• BIST 109.666
 • Altın 156,594
 • Dolar 3,8910
 • Euro 4,5831
 • Rize 3 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara -1 °C
 • Trabzon 10 °C
 • Samsun 2 °C

KUVVAYI MİLLİYE RUHUNA SELAM OLSUN

Osman KAYA

 

Kuvvay-ı Milliye sadece bu topraklarda değil, bütün dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş destansı bir mücadelenin kutlu adıdır. Yokluklar içinde bırakılıp yok edilmek istenen bir milletin , akla hayale sığmayan bir direnişinin adıdır kuvvay-ı milliye....Kuvvay-ı Milliye Yok olmak üzere olan bir milletin, Dünya Tarihinin görüp görebileceği en değerli önderinin önderliğinde , emperyalizme karşı verdiği bir amansız mücadelenin ve bu amansız mücadelede gerekli olan halet-i ruhiyenin adıdır.

Sanılmasın ki Kurtuluş savaşı ile kazanılan zafer bir sondur. Eğer ki bu ülkeyi sevenler, emperyalist güçlerin işgalleri ya da işgal girişimlerini sonlandıracaklarını düşünüyorlarsa çok büyük yanılgı içindedirler...

En başta Mustafa kemal Atatürkü anlamadılar demektir.Oysa Mustafa Kemal i anlamak demek her daim emperyalizmin tuzaklarına karşı diri olmak, gerekirse bu ülke ve bu ulus için canını hiçbir karşılık beklemeksizin armağan edebilmek demektir.

Kuvvay-ı Milliye demek en büyük aşk için, yani vatan ve millet aşkı için serden geçebilme alicenaplığıdır.

Kuvvay-ı Milliye öz be öz bu toprakların değerlerinden hızını alan bir kurtuluş ve yüceliş mücadelesinin adıdır.Kuvvay-ı Milliyedevrimci ruhudur, Atatürkçülüğün. Sırtında mermi taşımaktır bazen, bazen de Marsa emperyalist güçlerden daha önce gidebilmenin çabasını sarfetmektir, bilim ve teknik uğraşlarla sabahlayarak.

Kuvvayı Milliye ''Korkma , sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak'' mısrasında dile gelen ruh ile

'' Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak ve ipek bir halıya benziyen toprak, bu cehennem, bu cennet bizim.

Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın, yok edin insanın insana kulluğunu, bu dâvet bizim...

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine, bu hasret bizim..'' mısralarında dile gelen ruhu birleştirebilmektir.

Kuvvayı Milliye , şarapnel parçasını göğsünde söndüren, ulusu için nice zamanlar savaş meydanlarında karlar üzerinde uyuyan bir ulu önderin izinden gitmektir.

Kuvvay-ı Milliye bilimdir, hurafeyi yeryüzünden silmeye yemin edenlerin uğruna kütüphanelerde sabahladıkları bir bilim...

Kuvvayı milliye görev emridir, belgesini gençliğe hitabeden , Bursa Nutkundan alan...

Kuvvay-ı Milliye tam bağımsızlıktır, antiemperyalizmdir, yurtta sulh Cihanda sulhtur. Demokrasidir, insan haklarıdır. Birarada yaşamaktır, özgürlüktür. Kul değil yurttaş olmaktır Kuvvay-ı Milliye. Kuvvay-ı Milliye laikliktir, devletçilik, devrimcilik, cumhuriyetçilik , milliyetçilik , halkçılıktır.

Kuvvay-ı Milliye insan olabilme ve insan kalabilmenin, sistematize edilmiş ve tarihsel süreçler içinde sağlaması yapılmış teorisi ve pratiğiidir.

O halde yarın artık bu gündür, haydi hep birlikte tek kurtuluş yolumuz olan Kuvvay-ı Milliye Ruhuna yönelmeye....

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40