1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli Rize’de
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli Rize’de

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli Rize’de

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli: “Nereden çıktı şimdi teröre karşı tavsiyeler, rahatsız mı oldunuz? Eğer bundan rahatsız olduysanız sizi rahatsız etmeye devam edeceğiz”

A+A-

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, AK Parti Rize İl Başkanlığı tarafından düzenlenen 18. Siyaset Akademisi açılışı için Rize’ye geldi. 

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kongre salonunda düzenlenen açılış töreninde konuşan Canikli Afrin’e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nda Türkiye’ye yöneltilen tavsiyelere “Biz terörle mücadele ediyoruz, terörü temizlemeye çalışıyoruz, terör belasını önce ülkemizin sonra bütün dünyanın başına bela olmaktan kurtarıyoruz. Nereden çıktı şimdi teröre karşı tavsiyeler, rahatsız mı oldunuz? Eğer bundan rahatsız olduysanız sizi rahatsız etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

canikli1.jpg

AK Parti Siyaset Akademileri'nin Türk siyasetini derinden etkilediğini ve etkilemeye devam edeceğini dile getiren Canikli “Siyaset akademimizin gerçekten Türk siyaset tarihinde açtığı bu çığır son derece önemlidir ve Türk siyasetini derinden etkilemiştir, bundan sonra da etkilemeye devam edecektir. Bu vesile ile yeni dönem siyaset akademimizin de hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi. 

Tarihin Türkiye’nin aktif katılımıyla şekillendiğini dile getiren Bakan Canikli “Tarih içerisinde bulunduğumuz süreç içerisinde çok hızlı akıyor gerçekten. Bütün dünyada hızlı akıyor ama özellikle bulunduğumuz coğrafyada. Her geçen gün her şey değişebiliyor. Ülkelerin sınırları değişebiliyor ve milyonlarca insan farklı coğrafyalara gidebiliyor, yer değişebiliyor. Muhtemelen 100 yıllar önce de tarih bu şekilde akıyordu, aradaki temel faktör şu; o yıllarda maalesef bu millet ve bu milletin devlet olan organizasyonu tarihi değişimleri gelişmeleri izlemenin dışında çok fazla bir seçeneğe sahip değildi. Bunun sonucunda tarih bizim arzu etmediğimiz bir şekilde sonuçlandı. Arada ki fark şu tarih yine çok hızlı bir şekilde ilerliyor ama biz seyretmiyoruz.  Tarihi yönlendiriyoruz. Başkomutanımızın liderliğinde tarihi Türkiye’nin aktif katılımıyla tarih yazılıyor, şekillendiriliyor” şeklinde konuştu. 
canikli2.jpg
 
  "ABD sözünü yerine getirsin" 
  ABD’nin DEAŞ’ın temizlediğini dair resmi açıklama yaptığını ve şimdi "Verilen silahları geri toplama" sözünün yerine getirmesi gerektiğini dile getiren Canikli sözlerine şu şekilde devam etti: 
  “YPG, PYD bir terör örgütüdür. Herkesin terör örgütü olarak kabul ettiği PKK’nın Suriye uzantısıdır. Bunu bütün muhataplarımıza anlattık. Bunu kabul ettiler, kabul etmek zorunda kaldılar. Tamam buraya kadar güzel. Bu terör örgütünün temel amacı, Türkiye’nin toprak bütünlüğünü ortadan kaldırmak. Dolayısıyla bu terör örgütünün çalışmalarının bertaraf edilmesi bu millet için bir görevdir, zorunluluktur, haktır. Peki, o terör örgütü senin müttefikin olan Türkiye’nin toprak bütünlüğünü hedef alıyor. O zaman ne yapılması gerekir, müttefik hukukunun bir gereği olarak o terör örgütünün hain hedeflerine ulaşmaması için Türkiye’ye destek vermesi gerekir.  
Madem müttefikiz madem dostuz. 60 yıldan beri Türkiye NATO’nun en güçlü ülkelerinden birisi olarak bütün maliyetlere katlanmış ve soğuk savaş döneminde Sovyet blokuna karşı NATO ittifakının en uç, serhat kuvveti olmuş ve Risk almış aynı zamanda. Düşünün NATO Sovyet blokuna karşı kuruluyor ve Sovyet blokuna karşı en uzun sınırları olan ülke Türkiye. Uzun yıllar boyunca Türkiye müttefik olmanın gereğini harfiyen yerine getirmiş, bedel ödemiş, maliyetlerine katlanmış bir ülke.  Şimdi böyle bir tablo söz konusu bırakın destek vermeyi, DEAŞ diye ortaya çıkartılan Sünni, taşeron, bölgeyi dizayn etmek amacıyla oluşturulan fiktif bir örgüte karşı o terör örgütüyle ortaklık yapıyorsun. Bize para ile satmadığın sofistike silah sistemlerini, füze sistemlerini ona veriyorsun.  Neredeyse 30 bin kişilik orduyu donatacak kadar mühimmat, araç sistemi, silah, araç, gereç her şeyi veriyorsun. Diyoruz ki ‘Bakın biz müttefikiz, siz benim düşmanıma yarın bize karşı kullanacağı silahlar veriyorsun'. Bana karşı kullanacak, kime karşı kullanacak. 'DEAŞ tehdidi bittiğinde onlarla işimiz kalmayacak, ortaklığımız bitecek ve verdiğimiz silahları da toplayacağız' dediler. 'İnsanlık için artık tehdit değildir' diye DEAŞ’ın bittiğini resmen kendileri ilan ettiler. O zaman dedik ‘Buyurun verilen sözleri yerine getirin. Bu terör örgütüyle o taktiksel ilişkinizi gerektiren neden de ortadan kalktı, bunu bitirin. Bu sefer daha başka gerekçelerle, ilişkilerini daha da güçlendirerek planlar çalışmalar yapmaya başladılar.  Bütün iyi niyetinize, bütün gayretinize rağmen bu sorunları çözemiyorsanız Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Farklı yöntemler, gizli kapaklı, el altından, Türkiye’yi hedef alan bir takım çalışmalar olursa 81 milyon Türk milletini karşısında bulacağını asla unutmamalı. Bu milletin gerektiği zaman en kolay yazdığı şey destandır. Allah bu milleti destan yazdırmak zorunda bırakmasın." 
"Eğer Sivil Zayiat hassasiyetimiz olmasaydı, çok kısa süre içerisinde Afrin’e girer her tarafı yerle bir eder hiçbir problemimiz olmazdı" diyen Canikli "1 tane bile masum insan zarar görmesin diye, hem mirasımızın hem inancımızın gereği olarak dikkatli davranıyoruz. Biz terörle mücadele ediyoruz, terörü temizlemeye çalışıyoruz, terör belasını önce ülkemizin sonra bütün dünyanın başına bela olmaktan kurtarıyoruz. Nereden çıktı şimdi teröre karşı tavsiyeler, rahatsız mı oldunuz. Eğer bundan rahatsız olduysanız sizi rahatsız etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.  
Canikli daha sonra Rize Valiliği’ni ziyaret ederken, ardından karayolu ile Giresun'a hareket etti.  

GİRESUN'DA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

- Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli Giresun’da konuştu 

- “DEAŞ’ı erken öldürdükleri için pişmanlık yaşıyorlar” 
- “DEAŞ’lılar sakalını keserek PYD ve YPG’ye katıldı” 
- “Afrin Harekatı’nda TSK’dan kaynaklanan bir tane sivil zayiatı yok” 
- “2023-2024 yıllarında insansız savaş uçağını çok büyük yerlilik oranlarıyla Türkiye gerçekleştirmiş olacak” 

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, “Sanırım şuanda biraz DEAŞ’ı erken öldürmenin pişmanlığı içerisindeler. Neden? Çünkü DEAŞ’ı hep malzeme olarak kullanıldı, koz olarak kullanıldı. Şimdi de efendim Afrin Operasyonu güya DEAŞ’la mücadelede dikkat dağıtıyormuş” dedi. 

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Giresun temsilciliği tarafından düzenlenen ve Milli Savunma Bakanlığı ile Giresun Üniversitesinin ortaklaşa düzenlediği ''Milli Mücadelede Milli Savunma'' panelinde konuştu. 

Rize’deki programının ardından memleketi Giresun’a gelen ve burada ki programda konuşan Bakan Canikli, Türkiye’nin müttefiklerine seslendi. Zeytin Dalı Harekatı’nda “Amerika’nın DEAŞ’la mücadelemizi yavaşlatıyorsunuz” söylemlerine yönelik Bakan Canikli, “Dostlarımız olarak bildiğimiz ülkelere bir kez daha sesleniyorum Giresun’dan. Türkiye’yi hedef alan terör örgütleriyle ortaklık yapamazsınız eğer müttefikseniz. Böyle bir şey olmaz, böyle ilişki yürümez. Bunun anlamı şudur; ya bize dost değilsiniz, ya da onlara dost değilsiniz. Birinden biri tercih edilmek zorunda. Aksi halde hiç kimse bizden geçmişte olduğu gibi oyalama amacını güden bir takım içi boş söylemlere inanmamızı beklemesin. Biz bu kararlılığımızı göstermek için yapıyoruz operasyonları zaten. Diyorsunuz ki ben PDY, YPG terör örgütü ile geçici bir ittifak içindeyim. DEAŞ’ı halledelim ondan sonra bu ilişki bitecek, diyorsunuz ve dediler. Bana da söylediler, diğer arkadaşlarımıza da söylediler. DEAŞ’ın öldüğünü bittiğini onlar ilan etti. Hem Amerikalılar hem Iraklılar resmi olarak ‘Irak ve Suriye’de DEAŞ bitmiştir’ çok küçük şeyler dışında DEAŞ’ın kalmadığını açıkladılar. Sanırım şu anda biraz DEAŞ’ı erken öldürmenin pişmanlığı içerisindeler. Neden? Çünkü DEAŞ’ı hep malzeme olarak kullanıldı, koz olarak kullanıldı şimdi de efendim Afrin Operasyonu güya DEAŞ’la mücadelede dikkat dağıtıyormuş. Bizde diyoruz ki; DEAŞ kalmadı. Siz kendiniz diyorsunuz neyin mücadelesi dah, hangi DEAŞ’ın mücadelesi. Hiç kimseden bir talebimiz yok, biz halledelim, diyoruz ona da yanaşmıyorlar” ifadelerini kullandı.
Amerika’mın Rakka’da DEAŞ’ın temizlenmesi adına bir silah dahi sıkılmadığını kaydeden Canikli, “DEAŞ militanları oradaki koalisyon kuvvetlerinin gözetiminde PKK ve PYD’nin uygulamasında oradan çıkıp başka yerlere gitmelerine müsaade edildiğini vurguladı. Bakan Canikli, “Rakka’nın DEAŞ’tan temizlenmesi için Suriye Demokrasi Güçleri (SDG) uydurulan esasında PKK terör örgütünün Suriye uzantısı YPG’nin kontrolünde olan bu örgüt tarafından koalisyon güçleri ile birlikte Amerika başta olmak üzere yapılan operasyon neticesinde DEAŞ’ın Rakka’dan temizlendiğini kamuoyuna aktarıldı. Böyle bir algı oluşturulmaya çalışıldı ama orada DEAŞ’ın temizlenmesi için bir tane silah sıkılmadı. DEAŞ kendisi bırakıp gitti. Bunu çok net bir şekilde söylüyoruz. Bütün dünyanın gözü önünde DEAŞ militanları oradaki koalisyon kuvvetlerinin gözetiminde PKK ve PYD’nin uygulamasında oradan çıkıp başka yerlere gitmelerine müsaade edildi. Hani DEAŞ dünyanın en kanlı terör örgütüydü? DEAŞ şöyle tehlikeliydi, insanlık için böyle tehlikeliydi, bu nasıl iş? Oradan çıkmalarına izin veriyorsunuz” şeklinde konuştu. 
Rakka’dan çıkan DEAŞ’lıların sakallarını keserek PYD ve YPG’ye katıldığını söyleyen Canikli şöyle devam etti: “Bundan daha önemlisi nereye gönderiliyor biliyor musunuz? Afrin tarafına gönderiliyor Türki Silahlı Kuvvetlerine (TSK) karşı mücadele etsin diye. Sakalını kesip geçiyor PYD’nin, YGP’nin PKK’nın saflarına birlikte hareket ediyorlar.” 
“Afrin’i 2 haftada toz duman ederdik ama..” 
Sivillerin zarar görmemesi için operasyonun yavaş ilerlediğini ifade eden Canikli, Afrin Harekatı’nda TSK’dan kaynaklanan bir tane sivil zayiatı olmadığını ve bunun da dünya harp tarihinde dahi örneği olmadığını kaydetti. Bakan Canikli, “Operasyonun başlangıcında yalan yanlış birçok bilgi aktarılmaya başlandı. Böyle bir ortamda dahi şu milletin asaletine bakın bir masum insan zarar görmesin diye harekatı yavaşlatıyor. Yoksa 2 haftaya toz duman eder ve terör örgütünü tarumar ederdik” dedi. 
“Kötü komşu ev sahibi yaparmış.” 
Eskiden peşin parasıyla silah satmaları için ülkelere dil döktüklerini vurgulayan Canikli, şöyle devam etti: “Dostlarımız, müttefiklerimizden satın alamıyoruz ama çok kısa süre içerisinde biz onları yerli ve milli olarak üretmemiz konusunda bizi motive ediyorlar. Bu açıdan bakıldığından bakıldığında belki amaçları o değil ama teşekkür ediyoruz kendilerine. Kötü komşu ev sahibi yapar derler ya ne kadar benzete bildik ama öyle. Artık sınırda tanımıyoruz.” 
İnsansız savaş uçağı için tarih: 2023 
Bakan Canikli, insansız savaş uçağı konusunda çalışmaların başladığını da belirterek, “İnsansız savaş uçağında da çalışmalar başladı ve sözleşme inşallah yakında yapacağız. Onu da tam tarih olarak bağlamayalım ama 2023-2024 yıllarında insansız savaş uçağını çok büyük yerlilik oranlarıyla Türkiye gerçekleştirmiş olacak” dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum