• BIST 109.666
 • Altın 156,594
 • Dolar 3,8910
 • Euro 4,5831
 • Rize 3 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara -1 °C
 • Trabzon 10 °C
 • Samsun 2 °C

Nasıl bir evrende yaşıyoruz?

Osman KAYA
Cern kentinde ‘Big Bang’ adı verilen büyük patlama ile ilgili bir deney yapılacak. 8 milyar dolar harcanarak yapılacak bu deneyde binlerce bilim adamı görev alacak. Bu haberi okurken birden düşünmek geldi içimden, ‘Nasıl bir evrende yaşıyoruz?’ diye. Evren tüm fizik varlıların ve olguların toplamına verilen genel ad.

Evreni incelemek en heyecan verici şeylerden biri olmalı. Çünkü evren ‘iç içe olmazların olur olduğu yerdir.’

Evreni biz( insanlara göre) üçe ayırmak mümkün.

1- MAKRO EVREN

Bu evrene büyükler evreni de diyebiliriz. Makro evrende yürürken ilk adımımız dünya. Dünya, çapı yaklaşık 12700 km olan küre şeklinde bir gök cismidir.

Dünyamızın kütlesi (yapılan matematiksel hesaplar neticesinde ) yaklaşık 6.000.000.000.000.000.000 tondur.

Dünyaya en yakın gökcismi olan Ay kütle olarak dünyanın yaklaşık 50’de biridir. Ayın dünyaya uzaklığı 384000 km.’dır.

Güneş denilen yıldız Güneş sisteminin orkestra şefidir. Ve Dünyaya en yakın yıldızdır. Dünyaya uzaklığı 149.800.000 km.’dır. Hacim olarak Dünyadan 1.300.000 kez büyüktür.
Kütle olarak ise Dünyadan 333.000 kez büyüktür.

Güneş sistemi denilen sistemde 9 gezegen 1 yıldız, çok sayıda uydu ve göktaşı, kuyruklu yıldız v.b vardır.

Güneş sistemi yaklaşık 14 milyar km. çapında bir sistemdir.

Güneş sistemi dışında uzaklık ölçüleri ışık yılı ile verilir.1 ışık yılı ışığın 1 yılda kat ettiği mesafedir. Yaklaşık 9,46 trilyon km.’dir.

Dünyaya güneşten sonra en yakın yıldız Alpha Centruari’dir. Yaklaşık 4 ışık yılı uzaklıktadır.

Güneş sistemi gibi 100 milyar sistemi içeren Samanyolu galaksisi 100000 ışık yılı çapında bir dev disk gibidir. Samanyolu’na en yakın galaksi Andremoda galaksisidir. 2,2 milyon ışık yılı uzaklıktadır.

Samanyolu ve Andremoda’nın da içinde bulunduğu galaksi sistemine Lokal Galaksiler Gurubu kümesi vardır. Bu kümede 40 kadar galaksi vardır. Bilinen evrende yaklaşık 10 milyar galaksi kümesi bulunduğu tespit edilmiştir.

Yine yapılan çeşitli matematiksel hesaplar neticesinde Evrenin 115 milyar ışık yılı yarıçapında, sürekli genişleyen bir balon şeklinde olduğu sonucuna ulaşılmış.

Evren burada bitiyor mu? Elbette ki hayır. Paralel Evrenler teorisine göre zamanda her an başlı başına bir evrendir. Ve sonsuz sayıda evren bir üst evrende toplanmış. Bu üst evrenlerin oluşturduğu iç içe anaforların nereye kadar uzandığı belli değil. Yine paralel evrenler teorisini andıran ‘üzüm salkımı’ teorisine göre ise Evrenimiz bir üzüm tanesi ve bizim evrenimizin de içinde bulunduğu ‘üst Evren’ ise sayısız üzüm tanesinin bulunduğu bir üzüm bahçesi.

Evrenin bilinmezliği karşısında bilgi yönünden insanlığın nerede durduğunu, katılmış olduğum bir konferansta konuşan bir profesörün şu sözü ne de güzel açıklar: ‘Evren koca bir okyanus gibi karşımızda dururken biz bilim adamları o okyanusun kıyısında çakıl taşlarıyla oynayan çocuklarız. Hala su ayağımıza değmedi’


Ve bu koca Evrende küçücük bir nokta içinde nelerle uğraşılıp ne kalpler kırılıyor, ne zulümler yapılıyor. Yaradan Rabbimizin alabildiğine güzelliklerle donattığı bu güzelim evrende birbirimizi boğazlamak niye?

Şair ne güzel söylüyor:

‘Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın,
Yok edin insanın insana kulluğunu,
Bu davet bizim...

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
Ve bir orman gibi kardeşçesine,
Bu hasret bizim...’’Bir yanda güzelim bir evren, öte yanda kavga dolu bir dünya…

Ne garip değil mi?

Gelecek yazımızda mikro evrenden devam edeceğiz.

NOT:

Tüm yorumcu arkadaşlarıma saygılarımı sunuyorum. Her yorum( hakaret içermedikçe) bir yazar için son derece önemli katkılar sunar. Bazı yorumcu arkadaşlar önceki yazımın açılımı niteliğinde bir yazı bekliyorlar. Birkaç yazı sonra Atatürkçü düşünce ve din ile ilgili olarak genişçe bir yazı yazmayı düşünüyorum.

Mutlulukla kalın.
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40