• BIST 105.042
 • Altın 163,210
 • Dolar 3,9375
 • Euro 4,6731
 • Rize 11 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 7 °C
 • Trabzon 10 °C
 • Samsun 10 °C

DİNE YENİDEN BAKMA İHTİYACI VE İSLAMA SOLDAN BAKMA

Osman KAYA

 

Bu dünyanın emperyalistleri, çağlar boyu sağlıklı , tutarlı ve derin düşünmeyi hep tehlikeli gördüler ... Ve bu günde bu taktik devam etmektedir. Bu güçler , '' yüzyıllar boyu, insanlığın zulme karşı mücadelesinin sancaktarlığını yapan müslümanları önce camilerin soğuk köşelerine mahküm ettiler , sonrada zulmün ortadoğu coğrafyasındaki en en büyük dayanağı haline getirdiler.

Uydurma hadislerle başlayan bu süreç Kuran ın ruhuna aykırı yorumlarla devam etti.ve tarikat şeyhlerinin , cemaat liderlerinin kişisel çıkarlarına dayalı tutumlarıyla zirve yaptı...ortaya çıkan '' müslüman insan profili'' ehem ile mühimi birbirinden ayıramaz... Ezenden yana görünmeyi menfaatine uygun görür.
bu müslüman tipi kavga eden iki kişi gördüğünde bakar, kim güçlü , kim güçsüz...kavgayı kim kazanacak ? kimin yanında yer alırsam benim menfaatime olur?

işte yeni müslüman tipi bütün bu hesapları yapar ve güçlüden , menfaati olandan yana koyar tercihini... Bu yeni tip , hırsızlığa , fahişeliğe , ülkenin satılmasına sessiz kalmayı menfaatine uygun görür...çünkü temel felsefe '' para nereden gelirse gelsin.’’

Tefekkür bu yeni Müslüman tipinin en iğrendiği , fersah fersah kaçtığı bir olgudur.Tefekkür edenler ‘’ fuzuli işlerle uğraşan , abes ile iştigal eden mahluklardır.’’ Bu kesime göre..

Bunların İslamdan anladıkları zulme karşı mücadele , haksızlık karşısında susmamakfalan değildir. Bunların İslamdan anladıkları sabah namazında süt ve simit dağıtmaktır.Bunların İslamdan anladıkları üflenmiş taşlarla efsun dağıtmaktır.
İslam ‘’ adam kayırma’’ yı yasaklar, bunlar ‘’ adam kayırma’’ nın alasını yaparlar.
İslam ‘’ yalan konuşma ‘’ yı yasaklar , bunlarda ‘’ yalan konuşma’’ nın ‘’ kolleksiyonu’’ vardır.
İslam ‘’ zina’’ yı yasaklar , bunlar ‘’ zina’’ nın savunma mekanizmalarıyla ‘’ akla büründürülmüş ‘’,’’ hille-i şeriyye’’ ile süslenmiş envay çeşidini literatürlerine almışlardır.

Meşhur ‘’ kasa- masa- nisa ‘’ terimleriyle ifade edilen , ‘’ para- makam- şehvet ‘’ bunların en büyük üç putudur. Ama hala Allahı ağızlarından düşürmezler.
İslamın tarih okumasınıEmevi perpektifinden yaparsanız, yani tarihi Muaviye gibi okursanız, şunu görürsünüz:
‘’ inanç açısından insanlığın tarihi inanlarla inanmayanlar arasında yapılmıştır.’’ Doğru görünen en büyük yanlış budur.
Oysa meseleye Kuran ın temel perspektifinden baktığımızda insanlık tarihi inananlarla inanmayanlar arasında değil , inananlarla inananlar arasında olmaktadır.
Bu tespitimize katılmak için Kuran baştan sona okunabileceği gibi Maun ve Fecr suresi de okunabilir.
Maun suresinde eleştirilenler ‘’ namaz kılanlardır.’’Fecr suresinde ise ‘’İman edenler’’eleşitirilir.Çünkü Kurana göre dinsizlik yoktur. Herkes bir din üzeredir. Din yine Kurana göre bir takım mistik , efsunlu , ezoterik parapsikolojik öğretiler yığını değil , bizzat yaşama yön veren ‘’ doğru yol’’ dur. ‘’ sırat-ı müstakiym ‘’ dir.
Herkesin ‘’ doğru yol’’ u vardır. Ve herkesin üzerinde yürüdüğü ve inandığı bu ‘’ doğru yol’’ onun dinidir.

Din bizzat yaşamın kendisidir. İslam dininde Allah , ritüeller , formaliteler, kalıplar, özerklikler göndermemiştir. İslam dininde Allah bizzat yaşamın içinde yol gösteren bir pusula göndermiştir.
Mesele bu pusulaya uyanlar ve uymayanlardır. Bu durumda Müslüman olmak ,
‘’ kocaman büyük sakal bırakmak , kafaya kocaman bir sarık takmak , elde bastonla tafralı yürümek , tespih taşlarını birbirine vurarak dudak kımıldatmak değildir.

Allah, insan insan olarak varedildikten beri hep aynı şeyleri söylemiş ve aynı görevlerle yükümlü kılmıştır insanları . Kuran dahil her kitap bu emirlerin açılımından başka bir şey değildir.Ve ibadetlerde aslında bu 10 emre uygun hale getirmek için insanlara yaptırılan egzersizlerdir.Çünkü Allah ihtiyaç sahibi olmadığına göre , ahlaki bir zaafı olan megaloman ve egoist olmadığına göre Allahın insanların yaptığıibadetlere de ritüellere de ihtiyacı yoktur.Asıl ihtiyacı insanlardır. İbadet insanın Allahın rizasını kazanmasının yolu ritüel ise insanın ibadete hazır hale getirilmesinin yoludur.

Allahın insanlığa evrensel olarak gönderdiği 10 emir şudur:

1- Allaha inanacaksın.
2- Hiçbir şeyi putlaştırmayacaksın.
3- Allahla insanları kandırmayacaksın.
4- Emek sömürüsü yapmayacak , birbirinize karşı üstünlük taslamayacaksınız..
5- İnsanlara sevgiyle , saygıyla yaklaşacaksın, kimseye haksızlık ve zulüm yapmayacaksın..
6- aklını kullanacak , sağlığını koruyacak , neslini koruyacak ve bunlara zarar verenlerden uzak duracaksın.
7- öldürmeyeceksin
8- zina etmeyeceksin
9- çalmayacak, yalan konuşmayacaksın.
10- hain, fesat , kin ve nefret içinde ( suçsuz insanlara karşı ) olmayacaksın
işte Allahın insanlara emrettiği , mükellef kıldığıgörevler bunlardır.

Bunların dışında her şey ya gereksizdir, ya uydurmadır, ya da ayrıntıdır.
( Buradan yola çıkarak Namaz ve Orucu küçümsediğim sonucu ortaya çıkmasın. Ama şuna dikkat çekmek istiyorum: İslam için namaz asla ahlaktan önemli değildir. Asıl olan ahlaktır. Asıl olan yaşam süreci içinde adam gibi adam olmaktır.)

Amam maalesef islam dünyası ayrıntıya boğulmuş , olması gereken ve emredilenden çok ya bir takım ara unsurları merkeze almış ya da olmayan uydurma unsurları dinin temeli imiş gibi sarılmıştır.
Bu bir emperyalist proje idi, tuttu.
Ve dünya adım adım zulmün elinde çevrilen bir topaç haline geldi.Bu projenin en önemli kazanımı islamın sağcılaştırılmasıdır.Emperyalizm için islamın yok edilmesi kadar büyük bir zaferdir.

Kendini müslüman sananların içinde bulunduğu, siyasal , ekonomik , sosyal ve felsefi körlüğün zihin haritası sağcılaşmış islamın baronları tarafından çizilip belirlenmektedir.

Elbette islam '' sol'' değildir.
Çünkü Allah inancı olmadan islam düşünülemez. ama islamın ideallarei ile sol idealler birbirine çok yakındır.

sıralayalım bu yakınlıkları:
1- islam da sol da temelde ahlaktır.
2- islamda sol da temelde başka bir dünya isterler
3-islamda sol da insanın insana '' köle '' olmadığı bir dünya ister.
4- islam da sol da eşitlikçidir.
5- İslam da sol da kadına değer verir.
6- islam da sol da lümpen değil ilkeli bir özgürlük vurgusu yapar.
7- islam da sol da devrimcidir.
8- islamda sol da akla önem verir.
9- islam da sol da mücadeleden yanadır.Haksızlığa itaatkar olmamaya yönlendirir.
10- islam da sol da hurafelere karşıdır.
11-islamda sol da tüm insanlığı kuşatır.
12- İslam da sol da anti emperyalist ve ezilenlerden yanadır.

Şu halde islam dünyasının yeniden ayağa kalkabilmesi için islamın sağdan yani '' kapitalizmden'' yana değil, '' soldan'' okunması , yani '' sosyalizmden'' yana okunması gerekir.Bu entegrasyon değildir.Aksine, dirilişin ilk ve en önemli adımıdır.

 • Yorumlar 7
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40