• BIST 117.977
 • Altın 162,789
 • Dolar 3,7855
 • Euro 4,6365
 • Rize 27 °C
 • İstanbul 4 °C
 • Ankara 3 °C
 • Trabzon 15 °C
 • Samsun 10 °C

İKTİSADİ (EKONOMİK) SİSTEMLER VE İSLAM

Osman KAYA

İktisat kelimesi Arapça ‘’ kasada’’ kökünden ‘’iftial’’vezninde bir mastar olup; mutedil davranmak , adaletle hükmetmek, israf etmemek, ifrat ve tefritten sakınmak, Orta yolu tutmak anlamına gelir …

Ekonomi (oikonomia)kelimesi eski Yunanda ev ve çiftlik yönetimi ile ilgili kuralları ifade etmek üzere kullanıldı…

Günümüzde ekonomi ya da iktisat bilimi son derece önemli bir mahiyet taşımaktadır…
Çünkü her dünya görüşünün bir iktisadiyatı ve her iktisadiyatın bir dünya görüşü vardır…Bizler gerek bu günkü dünyayı , gerekse İslam’ı anlamak istiyorsak ekonomik sistemlerin ve İslam’ın öngördüğü sistemi bilmek zorundayız…

Bu çerçevede bilgilenmek , İslam’ın oyuncak haline getirilişini engeller…. İslam bu bilinçle beslenerek birilerinin heva ve heveslerine göre şekillenmez…İslam’ı egemen olan dünya düzeninin aracı olmaktan uzaklaştırır….Olması gereken bağımsız bir kimliğe sahip olmasını sağlar….
İslam bağımsız olmalıdır….İslam , diğer anlayışların oyuncağı ve payandası değil, yüksek derecede şeref ve izzet sahibi bir dindir….
O, bazılarının iddia ettiği gibi ne hurafenin , ne despotizmin ne zulmün , ne bilim dışılığın aracı ya da sebebidir. Aksine İslam her türlü güzelliğe kapı açan , aralayan bir yapıdır. Bir dindir, bir sistemdir.

O ne birilerinin rant kapısı , babalarının çiftliği , köşeyi dönme aracı , ne de birilerinin günah keçisi ya da şamar oğlanıdır.
İslam, İslam düşmanlarıyla, Emevi faşizmini din imiş gibi sunan ve dayatan alçaklar sürüsü arasında geçen futbol maçında tekmelenen meşin bir top değildir….

İslam Allah’ın insanlığa gönderdiği bir mesajdır ve bu durumda bir zulüm içermez….İçermemelidir..

Amam biz, ‘’ İslam zulüm içermez’’ deyipte kendi pisliklerini İslam diye yutturanların , haklı itirazlar yükseldiğinde de ,’’ eee, aklınızı o kadara yormayın, aklınızı putlaştırmayın, İslam akıl dini olduğu kadar, aynı zamanda nakil dinidir’’ şeklindeki yaldızlı sözlerin arkasında , yalanlarına sardıkları zulümlerle yüzyıllar boyu ve günümüzde ne haltlar karıştırdıklarının da farkındayız….

Bu durumda biz,’’ akıl ölçü değilse , insana dağların, taşların yüklenemediği yükün insana verilmesinin hikmeti nedir?’’ diye soranların yanındayız….Çünkü bunlar din adına çevrilen dolapların karşısında duran yiğitlerdir ki onlara şan olsun….

Evet… öyleyse İslam, ekonomik sistemler içinde nerede durmaktadır?
İfade edelim…
Şu an dünyada var olan, insanlığın bilgi ve düşünce bankasında yer alan 3 ekonomik sistem vardır:
1- Kapitalizm
2-sosyalizm
3- İslami model..

1- KAPİTALİST MODEL
Bu sistemle ilgili çok yazı yazdık… Bu nedenle şu an çok ayrıntıya girmeyeceğiz….Ancak birkaç konuya değinmekte fayda var….Kapitalizm, insanlığın en kirli yönlerinden yola çıkarak tamamen ahlakdışı bir anlayışı yerleştirmeyi hedef edinen bir anlayış ve oluşumdur….
Kapitalizm hiçbir pozitif ahlaki ideal taşımaz…
Tek hedefi vardır kapitalizmin: daha fazla kazanmak….
Kapitalizm eşitsizlik ve adaletsizliktir..
Kapitalizm iki yüzlülüktür…
Kapitalizm fuhuş ve baskıdır….
Kapitalizm kumardır…
Kapitalizm yalandır…
Kapitalizm , dev fabrika kazanlarının dibinde can veren açların celladının adıdır…
Kapitalizm doğa düşmanlığıdır…
Kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı kesen anlayışın adıdır…
Kapitalizm tekelciliktir…Karaborsacılıktır…
Kapitalizm azınlığın refah içinde yaşaması çoğunluğun zül içinde kalmasıdır…
( Mesela 1937 de ABD de sanayi üretiminin %34 ü en büyük 100 şirketin elinde idi…Ülkedeki işçilerin % de 21 i bu işyerlerinde çalışmaktaydı…)
Kapitalizmin 3 gayrimeşru çocuğu vardır ki bunlar analarının ömrünü uzatmaktan başka bir amaç ve hedef gütmezler…
Bunlar:
Faşizm, Liberalizm, karma ekonomidir…
Bunlardan, FAŞİZM in hedefi ırksal azınlığın elinde ülkeyi teslim edip bu çerçevede her türden baskıyı meşru görmektir…
Halka belli alanlarda serbest piyasayı uygulama ve yaşama olanağı tanınırken kilit noktalar, egemen etnik kökenin oligarklarına aittir Bunlar , bu alanlarla ilgili her türlü tasarrufta bulunma hakkını kendilerinde görürler…
Faşizmin ekonomi alanında kapitalizmin biraz daha devletçi versiyonundan başka sunacağı bir şeyi yoktur…Faşizm ekonomik darboğaza girince tek çare olarak savaşı ve yağmayı öngören bir sistemdir…
LİBERALİZM e gelince şunlar söylenebilir:
Kapitalizmin doktrinini devlet müdahalesini kaldırma anlamında daha ileriye götüren bir sistemdir…
Bu görüşün en hararetli savunucularından biri İngiliz Adam SMİTH dir…
Onun meşhur doktrini olan ‘’ bırakınız geçsinler, bırakınız yapsınlar’’ ifadesi sadece zenginlere yönelik bir göz kırpmadır… Ancak SMİTH, 17. Yy da çıkarılan ve İngiltere lehine deniz taşımacılığı tekelini kuran,’’ Deniz ticaret kanunu’’ nu savunarak kendi söyledikleriyle çelişen tipik bir iki yüzlü aydın portresi çizmiştir…

Fizyokratlar denilen iktisadi gurupta ekonomide doğa düzeni fikrini savunarak aslında insan toplumunda bir anlamda ‘’ orman kanunu ‘’ denilen bir anlayışın egemen olmasının düşünsel altyapısını hazırladılar…Yine SMİTH ekonomide ‘’ gizli el’’ adı altında yaldızlı bir kavramı savunarak , yoksulun cebine uzanan zengin elinin daha iyi çalışmasının zeminini hazırlamıştır…

KARMA EKONOMİ ise şöyle bir niteliksel çerçeve taşımaktadır:
Karma ekonomi ne kadar ‘’ ehlileştirilmiş ‘’ bir maskeyle ortaya çıkarsa çıksın aslında bu sistem temelde yıpranan kapitalizme dikilen yamadan başka bir şey değildir…. Hedef kapitalizme azıcık bir ‘’ devletçi’’ sos ile ‘’ sosyal devlet’’ pudrası dökerek yeni bir şey imiş gibi pazarlamaktır…Ancak son tahlilde bu sistem eşitsiz , tüketim sevdalısı ve emperyalisttir… Karma ekonomi , iflas eden sermayedarın yeniden ayağa kalkması için devletin verdiği destekten başka bir şey değildir…Amam yoksulun ve kimsesizin- birkaç Show menin ve devlet Show unun dışında- kimsesi yine yoktur.
( İngiltere’deki 1938 deki, Japonya’daki, 1980 sonrası uygulamalar bunun tanığıdır…Bu devletler iflas eden özel fabrikaları satın almışlar sonra tekrar yok pahasına satmışlardır… Ama yoksul yine yoksuldur….Hakeza Türkiye’deki uygulamalar da bunlardan çok farklı değildir..)
(DEVAM EDECEK- GELECEK YAZI SOSYALİZMİN EKONOMİ POLİTİĞİ)

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40