• BIST 116.856
 • Altın 160,984
 • Dolar 3,7699
 • Euro 4,6154
 • Rize 12 °C
 • İstanbul 4 °C
 • Ankara 0 °C
 • Trabzon 11 °C
 • Samsun 5 °C

NUTUK NEDEN ÖNEMLİDİR?-3

Osman KAYA
 
Nutuk bir rehberdir. Bunu duyunca şaşıranlar , manipüle edenler karşımıza çıkabilir alabildiğine ya tekrar haykırıyorum, Nutuk bir rehberdir.
Bunu duyup ta şaşıranlar aslında apaçık durumda olan bu gerçeği anlıyorlar ya , anlamak istemiyorlar ve bu anlaşılmazlık karambolu içinde kendi gemilerini yürütmeye çalışıyorlar.Nutuk un rehber olduğunu duyduklarında bize, sizde tarikatçılar gibisiniz.. Çünkü tarikatçılar da tarikat büyüklerinin kitaplarına böyle önem verirlermiş. Bu durumda bizde aynı duruma düşmüşüz bu kesimin akıl yürütmelerine göre.
Baştan sona bir tür uyanıklık ortaya koyan bu yaklaşımın tutarlı tarafı yok elbette..
Peki Nutuk un rehber olmasından neler anlıyoruz? Nutuk nasıl bir rehberdir? Nutuk öncelikli olarak belli bir tarihsel kesiti, o tarihsel kesitte olan biteni anlama kılavuzudur.Bu husustaki birinci elden kaynaktır. Mustafa Kemal 1919-1938Yılları arasında sadece Türkiye Tarihinin değil , Dünya Tarihinin de en önemli şahsiyetlerinden biridir.Kuşkusuz ki bu dönemin tarihini anlamak, o dönemin tarihinin baş aktörlerinden birinin kaleminden okunduğunda çok daha gerçekçi olacaktır.Ayrıca bu dönemin tarihininİnsanlık tarihinin kırılma anlarından biri olduğunu, çağdaş tarihi anlama da kilit noktalardan biri olduğunu sanırım söylememe gerek yok...
Çağdaş tarihi anlamada kilit kaynaklardan biridir Nutuk.
Bu açıdan da rehberdir.Emperyalizmi anlamada, emperyalizmin kurduğu tuzakları anlamada, bu tuzaklarla nasıl başa çıkılabileceğini anlamada anahtar bir kaynaktır Nutuk. Bu açıdan rehberdir.
Akıl ve mantığın nasıl kullanılması gerektiğini anlamada , akıl ve mantığın , yaşamsal sorunların çözümünde nasıl kullanılabileceğini anlamada rehber kaynaktır Nutuk.
Mustafa Kemal Atatürkün ne tür mücadeleler verdiğinin , zihin ve ahlak yapısının , insan ilişkileri anlayışının anlaşılmasının rehber kitabıdır Nutuk...
Nutuk gericilikle mücadelenin de başlıca el kitaplarından biridir. Yobazlığın ele başlarının ne kadarbüyük ihanetlere imza atabileceklerinin açık tescilidir Nutuk.Bu ülkenin düşmanlarına karşı nasıl mücadele edilebileceğini de açıkça, ne bir biçimde bize göstermektedir.
Uçurumun eşipğindeki , yok olmak üzere olan bir ülkenin nasıl diriltilip ayağa kaldırıldığının ve nasıl bilimsel bir yolda ilerletildiğinin açık ve net deklarasyonudur Nutuk.
Nutuk bir anlamda uluslararası ilişkiler kılavuzudur. Yurtta ve dünyada barış ilkesinin yaşama nasıl geçirileceğinin tarihsel bir dille anlatımıdır.
Bu açıdan rehberdir. Nutuk Ulusal kurtuluş savaşı ve devrimler sürecinde bu ülkede var olan değerler sisteminin anlatıldığı bir rehberdir.Nutuk bir anlamda bir ahlak kitabıdır. Siyaset metodolojisidir. Bir savaş ve starateji kitabıdır. Adeta Japon Musashi nin '' Beş Çember '' kitabına benzer bu yönüyle.
Nutuk bu yönüyle çok yönlü bir kaynaktır.
Nutuğun en önemli yönlerinden biri putlaştırmamanın nasıl yapılması gerektiğini bize anlatan bir rehber olmasıdır. Biz Atatürkçüler Mustafa Kemal e ve onun eserlerine elbette çok yüksek değer veririz ama putlaştırmayız. Bunu da hem Mustafa Kemal den hemde onun eserlerinden biri olan Nutuk tan öğrendik.
Bu yönüyle de rehber kitaptır Nutuk. Kutsallaştırmanın panzehiridir.
Biz İnsanoğlunun Nutuktan daha önemli kitaplar yazabileceğini kabul ederiz. Ve efsunlamayız, büyülü bir anlam yüklemeyiz ona. ama ya tarikatçılar? ya cemaatçiler? ya din faşistleri? Bize özgürlükçülük pazarlarlarken kendilerinin ne de yaman putçuluğun zebunu olduklarını hiçmi hiç aklımızdan çıkarmış değiliz.. Haydi beyler... başka kapıya.. haydiiii....( devam edecek)
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40