• BIST 109.330
 • Altın 156,133
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • Rize 10 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara -2 °C
 • Trabzon 12 °C
 • Samsun 5 °C

OKUMA VE KİTAP ÜZERİNE (1)

Osman KAYA

 

İnsanoğlu, bilinen evrendeki tek KİTAPLI varlıktır.Bildiğimiz kadarıyla evrende insandan başka kitap sahibi ve okumayı bilen varlıklar yok. O halde şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: İnsanlaşmak, kitap sahibi olmakla başlar ve okumakla zirveye ulaşır.Okumanın olmadığı bir toplumda temel değerlerin yerleşip gelişmesini beklemek çok büyük bir saflık olur.

Okuma bu kadar büyük öneme sahipken, eğitim sistemimizde okuma eyleminin yeterince yerleştiği asla söylenemez. Değil öğrencilerimizde öğretmenlerimizde dahi bu özelliğin yerleşmediğini görmekteyiz.Bunun en önemli nedeni sanırım OKUMA nın değil, OKUMA ALIŞKANLIĞI nın yerleştirilmesinde yatmaktadır.Okuma bir alışkanlık olmamalı.. Okumak bir alışkanlık olduğu zaman, duyarlılık, dikkat, heyecan ortadan kalkar ve okuma denilen o yüce etkinlik diş fırçalamak ve el- yüz yıkamak gibi rutin bir eylem haline döner.Oysa Okumak alabildiğine dönüştürücü bir edimdir..Yani insan okudukça yeni farklı, daha nitelikli bir insan olmaya yol alır. Okumak, hızlı bir araba kullanmak kadar heyecan verici olmalıdır. Okumak yeni ve gizemlerle dolu bir ülkeyi dolaşmak gibidir.

Okuma sürecinde okuyucu pek çok şeydir... Tanıktır, kahramandır, mühendistir, suç ortağıdır ve daha pek çok şey.. Bu yüzden okumak asla bir alışkanlık olamaz.Otomatik pilota bağlanmaz... Okumak gibi yüce bir eylemi karşılayan niteleme asla alışkanlık olamaz.Alışkanlık, otorefleksif bir eylemdir ve bilinç ve etkin bilinç işlevsel halde değildir.


Peki Okuma ediminin alışkanlık olarak nitelenmesinin ne gibi nedenleri olabilir?En temelde düşünmeyen insan projesinin en önemli sacayağı olarak , okumayan ve okusa da düşünmeyen insan adımı olarak karşımızda bu yaklaşım.

Okutarak ta mankurtlaştırılabilir ve okuyarak mankurtlaştıracaksanız, okumayı bir bilinçli edim olarak çıkaracaksınız ve onu formaliter bir unsur haline getireceksiniz.

işte çoktandırt yapılan budur. Okumayı bir yaşamsal gereksinim, olmazsa olmaz bir tutum, bir yücelme - yükselme eylemi haline getirmek istiyorsanız önce okuyana kıymet vereceksiniz... düşünceyi ve sözü, düşünene , okuyana derdi ülke ve insanlık olanın eline değil de sermaye sahibinin eline verirseniz, okumayı sevdirmek şöyle dursun okumaktan nefret etmede yarışan bir nesil yetiştirirsiniz.

Okumak ve kitap sevgisi derdi olan, derdi, ülke , insanlık , anlam ve akıl olan insanların özelliğidir. Sizin toprağınız , sizin sosyo kültürel, sosyoekonomik toprağınız bu özellikleri besliyor mu?Sizin sosyal toprağınız, özgür insan mı yetiştiriyor yoksa köle insanmı?köle insanın okuması köleliğini besler, okumanın hakkını veren ise yalnızca özgür insanlardır.

Okumak , insan olarak tüm insanlığın derdini yüklenenlerin harcıdır.Okumak , yaşamın en büyük çelişkisini anlayanların harcıdır.

Okumak , yaşamın en büyük çelişkisi olan ezen ezilen çelişkisini kavrayanların ve bu kavrayış içinde ezilenlerin yanında duruş alanların harcıdır.

OKUMAK, YAŞAMIN EN BÜYÜK ÇELİŞKİSİNİN ÖRNEĞİ OLARAK, NEDEN BİRİLERİ SIRTINDA ÇUVALLARLA PARA TAŞIRKEN, NEDEN BAZILARININ, ÖLÜ EVLATLARINI SIRTINDAKİ ÇUVALLA TAŞIDIĞINI ANLAMAK İSTEYENLERİN, B URADAKİ YAMAN ÇELİŞKİYİ KAVRAMAK İSTEYENLERİN HARCIDIR.

( DEVAM EDECEK)

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40