu hizmetleri saymakla bitiremeyiz. Artık sağcısı da solcusu da, milliyetçisi de “Hoca’nın dediğine geldi” ve “Erbakan iyi adamdı” gerçeğinde buluştu. Moda tabir bu; Erbakan iyi adamdı!

Peki, “iyi adamdı” demek yeterli mi?

“Yiğidi öldür, hakkını teslim et” hesabı olursa doğru!

Erbakan Hoca’nın toplumsal meselelerin çözümünde siyasi deha oluşuna hemfikir olanlar, her nedense Hoca’nın Milli Görüş çizgisindeki “İslamcı” duruşunu hazmedemediler. Çünkü hocanın “milli” çizgisi, Irkçı Emperyalizm’in istenmediği bir şeydi. Yıllarca “sağcı-solcu” diye oyalanan halkın karşısında “sağcılığın, solculuğun, kafatasçı milliyetçiliğin” aldatmaca olduğunu, “öze dönülmesi gerektiğini” söyleyen bir liderdi…

Erbakan Hoca; dindarlığı asla dayatmadığı halde “Taliban” göstermeye çalıştılar. Oysa Hoca, “kırsal kesim Müslümanlığını medeni ölçeklerde yaşantısında göstermiş, inançlı insanların kamuda yer almalarını sağlamış, giyim kuşamına inene kadar muhafazakâr kesime örnek olmuş” bir liderdi.

Hoca; “kâmil Müslüman olmanın siyasal bir çizgisi de olması gerektiğini” söylerken bizim hem dünyamızı hem de ahretimizi düşünmesindendi. Bu duruşu, aslında antiemperyalist duruşun zirvesiydi! Ama maalesef bu topraklarda “Müslüman gibi düşünememenin” vermiş olduğu bazı zafiyetler var...

Elin Ernesto Che Guevara gibi gayrimüslimini “antiemperyalist” diye bayraklaştıranlar, dünyadaki birçok antiemperyalist Müslüman kimlikleri göremedikleri gibi sıra Erbakan Hocaya gelince de hocanın “dindar” kimliğini aşamadılar, komplekse girdiler. Oysa İslam, bizim varlık sebebimizdi. Bilmiyorlar ki Irkçı Emperyalizm, Türk olmayı İslam’la eşdeğer algılıyor! Sen “sağcı-solcu-ateist-İslamcı-milliyetçi” olsan ne yazar. Adamlar fırsatını bulmasın yoksa üzerimize yağdıracakları bombada “şucu-bucu” ayrımı yapmazlar. Türk müsün, bitti…

Hâsılı dün Erbakan Hoca siyasi hayatı boyunca neyi öngörüp savunduysa bu gün daha da anlam kazanmaktadır. On yıllarca savunduğu değerler ancak Hakk’a yürüdükten sonra herkesçe değer buldu. Birileri çıksa da Erbakan Hoca’nın “Herkes bir gün Milli Görüş’çü olacak” sözüne karşılık, “Bir gün herkes Erbakancı olacak” sözünü söyleseydi, bu sözü karşılık bulmuş olacaktı. O, çok değer verdiği milletinden ayrılıp rahmeti Rahman’a ulaşalı 2 sene oldu.

Rabbim bizleri de sana komşu etsin Savunan Adam. (Âmin)

Okuyucu Yorumları
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Toplam 13 yorum.
 • Öbür okur06 Mart 2013 Çarşamba 19:40Din tacirileri ve müsterilerine dersler I.

  http://blog.radikal.com.tr/Sayfa/felsefede-ucuncu-yol-iddiasi-agnostizm-ve-sekuler-ahlak-7705

 • vatan706 Mart 2013 Çarşamba 16:57medeni

  tanrı kelimesi herkesin hazm edemiyeceği yüce birkelimedir.medeni cesaretten bahsettiniz .bunun türkçe anlamını bilmediğininiz alanı olsa gerek burhan beyin yazısını tekrar tekrar okursanız orada medeni cesaretin ne olduğunu göreceksin.siz tehdit algıladınız.saygı duyarız ancak bu bir tehdit değil.belki tanrıyı nekadar tanıdığınızın size hatırlatılmasıdır.tanrıyı hatılatmam hoşunuza gitmediyse sözümü geri alırım.uzakta değilim en azından tanrıya yakın olduğun kadar bizde size yakınız.öz eleştiriyi kabullenemiyorsanız nasıl cesarei medeniyyeden kelami takdimde bulunuyorsunuz.

 • Pazarli06 Mart 2013 Çarşamba 09:42Medeni cesaretten yoksun....

  vatandas 7,

  beni taniyorsan buralarda bos yaygara yapmana lüzüm yok,benle kontaga gec.Korkma adam yemem!!!

  Kendine güvenmeyip, gereksizce, insanlari uzaktan tehdit edenlerden hic hoslanmadigimi de bilmen gerekir ki,bu medeni cesaretten yoksun oldugunu gösterir.

 • Bir okur.05 Mart 2013 Salı 21:55Bukadar bir yardımım olsun

  Yanına bir de "ilk okul Türkçe kitabi" ile "Türkçe Yazım Kılavuzu" as. As ki okuduğunu, yazdığını anlayabilmen belki mümkün olur. Alfabenin 12. ve 1. harflerini iyi öğren bağırırken lazım olur sana.

 • recep buçan05 Mart 2013 Salı 17:24helal olsun

  evet herşeyden önce ikikez okudum her cumlesine ayri ayri teşekkür ederşu anlamli ilmi akademik yazınızdan dolayi sizi yürekten kutlarım geçmişlerine rahmet çocukların ve ailezle beraber uzun hayırlıı ömürlerr dilerim bu çok güzel yazınızdan dolayı e tabiki sizi anlayamiyanlarda olacak yazınızın yainlıgı kadar begeneni uzaklıgı kadar tnkit edeni olacak ama sonucunda ovguler ve tenkitler sizin yazarliginizın büyuklugunu ortaya koyar bir avcı sivri sineğe ateş etmez avını bekler bumanada keşvedilmemiş bir yildızsin bilmeyen nebilsin sizi bilenlere selam olsun yaziniz bei çok etkiledi dükkanima asacagımselamlar

 • memoğlu05 Mart 2013 Salı 00:30..

  şu kişisel eleştrileri yayınlamayın arkadaş.bizde kimler hakkında neler biliyoruz burdamı yazalım

 • vatandaş704 Mart 2013 Pazartesi 20:54hayattan çıkarılan

  sayın pazarlı,tanrıya nekadar yakınsın bilemem amma şunu biliyorumki tanrı sana çoooooooooook yakın.Erbakan dini çıkarına kullandı ,diyosun.bu güzel.en azından size göre.ama buna karşılık farkında olmadan tanrıyı hayatınızdan çıkardınız..nereden mi biliyorum? beni çok iyi tanırsın en azından tanrıyı tanıdığın kadar.

 • memoğlu04 Mart 2013 Pazartesi 20:00...

  allah rahmet eylesin 10 numara adamdı.abd ye siyoniste dik duran tek liderdi ama öldü arkadaşım.burda sana köşe verdiler güncel konular açsana biraz.mesela mualefeti eleştir iktidarı eleştir.ama milli görüş falan deme çünkü milli görüş hocayla beraber öldü.bırakın artık fanatizmi biyere varabilecek görüşün peşinde koşun..

 • Metin Babuç04 Mart 2013 Pazartesi 19:18Eskişehir den

  Erbakancı tarafından önerilen videoyu izledim. Tşk ederim.Ancak meclis kürsüsünden yapılan propaganda konuşmasını geçmez. Ben aslında rahmetli Erbakan Hocayı siyaseten eleştirmek için yazmamıştım sadece Rahmetli Ecevitin anılarında olan şeylerdi. Kaldıki ben şahsen Erbakan Hocanın bu ülkeye verebileceği bir çok şey varken veremeden ğittiğini düşünenlerdenim. Keşke siyasi değilde teknisyen olarak hizmet etseydi.Bugün öğrencileri ondan iyi götürüyorlar memleketin sorunlarını.Liderlik dik durmayı gerektirir.Erbakan Hoca maalesef 28 şubat sürecinde dik duramamıştır.

 • Erbakancı 04 Mart 2013 Pazartesi 15:37Metin Babuç'a ve Pazarlıya cevap

  http://www.haber365.com/Video/Zaman_Tunelinde_Erbakandan_Ecevite/

 • Şapkalı04 Mart 2013 Pazartesi 12:47keşke

  Keşke yetiştırdığı siyasetçiler Erbakancı olabilseler.Erbakan Hocanın en azından bir Milli söylemi vardı.Bir antı emperyaslist söylemi vardı.Yetiştirdiklerinde Ne Milli kavram kaldı.Emperyalistlerin en yakin dostları oldular.Veya öyle sanıyorlar.

 • Metin Babuç04 Mart 2013 Pazartesi 09:15Eskişehir den

  Kıbrıs çıkarmasına ilave etmek isterim.Rahmetli Erbakan Rahmetli Karaoğlana Kıbrısın tamamını alabiliriz diyor.ve gerekirse şu kadar uçak uçururuz bu işi bitiririz diyor.Bahsettiği uçak sayısını hatırlamıyorum ama zamana göre oldukça uçuk bir sayı.Rahmetli Karaoğlan bunları duyunca şoke oluyor çünkü o günkü şartlarda deil o kadar uçak o kadar pilot bile yoktu.Rahmetli Ecevit bu durumu anılarında Erbakan Hoca çok zeki biri ama fazlaca hayalperest diye belirtmiştir.

 • Pazarli03 Mart 2013 Pazar 14:09Dini cikarina kullanan Erbakan..

  Onun kadar adil bir müslüman,in 124 kg altini nerden (varisleri hala mal kavgasi yapiyor)? Avrupada iscilerimizi faizsiz kar vaatlariyla dolandiran holdinglerin kurucusu.Toplanan paralarla repo yapip,cebellezi edip,islam adina dolandiriciligi baslatan ,irkci ve antisemitik dalgayi Türk Islamina sokan ve Gaddafi salaginin önünde (bu gerilik icin) hazirol duran ,Naksilik,Tilkilik vs. ile ülkemizde batililarin islamfobisinin temellerini atanlarin methini duymak istemiyoruz.
  Ekle ,arka arkaya yaptiginiz karalamalarla Islami (zaten dogustan politik),hergün politize etmenizi yadirgiyoruz.Lütfen birazda dünyadaki diger inanclarin medenilestigi,islamin nicin ortacag karanliginda kaldigi konularini irdeleyin.(Belkide hakiki sebepler sizin gibi gercekleri carptiranlar yüzünden ortaya cikamamistir,cikamaz)
  Ne demis Hz.Muhammed; Zaman sana uymazsa sen zamana uy.Sizde uyum bir tarafa ,zaman mefhumuna haiz olmadiginizi tesbitimiz hazindir.
  Herseyden önce kiritige acik olmaniz muhakkak gereklidir.

 • MANŞETTEN DÜŞMEYENLER

  ANALİZ
  ÜYE İŞLEMLERİ