• BIST 117.235
 • Altın 162,700
 • Dolar 3,7857
 • Euro 4,6363
 • Rize 27 °C
 • İstanbul 4 °C
 • Ankara 3 °C
 • Trabzon 15 °C
 • Samsun 10 °C

BU HEYKEL BU MEYDANDA DURMALI

Osman KAYA

ATATÜRK ANITI RİZE ATATÜRK MEYDANINDAN KALDIRILAMAZ

Bu ülke kolay kazanılmadı.. Yedi düvele karşı verilen amansız savaşlardaki galibiyetin ürünüdür üzerinde gezdiğimiz, dolaştığımız bu topraklar.Ve bu toprakları emperyalistlerin elinden kurtarmak için verdiği mücadelede bu millet,bir önderin, bir komutanın yönlendirmesiyle hareket etti.. Bu önder, umutsuz, moralsiz bir millete moral oldu.. Bu moral ile aktı düşmanın üzerine.. Sel oldu boğdu, sel oldu kovdu, yıldırım oldu yaktı düşmanı...Savaş bittikten sonra da bu ulu önder, bu millete ışık oldu.. Nice devrimlerle yol gösterdi, yol çizdi, uygarlık yarışında önde olmanın parametrelerini kazandırdı bu millete bu büyük önder. 

Bu devrimlerin ne kadar önemli olduğunu , bu gün Ortadoğudaki gelişmelerden anlıyoruz.. Allah-u Ekber diyerek insan boğazlayanlar laikliğin olmadığı bir zihniyette gemilerini yürütüyorlar. 

Beyni bozuk din anlayışı ve din sömürüsü ile sulanmış kafa laikliği, demokrasiyi , sosyal devleti beşeri ideoloji diye yaftalayarak karalamaya çalıştıkça, aslında beşeri ideolojinin en büyük batağı olan faşizmin içine saplandığının farkında değil... İslami yönetim diye ortaya çıkarılan, aslında islamda da olmayan bir tür din soslu faşizmi geçen yüzyılda insanlığın başına bela eden zihniyet, Allah ile kandırmanın en acı örneklerini geçen yüzyılla beraber bu yüzyılda da veriyor. 

Fakat biz, akıldan emekten, bilimden yana olanlar Atatürkün kıymetini biliyoruz. Bu ülkede nefes alabiliyorsak, kul değil yurttaş isek, dedelerimiz, Aleks, Tony, Hristos değilse yanlış yapıldak yürüyen bir demokrasimiz varsa, Türkiye diye bir ülkemiz varsa dünya üzerinde bunu Mustafa Kemal Atatürke borçluyuz... 

Eğer adalet adı altında kara cahil yobaz bir şeyhin okumasını dahi doğru dürüst bilmediği bir kitaba bakıp bakıp, kendi kafasından ürettiği , sakalı içinde kaybolmuş dudaklarından dökülen iki cümleyle mahküm edilmiyorsak eğer bunu Mustafa Kemale borçluyuz.. 
Kadınlarımız şeyhlerin ,dervişlerin , sultanların, 5., 6., 15. karısı değillerse eğer, saçı uzun aklı kısa , altından kan akan saçı uzundan iş mi çıkar şeklindeki iğrenç tanımlamalarala anılmıyorlarsa, bunu Mustafa Kemal e borçluyuz...BU GÜNÜN YOBAZI MANUKYANIN GENELEVİNİN FATURASINI DA MUSTAFA KEMALE ÇIKARIR DENSİZLİĞİNE VE FİKİR NAMUSSUZLUĞUNA SINIR TANIMADAN.. AMA BİLMEZ Kİ GENELEVİN, EŞCİNSEL EVİNİN, FUHUŞUN, OĞLANCILIĞIN TARİHİNİ ORTAYA KOYARSAK BU ZİHNİYETİN GEZECEK YERİ OLMAZ.. AMA YOBAZ BU UTANMAYI, ARLANMAYI NEREDEN BİLECEK. 

Yobaz iki yüzlülüğün ve alçaklığın tarihinde öznedir. Yalan ve dalavera yobazın ağzında sakız kadar çok çiğnenen şeydir. 

Yobaz Mustafa Kemali suçlar ama hiç Abdülhamid'in 16 tane eşinin varlığından, Abdülmecid'in 22 tane karısının varlığından bahsetmez... Çünkü yobazın ağzından salyalar akıtarak özlediği dünyada, erkeğin iki futbol takımı adedince müennesi olmalıdır.Yobaz için erkeklerin 100 de 7 , kadınların 1000 de 4 ünün okuma yazma bilmesi sorun değildir.. O tekke ve zaviyelerde iş kaçkını şeyh ve dervişlerin tesbih tıkırtılarında , zikir diye ne dedikleri de belli olmayan, LA İLAHE İLLAALLAH ifadesini hızlı ve anlam dışı olarak okudukları LAYLAY LAY LAY larda arar huzuru.. Bu cehaletle sıvanmış şark masalı dünyanın uykusu Çanakkale boğazında İngiliz gemisinden atılan topun gürültüsüyle sona erer.. O zaman da bir Mustafa kemal yetişir, askerlik bilgisinin en üst düzey performansı ile mücadele verilir ama, hala zafer, efsanelerde , masallarda aranır.Halkın emekçi gücünde, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının antiemperyalist bilinçlerinde değil... 


Bu topraklar bu milletin olduktan sonra her ile , her ilçeye, Emperyalizme karşı verilen mücadelenin başkumandanını hatırlatan güzide sanat eserleri yapılır. Birer mühür gibidirler Atatürk heykelleri. Bu milletin verdiği mücadeleyi , estetik ve tarihsel unsurlarla hatırlatan birer mühür gibidirler. 

Bu heykellerle büyüdük biz.. Her ilçede meydanda birer işaret fişeği gibiydiler bu heykeller.. Kiminin elinde kılıç, kiminin elinde silah.. kiminin elinde meş'ale vardı bu heykellerin.. Ve bu heykellere bakan, bu ülkenin kazanılmasında verilen mücadelenin ne kadar büyük, ne kadar derin, ne kadar büyük acılarla dolu olduğunu görür.. Bu heykeller , kurtuluş savaşından, sonrasında yapılan devrimlerden birer sahnedir. 

Samsunun , Kütahya nın, Sakarya nın, İzmir in, Ankara nın, Çanakkalenin o ile , ilçeye getirilmiş şeklidir. 

Bu açıdan heykeller önemlidir. 

Yobaz, bu heykele Put der, asıl putun padişahlık olduğunu, bilmeden, görmeden.. Yobaz buna küfür der, asıl küfrün şeyhin, dervişin elini eteğini öpmek olduğunu bilmeden görmeden, bilmeden. 

Heykel, bir felsefedir. Atatürk heykelleri, anıtları Atatürkçü felsefeyi insanlara hatırlatan, Atatürkün aziz hatırasına '' izindeyiz'' dedirten bir işaret fişeğidir. 

Heykel bir estetiktir.. Atatürk heykelleri Atatürkçü düşüncenin, Atatürk devrimlerinin , ne kadar güzel,ne kadar anlamlı ve ne kadar yerinde olduğunu bizlere anlatan, birer anahtar olgulardır. 

Heykel, bir tapudur. Atatürk heykelleri , bu toprakların Mustafa Kemal in önderliğinde verilen bir kutsal savaşın sonucunda bu milletin olduğunu belgeleyen birer tapu belgeleridir. 

Ey Mustafa Kemalin anıt heykellerine put diyen yobaz... 

Ey karanlığın ezeli temsilcisi 

Ey cehaletin kara kitabına harf harf yazılan kara mürekkep.... 

Estetik bir değer, tarihsel bir belge, felsefi bir anlatım ögesi olarak heykel ile, Put olarak adlandırılan totem ler arasındaki farkı anla... anla ki iftira ve yalan üzerine kurulu anlayışını terkedesin.. 


Atatürk anıtının önünde yapılan saygı duruşları dinsel bir ibadet değildir.. sadece anısal değeri hatırlatan sembolik öge karşısında olan biteni tekrar hatırlamaktır. 


İsrafa gelince, dağ başında cami yaparken,200 metre arayla cami yaparken, saraylar köşkler yaparken, helikopterler yaparken, en vay çeşit israf örnekleri sergilerken aklınıza gelmeyen bu durum, bu ülkenin milli birlik ve beraberliğini sanatsal bir dille hatırlatan bir öge olan heykel söz konusu olduğunda neden aklınıza gelir? 


Bu gün yaşanan terör olayları, anlatılmayan, yanlış anlatılan, kasıtlı olarak manipüle edilen Atatürkçü düşünceden uzak kalmamızın acı bir sonucu değil mi? 

Bu ülkeyi başka güçlere peşkeş çekenlerin Atatürk ün tam bağımsızlık ilkesinden uzak kalmalarının bedelinin getirdiği israf dururken israf bilançonuz Atatürk heykellerine mi kaldı? 

Elbette ki asıl niyet bu değil.. 

Ne diyor şair: '' Gönül ne çay ister ne çayhane, gönül kahve ister çay bahane'' 

Evet mesele şu veya bu değil doğrudan doğruya Atatürk ü hedef almaktır, heykel düşmanlığı, bunu bilimsel felsefi, ahlaki ve estetik temelleri yoktur...Bu yazıyı, yani Mustafa Kemal in heykelleri üzerine yazmam gereken yazıyı çoktandır yazmayı düşünüyordum.. Son gelişmeler bunu kırbaçlayan bir vesile oldu... 


Şimdi Rizemiz in meydanında da Atatürk heykelinin kaldırılması yerine çaydanlık koyma girişimi var.. Bunun halk oylaması neticesinde yapılacağı söylentisi de var... 

Umarım bu bir söylentidir.. Atatürk heykelinin bulunduğu yer Atatürk meydanıdır ve o meydanda tıpkı bir milli mücadele mühür ü gibi Atatürk ün anıt heykeli duracaktır. 

Atatürk anıtı asla bu meydandan kaldırılamaz, kaldırılmamalıdır. Bu çaba, bir mührün , bir tapu mühürünün sökülüp alınmasıdır ki bedeli çok ağır olacaktır. 

Mustafa Kemali unutturacak değil, hatırlatacak, öğretecek, bilinci daha da derinleştirecek adımlar atmalıdır devlet yetkilileri çünkü Mustafa Kemal gerçek dünya lideridir. 

Dünyanın pek çok yerinde Atatürk le ilgili anıtlar vardır.. Biz sadece bazılarını sıralayalım: 

1. Place Ataturk - Vise, Belçika 
Belçika'nın Vise kentine bağlı Cheratte kasabasında bulunan bu yere verilen isim, belediye başkanı Marcel Neven`in girişimi ile 2003`te verilmiş. İlk önce "Place Attatürk" olarak yanlış yazılmışken kısa süre sonra doğrusuyla değiştirilmiş. 


2. Kemal Ataturk Avenue(cadde) - Dhaka, Bangladeş 

3. Ataturk Avenue(cadde) - Islamabad, Pakistan 


4. Atatürk Statue(heykel) - Mexico City, Meksika 

Başkent Mexico City'de bulunan saat kulesi Meksika'nın bağımsızlığının 100. yıl dönümünde Türk vatandaşları tarafından hediye edilmiş. 1910 yılında yaptırılmış ve "Osmanlı Saati" olarak biliniyor. Daha sonra yapılan Atatürk Anıtı ise Le Reforma caddesinde bulunuyor. 


5. Calle Mustafa Kemal Ataturk - Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti 

6. Ataturk Heykeli - Be`er Sheva, İsrail 

Sderot David Tuviyahu ile Ali Daivis caddelerinin kesiştiği yerde Be'er Sheva'da bulunan heykelin levhasında "Yurtta barış, dünyada barış. Mustafa Kemal Atatürk 1881-1938 Türkiye Cumhuriyet'inin kurucusu" yazısı bulunmaktadır. 


7. Atatürk Anıtı - Amsterdam, Hollanda 

Anıtta Hollandaca ve Türkçe olarak "Yurtta Sulh, Dünyada Sulh" yazılı. 


8. Atatürk Anıtı - Wellington, Yeni Zellanda 


Atatürk Anıtı başkent Wellington'ın Tarakina koyunda. Cook Boğazı'na bakan anıtın orada olma sebebiyse boğazın Gelibolu Yarımadası'na benzemesiymiş. 


9. Caracas, Venezuela 

Venezuela'nın başkenti Caracas'ta bulunan bir parktaki heykelin altında ''Modern Türk Devletinin kurucusu Kemal Atatürk'' yazısı bulunmaktadır. 

10. Havana, Küba 

Küba'da Atatürk'ten başka hiçbir yabancı devlet adamının heykeli bulunmamaktadır. 

İlk Atatürk Heykelinin altında Türkçe ve İspanyolca olarak ''Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu - Yurtta Barış, Dünyada Barış '' yazıyor. 2011 yılında Küba devlet yetkililerinin isteği üzerine heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından yapılan yeni Atatürk heykeli de başkenti Havana'nın gözde mekânlarından olan, Puerto Caddesi'ndeki bir parka konuldu. 


11. Atatürk Bahçe Köyü - Oostzaan, Hollanda 


12. Canberra, Avustralya 


Tarihte ilk defa bir savaş iki ülke arasında dostluk bağının kurulmasına neden olmuştur. Çanakkale Muharebesi'nde şehit düşen Türk ve Anzak askerlerinin anısını yaşatmak için iki ülke arasındaki görüşmeler sonucu Avustralya'da Atatürk Anıtının açılmasına karar verilmiştir. 


13. Albany, Batı Avustralya 

Albany, Batı Avustralya 
Heykelin altında ''Kemal Atatürk'ün anısına'' ve ''Anzac günü 25 Nisan 1985 '' yazmaktadır. 


14. Statuia lui Mustafa Kemal Ataturk - Bükreş, Romanya 

Statuia lui Mustafa Kemal Ataturk - Bükreş, Romanya 
Romanya'daki Atatürk Meydanı. Bu meydanda bir de Atatürk Büstü bulunmaktadır. 

15. Atatürkstraat - Rotterdam, Hollanda 

16. Mustafa Kemal Ataturk Marg Caddesi - Yeni Delhi, Hindistan 


17. Largo Mustafa Kemal Atatürk - Roma, İtalya 


18. Atatürk Park - New Jersey, ABD 

19. Yehud, İsrail 


Mustafa Kemal Atatürk anısına yaptırılan bu anıtta da Atatürk'ün barışçıl anlayışını bir kez daha görüyoruz. "Yurtta sulh cihanda sulh" sözü ve hemen altındaki yazı: Türk Milleti ve Türkiye'yi seven İsrail Halkı sana ebediyen minnettar kalacaktır. 20. Karlovy Vary, Çek Cumhuriyeti 


Atatürk 1918 senesinde o dönemde Avusturya-Macaristan imparatorluğu içinde yer alan Karlsbad''a gider. Böbrek tedavisi için Florencie isimli sanatoryumda kalır. 
Avrupa''nın en eski lüks otellerinden biri olan Hotel Pupp''un yanıbaşında bulunan Florencie mütevazi bir otel görünümündedir, ve o dönemdeki ismi "Rudolf Hof" tur. 
Ana kapı yanında bir levhada Türkiye Cumhuriyeti''nin kurucusu Kemal Atatürk’ün burada 1918 Temmuz'unda ikamet ettiğini belirten bir levha bulunmaktadır. 
Daha sonra Florencie, Karlovy Vary''nin termal kentleri içinde nüfuzunun giderek artması ve kentin zengin turistlerin akınına uğraması sonucu, çevredeki tüm binalar da restore edilerek lüks bir otel kompleksine dönüştürülmüştür. 


21. Karlovy Vary'deki o levha.. 


22. Kemal Atatürkstraat - Utrecht, Hollanda 


23. Budapeşte, Macaristan 


24. Statue of Mustafa Kemal Atatürk - Kuşimoto, Japonya 


Ertuğrul Fırkateyni Kuşimoto açıklarında 18 Eylül 1890'da tayfun sebebiyle kayalıklara çarparak batmıştı. 655 mürettabatın 589'u hayatını kaybetmişti. Ölenlerin anısına 1891'de bu kasabada bir anıt yapılmıştır ve her yıl düzenli olarak bu anıt önünde anma törenleri yapılmaktadır. 
Kuşimoto kasabası Mersin ve Yakakent ile kardeş şehirdir. Kuşimoto'da 1974 yılında inşa edilen "Türk Müzesi"nde Ertuğrul Fırkateyni'nin maketi, gemideki asker ve komutanların fotoğrafları bulunmaktadır. 2010 yılında 7.5 metre civarındaki bronza Atatürk Heykeli yine Kuşimoto'ya dikilmiştir. 25. Santiago, Şili 


Şili`nin başkenti Santiago`da Apoguindo Caddesi Novigod Parkı`ndaki Atatürk Anıtı. Şili`nin başkenti Santiago`da belediye, kentte yaşayan kişilerin örnek alması için bir parka, Atatürk`ün sözlerinin yer aldığı rölyefini yaptırdığı bildirildi. 

O yazı: "Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucusu, vatanının fedakar ve sadık hizmetkarı, benzeri olmayan kahraman, insanlık idealinin canlı emsali... Bütün hayatını Türk Milletine vakfetmiş, milletine kendi ruhunu, ateşini vermiştir. Hatırası milletinin ruhunu ateşli tutan sönmez bir meş'ale olarak yaşamaktadır!" 26. Ve tabi ki olmazsa olmaz ülkelerde de Atatürk'ün isminin verildiği çok sayıda yer bulunmakta. Atatürk Parkı - Bakü, Azerbaycan 


27. Astana, Kazakistan 

28. Atatürk Meydanı - Aşkabat, Türkmenistan 


29. Atatürk Parkı - Bişkek, Kırgızistan 

30- Polonya'nın Wroclaw şehrinde "Liceum Profilowane nr VII, Patron: Mustafa Kemal Ataturk" adında bir okul da bulunmaktaymış. 

31-Peru'nun başkenti Lima/Miraflores'te de sahilde bir Atatürk büstü var. 

32-Moğolistanda da bir Atatürk heykeli ve okulu var. 


Bunlar sadece bazıları.. Daha yüzlerce sayılabilir. 
Dünyanın bu kadar sevip saydığı, üzerine doktora tezlerinin hazırlandığı bu büyük insanın heykelinin kaldırılması bizlere asla yakışmaz.... 

Bize düşen gerçek dünya liderini dünyanın daha uzak yerlerine götürüp anlatabilmektir... onu yıpratmak değildir. Bu çerçevede asla ve kata, Rize Atatürk Meydanındaki Atatürk heykeli kaldırılmamalıdır. 

Daha güzel bir Türkiye Atatürksüz değil, aksine Atatürkle beraber kurulabilir ancak. 

*(MUSTAFA KEMAL'İN RİZELİLER İLE TANIŞIKLIĞI ÇOK ESKİLERE DAYANIR. 
KURTULUŞ SAVAŞI YILLARINDA KUVAYİ MİLLİYECİLER E TAKALARI İLE SİLAH TAŞIYAN DENİZCİ UŞAKLAR MUSTAFA KEMAL'İN TAKDİRİNİ KAZANMIŞTIR. 
29 NİSAN 1923 DE RİZELİLERİN, HEMŞEHRİLİK TEKLİFİNİ KABUL EDİŞİNİN ARDINDAN, 
17 EYLÜL 1924 DE HAMİDİYE ZIRHLISI İLE VARDIĞI RİZE 'DE HEMŞEHRİLERİNİ ZİYARET EDER.) 

*( Bu arada bu vesileyle şunu da belirteyim, eğer Rizeden bu heykel sökülüp atılacaksa ben gereken bürokratik işlemleri yaptırıp Rizeli kimliğimden istifa edeceğim. Atatürk ün heykelinin bulunmadığı bir ilde nüfus kaydımın olmasını istemiyorum..BU TOPRAKLAR MADEM ATATÜRK'LE BANA VATAN OLDU O ZAMAN ATATÜRK YOKSA BU TOPRAKLAR İŞGAL ALTINDADIR.. BEN MESELEYE BÖYLE BAKARIM ARKADAŞ....)

 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40