• BIST 117.235
 • Altın 161,955
 • Dolar 3,7752
 • Euro 4,6244
 • Rize 12 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 5 °C
 • Trabzon 16 °C
 • Samsun 15 °C

Darbecilik ve darbecilerden medet umma–1

Osman KAYA

 

Darbeler, faşizmin en acımasız yöntemi olarak insanlık tarihinin en acı dolu sayfaları arasında hatırlanır... Her ne gerekçe ile olursa olsun asla darbeciliğe yönelmemek ve onu çözüm olarak görmemek gerekir. Çünkü darbelerde hukuk askıya alınır. Baskılar hesapsızcasına artar.

Darbelerde her şey gizli kapaklıdır. Darbeleri yapanlar kimseye hesap vermezler. Millet içinde yer almayan, kendi içinde bir sınıf olarak yer alır darbeciler.

Darbeden medet ummak ne büyük bir zillettir.

Sosyal psikolojik olarak ele aldığımız zaman görürüz ki bir toplulukta silahlı adamlar varsa ve bu silahlı adamlar emir vermeye alışmışlarsa orada silahsız olanların söz hakkı hatta konuşmama hakkı bile olamaz. Orada silahsız olanlar ancak emir kulu olabilirler ve sadece onların lehine, onların istediği gibi ve onların istediği kadar konuşabilirler.

Televizyonlarda açık oturumlarda emekli bazı generallerin kendi fikirlerine aykırı görüşlere yönelik tahammülsüzlükleri son derece kaba ve saygısız ifadeleri bunu açıkça göstermektedir. Ki bu generallerin darbe dönemlerinde işkenceci kimlikleri de açıkça bilinmektedir.

Askerin iki dudağı arasında çıkan sözlerin kanun olduğu bir ortamın demokrasi olduğunu söylemek , askerin darbesinin ya da muhtırasının demokrasinin önünü açacağını düşünmek , gaflet , dalalet , hatta hıyanettir. Askeri darbe ile din faşizmi tehlike olarak aynı olmasına rağmen maalesef bazı aydınlar din faşizmine karşı olma pahasına askeri darbenin demokrasinin önünü açtığı şeklinde korkunç bir yanılsamanın içine girmişlerdir.Tersi de olmuştur: askeri darbenin şerrinden kurtulma uğruna din faşizminin kucağına düşen aymaz aydınlar vardır bu memlekette..

Darbelerle kurulan cumhuriyetin de asla ve kata cumhuriyet olamayacağı açıktır. Çünkü böyle bir ortamda cumhur, yani halk, yönetimin sahibi değil ancak kölesi olabilir. Efendiler ise darbeciler olacaktır böyle ortamda... Ya da birazcık ta yalakaları...

Bazı görüş sahipleri darbelerinde darbecilerin kafa yapılarına göre şekil alarak, iyi ya da kötü olabileceğini söylemektedirler.

Bu görüşlere de ancak '' yazık '' demek gerekiyor. Çünkü iyi darbenin olabileceğini savunmak, iyi tecavüzcünün olabileceğini tecavüzcülerin iyi ya da kötülüğünün tecavüzün mahiyetini değiştirebileceğini iddia etmekle eşdeğerdir. Darbe bir tecavüzdür. Bütün darbelerde hedef tahtasına alınan insanlardan daha fazla olayla alakasız insanlar mağdur olmuştur.

Bütün darbeler kendilerini tanrı gibi hissederler. Bütün darbelerde orantısız güç kullanılır.

Bütün darbelerde darbeci oligarşi hiyerarşik konumlarına göre iktisadi anlamda da büyük yolsuzluklar yaparlar.

Bütün darbelerde ekonomi batar . Bir kısım sosyalistlerde Doğan AVCIOĞLU çizgisi bağlamında MDD tezini savunarak darbeciliği kurtuluş olarak görürler.

Bu tezi savunanlar bilerek ya da bilmeden insan kafatasından kurulan bir piramidin üzerinde tepinenlere benzerler. Çünkü tüm darbelerde çok sayıda insan idam edilir, çok sayıda insan işkenceden geçirilir, çok sayıda insanın ekmeğiyle, hürriyetiyle, geleceğiyle, ailesiyle oynanır.

Süngünün üzerine oturup da demokrasinin gelmesini bekleyenler, şiddetin, terörün sonunun darbelerle geleceğini zannedenler cumhuriyetin süngünün üzerine oturarak geleceğini sananlar, ancak süngünün dayanılmaz acısını duyarak ayılırlar sarhoşluklarından ya artık vakit çok geçtir.

Mustafa Kemal asla darbeci bir önder değildir. O saltanattan Cumhuriyete geçmiş, savaş biter bitmez hemen, üniformayı çıkarmıştır. Çok partiye geçmenin mücadelesini en çok o vermiştir.

Mustafa Kemal Padişahın pasif tavrına , saray ehlinin , yönetim erkinin işbirlikçi tavrına rağmen o asla darbeciliğe yönelmemiş aksine anadoluya çıkarak sine-i millete dönmenin en güzel örneklerinden birini sergilemiştir. Devrimlerini asla jandarma süngüsüyle gerçekleştirmemiştir.

Alman nazizmi, musollini faşizmi, Stalinist sosyal faşizme karşı güler yüzlü sosyal devletin, katılımcı kamuculuğun en güzel örneklerini sergilemiştir.

Cumhuriyet, askeri darbeleri kaldırmadığı gibi sivil darbeleri de kaldırmaz.( devam edecek)
 

 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40