• BIST 116.316
 • Altın 161,823
 • Dolar 3,7898
 • Euro 4,6639
 • Rize 10 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 8 °C
 • Trabzon 9 °C
 • Samsun 9 °C

İNSANOĞLU UZAYA YERLEŞMELİ DİYEN STEPHAN HAWKİNG VE DİĞERLERİNE BİR KAÇ

Osman KAYA

İNSANOĞLU UZAYA YERLEŞMELİ DİYEN STEPHAN HAWKİNG VE DİĞERLERİNE BİR KAÇ SÖZ
Fizikçi Stephan Hawking , insansoyunun başka bir gezegene yerleşmesi halinde bu binyılı çıkaramayacağını söylüyor.Muhakkak surette uzaya yerleşilmesi gerektiği ile ilgili beyanatları var. Kuşkusuz ki Hawking Dünya çapında bir fizikçi. Tespitleri pek çok konuda isabetli ama bu konunun fizik dışında çok farklı boyutları var.
İnsantürü yaklaşık 4 milyo yıldır yeryüzünde. Ancak ilginç olan bir şey var ki bu 4 milyo yıllık sürede harcadığı enerjinin 3 katını toprağa yerleştiği dönem olan m.ö 10000 yılından itibaren harcamış.   Toprağa yerleştiği zaman dilimi olan 12000 yıl içide harcadığı enerjinin iki katını da sanayi devrimi sonrası dönem olan son 250 yılda harcamış.Yani eerji ihtiyacı katlanarak artıyor. Su , beslenme, barıma, eğitim ve sağlık ihtiyaçları aynı şekilde katlanarak büyüyor.Ve bu gezegen iğne ile delik deşik hale gelmiş bir sünger örneği parçalanıyor, dağılıyor , tüketiyor kendini..Evet bu durumda insan soyunun so binyılı olabilir tahmini doğru bir tahmin.
Öte yandan bilinen evrede büyüklü küçüklü 3.000.000.000.000 u aşkın galaksi var.. Bu galaksilerden biri samayolu galaksisi.  Samanyolu Galaksisinde ise yaklaşım 300.000.000.000 adet yıldız sistemi var. Bu yıldız sistemlerinden biride Güneş sistemi.Dünya Güneş sisteminde yer alan bir gezegen. Yapılan araştırma ve tahminlere göre Samanyolu galaksisinde en az  17 .000.000.000 adet Dünyaya benzer gezegen var.Yani üzerinde yaşam  olma ihtimali olan ya da yaşanabilir nitelik taşıyan.
Ancak şu ana kadar bu gezegenlerden birinden bizim gezegenimize bir canlı gurubunun geldiğini tespit edebilmiş değiliz.Bu durum bize orada canlı yaşamının olmadığıı göstermiyor. Orada canlı yaşamı var olabilir ki muhtemelen de vardır. Ancak her canlı kendi gezegeninde yaşayabilir.
Biz diğer gökcisimlerine elbette gidebiliriz . Ama aslolan bizim dünyamızdır. Bunun böylece bilinmesi gerekir.Diğer gökcisimlerinin her birinin kendine özgü yaşam koşulları vardır. Ve bizim o gezegenlerde yaşamaya başlamamız için o gezegenlerin yaşam koşullarına uyum sağlamamız gereklidir. Bu da ancak evrimleşmekle mümkündür. Evrim denen mekanizma ise ancak milyonlarca yıl içinde gerçekleşir. Hele ki insan gibi kompleks bir canlının evrimleşmesi ise çok daha uzun bir zaman alacaktır.
Evrimleşmenin gerçekleşmesi durumunda  bu sürecin nereye uzanacağı ve insan soyunun nereye doğru evrileceği, kime, neye benzeyeceği , bu değişim sonucunda insan olarak kalıp kalmayacağı da elbette ki ayrı bir muammadır.
Bütün bunların yanısıra , her şeyin istediğimiz gibi gitmesi halinde insanın gezegeni olan Dünya ile yerleşeceği gezegende yaşayanlar arasında nasıl bir ilişki- iletişim olacağı belirsizdir. ( Ki muhtemelen, buraya  yani ayrı gezegenlere gidip yerleşecekler ayrı bir devlet, ayrı uygarlıklar geliştirecek ve belki Dünyada yaşayan insanların başına bela olacaklar ve emperyalist amaçlar güdecekler. Tıpkı Amerikaya yerleşenler gibi. Ya da dünyadakiler o emelleri taşıyacaklar. Bu sefer, dünyada yaşanan savaşlar uzaya taşacak ve işin içinden çıkılmaz bir hal  alacaktır.)
O zaman ne yapmalı?  Uzay çalışmalarına son mu vermeli? Şimdi burada ortaya koyacağımız sözleri elbette manipüle edecekler ve bağlamı dışına çıkaracaklar olacaktır. Teknolojiye , ilerlemeye karşı mısınız diye soranlar olacaktır.Ama burada karşı olup olmamak değil, insanı yabancılaştırıp yabancılaştırmadığıdır önemli olan. Mesela bazen para gereklidir. Para kazanırsınız ama öyle bir hale gelir ki para artık sizin olmaktan çıkar siz paranın malı olursunuz. İşte buna yabancılaşma denir. Yabancılaşma dediğimiz olgu sadece para üzerinde değil aynı zmaanda teknoloji ve diğer pek çok olguda da kendini göstermektedir. İşte uzaya yerleşme dediğimiz hususta da bu sözkonusudur. Yani insanlığın kurtuluşu amacıyla uzaya yerleşme hamlemiz , insanlığın başına bela olan bir hal alabilir.
Bu durumda bizler öneclikli olarak uzaya yerleşmeyi değil, dünyanı daha yaşanabilir hale getirmeliyiz.Dünyadaki sorunu düzeltmeliyiz. Dünyadaki savaşları, çevre kirliliğini, tüketim ve zengin olma hırsını yok etmeliyiz.Dünya gezegeninin dışına çıkmaktan çok dünya gezegenini daha yaşanabilir hale getirmeliyiz. Biz buna sosyalizm diyoruz. Paylaşım ve bölüşümü olduğu, insanın insana kul olmadığı, savaşların ortadan kalktığı bir dünya.. Bu ideali başarabilmek bence uzaya yerleşmekten çok daha kolay . Bunu başarabilmemiz halinde, Dünya dışına çıkmamıza da, yani dünya dışında bir yeri mesken olarak tutmamıza da asla gerek kalmayacaktır. 
Bu nedenle Stephan Hawking ve diğer gelecek tasarımcı bilim adamlarına , insanları oyalayıcı öneriler ortaya koymaktansa, sosyalizmi doğru dürüst incelemerini öneririz. Bu yöneliş belki onların da zihnsel katkılarını beraberinde getirecektir. Hemde olması gereken noktada.
Biz Dünyalıyız. 4 milyon yılımızı biz bu gezegende geçirdik. Bu dünyayı başkalarına bırakmaya niyetimiz de yok. Öyle bir lüksümüz de yok. Biz bu dünyayı cehenneme çeviren emperyalistlerle mücadele ederek. Dünyanın tüm ezilmişleriyle omuz omuza vererek GÜLDEN GELİNLİK GİYDİRECEĞİZ BU GEZEGENE. BUNU STEPHAN HAWKİNG DE BAŞKALARIDA GÖRECEK.

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40