18 Nisan 2015 Cumartesi
Rize23 °C
Rizede listeler seçmenin içine sindi mi?
D. Ali TAŞÇI: “YÜZÜN MAYMUNA DÖNMÜŞ!”
Seyfullah FIRAT: ARAP DÜNYASININ SANCISI
Sefer YAZICI: ALATURKA
ATATÜRKE SALDIRMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ

Ali GÜNAY

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HİÇ BİLENLE BİLMEYEN BİR OLUR MU?

17 Şubat 2012 Cuma 14:45

Başlık olarak yazdığım hadisin anlatmak istediği şimdi daha çok anlıyoruz.
Günümüzde toplumu oluşturan bireyler kendi kişiliklerinde neyi fazla görüyorlarsa onunla ön plana çıkmaya, başkalarına üstünlük sağlamaya ve sorunlarını çözmeye çalışırlar. Zenginse parasını, fiziksel gücü varsa kaba kuvvetini, kompleksliyse egosunu ve âlimse ilmini öne koyar ve konuşturur.
Bazen yönetenlerin yönettiği toplum bireylerinin eğitilip bilgi sahibi olmalarını istemediklerini, Onları daha kolay yönetebilmenin yolu bu olduğunu düşünürüm.
Demokrasinin dünyadaki tarihsel gelişim süreçlerine baktığımda buna benzer örnekleri görürüm. İnsanlık tarihinden günümüze kadar egemen güçler kitleleri kılıç, silah ve kaba kuvvetle baskı ve kontrol altında tutmaya çalışmışlar. İstedikleri gibi kullanıp yönetmişlerdir.
Kölecilik toplumu, sömürge ülkeleri halkları bu yönetim anlayışının sonuçlarıdır.
Egemen sınıfların yönettiği toplum bireylerine sağladıkları imkânları ne kadar sınırlı olduğu tarih kitapları yazmaktadır.
Örneğin Osmanlı İmparatorluğunun saltanat yönetimi altında yönetilen halkın % kaçı okur-yazardı? İmparatorluğun ganimet ve zenginliğinden halkın ne kadarı yararlanabiliyordu?
Bazen 1789 Fransız İhtilalından önce ve o süreçte Avrupa’nın birçok ülkesinde var olan parlamentolarındaki; Lordlar, asiller ve Avam kitlesinin meclislerinde temsil edilmelerinin daha mı demokratik olduğunu, toplumun her kesiminin kendine ait temsilcilerle temsil edilmelerini( krallara rağmen) daha mı iyidir gibi sapkın düşüncelere kapılmıyor değilim.
Atatürk’ün Cumhuriyet ile birlikte başlattığı aydınlanma hareketinin önemi şimdi daha iyi anlaşılmaktadır.
Gelelim bilgi çağının toplum bireylerine..
Biz birey olarak bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğumuz, her türlü kötülüğün, cahillik ve ön yargıdan meydana geldiğini, ön yargının cahilde daha çok olduğu, onu yıkmak atomu parçalamaktan daha çok zor olduğunun farkında değiliz.
Her birimiz birçok şeyi biliyor, yapabiliyor, anlıyor ama uzmanı kadar bilgi sahibi olmadığımızın farkında değiliz. Yaptıklarımız ve bildiklerimiz yarım yamalak, bölük-pörçük işlerden ibaret..
Bireyleri; bilgi, beceri, yetenek ve istekleri doğrultusunda eğitip yaptıkları işlerin uzmanı olmalarını sağlamak çağdaş bir toplum için gerekli değil midir?
Tamirci tamirciliğinin, sanatçı sanatının, üretici ürettiğinin, memur branşındaki işin en iyisi, ustası ve uzmanı olması; her işi yapabilecek bir elemanın bulunması toplumun tüm bireyleri iş ve sosyal hayata daha verimli katılmaları daha iyi değil midir?
Yapılan işlerin bilen ve ehil kişilerce gerçekleştirilmesi, daha nitelikli ve daha verimli olması uygun olmaz mı?
Sonuç olarak;
Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?
Hayatında eline hiç kitap almamış biri ile okuyan, araştıran, üreten ve kendini yetiştiren kişi bir olur mu?
Bu ikisinin verdikleri kararlar bir olur mu?
 

Okuyucu Yorumları
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Toplam 3 yorum.
 • Hemşinli 24 Şubat 2012 Cuma 12:23Ne farkeder!

  Ha ayet he hadis. Nasılsa ikisini de pek kullanmıyorlar..

  Başlığı hadis değil ayet olduğu konusundaki ikaza bile cevap vermeyen bir zihniyeti okumakla abesle iştigal etmiş mi oluyoruz?

 • İsminiz19 Şubat 2012 Pazar 12:18Başlık

  Ali Bey, attığınız başlık "hadis" değil, ayettir. Zümer Suresi 9. ayetin mealidir. Hatırlatmak istedim. Cevahir.

 • nazım18 Şubat 2012 Cumartesi 10:15evet olmaz

  çünkü bilen, bilmeyenin bilmediğini de bilir. bilmeyen bilenin ne bildiğini bile bilmez. sen ne kadar bilirsen b il söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır der Mevlana Hazretleri... işin özeti de bu olsa gerek.

 • MANŞETTEN DÜŞMEYENLER
  ANALİZ
  ÜYE İŞLEMLERİ