• BIST 116.856
 • Altın 160,984
 • Dolar 3,7699
 • Euro 4,6154
 • Rize 9 °C
 • İstanbul 3 °C
 • Ankara -1 °C
 • Trabzon 10 °C
 • Samsun 5 °C

Dinin gücünden, gücün dinine doğru, karanlığa adım adım

Osman KAYA

Din, hayatın en temel gerçeklerinden biridir. Dinsiz bir yaşam ancak, yaşamdan kopuk insanların sanal dünyalarını dile getiren sözcüklerde mümkündür.
Her ne kadar yargılarımız bazılarınca ‘’ karanlık felsefenin izdüşümleri ‘’ olarak görülse de, bu böyle… Bir görüşe göre ateist, bir görüşe göre ise deist olan Fransız düşünürü Volter şunu söyler:
‘’ Allah fikri o kadar önemlidir ki, Allah yoksa bile onu insanoğlu mutlaka yaratmak zorundadır. Çünkü Allahsız bir toplumun var olması, Allahsız bir insanlığın varlığını sürdürmesi imkânsızdır.’’

Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Dinsiz milletlerin devamına olanak yoktur.’’ Sözünü hepimiz biliriz…
Yine Dostoyevski,
‘’Eğer Allah yoksa her şey meşrudur.’’ Sözüyle çok önemli bir noktaya temas etmiştir.
Tek tanrılı İlahi dinler hep yoksulların, ezilmişlerin, yalnızların, yenilmişlerin yanında yer almıştır. Bu noktada İslam en önemli dindir.
Kuran-ı Kerim de pek çok ayette yer aldığı gibi Maun suresinin muhtelif ayetlerinde de bu husus net bir şekilde vurgulanmaktadır.
Tarih göstermiştir ki, din olmadan uzun vadede ezilenlerin dünyasını aydınlığa çıkaracak bir yönetim getirmek olanaksızdır.
Ancak ne yazık ki bugün durum tam tersi bir mahiyet almıştır.
Dinin, ezilenlerin yanında yer alan etkin gücü, gücün yanında yer almaya doğru değiştirilmiştir. Bugün Allah'ın kitabı bir yaşam pusulası olmaktan, bizzat din adına hareket edenler tarafından çıkarılmıştır.
Din; insanları kandırmanın, oy depolamanın, orada burada boy göstermenin aracı haline gelmiştir.
Daha düne kadar her türlü kutsal değere küfredenler bir badem bıyık bırakmakta, abdestli – abdestsiz fark etmez- hurra namaza koşmakta, camilerde tribünlere oynamaktadırlar.
İslam kardeşliğinden dem vuranlar, söz konusu ihaleler olduğunda kardeşliği falan, elinin tersiyle kenara itmekte ve para ve kâr karşısında el pençe divan durmakta, kapitalizmin bu iki putunu elde etmek için her türlü değerini çiğneyebilmektedir.
Din artık gayri ciddiliğin kodu haline getirilmiştir. Dinin yoksuldan, mazlumdan ve ezilmişten yana olan özellikleri tırpanlanmış, yoksul; dilenci, zengin; rızık veren,
İnananlar ise rotasız gemi haline getirilmeye çalışılmaktadır.
Şu unutulmamalıdır ki Islama vurulacak en büyük darbe yine İslam’ın içinden gelmektedir ve gelecektir. Yani İslam kendini İslam dairesi içinde sayan ve hatta bunda samimi olan güçlerce tahrip edilecek, zulme alet edilecek, zulmün payandası haline getirilecektir.
Bu geçmişte böyle olmuştur, bugün de böyle olmuştur yarın da böyle olacaktır.
Şu bir gerçektir ki tarih boyunca şu anda yaşadığımız düzeyde bir inanç kırılması hiçbir dönemde yaşanmış değildir. Bütün kutsal değerler aşınmış, Kuran bir nema ve meta hatta bir Show aracı haline gelmiştir. Kuranı yaşamayanlar, kuran sesiyle, kuranın kendisiyle, Kuranın ayetleriyle, paralarına para katmaktadırlar…
Asla İslami değerlere sahip olmayan medya patronları ve onların yalakası showmen ‘’ din bezirgânları’’ ramazanlarda İslami değerleri sulandırıp anlatarak parasal açıdan gayet karlı yatırımlar yapmakta ve inananları da buna alet etmektedir…
Yalancı, yalanının bilinmemesi için yalanını dine sarmaktadır.
Sahtekâr, sahteliği ortaya çıkmasın diye adeta bunu namaz seccadesine sarmaktadır…
Kısaca ortada olan dinin gücü değil, gücün dinidir. Ve Allah bu dinin, din adına ortaya koyduklarını paçavra gibi yüzlerine çarpacaktır.
Kim ki İslam’ı kapitalizme entegre etmektedir, kim ki, İslam’ı çıkar, aldatma, oy kazanma , saltanat sürme , emperyalist emelleri gerçekleştirme, para babalarının saltanatını güçlendirme, adam kandırma, şiddet dürtülerini tatmin etme, cinsel fantezilerini öte dünya kılıfı altında ortaya koyma aracı olarak görmektedir işte onların Allah cezalarını verecektir. Ama ceza zamanının ne zaman olduğu meçhuldür… Çünkü Allah'ın dini tertemizdir… Kimse bu dine leke sürme hakkına sahip değildir
 

 • Yorumlar 35
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40