28 Nisan 2015 Salı
Rize13 °C
Rizede listeler seçmenin içine sindi mi?
D. Ali TAŞÇI: “YÜZÜN MAYMUNA DÖNMÜŞ!”
Seyfullah FIRAT: ARAP DÜNYASININ SANCISI
Sefer YAZICI: ALATURKA
ATATÜRKE SALDIRMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ

Osman YAZICI

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hangi bakanlar değişiyor?

Salı :

Sevgili Karadenizliler. Eski Adalet Bakanı ve müsteşar Fahri Kasırga; yakından tanıdığım, aile dostumdur.

TRT Genel Müdürlüğü’ne aday olduğumda; bana verdiği desteğini unutamam. Bunun için samimi takdirlerimi ve teşekkürlerimi tekrar ifade ediyorum. (TRT Genel Müdürlüğü’nü bir oyla kaybetmiştim)

Hemşerimiz Kasırga, Diyarbakır, Kocaeli ve Ankara gibi önemli illerde Başsavcı olarak görev yaptı. Diğer il ve ilçelerdeki görevlerini es geçiyorum.

Altı yıl Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı görevini başarıyla sürdürdü. 2007 seçim döneminde; Adalet Bakanı olarak görev yaptı.

HYSK (Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Üyeliği) görevinde bulundu.

Kasırga, onurlu, çalışkan, yanlışlara geçit vermeyen, cesur, hemşeri sevdalısı, yargı camiasında sevilen, itibar gören, danışılan, bakanlığa itibar kazandıran; onurlu duruşunu hiç bozmayan; adam gibi adamdır. (Kimse kıskanmasın)

Dönemin Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Başbakana gönülden bağlı bir müsteşarla çalışmamak için bahane arayınca; Kasırga görevi bıraktı.

Başbakan Erdoğan, Kasırga’ya sahip çıktı, Başbakanlık Başdanışmanı yaptı ve Başbakanlıkta yanına aldı, oda verdi.

*

Fahri Kasırga’ya uzun süre uğramamıştım. Meslektaşım ve dostum Tacettin Çebi ile tatlı sitemlerini gönderdi. Geçtiğimiz hafta kendisine uğradım, iki saate yakın sohbet ettik.

Adalet camiasındakiler başta olmak üzere, geleni-gideni çok. Herkesin işine koşuyor, yardım ediyor, güven veren güler yüzünü kimseden eksik etmiyor. Müsteşarlık ve bakanlık dönemindeki gibi yoğun gördük.

Fahri Kasırga siyaseti düşünüyor mu? 2007 seçimlerinde Başbakan Erdoğan’dan teklif almıştı. Kendisi Başbakana ‘Efendim, uygun görürseniz, size bürokraside faydalı olmaya çalışayım. Ancak takdir sizindir’ demişti.

Peki ya şimdi?

Aldığım izlenim şu; müsteşarlık ve bakanlık gibi önemli görevlerden sonra, bürokraside daha yüksek bir yer yok. Kasırga gibi, bilgi ve birikimi yüksek olan birisi, bundan böyle siyaset arenasında değerlendirilmeli, bilgi ve birikimlerinden istifade edilmelidir. Hizmet etmenin en iyi yolu siyasetten geçiyor.

Yine net bildiğim bir konu ise şudur: Fahri Kasırga, Kocaeli ve Rize’de çok seviliyor. Kasırga, aday gösterilmesi durumunda; her görüşteki vatandaşlar tarafından desteklenecektir.

Ankara başta olmak üzere, Türkiye’yi bilen, bürokrasi ve siyaset tecrübesi olan Kasırga’nın Meclis’e taşınması, Türkiye için büyük bir şans olacaktır. Karadenizliler de, farklı bir milletvekilini göreceklerdir.

Bakanlar değişiyor

Anayasa gereği; Ulaştırma, Adalet ve İçişleri Bakanları değişecek. Yerlerine tarafsız bakanlar atanacak.

Ankara’daki kulislere göre; Ulaştırma Bakanlığı’na, Bakanlık müsteşarı Habip Soylu veya hemşerimiz olan, Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu’nun isimleri geçiyor. Hasan Naiboğlu’nun ismi ağırlık kazanıyor.

Adalet Bakanlığı ise; Bakanlık müsteşarı Ahmet Kahraman veya 2007 seçimlerindeki Adalet Bakanı Fahri Kasırga arasında tercih edilecek. Tarafsızlığı, önceki bakanlığı dönemindeki başarıları, Kasırga’nın şansını artırıyor.

İçişleri Bakanlığı’na ise, bakanlık koridorlarında; mevcut müsteşar Osman Güneş’in adı dolaşıyorsa da Başbakan Erdoğan’ın sürpriz birini atayacağı bilgileri ağırlık kazanıyor.

Sonuç itibariyle, bir ne yazarsak yazalım; kararı verecek, atamayı yapacak olan Başbakan Erdoğan’dır.

Okuyucu Yorumları
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Toplam 10 yorum.
 • Çayci Rüstem25 Şubat 2011 Cuma 15:38ÇİMENTO

  bizler bu memleketin bir çimontesiyiz adeta ve hatta butün bir arap alemi bize benzemek istiyor. Bu suretle biz bir örnek teşkil etmiş durumdayiz. Libya cemahiresi başkan sayin kadafi isyani bastırıp çok partili sisteme geçiyor ve Libya Kalkınma Partisi (LKP)ismi ile seçimlere giriyor. Ömru vefa edermi bilemem fakat Bazi arkadaşimin ozellik ile AKP diyerek küçumsadiği AK Partimiz bir örnektir ve eşi benzeri yoktur. Saygilar efendim ve bu gidişle otuz sene iktidardayiz yol uzun ve durmak yok yola devam.

 • rizeli24 Şubat 2011 Perşembe 15:52rizeli milletvekili ve bürokratlar

  osman bey in demek istediğini ben iyi anlıyorum başbakan rizeli şuan türkiye nin en güçlü adamı rizeli bir iki tane bakan kesin olmalı,milletvekili büyük şehirlerde 15-20 tane rizeli olmalı,üst düzey bürokraside yöremizin insanlarının fazla olması birde yöre insanımıza değer verilmelidir bence de neden osman bey trt genel müdürü olsaydı yayla ve turizm şehri olmaya aday rizemizin daha çok trt de gösterilirdi ve yöremizin tanıtımı yapılırdı. biz memleketimizin insanına sahip çıkmasını bilmiyoruz onun için eleştirmesini çok iyi beceriyoruz ben bir rizeli olarak osman bey kardeşimizi neden bir basın ilan kurumu,neden bir anadolu ajansı, neden bir trt nin başında görmek istiyorum kardeşim size allah gönlünüzce versin derim şu bir gerçek ki meyvae veren ağaç taşlanır.biz sizin yanınızdayız ne olursa olsun çamurdan olsun rizeli olsun m.yılmaz ın bir lafı ile bitiriyorum biz bu memleketin çimentosuyuz.

 • Çayci21 Şubat 2011 Pazartesi 00:55o da o dur da

  Ekber bey,Allah senden raziolsun yorumun beni bayağı güldürdü,neden merakettin dimi, yahu şu Hüseyin Yilmaz adındaki yorumcu varya o da o dur yani osman yazıcı dir,anlamadunmi da alemsin ha başka isimlerle de kendisini öven yorumları vardır Haberin olsun beni zamansız güldürme diye yazdım hani.

 • Marangoz Ali20 Şubat 2011 Pazar 16:27Farketmez

  İstiyen istediği gibi bakar. Bu memlekette demokrasi var. Fakat kötü kötü bakanların değişmesi iyi olur ve onlar bundan sonra iyi bakmasi lazimdır.

 • EKBER20 Şubat 2011 Pazar 12:31HÜSEYİN YILMAZ

  hüseyin bey adımı yazssam ne değişecek yazımın içe3riğimi yorumuma bakış açınızmı syn osman yazıcı beyin yazılarını arşivden bi geriye dönük okuyun doğru doğru dürüst birtane köşe yazısı bulabilecekmisinz yada kendinden bahsetmediği bakn herkes isyan ediyor bu site tıklanma ve takip edilme oranlarıyla toplumsallaşmış bir sitedir o halde bu siteye yakışır toplumsal yazılar bekler insanlr tüm yazarlardan bakın 9 tane daha köşe yazarı var sitede oradaki tartışmalar ve yorumlar hep toplumsal ve güncel yazılrdan kaynaklı ve ben diğer yazarların bir tanesini dahi ben şuyum buyum deyip şahsını vitrine çıkaracak bir yazısını okumadım tarflı yazan tarafsız yazan hemen hepsi ya siyasi ya toplumsal yazılar yazıyor olması gerkende bu bizim de beklentimiz artık bu köşelerden kendini çok iyi anlatmış yazarımızın artık kendi vasıflarını dostluklarını arkadşlıklarını filan bırakıp varsa idda ettiği vasıfları deneyimi birikimi..bize buradan aktaracak yazılar yazması böyle devam ettiği müddetçe magazin yazarı gibi kalır..ayrıca acımak güzel bir duygudur kaybetmeyin...

 • Ali Hikmet TANRIVERDİ19 Şubat 2011 Cumartesi 20:16Fahri KASIRGA

  Sazın Yazıcı yazılarını takip ediyorum ,zaman zamanda yorumda yazıyorum Ancak bazen çok yanlış teşhisleriniz oluyor Mesela"Fahri Kasırga, Kocaeli ve Rize’de çok seviliyor".Diyorsunuz el insaf vallahi Sayın KASIRGAYI (Kocaeli'ni bilmem) Rize'den kaç kişi tanıyor allah aşkına,Hangi Rizeli'nin takasına rüzgar olmuş söylermısın, Rize'de Sayın Osman YAZICI Sayın Kasırgadan daha fazla tnınıyor ve seviliyor bu böyle biline.

 • tacettin çebi19 Şubat 2011 Cumartesi 15:09yorumcuları anlamıyorum

  Yazar ,değişecek bakanlar ile değerli hemşerimiz KASIRGA YI yazıyor,yorumcular işi kişiselleştiriyor,bunu anlamıyorum,kendini övmekle ne ilgisi var.Yazara haksizlik etmeyin.slm

 • Murat Taş19 Şubat 2011 Cumartesi 11:04Bir insan kendini niye böyle rezil eder?

  Sayın Yazıcı TRT Genel Müğdürlüğünü 1 oyla kaybettiğini burada kaçıncı kez yazdı ben hatırlayamıyorum, daha doğrusu bunu takip etmeye matematik bilgim yetmedi (matematiğim iyidir aslında). Yeter artık Sayın Yazıcı yeter, anladık büyük adamsınız, eşi gelmemiş bürokratsınız, Türkiye için eşsiz bir değersiniz, her türlü üstün göreve layıksınız... Bunu anladık, daha doğrusu kafamıza vura vura anlattınız.
  Bir insna kendi reklamı her ortamda ve her fırsatta bukadar niye yapar? Çünkü bir imaj yaratmak için yapar. Sayın Yazıcı, ama siz bu çabalarınızla bunun tam tersi bir imaj yaratıyorsunuz. Allah aşkına burada yazılan yorumlara dikkatle bir bakın ve yazılarınızla kendinizi nasıl rezil ettiğinizi görün. Ben öyleyim ben böyleyim, ben şunu tanıyorum ben bunu tanıyorum tutmuyor artık, hemşehrileriniz yemiyor. En azından sizin sürekli vurguladığını "üstün birikiminizi" dikkate aldığımızda çok ama çok daha seviyeli yazılar bekliyoruz sizden. Sizi daha önce hiç tanımayan ve sizin hakkınızda hiçbir önyargıya sahip olmayan bir hemşehriniz olarak, kendinizi düşürdüğünüz bu duruma inanın çok üzülüyorum. Kendinizi daha fazla rezil etmeyin artık. Selam ve saygılar...

 • Hüseyin Yılmaz18 Şubat 2011 Cuma 14:15Kıskançlığın böylesi.

  Yazarı yakından tanıyorum.TRT Sevdalısı başlığı ile yorum gönderen,ismini dahı yazmaya cesaret edemeyen okura acıyorum.Yazar köşe yazısında tek bir satırla bir minetarlığını dile getirmiş ve Kasırga' ya teşekkür etti.
  Bu yorumcuya şaşıyorum,yazar,hemşerihlerini bulup çıkarıyor,yorumcu,başarılı hemşerihlerini kıskanıyor,çekemiyor,adeta kıskançlık krizine giriyor.
  Yazar,15 yıl TRT'den sorum Başbakan başdanışmanı oldu,yüzlerce karadenizliyi TRT'ye yerleştirdi,Anadolu Ajansı'na koydu.Gurur duyacağınıza kıskanıyorsunuz.Yorumcu bir az daha şükür etsin de belki,kıskançlıktan kurtulur.
  Yazarı kimse aday göstermedi,geçmişi,başarıları aday gösterdi.Sizin gibi,sayıları az olan hemşerihlerine kalsa, ne olurdu bilemem.Yorumcuya sadece acıyorum.
  Merak ediyorum,yazar gibi,bu yorumcuların imkanları olsa,acaba ne yaparlardı,kimlere faydalsarı olurdu.
  Benim tanıdığım Osman Yazıcı,TRT Genel müdürü de olur,Başbakan müsteşarı,milletvekili,Bakanda olur.Boşuna kıskanmayın.Kıskananların dualarıyla hiç bir göreve gelmediki, sizin beddualarınızla gidecek.Böyle hemşerih buldunuz,öpün başınıza koyun.

 • TRT sevdalısı18 Şubat 2011 Cuma 09:59şükür

  TRT genel müdürlüğünü 1 oyla kaybetmen bizi üzdü ama sanırım TRT nin verilmiş sadakası varmış. şurda yazılarınızı takip ediyorum ve türkiyenin neden battığını bikez daha görüyorum TRT genel müdürlüğü gibi donanım isteyen bir makama sizi kim aday etti ...

 • MANŞETTEN DÜŞMEYENLER
  ANALİZ
  ÜYE İŞLEMLERİ