• BIST 115.147
 • Altın 163,118
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • Rize 4 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara -6 °C
 • Trabzon 6 °C
 • Samsun 5 °C

İSLAM VE AŞK-1

Osman KAYA

 

Özcan Deniz geçenlerde günümüzdeki kadınların ahlaksız erkeklerden hoşlandıkları bağlamında beyanlarda bulundu.

Günümüzde kadınların erkeklerle ilgili beğenileri ile ilgili olarak şunları söyledi:

"Kadınlar, erkeğin zeki, çevik ve ahlaksızını sever. Ahlaklı olacağım diye uğraşma, gecenin sonunda hesabı öder gidersin. Ben zaten düzgün adamdım ama artık daha da düzgün olmaya karar verdim. Yemin ediyorum yalnızlıktan geberiyorum.''

Bu yargı kadınlar için doğru mu? Evet... Büyük oranda bu doğru... Ya erkeklerde?... evet onlarda da büyük oranda ... onlar için de geçerli bu yargı...

Yani zamanın erkeklerinin ve kadınlarının çok çok büyük kısmı kapitalizmin modellediği partnerlere yöneliyor.Bunlardan haz alıyor. Çünkü aşkın egemen olmadığı toplumlarda kötülüğün ve iğrençliğin gizli bir cazibesi olur.Çünkü erdemsizliğin üzerine kurulu bir düzen erdemsizliği en büyük erdem olarak empoze eder.

ve kadın- erkek ilişkileride bu erdemsizliğin cazibesi üzerine kuruludur.O zaman tüm kavgamız , yeryüzü aşkın oluncaya kadar sürecektir.

gelelim asıl konumuza ...İslam ne der yeryüzünün aşkın olmasına?

İslam zorunlu olarak aşktır.Çünkü İslamın çağrısı aşktan başka bir yere değildir.Necip Fazıl diyor ya,

'' Bir dava ki sonunda ne rütbe var ne de mal..''

İslamdan aşkı alırsanız , o zaman geriye hiç bir şey kalmaz...

İslamın emirlerini aşkın dışında hiç bir güç yaptıramaz. Müslümana sadece aşk takva elbisesini giydirir ve irfan gözlüğünü taktırabilir.

Bu yüzden din faşistlerinin dinsel diktatörlük özlemlerinin gerçekleşmesi durumunda da asla ortada olacak olan , islam olmayacaktır.

İslam baştan sona aşktır, bu aşk en yükseğe , aşka en layık olana götürür. Aşk öyle bir şeydir ki aşkın yanında cebrailin bile , refrefin bile bir ağırlığı olduğu miraçtaki tartılardan anlaşılmaktadır.Aşkın , ilahi aşkın , cebrail ve refref kadar olsun bir ağırlığı yoktur.Sadece insan için baştan sona şifa olan dayanılmaz bir ağrısı vardır.İslam insanbiliminde insanın iki özünün bulunduğu , yani iki unsurdan meydana geldiği belirtilir ki belirtilen bu iki öz, metaforik anlamlar içerir.İşte insanın iki özünden biri olan toprak- nefreti , haseti , fitneyi , kışkırtıcılığı , sevgisizliği temsil ederken , Allahın Ruhu ise - aşkı sembolize eder. Allahın ruhu - aşktır.Aşk denilen şey Allahın ruhundan oluşmuştur.

Allah Evreni , aşktan , aşk için , aşka doğru yaratmıştır.

Allah kendi varlığındaki tamamlanmışlığa , mükemmelliğe , mutlaklığa , yine mükemmel ve mutlak olanla , yani aşkla yönelmiş ve kendi varlığından aşkı taşırmış, aşktan her şeyi.Yaratmış ve evrenin zaman içinde gidiş güzergahını aşk olarak belirlemiştir.

Düşünelim:

*savaşlar
hastalıklar
* zulümler
* baskınlar
* ihanetler
* ahlaksızlıklar
* hurafeler
* sömürüler vb

Evet ... Bütün bunların hepsinin temelinde aşksızlık var .

Aşk olmayınca nefret başlar. Aşk olmayınca çıkar, aşk olmayınca iki yüzlülük başlar.Çünkü aşk kötülükler cehenneminin önünde dikilmiş bir barikattır.

Aşk... evrenin başlangıç unsurunu, özünü ve temelini oluşturmak bakımından başlangıcı ezel gününe dayanan ve ebede kadar süreceği nde şüphe bulunmayan macera . Gönülleri terbiye eden , ruhlara derinlik veren , dımağlara yükseklik veren bir hüzün ve neşe... Varlıkla birlikte var olan ve varlıkta en son yok olacak olan, başlangıcı taaa ezel gününde :

Şöyle:

Hak Teala dünyada hiç bir şey yok iken ruhlar alemini yarattı..aşktan yarattığı evrende , aşkın en yüce meyvesi olan insana sordu:

'' Ben sizin Rabbiniz değil miyim?''

Aşkların en yücesine layık olan insan cevap verdi, aşkla:

'' evet, şüphesiz ki sen bizim Rabbimizsin.''

Kuşkusuz ki bu soru aşkla sorulmuş , bu cevap ta ancak aşkla verilmiştir.

( devam edecek)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 474 76 40