• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • Rize 10 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara -2 °C
 • Trabzon 15 °C
 • Samsun 16 °C

NİÇİN KALİ ESCRİMA?-4

Osman KAYA

Kali Escrima nın cezbedici taraflarından biri de sentetik ve kültürel anlamda çeşitlilik içermesi ve kuşatıcı yönleridir.Filipine baktığımızda kültürel anlamda pek çok toplumun özelliklerinin harmanlandığı bir coğrafya olduğunu görürüz..Bu durumun en önemli nedeni, Filipin in coğrafi konumudur. Filipin, güneydoğu Asyada önemli bir kavşak noktasındadır. Butopraklarda ilk yerleşimlerin geçmişi tarih öncesine kadar uzanır.Tarih öncesi devirlerde, ülkedeki ilk yerleşimleri Ön Avustralya ırklarından olan Negritoların başlattığı düşünülmektedir.Bu boyun başlattığı göç hareketini, diğer Avustronezyan ırktan olan boylar takip etmiş ve Filipinler Avustronezyan ırk için yeni bir yerleşim alanı olmuştur. Ülke topraklarında tarih boyunca, Çinliler ile Malay, Hint ve İslami kökenli hanedanlıkların egemenlik savaşı hüküm sürmüştür.

1521'de Filipinler'e Ferdinand Magellan'nın gelmesi, ülkedeki İspanyol sömürgeciliğinin başlangıcı olmuştur. 1543'te İspanyol kâşif Ruy López de Villalobos bu takımadalara İspanyol kralı II. Felipe'nın onuruna Las Islas Filipinas adını vermiştir. Seyahatine Meksika'dan başlayarak 1565'te takımadalara ulaşan Miguel López de Legazpi, buradaki ilk İspanyol yerleşimini kurmuştur. Filipinler 300 yıldan daha fazla bir süre, İspanyol İmparatorluğu'nun bir parçası olarak kalmıştır. Bu durum, ülkede Roman Katolikliğin baskın hâle gelmesiyle sonuçlanmıştır. Bu dönemde, Manila Asya ve Amerika kıtaları arasındaki ticaretin yönetildiği bir stratejik merkez hâline gelmiştir.19. yüzyılın bitimiyle son dönemlerinde; Filipin Halk Uyanış Hareketi hızlı bir şekilde genişlemiştir. Bu hareket sonucunda ilk Filipin Cumhuriyeti kurulmuştur. Ancak bu devlet uzun ömürlü olmamış; Filipinlilerin bağımsızlık isteğine karşı Amerika Birleşik Devletleri bu ülkeye savaş ilan etmiştir. Filipin-Amerikan Savaşı, ABD'nin kesin galibiyeti ile sonuçlanmış, savaşta yaklaşık 1,5 milyon Filipinli hayatını kaybetmiştir. Bunu takip eden yıllarda, ülke Japon işgaline uğramıştır. Ancak Birleşik Devletler, takımadalardaki egemenliği yeniden sağlamıştır. Ülkedeki Amerikan egemenliği 1945'e kadar sürmüştür. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Filipinler'in bağımsızlığı dünya devletleri tarafından tanınmıştır.

Kısaca özetlediğimiz bu tarihe baktığımızda Filipinlerin tıpkı Anadolu coğrafyası gibi pek çok medeniyete beşiklik ettiğine tanık ederiz.Bu medeniyetler kültürel izler bırakmıştır. Bu kültürel izlerden en belirgini dövüş sanatlarında ve özellikle de kali eskrimada kendini gösterir.

Kali eskrima tam anlamıyla bir kültürel sentezdir.Kali eskrima daki dövüş sanatları kültürel sentezin merkezlerinin başlıcaları şöyle sıralanabilir:

* Çin Dövüş sanatları: Özellikle Wing Tsun başta olmak üzere shaolin Kungfu nun çok belirgin etkileri vardır

*Japon Dövüş sanatları: Karate ve judo nun etkileri belirgindir. Yanısıra judo ve aikido da kendini Kali eskrimada belli eder.

* Hint Dövüş sanatları: Varma kalai deki silah kullanımı nın izleri görülür.

* İspanyol kılıç sanatı : Bolo kullanımında bunu görmek mümkündür. Kali eskrimayı derinden gözleyen bir kültür tarihçisi, İspanyol denizcilerinin kılıç kullanımının izlerini rahatlıkla görebilir.

* Osmanlı - Arap - İslam Kültürü:Osmanlıda pek çok dövüş sanatı gizlidir. Bu gerçek.. Çünkü Osmanl savaşçı bir devlet.. Ama Osmanlı savaş sanatları üzerinde çok ciddi çalışmalar yapılmış değildir.Ancak bu gün bile bilebildiğimiz ve tanıdığımız kadarıyla Kali eskrimada Osmanlı izleri görülür. Mesela Osmanlıda kali eskrimaya çok benzeyen MATRAK OYUNU adı altında çalışılan bir mücadele sanatı vardır. Ayrıca Osmalı kılıcı Kali eskrimadaki kılıç çalışmalarında da kendini gösterir.Ayrıca kali eskrimada Osmanlı Tokadının çok farklı formunun izlerini de görmek mümkündür.

*Borneo , malay ve kızılderili kültürü: Kullanılan silahlar, tutuş tarzı, adımlamalar, kaçışlar, zıplamalar defans ve ani saldırılar bu toplumların özelliklerini yansıtmakta...

* Modern savunma konsepti: Kali eskrimada modern dünyanın tehlikelerine karşı savunma konsepti açıkça kendini gösterir. Özellikle jeet kune do krav maga, ve buna benzer savunma sistemleri ile çokça akrabalıkları vardır bu sistemin...

Ben bu sistemi çalıştığımda sanki kültür ve tarih dünyasında bir gezinti yapıyorum ve bu durum beni çok mutlu ediyor.. Bu hazzı pek çok kişinin tatmasını dilerim..( devam edecek)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 474 76 40