26 Nisan 2015 Pazar
Rize14 °C
Rizede listeler seçmenin içine sindi mi?
D. Ali TAŞÇI: “YÜZÜN MAYMUNA DÖNMÜŞ!”
Seyfullah FIRAT: ARAP DÜNYASININ SANCISI
Sefer YAZICI: ALATURKA
ATATÜRKE SALDIRMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ

Hakan DEĞİRMENCİ

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kolbastı kaldırılsın-I

Salı :
Hami Mandıralı ile Masör Şefik Erkaya, 90'lı yılların başında Faroz oynarken...
Aynı otelde konaklayan Kanadalı, Hollandalı ve Alman turistler yerlerinde duramıyor ve...
Hepsi birden dört dörtlük tempoya el vuruyordu.
Kolbastı'nın geçmişi 70 yıl öncesine uzanıyor, 70’lerin sonunda artık her tarafta Hoptek oynanıyordu.
Gerçek adı gibi, sahipleri de bilinmedi.
Faroz Kolbastısı ile o turistlerden sonra tanıştı birçok Anadolulu. Bugün ne oldu?..
***
Star Düğün Salonunda iyi gider, deyip dışlayanlar; statta tribünleri futbolculardan çok Kolbastı'nın coşturduğunu görünce Kolbastı-Star’ı hazırlamaya başladı.
Sokaktan sahneye çıktı, podyumlarda yürüdü, akademik programa alındı.
Piyango kazanan Şaban'ın akraba sayısının bir günde 400'e katlanması gibi; Hoptek üzerine üşüşen hiç alakasız gruplar doğdu.
Oyunu katillere yakıştıran televizyon kanalları, ana haberde bile övgüler içinde Faroz Grubu'nu çıkarır oldu. Düne kadar ‘suikastçi oyunu’ydu; prim yapınca değerli oldu.
Oysa üzerinden bilmem kaç milyon lira kazananlar, kökenini de, sahibini de bilmiyor ama sanatı rant’a çevirip kendilerine yontmasını iyi beceriyorlar.
İyi icra ettikleri söylenemez ama iyi götürüyorlar.
O zaman Kolbastı şu haliyle yaşasın diyenler, önce bu sorulara bir cevap bulsun.
***
Kaymak yetiyor ya nasılsa; bilmelerine gerek yok!..
Faroz, Kolbastı, Hoptek; hepsi aynıdır. Tamamı da Faroz’un, Trabzon’un malıdır. Tolgahan’ın iddia ettiği gibi ‘kesme-mesme’si yoktur; tam açılımı da Faroz Kolbastısıdır. Temposu çok eskiye, İsmail Yazıcıoğulları’na dayanır, çiftetelli türküleri rahmetli Erkan Ocaklı tarafından hazırlanmıştır. Sürati, coşkusu ve agresifliği ile Trabzonlu’dan başkası zaten hakkını veremez!
Gurbet ellerinin siyah teyp kasetlerinde Erkan Abi, Trabzon'daki düğün salonlarında Muammer Turan tanıtmıştır. İlk uyarlamalarda içinde bir kelimelik 'Bulancak' geçtiği için Giresunlular sahip çıksa da doğrudan bir Trabzon ezgisidir. Kolbastı Romanlar’dan da eskidir, onlarla zaten ilgisi-alakası yoktur. Bağlama ile çalınan hiçbir oyun havası, Kolbastı kadar zengin, zor ve akustik değildir. Askeri kolluklar nasıl eğlenceleri basardı, Kolbastı’nın içinde neden en çok da saldırı, kavga, yere düşürme, kaçma, topallama ve körleşme gibi simge figürler vardır; bir sonraki nesirde onları özetleyeceğiz.
***
"Aslımız Oğuz Aslı/Boyumuz Faroz Boyu/Farozlu Derler Bize/Yardımcı Derler Bize...” Kimisi, 'Yardımcı' bölümünü 'Yalılı' diye okur. Bunun adı da, Faroz’un Marşıdır. Yalı, Faroz'un yeni adıdır. Öyle uzayıp gider, o da uzunluk bakımından dört kıt’alık, vuruş olarak dört dörtlük bir eserdir. Tamamı bizde, onlarda da mevcuttur. Bugünlerde terfi mücadelesi veren Yalıspor'un 3. Ligin tozunu attığı sezonlardı. Yavuz Selim'de Hoptek oynanır; üzerine de bu marş okunurdu.
***
Bakın; nedir, ne değildir…
Kolbastı’nın geçmişi iki sene; ismi de suikastçi oyunu değildir.
Faroz’un 70 yıllık oyunudur, 2009’un Kolbastısı’nda büyük emek de sahnede tek türküyle atlayıp zıplayan türkücülerin değil, önce Faroz’un, sonra da Mehmet Atalay ve Engin Erşen’indir.
Bugün “Benim eserim” deyip Kolbastı’nın üzerine çökerek köşeleri dönenler, Yavuz Selim tribünlerinde elektro-saz eşliğinde Hoptek’i bilirler mi mesela?
30’luk türkücüler Kolbastı benimdir filan, diyorlar...
Ocaklı'nın adını bile anamayan bu genç ve ateşli arkadaşlar, o günlerde nerelerdeydi mesela?
***
Vefa İstanbul’da, Faroz da Yenimahalle ile Hal arasında bir semt mi şimdi?
Erkan Ocaklı’nın hakkı çiğneniyorsa, kaldırılsın Kolbastı!
Daha açık sağlaması, bir sonraki haftaya.
Okuyucu Yorumları
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Toplam 5 yorum.
 • Prestij21 Mayıs 2009 Perşembe 19:57KÜLTÜRÜMÜZE AYKIRI

  BİZİM KÜLTÜRÜMÜZ BU OYUNA UYGUN DEĞİLDİR.KARADENİZ DEYİNCE İLK AKLA GELEN OYUN OLAN HORON DAVUT GÜLOĞLU'NUN DİSKOTEK VERSİYONUYLA SARSILMIŞ VE GÜNÜMÜZDEDE O ÜNÜNÜ KOLBASTIYA KAPTIRMIŞTIR.DEDİĞİM GİBİ KOLBASTI KARADENİZİN OYUN SİTİLİNİ YANSITTMADIĞI GİBİ, KÜLTÜRÜMÜZEDE AYKIRI BİR OYUNDUR...

 • Lazuri19 Mayıs 2009 Salı 10:40Naxondi Xoroni !

  Ben kolbastıda gelinen şuanki duruma acıyorum. Bizim kültürümüz tulumlu kemençeli horonlardır. Bu kolbastı denen ander xoronumuzun önüne geçmiştir. İnsanların aklına karadenız deyınce kolbastı geliyor çok yazık !Yıllardır asimile oluyoruz karadenızlıler olarak buda bi asimilasyondur. Ey Erkan Baba uyan ve gör senin güzelim kolbastını ne hala getirdiler senin adın bile yok ortalıkta. Ben bir Rizeli olarak özelliklede Rizeli hemşehrilerime sesleniyorum siz siz olun kolbastıya sahip çıkmayın düğünlerinizde oynatmayın !

 • adem tüfekçibaşı18 Mayıs 2009 Pazartesi 17:11bizim olması önemli

  kolbastı bizim olması önemli tüm türkiye'ye maloldu
  onun için hepimiz bu oyunu tanıtmak için elimizden geldiğince tanıtıma katılmalıyız Adem *Fatsa
  Hakko baba ya sevgiler.

 • emine18 Mayıs 2009 Pazartesi 17:07kolbastııı kaldırılmasın

  yaaa ben ceee kolbastı kapatılmasın çünküü heryerdeee en sevilen oyundur vede ben deee çok severim vede oynuyorumm 23 nisan da da oynadıkkk veee her kezin hoşuna gitti ben ceee kaldırılmasınnn buna el koyu yorummm vede mahkemeye veririm heee

 • Selda18 Mayıs 2009 Pazartesi 10:00...

  Trabzon spor futbolcu ve taraftarlarının kolbastı
  Geçmişi çok da önemli değil bence...

 • MANŞETTEN DÜŞMEYENLER
  ANALİZ
  ÜYE İŞLEMLERİ