• BIST 115.968
 • Altın 162,450
 • Dolar 3,7770
 • Euro 4,6602
 • Rize 10 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 11 °C
 • Trabzon 10 °C
 • Samsun 8 °C

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE DİN İLE İLGİLİ EN GERÇEKÇİ TAVIR

Osman KAYA


Mustafa Kemal Atatürkün en önemli özelliklerinden biri gerçekçiliğidir. Ne olursa olsun , nerede olursa olsun onun temel özelliği budur. Başarılarının da en önemli nedeni budur. 
Mustafa Kemal Atatürk idealisttir, geleceğe yönelik elbette büyük hedefleri vardır ama o ne kadar büyük hedefler ortaya koyarsa koysun önce gerçekçidir. Gerçeklere dayalı olarak tahlilini yapar, ondan sonra gerçeklere dayalı planlar yapar ve gerçeklere dayalı olarak alabileceğini ister.

Din konusundaki tutumu da budur. Mustafa Kemal , kökten ateizm , kökten dincilik, ,islam soslu  dünya anlayışı gibi anlayışların hepsini reddetmiştir.

O çok ciddi bir tarih bilincine sahip bir aydın- düşünür olarak iki şeyin farkındadır:
1- İnsan soyunun kendini bilmeye başladığı zaman diliminde , dinsiz hiç bir dönem olmamıştır. İnsan soyunun muhakkak dini vardır.
2- Dinin olduğu her yerde kendi halinde dindarlar olduğu gibi muhakkak surette insanları kutsal ile kandıran bir dolandırıcı kesim vardır.

Bu nedenle Mustafa Kemal Atatürk, 1-Dinin yok olmasına yönelik bir mücadeleyi asla vermemiştir.Dinci , din taciri kesimin ekmeğine yağ sürecek bir davranışta, bir tutumda asla bulunmamıştır. Bu yönde kararlar almamıştır. Din sömürüsüne açık kapı bırakmamıştır.
İşte bu yüzden, Mustafa Kemal Atatürk insan hak ve özgürlükleri bağlamında , bu çerçevede  yurttaşın inançlarını yaşayabilmesi için çabalar sarfetmiştir. Ama bu çabalar asla popülist politikalar doğrultusunda olmamıştır.Atatürk , dincilere, din sömürücülerine yağ çekerek yapmadı. Tekkelerde , zaviyelerde  tarikat ve cemaat mahvillerinde milletin sırtından geçinenlerin ekmeğine yağ sürerek yapmadı yurttaşa hizmeti.. Aksine bizzat kendisi dinsel aydınlanmanın öncüsü oldu.
Dinci kesim hutbenin Türkçeye  çevrilmesini, ezanın türkçeye çevrilmesini din düşmanlığı gibi görse bile burada da asıl amaç dinsel aydınlanmanın temeli olan  anlamayı sağlamaktır.Tefsir ve hadis çalışmalarına yönelik katkılarını bilmeyen sanırım yoktur.

2- Din sömürüsünün amansız düşmanı olmuş , bu amaçla laikliğin önünü açmış, laikliğin bu ülkede yerleşmesi için, dinin bilimin önünü kapamasına yönelik çabaların ortadan kalkması için çok etkin, akılcı ve gerçekçi çabalar ortaya koymuştur.
Ve bu çerçevede, ne dinsiz nesillerin ortaya çıkmasına ne de dindar nesillerin ortaya çımasına hizmet etmiştir. Mustafa Kemal in asıl gayesi '' Fikri hür , irfanı hür , vicdanı hür'' nesillerin yetişmesine katkıda bulunmak olmuştur.
Onun en büyük ülküsü bir bilim toplumu oluşturmaktı. Bu çerçevede Atatürkçü laikliğin bilim toplumu idealine ulaştıran en önemli anahtar olduğunu düşünmekteyim.

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40