• BIST 119.122
 • Altın 162,565
 • Dolar 3,7494
 • Euro 4,6319
 • Rize 7 °C
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara -2 °C
 • Trabzon 7 °C
 • Samsun 5 °C

'SERBEST KIYAFET' ÜZERİNE

Osman KAYA

Son günlerde gündemde öğrencilere yönelik ‘’ serbest kıyafet’’ üzerine yapılan tartışmalar gündemde… Bir veli ve yıllarını eğitime vermiş bir öğretmen olarak elbette ki bu tartışmaların uzağında kalmam mümkün değil…
Bu konuda elbette benim de ‘’karnımda sönmemiş közüm, ağzımda söylenmemmiş sözüm ‘’ var…
Yıllardır bu ülkede özgürleşme ve özgürleştirme adı altında yapılan uygulamalar ki kararlar, bu ülkenin kültürel toprağına yabancı olduğundan dolayı çok kötü meyveler verdi…
Oysa bazı kararları verirken iyi ölçüp doğru tartmak gerekir ki sonuç hüsran olmasın…
Serbest kıyafet konusu kanaatimizcepek çok mahzurlar içeren bir uygulama….ve bunun acı faturasını bu millet çok acı bir şekilde çekecek….
Serbest kıyafet uygulaması pek çok yönden mahzurludur…. Şöyle ki:

1- Öncelikle bu uygulama yapılmadan önce bu uygulamanın yapılacağı kararı verilmeden önce bu işin mutfağında olan öğretmenlere sorulması gerekmez miydi? Bu işin getirisi ve götürüsünü omuzlarında lendirmeleri taşıyacak olan öğretmenlerin bu husustaki görüşleri, değerlendirmeleri hiç mi önemli değildir? Eğer öğretmenlik bu kadar önemsiz bir alansa, öğretmenler kendileri hakkında, kendilerini direkt ilginin ilgilendiren , kendilerin direkt müdahil olacaklıkları bir hususta bile görüş ileri sürmekten aciz varlıklarsa nasıl oluyorda bütün eğitim süreçlerinin faturası öğretmenlere kesiliyor?

2-Eğer kıyafette bir özgürlük söz konusu edilecekse, bu insanın genel anlamda özgürleşmesi bağlamında ele alınacaksa önce öğretmenin bu hususta özgürleşmesi gerekmez mi? Öğretmene kıyafet serbestisi tanınması gerekmez mi?

3- siz kıyafet serbestisi tanıyorsanız nasıl oluyorda belli ölçüler koyuyorsunuz? Bu ölçüleri kim’’ ölçecek? ’Nerede durulması gerektiğini kim belirleyecek? Bunu kim ve nasıl kontrol edecek?

4- Serbest kıyafetin uygulamaya geçmesi halinde çok sayıda öğrencisi olan bir okulda öğrenci olanla öğrenci olmayan nasıl ayırdedilecek? Provakasyonların önüne nasıl geçilecek? Bu boşluktan mütevellit oluşacak olan başıboşluk , disiplin gevşekliği ve şiddetin önüne nasıl, hangi imkanlarla geçilecek?
5-Serbest kıyafetin olması halinde süslenerek gelen ve bu noktada bunların cazibesi ile okul önünde çöreklenen ipsiz-sapsızın önüne kim geçecek?
6- Öğretmene serbestinin olmadığı , öğrenciye serbestinin olduğu yerde öğrencinin öğretmenden kendini daha üstün görme psikozunun önüne ne geçecek?
7- Cep telefonunun bile statüsel bir gösterge ve bir Show aracı haline döndüğü bir ülkede ve bu noktada öğrencilerin daha kaliteli cep telefonu almak için yoksul babalarını zorlayan öğrencilerin bulunduğu bir ülkede ‘’ marka giyme’’’’ gardırop doldurma’’ yarışının önüne kim geçecek? Marka giyemeyen ve gardırobu dolu olmayan öğrencileri aşağılık kompleksinden kim kurtaracak?

8-Öğrenci eğitim çağında olan bir insandır. Eğitim ise şu ya da bu şekilde belli bir forma sokma sürecidir..Her form bir üniform gerektirir. Okul kıyafeti bir üniformdur…Uniform olmadığında özellikle öğrenci kesiminin a form ya da non form olma ihtimali vardır ki bu durumda öğrencinin içine düşebileceği bataklık , hiçbir kural tanımama bağlamında anarşidir…
9-Üniformanın psikolojik yaptırımı inkar edilemez… Örneğin psikologlar ders çalışan öğrencilere , ayrı oda, ayrı masa hatta ayrı renkli masa örtüsü tavsiye ederler…Çünkü renklerin kıyafetlerin , kompozisyon , insan psikolojisi üzerinde yapıcı ya da bozucu etkileri vardır…üniformanın öğrenci gençliğine yönelik etkilerini inkar etmek mümkün değildir.
Eğer non form ya da a form kıyafet, demokrasiye geçiş kapısı olarak görülecekse o zaman bu konuda devlet , önce çalışanlarından başlamalıdır…A form kıyafete alışmış bir insanın gelecekte mesleki formasyonun gerektirdiği kıyafeti giymesi oldukça zor olacaktır…

Bu ülkede bazı yanlışlıklar yıllardır sürüyor…Demokrasiden bahsediliyor ama hiçbir amirin , hiçbir sistemin eleştiriye tahammülü yok….Oysa içinde eleştiri , kritik ve analiz olmayacaksa demokrasi neye yarar?
Yeni neslin demokrat olmasının gereği belirtiliyor…Siz bu günkü nesli alabildiğine baskılarsanız , gelecek nesil gökten vahiy alarak mı özgür ve demokrat olacak?

Demokrasiden bahsediliyor ama her şey tepeden inme….Çalışana sorulmayacaksa o zaman kimin için demokrasi?

Bu ülkede özgürleşme ve demokratikleşme olacaksa bunun ilk adresi , başlangıç noktası emek ve emekçidir…
Önce çalışanlar özgürleşecek…Bir şey yapacaksanız bunu doğru yerden ve doğru altyapıyla yapacaksınız…
Eğitimde bir açılım yapacaksanız eğer, bunu önce öğretmenden başlatacaksınız….Öğretmenin gelirini arttıracaksınız…. Ona insanca yaşama koşulları sağlayacaksınız…. Kendini geliştirebilmesinin altyapısını hazırlayacaksınız….Onu evraka boğmayacaksınız…evrak yerine kendini geliştirme ve yaptıklarının dönütünü alma olanaklarını arttıracaksınız….
Ha bire evrak memuru konumuna düşürmenin yollarını açmayacaksınız…
Öğretmenin saygınlaşmasının yollarını açacaksınız…. Onu sözleşmeli personel yaparak birilerinin iki dudağı arasında kalan iş geleceğini perişan hale koymayacaksınız…
Öğretmeni koruyacaksınız … Şiddete maruz kalma enstrümanı hali ne getirmeyeceksiniz…Ondan sonra başka tedbirleri alacaksınız ki inandırıcı ve tutarlı olabilesiniz…

Lafın tamamı akıllıya söylenmez… Anlayan anlamıştır, vesselam…

NOT:*SOSYOLOG BİR ARKADAŞIM BU KONUYLA İLGİLİ 1000 KİŞİLİK ÖĞRENCİ GURUBU ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA YAPMIŞ…İKİ SORU SORMUŞ….
1- SERBEST KIYAFET KONUSUNDA GÖRÜŞÜNÜZ NEDİR?
2- SERBEST KIYAFET TARAFTARI YA DA KARŞITI İSENİZ BAŞLICA GEREKÇELERİNİZ NELERDİR?

1000 KİŞİLİK ÖĞRENCİ GURUBU, KARADENİZİN BAZI İLÇELERERİNİ KAPSAYAN LİSE ÖĞRENCİLERİNDEN OLUŞMAKTADIR… ERKEK VE KIZ ÖĞRENCİLERİN SAYISI YAKLAŞIK EŞİTTİR…. VE ORTA GELİR DÜZEYİNE MENSUP AİLELERİN ÇOCUKLARIDIR BU ÖĞRENCİLER….

YAPILAN ANKET SONUCUNDA 1000 KİŞİLİK ÖĞRENCİ GURUBUNUN 750 Sİ SERBEST KIYAFETİ ŞU YA DA BU DÜZEYDE MAHSURLU GÖRMÜŞTÜR…
200 KİŞİSİ BU UYGULAMAYI DOĞRU HATTA GEÇ KALINMIŞ BULMAKTADIR….50 KİŞİLİK BİR KESİM İSE ÇEKİMSERDİR…
SERBEST KIYAFETE KARŞI ÇIKANGURUBUN BAŞLICA GEREKÇELERİ ŞUNLARDIR:

• ÜNİFORMA BİRLİK BERABERLİĞİ SAĞLAR ÜNİFORMASIZLIK SERBEST KIYAFET , GÜVENLİK AÇISINDAN SORUNDUR
• SINIF FARKI YARATIR
• ÖĞRENCİ OLANLA OLMAYAN ARASINDA FARK KALMAZ
• ÖĞRENCİLERİN PSİKOLJİSİ BOZULUR
• ÜNİFORMA ÖĞRENCİNİ KIYAFETİ KAFAYA TAKMAMASINA VE DERSİNİ DÜŞÜNME ÖZELLİĞİNİ GELİŞTİRİR
• AİLELERİ MADDİ SIKINTIYA GİRER
• ÖĞRETMENLERİN ÖĞRENCİLERİNİ ÖĞRETMENİN ELKONTROL ETME OLANAĞINI AZALTIR…
• AHLAKSIZ KIYAFETLER ARTAR VE ÖNÜNE GEÇİLEMEZ…
• OKULLAR ARASINDA FARK KALMAZ … KİMİN HANGİ OKULDA OLDUĞU BELLİ OLMAZ… BÖYLECE ÇALIŞMANIN BİR ANLAMI KALMAZ…
• FORMASIZLIK ÖĞRENCİYİ ÖĞRENCİ OLMAKTAN ÇIKARIR…

 • Yorumlar 7
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40