• BIST 116.856
 • Altın 160,984
 • Dolar 3,7699
 • Euro 4,6154
 • Rize 12 °C
 • İstanbul 4 °C
 • Ankara 0 °C
 • Trabzon 11 °C
 • Samsun 5 °C

ŞİMDİ ANLADINIZ MI MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜN ÖNEMİNİ

Osman KAYA

 

Hayatımın son 15yılı Atatürke adanmıştır. Bu noktada pek çok destek ve takdir almama rağmen pek çok eleştiri de aldım. Aldığım eleştiriler hep şu soruda düğümlendi:Hocam gece gündüz Atatürk , Atatürk , Atatürk. Başka bir şey bilmez misin sen?

Başka bir şey bilip bilmediğimi bilmem ama bir tek şey bilirim, Atatürkü bildikçe ve anladıkça ona yönelik hayranlığımın olağanüstü derecede artması...Mustafa Kemal Atatürke düşman olanların ortak özellikleri vardır...

1- Bu kesimler Bu ülkeye düşmandırlar.

2- Bu kesimler bilime ve özgür düşünmeye düşmandırlar.

3- Bu kesimler insanlık düşmanıdırlar. Atatürkçüleri ideolojik fanatizm üzerinden suçlarlar ama asıl fanatik olan Atatürk düşmanlarıdır.

4- Atatürk düşmanlarının bir başka özelliği de emperyalizmle işbirliği içinde olmalarıdır.

6- Atatatürk düşmanlarının bir başka ortak özelliği zılzurna cahil olmalarıdır.

7- Atatürk Düşmanlarının ortak özellikleri ileri derecede bireyci ve menfaatçi olmalarıdır.

Daha sayayımmı? gerek yok sanırım çünkü arif olan anlar.

Diyalektik gereği her kötüde iyi bir taraf vardır. Fetö denilen bir rezaletin iyi yanı nedir diye sorulduğunda bana göre Mustafa kemal Atatürkün kıymetini daha iyi anlamamızı sağlamasıdır.

Fetö denilen örgütün başındaki kişinin kayda alınan toplantılarına bakıldığında Atatürk dönemini ve hemen sonrasındaki dönemi ileri derecede eleştirdiğini , bunun üzerinden dinci bir söylem geliştirdiğiniaçık ve net görmekteyiz.. Demekki, Fetö denilen rezaletin panzehiri Mustafa Kemal Atatürkün düşüncelerinin yaşama geçmesiymiş.

Şimdi bakalım, tüm bölücüler , tüm haydutlar, tüm korsanlar, tüm etnik faşolar Atatürk düşmanlığı yapıyor. Oysa Mustafa kemal , etnik bölücülük anlamında ne ifade etmişse neredeyse sahici bir kahin misali çıkıyor. Buradaki temel güç Mustafa kemal Atatürkteki bilimsel ve analitik kafanın getirdiği öngörü gücüdür.Yoksa buradan yola çıkılarak Mustafa Kemale Mistik metafizik bir anlam atfedilemez.İşte atfedilirse bu Mustafa kemale yönelik olarak yapılan en büyük hata olur.( Bu konuda Türkiyenin çeşitli yerlerinde gölge ya da buluttan kaynaklı Atatürk silüetinin ortaya çıkışı tamamen olasılıktır. Ve bu bağlamda askerin bu silüete karşı selam durması tam anlamıyla bir hurafedir.) Demekki bölücülüğün de panzehiri Mustafa kemal Atatürkün düşünceleriymiş. Mustafa Kemal Atatürkün düşüncelerinden taviz verilerek girişilen açılım çabaları bunu çok açık ve blirgin bir düzeyde göstermektedir.

Atatürk Toplumsal barıştır. Dayanışmadır. Ekonomik kalkınma, paylaşım ve bölüşümdür.Eşitliktir, adalettir, aydınlanmadır. Kul olmaktan kurtulupinsan ve yurttaş olmaktır Atatürkçü düşünce...

Fabrikadır, barajdır, yoldur, tomofildir, demirağ ve demir attır , tayyaredir, istikbalin adresinin gökler olmasıdır Atatürkçü düşünce.Atatürkçü düşünce tam bağımsızlıktır. Lider ülkede yaşamaktır. İnsan haklarına saygıdır.Laiklik ve bilimdir. Akıldır. Hurafe pisliğini tarihin çöpüne atmaktır...

Bu ülke için , Ortadoğu yobazlığının içinde bulunan ülkeler için Atatürkçülük son derece önemli bir çözüm yoludur.Bakalım Fetö deki ilişkilere....ne yapıyor Fetö holiganları, örgütün başındaki şahsın yemek yerken yüzünü, ağzını sildiği peçeteyi alıyor ve yemek silinmiş bölümü yiyor mu vatandaş? Evet.. Neden?Bu tarikatlarda da vardır. Tarikat şeyhine bağlılık anlamında rabıta davranışlarının bu durumdan aşağı kalır yanı yoktur. İşte bu kör bağlılığın etkisiz hale getirilebilmesi ancak Mustafa kemal Atatürke duyulacak olgun, yurtsever nitelikli sevginin büyütülmesi ile olacaktır.İşte bunun yolu da Atatürkü anlatmak ve yaşamaktan geçer.

Atatürksüz kalınca ne oluyor? Bakın görün ne oluyor... 1 gün içinde 250 ye yakın insan resmi üniformalı teröristlerce katlediliyor. Hemde devletin milletin silahları kullanılarak...

İşte şimdi anladınız mı Mustafa Kemal Atatürk ün önemini?

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40