• BIST 109.666
 • Altın 156,594
 • Dolar 3,8910
 • Euro 4,5831
 • Rize 4 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara -2 °C
 • Trabzon 9 °C
 • Samsun 3 °C

İNSAN BEYNİ ÜZERİNE

Osman KAYA

Bilinen Evren, ilginçlikler ile doludur. Gün geçmez ki bilim bize çok şaşırtıcı bir haber sunmasın.. Evrenimizde bildiğimiz kadarıyla en ilginç yapı '' insan beyni'' dir. Bildiğimiz kadarıyla hiçbir şey insan beyninden daha muhteşem olamaz.

Beynin ve sinir sistemimizin başlıca üç işlevi vardır:

1- haber alma: dış dünyada ve kendi bünyemizde meydana gelen değişikliklerin haber alınması, bunların beynin uygun bölümlerine götürülmesi.

2- Haberlerin değerlendirilmesi ve karar verme

3- verilen kararların icra organına nakli

ilkel canlılarda , örneğin amipte sinir sistemi mevcut değilken , bilinen canlıların en gelişmişi olan insanda sinir sistemi '' bilinçlilik '' halini sağlamak ve çeşitli psikolojik süreçleri idame ettirmek üzere en karmaşık şekilde vardır.

İnsan beyninde Nöron adı verilen 10 milyar sinir hücresi vardır ve bunları birbirine bağlamak için de milyarlarla sayılmayacak kadar çok sinir lifi vardır.

10 milyar sinir hücresi bir anlamda 10 milyar karar merkezi demektir.

Bu bilgiyi yalın olarak ortaya koyduğumuz zaman çok fazla bir anlam ifade etmez bize ama şöyle anlatırsak hayretten dona kalmamak olanaksız olur:

*Her bir sinir hücresi sadece kendi başına kaldığı zaman

0 1 şeklinde 2 birimlik bir mesaj verir.

Bu tıpkı '' ali okulda mı?'' sorusuna '' evet'' ya da '' hayır'' şeklinde iki cevap verme ihtimalimizin olması gibi bir şeydir.

*sinir hücresi 2 tane olursa 4 birim mesaj ortaya konulur .

yani
ali ve veli okulda mı?

bu durumda ,

- sadece ali okulda
-sadece veli okulda
-ikiside okulda
- hiçbiri okulda değil


bunu 0 1

1 0
0 0
1 1

şeklinde ifade edebiliriz.Eğer 4 tane olsaydı hücremiz 16 farklı mesaj ortaya konulabilirdi.

Beynimizde 10000000000 sinir hücresi olduğuna göre iletilebilecek mesajların miktarı nedir?

Matematiksel olarak hesaplarsak:

10.000.000.000
2 dır.

Bu rakam o kadar büyüktür ki yeryüzündeki bütün kitap, cd, dvd vs belgeleri, tüm insanların konuşmalarını mesaja dönüştürsek insan beyninin mesaj kapasitesinin yanında hiç kalır.

Hz Ali nin;

'' Ey insan sen kendini küçük bir şey mi sanırsın , oysa sende koca alem dürülmüştür.''

sözünü hatırlamamak mümkün mü?

İnsan beyninde 10 milyar hücre var ve her hücrede sayısı 2000 lere varan sinaps mevcut ve her an bu sinapslarda en gelişmiş kimyasal tesislerde olduğundan çok daha karmaşık kimyasal tepkimeler oluşmaktadır. Her sinaps kendinin dışında milyarlarca sinapsla etkileşim içinde çalışıyor.

Sinaptik aralıklara dikkatli ve hassas bir kimyager maharetiyle damla damla uyarıcı ve durdurucu etkisi olan kimyasal maddeler damlatılıyor , sonra bunun işi biteni damlalığa geri alınıyor. İsraf edilmiyor. Bir kısmı ise işe yaramayacağı ve zarar vereceği için imha ediliyor.

Bütün bunlara bakıp Ziya Paşanın şu güzel mısralarını hatırlamamak olur mu?

'' Gökte yıldız ararken nice turfa müneccim

kuyuyu görmez rehgüzerinde ''

Beynin bir başka özelliği holografik yapı içermesidir.

Her ne kadar insan beyninde Lokalizasyon varsa da , yani belli bölgeler belli işlevlerde uzmanlaşmışlar sa da , beynin o alanı ya da herhangi bir işlevi gerçekleştiren organ , işlevini yapamaz hale geldiğinde hem beynin diğer bölgeleri hemde farklı uzuvlardan gelen mesajlar '' öteki '' nin işlevini üstlenmektedir.

1960 yılının başlarında Sovyetler Birliğinde , Ural dağlarında bir kasabada Rosa Kuleshova adlı bir kadın yaşar. Rosa nın ailesinin bir çok ferdi kör olduğu için kendisi de körlere mahsus Braille alfabesini öğrenmiştir. 1962 ilk baharında Rosa , Dr Josif. M Goldberg e parmakları ile görebildiğini söylemişti.

Gözleri dikkatle kapatılan Rosa , sağ elinin üçüncü ve dördüncü parmaklarını gazetelerin , mecmuaların kitapların üstünde gezdiriyor, kırmızı , açık mavi, turuncu diye renkleri sayıyor ve gözleri ile olduğu kadar kolaylıkla okuyordu. Rosa nın ellerinde görünüşte hiç bir özellik söz konusu değildi. Elleri herkesin elleri gibiydi Rosa nın. Bir Noro patolog olan Dr Goldberg , Rosa yı defalarca etüt etmiş , nihayet 1962 sonlarında Nizhniy Tagil isimli bir dağ kasabasında yapılan psikoloji toplantısında sunulmuştu.

Buna benzer pek çok örnek vardır.

Beyin aynı zamanda bilinç ve duygu merkezidir.

Beyindeki iki ayrı lob , insandaki farklı işlevlere tekabül etmektedir.

Sağ lob , duygusal işlevlere ev sahipliği yapar. Sağ lob ise rasyonel işlevlere ev sahipliği yapar. Ve beynin işleyişinde evrenin her yerinde gördüğümüz mükemmel bir düzen, ritim, harmoni, ve senkronizasyon vardır.

Tüm evren gibi beyinde bizi çok derin felsefelere götürmektedir.

Bilim ve felsefe denizinde yüzmekten daha güzel olan nedir ki bu alemde...Bu denizde yüzenler Allah'ı hakkıyla bulmuşlar ve insanlığa da hakkıyla hizmet etmişlerdir.

Diğer türlüsü ise bizleri ancak yobazlık ve fisk-ü fücur batağında boğmaya yarar...

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40