26 Nisan 2015 Pazar
Rize16 °C
Rizede listeler seçmenin içine sindi mi?
D. Ali TAŞÇI: “YÜZÜN MAYMUNA DÖNMÜŞ!”
Seyfullah FIRAT: ARAP DÜNYASININ SANCISI
Sefer YAZICI: ALATURKA
ATATÜRKE SALDIRMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ

İsmet KÖSOĞLU

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rize Tıp Fakültesi

Perşembe :
Rize Devlet Hastanesi, artık fakülte olmayı hak etti.
2 yılı bulan Rize’deki görevinde Başhekim Sayın Prof. Dr. Arif Yılmaz’dan önemli bilgiler edindik.
Bir hastanede yılda ortalama bin Anjiyo yapılırken Rize Devlet Hastanesinde 5 ayda 700 anjiyo yapılmış.
5 aylık süre içinde 32 de önemli kalp ameliyatı başarıyla tamamlandı.
Riskin binde 5 olduğu kalple ilgili operasyonlarda bugüne kadar 1 kayıp verilmiş.
Bu sayılar bize veriyor ki Rize Devlet Hastanesi fakülte hizmeti verdiğinde yılda 2 bin hastaya faydalı olacaktır. Bu hastalar kalp hastasıdır. Başka hastalardan bahsetmiyorum.
Sayın Başhekim bizlere yeniliğin kırılma noktasını aştıklarını söylerken ekibiyle birlikte gösterdiği bu başarısını kutlamak istiyorum. Basın olarak Rize ve Bölgemize verdiği bölge hastanesi hizmeti için teşekkür ediyorum.
32 kalp ameliyatı 700 anjiyo operasyonu başarıyla yapılıyor ama bu başarıya fakülte desteği Rize’deki siyasi ve bürokrasiden esirgeniyor.
Daha iyi hizmet yapılabilmesi için fakülte düzeyinde eğitim desteğine ihtiyaç var. Bir gazeteci olarak gördüğümüz kadarıyla Rize Devlet Hastanesi hastane standartlarını aşan hizmetiyle fakülte hizmetine hazır durumdadır.
Hastanede bazı branş doktorlarının eksik veya az olmasıyla Acil Polikliniğinde bazı aksaklılar yaşanıyorsa da inanıyorum ki bunlar kısa sürede aşılacaktır.
Personel eksikliği Eğitim yani Fakülte Hastanesi haline geçtiğinde giderilir ama zamanın daha fazla geciktirilmemesi lazım. Zira Rize Tıp Fakültesine gelecek Hocalar yeni kurulan Tıp Fakültelerine doğru kaymaktadır.
Rize’nin Turizm bakımından gelişme göstermesi sağlık birimler işinde çok aktif olmasından geçiyor. Yani Sağlık ve Turizm bağlantılıdır. Zira Sayın Prof. Dr. Yılmaz’ın dediği gibi Rize’ye gelen yaşlı turistler mükemmel sağlık kuruluşu olup olmadığını gelmeden önce takip ediyorlar. Bu konu turizm gelişimi için çok önemli. Rize’miz bu konuda da birçok kuruluşuyla hazır durumdadır.
5 ayda 700 anjiyo operasyonunun yapılabildiği Rize’mizin, tıp yönünden önünü açık görüyoruz. Basının yarattığı olumlu havanın kamuoyu tarafından da desteklendiğini görmekten mutlu olduk. Aynı gelişmeleri AK Partinin Rize İl Teşkilatı göstermeli. Rize Üniversitesi rektörlüğüne yardımcı olarak tıp fakültemizin zaman kaybı olmadan faaliyete geçmesini bekliyoruz. Rizelilerin istediği modern hastaneyi 2 yılda mükemmel bir şekle sokan bütün sağlık personelinin çalışma şevklerini kırmadan dekan ataması yapılarak hizmete devamlarını sağlamalısınız.
Aşağıdaki çok önemli konuyu açıklamakta üzülerek fayda görüyorum.
Rize Üniversitesi Tıp Fakültesinden çok sonra kurulan ve 2007–2008 eğitim öğretim yılında öğrenci kabul eden Ordu Tıp Fakültesinin konumuna AK Parti iktidarı ve Rize Rektörlüğünün bir açıklaması olsa gerek.
Burada yatan beceriksizlik mi, ihmal mi?
Rizeliler bunu öğrenmek istiyor.
Rize Tıp Fakültesinin dekanı dahi atanmamış ve aylardan beri bekletilirken Ordu Tıp Fakültesine öğrenci kaydının yapılarak eğitime başlamasını Rize kamuoyunun bilmesinde fayda vardır diyorum.
Okuyucu Yorumları
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Toplam 4 yorum.
 • Rizeli21 Eylül 2007 Cuma 10:20Rize için en iyisi

  Lütfen yanlış anlaşılmasın.
  Elbette Tıp Fakültesi istiyoruz Rize'mize.
  Ama önce Araştırma hastanesi.
  BElki amiyane bir tabir olacak ama yarım iamam dinden, yarım doktor da candan eder lafını hatırlatmak istiyorum.
  17-18 yaşındaki gençlerimize gerçek tıp eğitimi vermek gerekir. ŞÜphesiz ki bu iş alt yapısız olmayacak.
  Bu yüzden alt yapısı hazır olan hastanemizi ufak değişikliklerle ve akademik kadro desteği ile kolayca araştırma hastanesine çevirebiliriz.
  Lütfen yorumumdaki niyetimi bir daha irdeleyin.
  Ama önyargısız olarak.
  Saygılarımla

  (Karşılıkı polemiğe girmek istemiyorum ama merak edene söyleyim.
  Hesap yapmayı 4 yıl yurtiçinde öğrenemediğim için 2 yıl da İsveç'te kendi paramla master yaparak öğrendim.)

 • KAÇKAR KAPLANI19 Eylül 2007 Çarşamba 11:54SAYIN RİZELİ'YE

  SANA KİM HESAP YAPMAYI ÖĞRETMİŞ ÇOK MERAK EDİYORUM.NERDE GÖRÜLMÜŞ BİR ÖĞRENCİYE 6 PERSONEL.BU BİLGİLERİN KAYNAĞINI MERAK EDİYORUM DOĞRUSU.
  TÜRKİYE'DE ŞU ANDA 100 BİNE YAKIN DOKTOR VAR,VE TÜRKİYE2NİN YİNE BU GÜN SAĞLIK LI BİR SAĞLIK HİZMETİ VEREBİLMESİ İÇİN BİR 50 BİN DOKTORA DAHA DA İHTİYACI VAR.BAZI İLLERE 2-3 TIP FAKÜLTESİ AÇILIRKEN BİZİM İHTİYACIMIZ VARKEN BU VAKÜLTE NEDEN RİZE'YE AÇILMASIN.DEVLETİN BUNA GÜCÜ YETER VE İSTENİRSE TAM DONANIMLI BİR TIP FAKÜLTESİ BİR YIL İÇİNDE FAALİYETE GEÇİRİLEBİLİR.
  TABİ Kİ YENİ ELEMAN ALIMI YAPILACAK.İHTİYAÇ VAR VE BU ELEMAN İHTİYACIDA RİZE2DEN KARŞILANMALI.RİZEMİZİ PERİFER BİR İL GİBİ YORUMLAYIP KENDİ ELİMİZLE KENDİ SUYUMUZU KESMEYELİM.RİZELİ BASTIRACAK BU TIP FAKÜLTESİ AÇILACAK.RİZE'NİN BUNA ÇOK İHTİYACI VAR.

 • rizeli18 Eylül 2007 Salı 09:09Eğitim hastanesi Fakülte hastanesi

  Eğitim ve araştırma hastanesi farklı bir şeydir Fakülte hastanesi farklı!
  Lütfen insanlarımızı doğru bilgilendirelim.
  Rize devlet hastanesinin fakülte hastanesi olması en azından 10 yıl alır evet 10 yıl.
  Rizeye yapılacak en iyi hizmet fakülte hastanesi gibi koplex bir organizasyon yerine eğitim ve araştırma hastanesi yapılmasıdır.
  Ancak bu sayede en azından her dalın bir asistanı hastanemizde görev yapar. Acil hastalarımız herdaim trazbona sevk edilmez.
  Ayrıca bizim halkımız daha tıp fakültesi öğrencisine alışık değil.
  Düşünsenize sabahın 8 inde hasta odasına doluşan 20-30 öğrenciyi.
  not:
  Araştırma hastanesinde asistan doktorlar eğitim görür.
  Yani 6 yıllık tıp eğitimini bitirmiş, pratisyen doktor olarak mezun olmuş ve daha sonra ilgili branşın uzmanlık sınavını kazanarak asistan olmuş HEKİMLERDİR.
  Öğrenci ise daha 17-18 yaşında doktor olmak için tıp fakültesine girmiş gençtir, doktor DEĞİL!
  Eğer tıp fakültesi olursa her sınıf için ortalama 100 öğrenci dersek 6x100=600 öğrenci gelir Rizeye.
  Her öğrenci için ortalama 6 personel dersek 3600 personel gerekir (hocaları saymıyorum)
  Eğer eğitim hastanesi olursa her branş için 10 kişi toplamda 100-120 kişi eder. Personelle beraber ek olarak 200-250 kişiye ihtiyaç duyulur.
  Pekala 4 bin kişi mi Rizenin hastasına yardımcı olur yoksa 120 DOKTOR mu?
  Peki yakın dönemde hastaya fayda sağlamayacak 4000 kişi kime fayda sağlayacak?
  Kime olacak inşaatçılara,esnafa,ev sahiplerine,siyasetçilere.
  İşte fark burada.
  Tıp fakültesi elbette lazım.
  Ama ince eğitim hastanesi.
  Tıp fakültesi adı altında rant sağlanacak.
  Eğitim hastanesi ile Rizeli vatandaşa şifa verilecek.
  Sayın yazar umarım biraz daha araştırıp yorum yapar.
  Bir de Arif hocaya sorsun.
  Tıp fakültesi kurulur ise en erken ne zaman asistan ve öğrenci alcabilecek.
  Yoksa Rize tıp adı altında öğrenciler Trabzonda mı okuyacak?

 • KAÇKAR KAPLANI13 Eylül 2007 Perşembe 21:04GÖZ BOYANMAKTAN KÖR OLDU.

  RİZE DEVLET HASTANESİ ÇOK ABARTILDI.BU ABARTI DA HASTA VE HASTA YAKINLARINI UMUTLANDIRDI.HASTANE ADIYLA BÖLGE HASTANESİ GİBİ GÖRÜLMEYE BAŞLANDI.AMA BALA PEK ÇOK DALDA YETERSİZ SAYIDA UZMAN VE BAZI DALLARDA DA HALA UZMAN BİLE YOK.Kİ BU DALLAR DA ÖYLE GEREKSİZ DALLAR DEĞİL.MESELA ÇOCUK CERRAHİSİ UZMANI,CİLDİYE UZMANI BULUNMAMAKTA.
  RİZE'DE YAPILAN KALP AMELİYATLARI DA RİZE'NİN DOKTORLARI DEĞİL ARİF BEY'İN YOĞUN GAYRETLERİ İLE ANKARA'DAN İTHAL EDİLEN DOKTORLARCA YAPILMAKTA.
  RİZE DEVLET HASTANESİ HENUZ KAPSAMLI BİR HASTANE BİLE OLMAYI BAŞARAMAMIŞ.HALE ONLARCA HASTA TRABZON'A SEVK EDİLMEKTE.HASTANE ACİL SERVİSİ YOĞUNLUKTAN HİZMET VEREMEZ DURUMA GELMİŞ.
  RİZELİ HASTANESİNE SAHİP ÇIKMALI.HASTANE EKİPMAN VE PERSONEL AÇISINDAN DESTEKLENMELİ.BU KONUDA EN BÜYÜK İŞ SİYASİLERE DÜŞÜYOR.BİR AN ÖNCE RİZE TIP FAKÜLTESİ FAALİYETE GEÇİRİLMELİ.

 • MANŞETTEN DÜŞMEYENLER
  ANALİZ
  ÜYE İŞLEMLERİ