• BIST 109.330
 • Altın 156,133
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • Rize 10 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara -2 °C
 • Trabzon 12 °C
 • Samsun 5 °C

BU GİDİŞ NEREYE VEYA BOMBALAR NEREYE KOŞUYOR?

Osman KAYA

 

Yine yandı yüreğimiz kalleş bombaların can aldığı haberleri üzerine...nereden baksan rezalet, nereden baksan şuursuzluk.. Bir yanda din bezirganları...Bir yanda bölücüler. Diğer yanda neoliberal goygoycular..tam bir işkenceye dönüştü yaşam.. Ha bire yalan, ha bire palavra...Özgürleşme adına çıkılan yol , yasaklarla beraber kendini gösteriyor. Emek cephesinde değişen bir şey yok , ezilen ezilene.. Ama sermaye cephesinde cepler ha bire dolmuyor, öyleki sermayeci kesesini doldurma yarışında, alt kalanın canı çıksın hesabı..Dünyayı tuhaf bir yere dönüştürdü kapitalizm.. Biri acı çekiyor,, diğeri bu acının fotoğrafını çekiyor ve milyonlarca insan ise sadece bu acıyı sadece izliyor, film izler gibi..

Bu yakınlarda istanbulda bir bomba patladı ve 11 in üstünde can , aramızdan ayrıldı , hain ellerin hain marifetiyle.. Kimse sormuyor, bu gidiş nereye diye.. Bu bombalar daha nereye kadar patlayacak ? diye.. Film izler gibi izliyoruz gidişatı, lanet olsun..

İster soruyu soralım ister sormayalım aslında gören gözler için her şey net, her şey açık.. Nereye gittiğimiz- götürüldüğümüz de belli..

Mesele bunu görmek ve anlamakta...Görüp anlıyor muyuz? heyhaat.. nerede o kafa.. nerede o derin düşünce? nerede o görme gücü...

Şunu açık ve net olarak söylüyorum.. Bu bombalar ne irticadan ne bölücülükten ne derin devletten, ne şuradan ne de buradan patlıyor.. Burada yer alan olgular, maskeler, tamamen piyondur.. Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın hemen her yerinde söz konusu olan terör eylemlerinin arkasında başta Amerika olmak üzere emperyalist ülkeler vardır. Ve bütün teröristler Amerikanın, 1.,2,3,4.......... taşeronlarıdır.

Bu nedenleAmerikanın bizi sürüklemek istediği yere gidene kadar bu bombalar patlamaya ve bu canlar aramızdan ayrılmaya devam edecektir.

Kimse şu kadar terörist katlettik falan demesin.. Katledilen teröristler aslında emperyalizmin lejyonudur ve emperyalizm daha çok lejyon bulacaktır.Bu böyle biline...

Siz milyon terörist dahi öldürseniz emperyalizm karşınıza bir milyon terörist daha dikecektir. Çünkü insanlar önce aç ve işsiz bırakılıyor sonrasında da ölüme gönderiliyor para için ve ekmek için.. Olay budur.

Peki nereye yönlendiriyor emperyalizm bizi? emperyalizm bizi kapitalist blokun ana duvarının dışında duran güçlerle savaşmaya yönlendiriyor.. Neresi buralar? Örneğin İran, örneğin, Rusya, örneğin Çin , örneğin Suriye.. İşte bu çerçevede emperyalizmin emrine girip tetik çekersek, mermi sıkarsak, yani kısaca bizde bir ülke olarak emperyalist güçlerin lejyonu olursak inanın ki bu bombalar patlamayacaktır.. Ne zamana kadar ? işlerini halledinceye kadar.. Çünkü emperyalist güçlerin nazarında asla ve kata dost yoktur.. Sadece ve sadece çıkarlar vardır.. Çıkarlar bittiğinde dost olarak görülenler, buruşturulmuş kese kağıdı gibi tarihin ve coğrafyanın çöplüğüne fırlatılırlar.

Bakın Saddama.. ne oldu...İrana saldırtanlar emperyalist güçler değil miydi? Mısıra bakın.. Ve daha pek çok olayda bu örnekleri çoğaltmamız mümkündür.Saddamı bir dönem dünyanın en güçlü ordularından birinin lideri yapanlar, sonra bir kaç ayda yok etmediler mi onu? işte aynı durum tüm Amerikan yanlılarının başına zorunlu olarak gelecektir.

Kapitalistler için var olan sadece para ve çıkardır. Bu nedenle kapitalist güçlerle yapılacak her işbirliği, kan gözyaşı ve ölüm şeklinde geri dönecektir.. Mustafa Kemal Atatürkü bu günlerde yeniden çok daha iyi anlamamız lazım.. Emperyalizme karşı verdiği yüksek mücadele ve tam bağımsız ülke ülküsü yeniden son derece önemli bir ülkü olarak karşımıza çıkıyor.

Emperyalizm bizi yeni Osmanlıcılık yalanlarıyla uyutarak en yakın komşularımızdan biri olan Suriye ile ilişkimizi tamamen bozdu.. Bu ateşle oynamaktı.. Çünkü Otadoğuda bir ülkenin bölünmez bütünlüğüyle oynamak demek , kendi ülkenin bölünmez bütünlüğüyle oynamak demektir.

Özal döneminde düşülen bir hata günümüzde de tekrar edildi, ve bir sürü aydının uyarısı kulak arkası edilerek bu günlere geldik.. Açılım denilen muhteşem aptallığın da faturası eklenince işte böyle tabut tabut şehitler kucağımıza verilir oldu..

Günümüzün erkini elinde bulunduranların anlamadığı şudur:

1- dinci kafayla hiç bir şey çözülemez..

2- Özellikle Amerikan emperyalizmiyle dans edilerek hiç bir şey çözülemez..

3-Terörle pazarlık olmaz

5- Bu ülkeyi adam gibi yönetecekseniz bunun en geçerli tek yolu ATATÜRKÇÜLÜKTÜR.

6-Uydu ülke değil Lider ülke olmak gerekir. Bunun için önce Yurtta Sulh Cihanda Sulh ilkesini benimseyip her türden maceradan, her türlü gazdan uzak durmak gerekir..

7- Tembellikten ve yobazlıktan alabildiğine uzak durmak ve çoook çalışmak temel ilke olmalıdır.

8-Türkiye acilen kapitalist emperyalist bloktan ayrılmalıdır ve Amerikan emperyalizminin ortadoğudan ayrılması için oluşan- oluşmakta olan safta yer almalıdır ama burada da çok şahsiyetli,dik durabilen bir politika izlemelidir.

Bakın emperyalizmden, kapitalist emperyalizmden uzaklaşmak ne kadar önemlidir bir örnekle ifade edelim:

Amerikalı bir askeri yetkili şu itiraflarda bulunur:

“Ülkemizin en çevik askeri gücünün, Deniz piyadesinin bir üyesi olarak otuz üç yıl dört ay süre ile etkin hizmet gördüm. Teğmenlikten tümgeneralliğe kadar bütün rütbelerden geçtim. Ve dönem boyunca zamanımın çoğunu büyük işadamları için, Wall Street için, bankerler için bir çeşit kuvvetli adam olarak geçirdim… “Böylece Meksika’nın ve özellikle Tampiko’nun 1914’te Amerikan petrol çıkarlarına uydurulmasına çalıştım. Haiti ve Küba’nın National City Bank’daki bizim arkadaşlar için güzel bir gelir toplama yeri olmasına katkım oldu… Nikaragua’nın 1909-1912 arasında Brown kardeşler uluslar arası bankası için temizlenmesine çalıştım. Dominik Cumhuriyeti’ne 1916’da Amerikan şeker çıkarları için ışık götürdüm. 1903’te Honduras’ı Amerikan meyve şirketleri için DÜZELTTİM. 1927’de Çin’de Standart Oil’in tedirgin edilmeden çalışmasının sağlanmasına yardımcı oldum. “Bütün bu yıllarda bayağı itibardaydım. MADALYALAR, TERFİLER birbirini kovaladı. Şimdi o günleri düşününce, AL CAPONE’A da birkaç faydalı öğüt verebilirdim diyorum. Onun yapabileceği en iyi iş, ÇETECİLİĞİNİ ÜÇ ŞEHİR BÖLGESİNDE YÜRÜTMEKTİ. BİZ DENİZ PİYADELERİ ÜÇ KITADA ÇALIŞIYORDUK.”(Feodal Toplumdan Yirminci Yüzyıla, Leo Huberman, İletişim yay. S.280)

O zaman şunu açıkça söyleyelim ki bu ülkede pek çok katliama imza atan, Türkiyeyi terörün kan banyosu yaptığı bir ülke haline getiren başta Amerika olmak üzere , İsrail ve diğer kapitalist emperyalizmi savunanlar satılıktır, haindir ve kalleştir. Bir kurtuluş olacaksa Amerikan emperyalizminden kökten ve toptan kurtulmakla olacaktır. Düşman bir olmalıdır. Düşman Amerikan emperyalizmi ve kapitalizm dir. Kapitalistler , Amerikan çıkarlarının temsilcileri, onların yardakçıları, ingiliz ve israil hayranları bu ülkenin en büyük düşmanlarıdır.

Sadece bu ülkede yaşayanlar değil Ortadoğunun tüm toplumsal kesimleri, tüm din mensupları, tüm inanç kesitleri, tüm meslek gurupları, tüm etnik kökenler toplu halde , hep birlikte Amerikan emperyalizmine , siyonizme, kapitalizme karşı mücadele vermelidir. Eğer bu olmazsa bu bombalar daha çook patlayacaktır.Daha çok canlar yanacaktır.. Ve en kötüsü de Kapitalist emperyalizme ve Amerikan Emperyalizmine karşı mücadele etmedikçe olan bitenden şikayet hakkımız olmayacaktır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 474 76 40