• BIST 108.641
 • Altın 156,955
 • Dolar 3,8808
 • Euro 4,5950
 • Rize 14 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 3 °C
 • Trabzon 13 °C
 • Samsun 16 °C

Erbakan Hoca sağ olsaydı ne yapardı, ne yapmazdı?

Osman KAYA

Biliyorum… Bu yazdıklarımdan pek çok kişi rahatsız olacak…Bu rahatsız olanların bir kısmı Erbakan’ı sevmeyenler….Diğer kısım ise Erbakan’ı sevip görünen ama aslında Erbakan’ı değil parayı seven , makamı seven, şöhret ve şehveti seven kesimler… Bunlar Erbakan’ı çoktan terk etmiş olan ama zaman zaman işi düşünce Erbakan ın abası altına sığınıp ‘’ yahu bizde onun öğrencileriyiz.’’ Diyen güruh…

Birinci kesimin bir kısmı değişik nedenlerden Erbakan’ı sevmemekte.. ki bunlara kimsenin bir diyeceği olamaz… Çünkü malumdur ki kimse kimseyi sevmek zorunda değildir…ve hiç kimse de eleştirilemez değildir…

Diğer kısım ise Erbakan’ı din üzerine sevmezler..Bunlar, din denince tüyleri diken diken olan kesimdir… Ve Erbakan’ın şahsında İslamı gördüklerinden dolayı en hararetli düşmanlıklarını ortaya koyarlar… Enteresan olanı şudur, bunu özgür düşünce adına yaparlar, adalet ve özgürlük adına yaparlar ama alabildiğine dogmatiktirler, asla da adil olmayı da başaramamışlardır…Dindeki baskıcı unsurları eleştirirler ama baskıcılığın kitabını yazan yaklaşımın içindedirler de haberleri yoktur.Burunlarından kıl aldırmazlar…. Tek yol kendilerinin yoludur ve bu yolu da sadece kendilerinin yorumladığı tarzda ele almak zorundadır herkes…İşte bunlar da sevmezler Erbakan Hocayı…

Erbakan’ı terk edip te hala daha zaman zaman öğrencilik shovlarını yapanları açıklayıcı ifadelerde bulunmaya gerek yok…Çünkü zaten bunların ne yaptıkları neye hizmet ettikleri ortadadır..

Rahmetlinin bu ülkede tırnağıyla kazıya kazıya oluşturduğu bilinci bunlar iş makineleriyle örtmekte birbirleriyle yarışıyorlar…ve bunların ağır vebalini boyunlarında ağır bir zincir gibi taşıyacaklar..

Ama ben her şeye rağmen, rahatsız olanları- olacakları zerrece umursamadan haykırıyorum:

Erbakan Hoca bu ülkenin gördüğü- göreceği en değerli politikacılardan, en değerli aydınlardan biridir.
Bunu asla onu övmek için falan söylemiyorum…
Sadece inandığım için söylüyorum… Necmettin Erbakan, bu ülke için gerçekten büyük bir değerdi, ölümünden sonra da hala öyledir.
Bırakın başka yönlerini, Dünyanın cadı kazanı ve yine dünyanın kurtlar sofrası olan, emperyalizmin her türlü oyunlarının cirit attığı bir ülkede insanlara bir şey anlatabilmek, deveyi hendekten atlatmaktan daha zordur.
Erbakan Hoca sadece siyasetçi değil, büyük bir bilim ve teknik adamıdır.
Ufku açık, sabırlı ve akıllı bir direnişçidir. Erbakan’ın en önemli özelliklerinden biri çok zeki olması ve bu zekâsını da siyasal mücadelede attığı adımların üzerine serpmesidir.
Siyaset satrancını çok iyi oynayan bir liderdir Erbakan. Ve Alabildiğine devrimcidir.
Adaleti de asla elden bırakmaz…
Düşünelim bakalım…

Zaman… 70 li yılların başı… 12 mart cuntası ortalığı kasıp kavuruyor… Dini kesimin bir kısmı darbecilere methiye düzmektedir… Mesela Nurcu Avukat Bekir Berk bakın neler söylüyor cuntaya karşı:
“Bu ses tarihimizin sesidir. Bu ses sanki Mohaç’tan gelen
sestir. Bu ses Malazgirt’ten yükselen bir sestir. Bu ses Kanije gazilerinin sedasını
aksettirmektedir. Bu ses hürriyet ve istiklalimizin, bu ses din ve imanımızın,
şerefimizin ve hasiyetimizin bekçileri şerefli paşalarımızın, erlerimizin tek
kelimeyle Mehmetçiğimizin sesidir... Bu ses, sağa da sola da gelişi güzel yumruk
sallayanların değil, tehlikenin nereden geldiğini bilen, gören ve onun üstüne
yürüyen ve onlara son defa ‘Hizaya gel’ komutunu verenlerin sesidir. Bu ses
meseleleri kanunların çerçevesinde halletmek isteyenlerin, bu ses millet iradesini
korumayı ahdedenlerin sesidir...”( Yeni Asya Gazetesi’nin 10 Şubat 1971 Tarihli sayısı)

 

Yine bu zaman diliminde Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ın idam edilip edilmeyecekleri tartışılıyor…
CHP… O, birilerine göre ‘’aşırı solcu ‘’CHP ye mensup olan 90 ın üstünde sayıda milletvekili bu gençlerin asılmasına ‘’evet’’ diyor.Hatta bazıları ‘’ hemen asılsın, 3-5 çapulcu devlete nasıl başkaldırır?’’diyorlar ve cuntadan yana tavır alıyorlardı..( Bunlar arasında İSMET İNÖNÜ de vardır.)


Ama Erbakan ne yüce gönüllü insandır ki onaylamıyor idamları…’’ evet’’ demiyor idamlara… Belki bu gençlerin eylemlerini ve eylem tarzlarını vs yanlış buluyor ama bu gençlerin bu eylemleri bu kapitalist düzenden kaynaklanan çelişkilerden ortaya çıktığını, aslında gerçek suçlunun, meri olan kapitalist sistem olduğunu haykırıyor bu tavrıyla…Bu mesele düzenin meselesidir diyor . Çekimser kalıyor …sistem eleştirisine en güzel katkıyı yapan, sistemi en güzel eleştiren, devrimci tavrı güzel tarzda ortaya koyan bir güzel insandı Erbakan…

Ama o insanlık tarihinde en fazla iftiraya maruz kalanlardan biriydi.
Neler denmedi ki onun hakkında…. Aynı vakit namazı show yapma adına iki kere mi kıldı mı demediler, çalıp çırptı mı demediler….Söylediği sözleri mi çarpıtmadılar….Yani özetle bu değerli insanı, bu topraklar üzerine yetişen bu nadide değeri perişan ettiler, bu fani dünyayı ona zindan ettiler ve hizmetlerinden bu milleti de yoksun bıraktılar…

Şu anda bu değerli insan bu dünyada yok..
Ama o öte alemlerde kurulacak büyük mahkemede kendisine iftira atanların yakasına bir bir yapışacak ve ona iftira atanlarda o mahkemede tek tek hesap vereceklerdir.

Peki, bu büyük insan bu gün yaşasaydı ve yetki elinde olsaydı neler yapardı?Nelerden uzak durur ve tepki verirdi?
Sıralayalım:

• Erbakan asla AT için can atmazdı.Onun yerine İslami milletler ve dünyanın mazlum milletlerinin birlikteliğine dayalı bir ortamın, bir kuvvetler birliğinin mücadelesini verirdi.
• Erbakan İslam Dünyasındaki bir sorunun çözümü için asla katilleri ve emperyalistleri Ortadoğu’ya davet etmezdi.Kendi sorunlarımızı kendi gücümüzle ve mümkün olduğunca barışçı yolla savaş çığırtkanlığı yapmadan çözmenin yolarını aradı.
• Erbakan milli kaynaklarımızı Emperyalist güçlerin sermayesine peşkeş çekmez, milli hamleler yapardı.
• Erbakan Güneydoğu sorununa , teslimiyetçi veya faşist anlayışlardan birini kabul ederek çözmeye çalışmaz, bir üçüncü yol olarak en akılcı yolu tercih ederdi.
• Erbakan zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul etme politikasını değil, sosyal kesitler arasındaki gelir dağılımı farklılıklarını ortadan kaldırma politikasını güderdi.
• Erbakan , çılgın projelerle halkı kandırmaz, uygulanabilir , bilimsel nitelikli projelerle halka hizmet ederdi.
• Erbakan bu kör ve katil dünyanın elebaşlarına entegre olmak için kendini yırtmaz aksine yeni bir dünyayı kurmanın mücadelesini verirdi.
• Erbakan , kalpleri kırmaz, aksine gönülleri fethetmenin yollarını arardı.
• Erbakan, savaş çığırtkanlığı yapmaz, barıştan yana olurdu. Ama illa da savaş yapılacaksa , bu savaşın emperyalistlere karşı verilmesini savunurdu.
• Erbakan, işsizlere, beceriksizsiniz demezdi. Onların iş olanakları bulması için devletin üzerine düşen görevleri layıkıyla yapmasının yollarını arardı ve bunun mücadelesini verirdi.
• Erbakan, sermayenin değil, düşenin dostuydu.
• Erbakan Atatürk düşmanlığı üzerinden pirim yapmaz, Atatürk yaşasaydı milli görüşçü olurdu derdi.
• Erbakan Ortadoğu’nun Cehenneme döndürülmüş haline Arap Baharı demez, ancak ‘’ Siyonizm el değiştiriyor.’’tahlilini yapardı.
• Erbakan asla yanındakileri satmaz, vefanın en üst örneklerini sergilerdi.
• Erbakan, yeni emperyal üsler kurdurmaz, kurulan üslerin kaldırılma mücadelesini verirdi
• Erbakan, eğitimi millileştirmenin mücadelesini verirdi.
• Erbakan her türden baskıya karşı çıkar, devletin ceberutlaşmış açılımını değil, Müşvik, merhametli ve hoşgörülü yönünü ortaya koyardı.
• Erbakan asla hurafelerin yoluna yönelmez, her konuyu ilmi bir perspektiften ele almanın yolunu arardı.
• Erbakan din kisvesi altına girip halkı sömürenlerden oy almak, onları bu bağlamda sömürmek onların duygularını okşayıp kişisel anlamda voli vurmaya asla tenezzül etmez, bunun yerine onlarında ıslah olmasına katkıda bulunup topluma kazandırılmasının yolunu açardı…

Erbakan , bu saydıklarımın örneğini yaşamında ortaya koymuştur.. Ama başarısız olduğu , olayın kendi inisiyatifinden çıktığı yönler yok mudur? Evet… elbette vardır…Bu güzel hasletlere mensup milletin bazı çok büyük zaafları vardır ki bunlardan biri kişilerin arkasına sığınıp rant elde etmektir..
Kişilerin mücadele stratejisini manipüle etmektir.Bu Erbakan’a da yapılmıştır… Ömrünü Kapitalizme mücadeleye vermiş bu güzel insanın yolu kapitalizmin batağına çekilmişse bunun nedeni çevresindeki bazı yalaka taifesidir.

Bu gök kubbenin altında kimler kullanılmadı ki Erbakan’ın ulvi mücadelesi kullanılmamış, manipüle edilmemiş olsun…

Allah Resulünün o mübarek dinini, din faşistlerinin heva ve heveslerinin oyuncağı haline getirilmedi mi?

Mustafa Kemal Atatürk gibi kapitalizme alabildiğine karşı olan bir liderin öğretisini utanmadan, arlanmadan , kapitalizmin bir türevinden başka bir şey olmayan karma ekonomiye entegre edenler, yani onun antikapitalist ve anti emperyalist kimlik ve mücadelesini kapitalizme , emperyalizme yem etmek isteyenler yokmu?

Erbakan’ın hataları yok mu?

Hatasıyla, başarısıyla, eğrisiyle doğrusuyla. Erbakan İnsanlık tarihinin gördüğü en değerli insanlardan, aydınlardan biridir..

Herkes, herkesi eleştirebilir ama, Merhum Akif in ‘’ dinime küfreden bari Müslüman olsa ‘’ ifadesiyle dile gelen prensip gereği eleştiren eleştirdiği zatta gördüğü zaafı önce kendisinde düzeltmelidir. Bu çerçevede görüyoruz ki Erbakan’ı eleştirenlerin , onun tırnağı olabilmeleri için daha çook fırın ekmek yemeleri lazım….

Hele bazı öğrencileriyiz deyip te, emperyalizme ve kapitalizme yamananların durumu çok daha beter… Onların fırın fırın ekmek yemelerine gerek yok …çünkü maneviyatı kabzolmuş ruhsuz ölülerin ekmek yemeleri ne gereklidir ne de mümkündür….

 • Yorumlar 12
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40