• BIST 116.593
 • Altın 162,981
 • Dolar 3,8063
 • Euro 4,6601
 • Rize 9 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 5 °C
 • Trabzon 10 °C
 • Samsun 9 °C

Rize yaylalarında yok olan kaynaklar ve olumsuzluklar

Hikmet HABERAL

 

Turizmin çevresel etkileri, turizm gelişim projeleri kapsamında göz önüne alınması gereken önemli bir konudur. Turizmin doğal ve yapay çevre üzerinde birçok olumlu etkilerinin olduğu pek çok araştırma ile kanıtlanmıştır. Ancak, yaşanan deneyimler, turizmin olumsuz etkilerinin de söz konusu olduğunu ortaya koymuştur. Olası negatif etkilerin önceden belirlenememesi, turizm için temel kaynak niteliği taşıyan birçok çevre elemanının tahrip olmasına neden olabileceği gibi turizm kaynağının da bozulmasına hatta tamamen yok olmasına yol açabilir. Bu nedenle, önerilen turizm gelişmelerinin hem olumlu hem de olumsuz etkilerini önceden belirlemek ve yöre için en uyumlu gelişmenin gerçekleştirilmesine çalışmak bütün vatandaşlarımızın ortak amacı olmalıdır.

Rize Yaylalarında ve Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde gözlemlediğim olumsuzluklardan bazıları aşağıda sıralanmıştır:
 Tarihi ipek yolu kaybolmuştur. (Rize yöresi Asya ve Avrupa arasında bir geçiş alanı olarak kullanılmıştır. Yörenin antik çağlardan beri ticaret merkezi oluşu .tarihi ipek yolunun yöreden geçmesiyle zengin bir tarihi geçmişe ve kültürel mozaiğe sahiptir.)
 Yaylalarda düğün ve horon kültürümüz yok olmuştur.
 Yaylaların eski göç yolları  ( patikalar) yok olmuş. Göçler hayvanların araçlarla yaylalara ulaşımı sağlanmaktadır.
 Ormanlık alanlarda çam ağaçları kurumuş. Hastalık olup olmadığı araştırılmalı. Özellikle Çat Hemşin vadisindeki çamlık alanlar.
 Başta Ayder yaylası Turizm merkezi olmak üzere yazın kalabalık olan yaylalarımızda sağlık ocağı ve sağlık ekibinin bulunmayışı
 Şenlik alanlarının başta altyapı hizmetleri olarak (wc, çöp, park yeri vs.) tekrar düzenlenmesi
 Piknik alanlarının önemli yerlerde uygun zeminlerde yöreye uygun malzemeden yapılması
 Ayder Yaylası Turizm Merkezi’nde park yeri sorununu çözülmesi.
 Plansız yapılanma (gerek konaklama tesisi gerekse şahsa ait evler)
 Günübirlikçi tatilciler, yaylacılar özellikle de işletme sahiplerinin Sahil kesimlerden yiyecek ve içecekleri yaylalara götürmektedirler. ( yaylada hayvancılık yapan yaylacılardan alışveriş edilirse yaylacılar ekonomik anlamda kar elde etmiş olacaklardır. Olması gerekende budur) 
 Yöre halkında yeterince turizm bilincinin olmaması
 Yerel rehberlerin bilimsel bilgilerle yetersiz oluşu
 Yaylalarda ve Milli park sınırları içerisinde önemli geçiş noktalarına bilgilendirme ve yönlendirme levhalarının olmayışı.
 Araç yolları çok bozuk. Özellikle Çat’tan sonra, Çat-Elevit-Trevit güzergâhı, Çat Kale-Hemşin Sıraköy Güzergâhı ve de Amlakit ve Hazindak yaylaları yollarının çok bozuk oluşu ulaşımı engellemektedir.
 Milli park sınırı içerisinde bulunan tabelaların tekrar gözden geçirilmesi ( Örneğin: zil kale girişinde bulunan tabelada Amlakit yaylası kilometre olarak en uzak yayla görünmektedir. Oysa yeni açılan Palovit şelalesi Amlakit ve Palovit yaylası yolu ile bu yayla kısalmıştır. Eski düzenlemesiyle Çat Elevit güzergahından kilometre baz alınmıştır.
 Yaylaların rakımlarının değişik kaynaklarda farklılıklar göstermesi.
 Zengin bitki örtüsüyle ve peyzaj görüntüleriyle başlı başına büyük bir turizm potansiyeli oluşturan Hemşin İlçemiz Turizmde hiçbir atılım yapamamıştır.
Özellikle devlet desteğinin olduğu ve Hemşin Bal ve Orman vadisi ilan edilmesiyle yerli halkta turizm bilincincinin yerleşememesi atılacak adımlara engel olmaktadır. Oysa yıllardır bu vadide Hemşin Bal kültür Festivali büyük bir şenlikle yapılmaktadır. Bu bir fırsattır.
AÇIKLAMA: Bir sonraki yazımda Rize yaylalarında ve milli park sınırı içerisindeki avantajlar ve yapılması önerilen kaynakları kaleme alacağım.

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 474 76 40