• BIST 108.641
 • Altın 156,955
 • Dolar 3,8808
 • Euro 4,5950
 • Rize 14 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 3 °C
 • Trabzon 13 °C
 • Samsun 16 °C

SANAT EĞİTİMİNİN BİREY VE TOPLUM İÇİN ÖNEMİ

Şükran Yangın Üst

Çağlar boyunca insan, güzel sanatların tümünü, kendini ve ait olduğu toplumu geliştirme, zenginleştirme ve güçlendirme yolunda vazgeçilmez bir unsur olarak görmüş, kendi kültür birikimini yarınlara aktarma konusunda bilinçli ya da bilinçsiz olarak bundan yararlanmıştır.

Birey sanat eğitimi etkinlikleri yolu ile Bir taraftan bakma eylemi içerisinde görmeyi öğrenirken, diğer taraftan dokunduğu biçimlendirdiği değişik malzemeleri tanıma fırsatı bulunur. Uygulanan motivasyonlar uyarıcı rolü üstlenir.

Duygularını, görüşlerini malzemeye aktırırken yeni deneyimlere girer. Bu yaşantı zenginliği nesneler arası ilişkileri kurmada ona kolaylıklar sağlar, böylece senteze ulaşmayı başarabilir ve yeni anlatım yolları arayışına girer.

Doğaya ve çevresinde gelişen ve değişen olaylara farklı bir gözle bakmayı davranışa dönüştürür. Kişiliğini geliştirme fırsatını bulur. Duyan, düşünen, yaratan, kendisi ve çevresi ile diyaloga giren bir yapı oluşturur. Sanatçı, sanat eseri ve kendisi arasında bağ kurmayı başarır. İçinde bulunduğu çevreyi algılayarak bu çevreyi daha iyi ve daha güzele doğru geliştirme isteği duyar. Grupla çalışma ve birlikte iş bitirme alışkanlığı edinir. Grubun başarısı için sorumluluk üstlenir. “Ben” için çalışma isteğini “biz”e dönüştürür. Araştırma, bulma, sınama ve yeniden kurma gibi yaratıcı süreçte yer alan yetilerini geliştirir. Özgüven duygusunun gelişmesine olanak bulur.

Görülüyor ki, sanat eğitimi, birey için içinde yaşadığı dünyayı kavramada, karşılaştığı problemleri çözmede, gördüğü, hissettiği şeylere karşı reaksiyon göstermede son derece önemli bir rol üstlenir ve sanat eğitimi bir bütünlük içerisinde düşünüldüğünde birey ve toplum için can damarı durumundadır. Böylece bireyin estetik, fiziksel, zekâ, toplumsal gelişimlerine katkıda bulunur ve yaşamın bütünselliği içerisinde sanat yoluyla eğitimini sağlar. Bu yolla, eğitimde, iletişimde, estetik beğenide bütünlük sağlanmış olur. Sovyetler birliği döneminde sanat eğitimine verilen önemin izlerini Batum belediyesinin davetlisi olarak gittiğimiz Batum”u gezerken bir kez daha anladık. Parkları, bahçeleri, yapıları… Eski doku tüm güzelliği ile korunurken. Yeni yapıların heykelsi görünüşleri bizleri büyüledi. Gece yapıların ışıklandırılma gelişi güzel değil, profesyonelce estetik, bir sanat abidesine yaraşır. İzlemeye doyum olmayan Işık oyunlarını zevkle izledik. Hiç şüphesiz bütün bu güzellikleri oluşturdukları modern kenti, köklerinde var olan sanat eğitimine borçludurlar.

Sanat eğitiminin ülkemizde de gereken değerin verilmesi, yerel yönetimlerde sanat eğitimi almış,sanatçıların yer almaları ile daha güzel yaşanabilir kentlerin oluşması dileğiyle.
 

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40