• BIST 116.389
 • Altın 162,888
 • Dolar 3,7967
 • Euro 4,6520
 • Rize 13 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 4 °C
 • Trabzon 12 °C
 • Samsun 17 °C

Gönderden indirilip düşürülen bayrak ve Işid in anlattıkları

Osman KAYA

 

Birkaç gün önce hepimizin bildiği , anlamı gayet derin bir olay gerçekleşti. Hava kuvvetlerine ait bir askeri birliğin sınırları içinde bulunan bayrak direğindeki bayrak çözüldü ve yere atıldı. Göstericilerin içinde yer alan biri tarafından…Bu olay Cumhuriyet Tarihinin en önemli ve en derin mesajlı olaylarından biridir. Olayın çok farklı cepheleri var…Bu cepheleri ayrı ayrı ele almamız gerekir.

Ele alalım:
1-ASKERİ CEPHE
Gerçekten garip bir durum… Hayatımda en fazla şaşırdığım tablolardan biridir desem yeridir.
Askeri bir birliğin içinden bir bayrağın alınıp götürülmesi alabildiğine anlamsız, alabildiğine saçma geliyor. İfade şu: Çocuk olduğunu tespit ettik… sadece havaya ateş açtık..

İyi de çocuk olmak herkese istediğini istediğince yaptırma , yapma istediğini yapıp hesap vermeme hakkını verir mi?

Ya da çocuksa bile yaklaşık 5000 kişinin kaldığı bir askeri birimde hiç mi onu yakalayacak çeviklikte askeri unsurlar yok? Neden yakalanmaz bu bayrak indiren ? yoksa herkesin oynadığı bir oyun mu bu?

Bir çocuk gelecek nizamiyeden içeri girecek, upuzun direkten eğitimli bir komando gibi tırmanacak , açılan ateşten korkmayacak… sonra rahatlıkla bayrağı çözüp atlayıp gidecek oradan? Burada kaç tane oyun var … bilene aşk olsun….

2- ETNİK FAŞİSTLER CEPHESİ
Bu kesime göre yapılan her şeyde suçlu düzen ve devlet…Hiç kendileri suçlu değiller… yanlış yapmadılar…insanlık dışı davranmadılar… terör estirmediler… insan öldürmediler….tanrısal bir arınmışlık ve suçsuzluk içindeler…
Oysa alabildiğine suçlular… insanın insana sevgisini yok etti bunlar… sınıf bilincini yok etti bunlar… ve etnik faşizmi de alabildiğine kışkırttı bunlar…yalanı bunlar yaygınlaştırdı.. uyuşturucuyu… siyaset ve mafya ilişkilerini bunlar yaygınlaştırdı….

Şimdi bunlar bayrağın indirilmesinde bir etkilerinin olmadığını söylüyorlar… Olabilir… Belki sizden değildir o bayrağı indiren.. ama anlayamadığım şu: bayrağa yapılan her saldırı… bayrağa atılan her laf… ona uzanan her el ve dil sizi neden bu kadar mutlu ediyor? Bakın o eylemde de yine alkışlayan, bu tabloya tezahürat yapan sizsiniz….o zaman bayrağı siz indirmeseniz bile bayrak indirilmesinden hoşlanmanız bile bu zeminin oluşmasına hizmet etmiştir…. Size göre bayrak sevgisi ve hassasiyeti bir tür faşizmdir..

3-BAYRAK HASSASİYETİ FAŞİZM Mİ?

Bayrağın hammaddesi bir bez parçasıdır. Ama yüklenen anlam önemlidir. Bayrağın yüklenen anlam açısından önemi şudur:

Bayrak belli bir coğrafyada yaşayan insanların kimlik belgesidir…O insanların varoluş , yaşayış ve bağımsız kalış senedidir. Evet … Bayrak faşist reflekslere alet edilmiştir. Faşist histerilerin aracı olmuştur zaman zaman… evet bu doğru…Ama hangi unsur kötücül duyguların aleti olmamıştır ki? Allah ile kandıranlar yüzünden , Allahtan vazgeçemeyeceğimiz gibi – teşbihte hata olmaz- Bayrak ile kandıranlar, pisliklerini bayrağa saranlar yüzünden bayraktan vazgeçemeyiz..

Evet Dünyanın bu şeklini istemiyorum…Sınırların , sınıfların olduğu bu dünyadan rahatsız oluyorum….Sınırların, sınıfların, armaların , simgelerin olduğu, bunların ayırıcı unsur olduğu bir dünya elbette ki hoş bir dünya değildir , amenna…ama idealler ve gerçekler paradoksunda , illa da bir sembole ihtiyacımız varsa bu sembol bayraktır.

Israrla bize, onlar diyenlere karşı bizimde biz olabilmemizin en temel işaretlerinden biridir bayrak…

Zaten bizim bizliğimizi, yani insanlığımızı, varoluş hakkımızı yok sayanlar , bayrağa, yani bizi biz yapan simgeye el uzatıyorlar…Bu çerçevede bayrak özellikle bizim gibi ezilen milletlerin emperyalizme karşı bizde varız haykırışının sembolüdür. İşte bayrak hassasiyeti bu bağlamda tam da antiemperyalist bir çıkıştır. Tam da bu zamanda anti faşizmdir.

Emperyalizm ve onun taşeronu olan örgüt ve anlayışlarca yok edilmek istenen bu simge artık bir bez parçası olmaktan çıkmış bir varlık yokluk meselesi halini almıştır. Bu bağlamda bizler emperyalizme ve onun taşeronlarına bizde varız diyoruz…
Bayrağı indirip faşizmi kışkırtmak isteyenlere bizi yok sayanlara haykırıyoruz:

-Bu bayrak biz var oldukça göklerde dalgalanacak..

Etnik faşizmi hortlatıp ulus sınırlarındaki faşizmi de kışkırtanlara karşı diyoruz ki :

- Faşist ruhlular, bu bayrak bizim demokratlığımızın, sizlerin faşistliğinizin ebedi belgesidir.

4-IŞİD, SEN SÖYLE SEN İŞİD….
Batı Emperyalizmi , İslam Dünyasını işgal ettikçe İslam dünyasında din ve kültür temelli karşı koyuş hareketleri de kendini göstermeye başladı… Ortadoğu’da istisnasız olarak tüm işgal karşıtı hareketler bir şekilde dine dayanmıştır. Buna Türkiye Kurtuluş savaşı da dahildir.

Uluslar bağımsızlıklarını kazandıkça Batı, fiili İşgalin çözüm olmadığını anladı ve dinin antiemperyalist , sömürüye açık olmayan , yobazlığa kapalı olan unsurların karşısına , faşist , despot, işbirlikçi , hurafe ehli yapılar ortaya koydu. Ve bunu dinsel söylemlerle alabildiğine besledi. Kitleselleştirdi bu örgütleri. Bazen Batı karşıtı soslarla bezedi. İşte bu tür yaklaşımların en tipik örneklerinden biri El Kaide dir.Selefi Akaidi üzerine kurulmuş El Kaide denilen yapı , insanlığın görmüş olduğu en karanlık yapılardan biri olarak karşımızda . Bu yapı , şiddeti kutsallaştırmış , paranın belirleyiciliği içinde geniş olanaklara sahip ,bilimsel düşünmeden alabildiğine uzak , emperyalist güçlerle[ perde arkası] ilişkiler içinde olan[ enteresandır, El Kaidenin İsrail’e yönelik bir saldırısı bilinmemekte , yine Ortadoğu’da , örneğin Suriye’de Amerika tarafından desteklenmektedir.]

Mezhep taassubu içinde kıvranan , toleransı sıfır, Suudi sermayesi ile hareket eden bir yapıdır. Ama bu yapı maalesef ehli sünnet gerekçesiyle, Suriye ye karşı savaşan bir örgüt olduğu gerekçesiyle desteklenmiştir.
Bu faşist örgüt , temsil ettiği anlayış itibarıyla zehirli bir yılandan farksızdır. İnsanlara işkence yapan, boğazlarını kesen , tecavüz eden , toplu katliam yapan , canlı bomba gönderen , mabetlerdeki insanları katleden bu anlayış asla İslami değildir. Ve bırakın islami olmayı islama açıkça zarar vermektedir. İşte Işid , akıl ehlinin defalarca uyarmasına rağmen dinletemediği uygulamalarca beslenen anlayışın en şirret çocuklarından biridir. Musul’u işgal edip binlerce insanı koyun sürüsü gibi önüne katıp şehrin dışına süren, zaman zaman ateş açıp öldüren bu yapı Musul’daki Türkiye konsolosluğunu da işgal edip kendi bayraklarını dikmişlerdir. Ve 20 ye yakın özel harekat mensubuyla beraber tır şoförleri ve diğer personeli de rehin almışlardır.
Türkiye ile ilgili söylenen , Büyük Devlet, Komşularla sıfır sorun, Neredeydik nerelere geldik…türü söylemlerin nasıl kof ve asılsız olduğu bir bir ortaya çıkmıştır.

Güçlü devlet , kurumlarını korur. Güçlü devlet insanını korur… Güçlü devlet bayrağını korur… Güçlü devlet halkını korur…
Hak arayanları terörist ilan etmek ve onlara baskı yapmak marifet değildir. Marifet , gerçek teröristleri görüp , bunlardan halkını ve değerlerini koruyabilmektir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 474 76 40