• BIST 116.856
 • Altın 160,984
 • Dolar 3,7699
 • Euro 4,6154
 • Rize 9 °C
 • İstanbul 3 °C
 • Ankara -1 °C
 • Trabzon 10 °C
 • Samsun 5 °C

İSLAM HAYATIN RUHUDUR

Osman KAYA

İslam içine girildikçe derinleşen bir okyanusa benzer.. Yeterki Onu doğru okumasını bilelim... Din hayatın en güzel yönlerinden biridir ama yeterki onu doğru ve sağlıklı yerde durarak ele alalım ve bu bağlamda değerlendirmesini bilelim...

Bazen İslamın en azından adının anıldığı yerde doğduğumdan dolayı gurur duyuyorum ama bazen de İslamın yaşanıyor zannedilmesine rağmen İslama karşı bir anlayışın, İslam adına egemen olduğu bir yerde doğduğumdan dolayı utanç duyuyorum...

İslam hangi yönüyle güzeldir? İslam adalet yönüyle güzeldir....İşte adalet ayetlerinden bir demet:

4:58 - Allah size, emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla işiten, hakkıyla görendir.

4:135 - Ey iman edenler! Adaleti ayakta tutan ve kendiniz, ana-babanız ve yakın akrabanız aleyhine de olsa, yalnız Allah için şahitlik eden kimseler olunuz. Zira zengin de olsa, fakir de olsa, Allah ikisine de (sizden) daha yakındır. Nefsinizin arzusuna uyarak adaletten uzaklaşmayın. Eğer (şahitlik ederken) dilinizi eğer, bükerseniz veya çekinirseniz, şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır.

5:42 - Onlar, yalana çok kulak verirler ve çok haram yerler. Eğer sana gelirlerse, ister aralarında hükmet, ister onlardan yüz çevir. Eğer onlardan yüz çevirirsen, sana hiçbir zarar veremezler. Eğer aralarında hükmedersen adaletle hükmet. Şüphesiz Allah, adaletli davrananları sever.

6:152 - Yetimin malına yaklaşmayın; yalnız erginlik çağına erişinceye kadar (malına) en güzel biçimde (yaklaşabilir ve uygun şekilde harcayabilirsiniz). Ölçü ve tartıyı tam adaletle yapın. Biz kimseye gücünün yettiğinden fazlasını teklif etmeyiz. Söylediğiniz zaman da, yakınınız da olsa âdil olun ve Allah'a verdiğiniz sözü tutun. Öğüt alıp düşünesiniz diye Allah bunları size emretmiştir.


İslam özgürlük dinidir... İslam bu anlamda faşizme en karşı olan , faşizmi en fazla reddeden dindir.İşte islamın özgürlüğe atıf yapan ayetlerinden bir demet:

"Dinde zorlama (ve baskı) yoktur. Şüphesiz, doğruluk (rüşd) sapıklıktan apaçık ayrılmıştır. Artık kim tağutu tanımayıp Allah'a inanırsa, o, sapasağlam bir kulpa yapışmıştır; bunun kopması yoktur. Allah, işitendir, bilendir." (Bakara Suresi, 256)

"Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle çağır ve onlarla en güzel bir biçimde mücadele et. Şüphesiz senin Rabbin yolundan sapanı bilendir ve hidayete ereni de bilendir. " (Nahl Suresi, 125)

"... Hak Rabbinizdendir; artık dileyen iman etsin, dileyen inkar etsin..." (Kehf Suresi, 29)


"Onlar mü'-min olmayacaklar diye neredeyse kendini kahredeceksin (öyle mi?)" (Şuara Suresi, 3)


"Biz onların neler söylediklerini daha iyi biliriz. Sen onların üzerinde bir zorba değilsin; şu halde, Benim kesin tehdidimden korkanlara Kur'an ile öğüt ver." (Kaf Suresi, 45)


"Sen şiddetle arzu etsen bile, insanların çoğu iman edecek değildir. Oysaki sen buna karşı onlardan bir ücret de istemiyorsun. O, alemler için yalnızca bir öğüt ve hatırlatmadır." (Yusuf Suresi, 103-104)


"Artık sen, öğüt verip-hatırlat. Sen, yalnızca bir öğüt verici-bir hatırlatıcısın. Onlara 'zor ve baskı' kullanacak değilsin. Ancak kim yüz çevirir ve inkar ederse Allah, onu en büyük azab ile azablandırır. Şüphesiz onların dönüşleri Bizedir. Sonra onları hesaba çekmek de elbette Bize aittir." (Ğaşiye Suresi, 21-26)


"Ben sizin taptıklarınıza tapmam. Benim taptığıma siz tapacak değilsiniz. Ben de sizin taptıklarınıza tapacak değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz. Sizin dininiz size, benim dinim bana." (Kafirun Suresi, 2-6)

 

İslam güzel ahlak dinidir...İşte İslamdaki güzel ahlaka işaret eden ayetler:


( Nur suresi*30) - (Resulüm!) Mümin erkeklere, gözlerini (harama) dikmemelerini, ırzlarını da korumalarını söyle Çünkü bu, kendileri için daha temiz bir davranıştır Şüphesiz Allah, onların yapmakta olduklarından haberdardır

"İyilikle kötülük bir olmaz Kötülüğü en güzel bir şekilde sav Bir de bakarsın ki, seninle arasında düşmanlık bulunan kimse sanki sıcak bir dost oluvermiştir”

“Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayasızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor”

“Allah’a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın Ana babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin Şüphesiz, Allah kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez”

“Güzel söz ve bağışlama, arkasından incitme gelen sadakadan daha iyidir Allah zengindir, acelesi de yoktur

Vaktiyle biz, İsrailoğullarından: Yalnızca Allah'a kulluk edeceksiniz, ana-babaya, yakın akrabaya, yetimlere, yoksullara iyilik edeceksiniz diye söz almış ve "İnsanlara güzel söz söyleyin, namazı kılın, zekâtı verin" diye de emretmiştik Sonunda azınız müstesna, yüz çevirerek dönüp gittiniz (Bakara: 83)


İslam akıl, İslam bilim, İslam huzur dinidir...İslam bu haliyle emperyalizme en net tavır takınan bir dindir.Ancak Bu gün yine emperyalistlerin etkisiyle İslam ın güzewl özellikleri yok sayılmış ve manipüle edilmiştir. Onun hak ve temiz peygamberi görmezden gelinmiştir. Hz Muhammed ( s.a.v) eğer bu gün yaşasaydı bütün dünyanın mazlum halklarının başına geçer nasılki o dönemde Ebu Cehile karşı savaştıysa bu günde bu günün Ebu Cehili olan Amerikaya karşı tavır koyardı ve onun Ortadoğudan defolmasının mücadelesini verirdi....

O şu ayetin gereğini yapardı:

"Fitne ortadan kalkıp din yalnız Allah'ın oluncaya kadar onlarla savaşın. Eğer vaz geçerlerse bilin ki düşmanlık ancak zalimlere karşıdır." (Bakara, 2/193)

Burada fitne emperyalizm , savaş emperyalizmle açık ve kıvırmadan mücadele, Dinin Allahın olması ise hakkın ve adaletin egemenliğidir.

Ama din bu gün bu misyonlardan uzaklaştırılmış, İslam adeta ortadoğuda emperyalizmin emellerine çanak tutan, onu kutsayan, onu alkışlayan, büyüten ve çoğaltan bir formasyona sokulmuştur.

Bunun yapılabilmesi için de emperyalizm ılımlı İslam olgusunu ortadoğunun başına bela etmiştir.

Bu ülkeyi sevenler, Emperyalizme karşı olanlar muhakkak surette Ilımlı İslam projesi yerine Allahın gerçek dini olan sosyal İslam anlayışının neşvuneva bulmasının mücadelesini vermek zorundadırlar. Artık tarihin kırılma anında yaşıyoruz.... Hani nasıl derler, ya herro ya merro... Ya emperyalizmin kayıtsız şartsız tahakkümüne gireceğiz, ya da ona yanke go home diyerek ortadoğu denen bizim ortak gövdemizden bu mikrobu atacağız... Başka çaremiz yok... Bunun yolu din düşmanlığı değildir. Tam aksine bunun yolu, Allaha, onun kutsal metnine, onun pak peygamberine sarılmak, bunun yanısıra ahlaka , bilime, felsefeye, sanata ve tarihin bize anlattıklarına cesurca yönelmektir.

Neo liberallerden, ılımlı islam projesinden medet umanlardan , emperyalizmin yalakalarından bunu beklemek saflıktır ve cahilliktir.Umulur ki onlar da gerçeği görürler ve antiemperyalist safta birleşirler.Onlarda gerçeği görürler ve Sermayenin rüzgarına kapılmaktan, Condilerin , Obama ların , Sharonların tuzağına düşmekten kurtulurlar...

Batı hayranı şeyhlerden, cemaat liderlerinden, hurafe yanlısı , yobaz kafalı ne idüğü belirsiz anlayışlardan uzaklaşırlar ve hakkı hakikatı anlarlar...Işıklarını gerçeklerden alırlar hurafeden, yobazlardan değil....

Lafı uzatmaya gerek yok... Bu bağlamda söylenecek son söz şudur:

''Zafer Allah'tandır ve zafer yakındır."
(Saf sûresi, 13. Ayet)


Ona göre herkes safını belirlesin...

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40