• BIST 117.235
 • Altın 161,959
 • Dolar 3,7784
 • Euro 4,6204
 • Rize 27 °C
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara 4 °C
 • Trabzon 17 °C
 • Samsun 13 °C

SİVAS KATLİAMI ÜZERİNE(1)

Osman KAYA


‘’ozan olmaktı kimininde ozan ilinde günahı
Uyanır elbet bir sabah, ashabı kehf uykudan
Ölür ölür dirilir, yüreklerde pir sultan’’
Bülent ECEVİT
\'\' Ne zaman bir ateş görsem,
utanırım Sivaslılığımdan
Pir Sultan gelir aklıma
Güllere küserim..\'\'
Aydın İLERİ
2 temmuz 1993 tarihinde Sivas ta madımak otelinin yakılması sonucu can veren 33 kişinin katledilmesi bu ülkenin yakın tarihindeki en önemli kara lekelerden birini teşkil etmektedir.Sivs ki Pr Sültanların, Aşık Veysellerin yurdu. Sivas, derin felsefelerin ve yüksek insan sevgisinin ocağı..Sivas… ozan ili…Sivas, nie acıların harman olduğu, pir Sultanların dara çekildiği yer…Deniz Gezmişlerin yolu da Gemerek ta kesilmedi mi?
Bu Anadolu ilnde 20. Yy ın sonunda, insanoğlunun çoktan aya çıkyığı, Marsa seyahatlerin planlandığı bir zamanda 33 insan, en küçüğü 12 yaşında olmak üzere değişik yaşlardan, değişik meslek gurubu ve memleketlerden tam 33 insan kadın erkek demeden yakılarak katledildi..

Karanlık güçlerce kışkırtılan bu kalabalık otelde bulunan çaresiz insanların kaldığı yeri ateşe vererek,tarihte eşine az rastlanır bir cinayete imza atmışlardır.
Aralarında Asım Bezirci gibi bilim ve düşün adamlarının ve Nesimi Çimen gibi ozanların bulunduğu 33 kişinin yakılarak yok edilmesi üzerinde çokça düşünülmesi gereken çok önemli bir olaydır.

2 temmuz bir uygarlığın hunharca çöktürüldüğü , bilimin , sanatın ve düşünceninileri örneklerinin hunharca yok edildiği bir tarihtir.
Karanlıktan beslenen yarasalara yaktıkları ateşle ‘’ işte cehennem ateşi bu, kafirlerin cezalarını buldukları ateş bu’’
Diye homurdandıkları tısladıkları bir tarihtir 2 temmuz…
Ne oldu 2 temmuzda? ne yaşandı?anlatalım:
Pir Sultan Abdal Şenlikleri kapsamında, aralarında Aziz Nesin\'in de bulunduğu pek çok sanatçı ve fikir insanı dönemin Sivas valisi Ahmet Karabilgin\'in özel davetlisi olarak bu kente geldi. Kültür Merkezi içindeki karşıt grupla çıkan taşlı sopalı çatışma, polis tarafından fazla büyümeden, zor kullanılarak önlendi.

Binlerce kişiden oluşan karşıt grup, Kültür Merkezi’nden yeniden Hükümet Meydanı’na geldi. Hükümet Konağı’nı taşlamaya ve slogan atmaya başlayan grup ardından Madımak Oteli civarına ulaşarak, slogan atmaya devam etti. Grup önce Madımak Oteli önündeki araçları ateşe verdi ve oteli taşladı. Madımak Oteli tutuşturulan perdeler ve alt katta bulunan eşyalarla birlikte yakıldı. Otele sığınmış olan kişilerden, aralarında Asım Bezirci , Nesimi Çimen ,Muhlis Akarsu, Metin Altıok ve Hasret Gültekin\'in de bulunduğu 35 kişi yanarak veya dumandan boğularak yaşamını yitirdi. Aralarında Aziz Nesin\'in de bulunduğu 51 kişi de olaylardan kendi olanaklarıyla, ağır yaralarla kurtuldu. İtfaiye merdiveniyle kurtarılmaya çalışılan Aziz Nesin, merdivendeki görevli tarafından darp edilip, merdivenden itfaiye aracı etrafında toplanan karşıt görüşlü kalabalığa doğru itildi. Başından yaralanan Aziz Nesin\'i linç girişiminden araya giren polisler kurtardı. Yaralılar, polis arabalarıyla Tıp Fakültesi Hastanesi`ne götürüldü.

Olaylar sonucunda 33 konuk, 2 otel görevlisi ve 2 gösterici yaşamını yitirdi. Akşam saatlerinde valilikçe ilan edilen ”2 günlük sokağa çıkma yasağı” ile birlikte, güvenlik güçleri şehirde tam bir hakimiyet sağlayabildi.

Yaşanan olaylar kaba taslak olarak bu...şimdi sorarım ben sizlere... hangi hakla bu kalabalık toplanır?bu kalabalık cihad yapmak için toplanır!!!!! kime cihad, bir avuç yazar, çizer , düşünür ve sanatçıya...hangi gerekçeyle? Sanatçının dinsiz olması, imansız olması, belli inancı benimsememesi ya da belli inanç ve düşünceleri taşıyor olması onların öldürülmesi hakkını inananlara nasıl veriyor?Öldürmek neyi çözdü ve neyi çözecek? siz öldürdüğünüzde, aslında birilerine sizde öldürme hak ve yetkisini vermiş olmuyor musunuz?

Bunlar bir yana aslında Sivas Madımak katliamının temelinde derin devletin yattığını , bir tür derin operasyon olduğu gün gibi açık ve ortada... çünkü o katliamdan çok kısa bir süre sonra başka bir güruh, yine derin yerlerden aldıkları emir gereği BAŞBAĞLAR da katliam gerçekleştirmişler ve milleti kamplara ayırıp birbirine kırdırma planını başarıyla uygulamaya başlamışlardır.

Evet Bu işin içinde derin güçler var ama nasıl olurda inandığını iddia eden güruh \'\' Allahu ekber.. cehennem ateşi bu\'\' diye nara atar ve bu pis olayı onaylar? bunu nasıl meşru görür? işte asıl vahim durum budur.

Demekki İslam Dünyasında , bu din insan katletmeyi ve şiddeti reddetmesine rağmen katliamı onaylayan, benimseyen, kutsal mücadele olarak gören bir damar , bir zihniyet var...

Bu zihniyetle mücadele edilmedikçe asla İslamın emrettiği çizgiye ulaşılmayacaktır.Bu zihniyet, Dün Sivasta otel yaktı, bu gün musulda kelle kesiyor Suriyede kalp söküp yiyor...işte İslamın önündeki en büyük engel tartışılmaz olarak budur.
Bu katliamın yargılaması da şöyle olmuştur:

Olaydan bir gün sonra 35 kişi gözaltına alındı. Daha sonra gözaltına alınanların sayısı 190\'a çıktı. Gözaltına alınan 190 kişiden 124\'ü hakkında \"laik anayasal düzeni değiştirip din devleti kurmaya kalkışma\" suçlamasıyla dava açıldı, geri kalanlar serbest bırakıldı. Kamuoyunda Sivas Davası olarak bilinen davanın ilk duruşması, Ankara 1 No\'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi\'nde 21 Ekim 1993 günü yapıldı. 26 Aralık 1994\'te karara bağlanan dava sonucunda, 22 sanık hakkında 15\'er yıl, 3 sanık hakkında 10\'ar yıl, 54 sanık hakkında 3\'er yıl, 6 sanık hakkında 2\'şer yıl hapis cezası, 37 sanık hakkında da beraat kararı verildi.
Müdahil avukatlar, Devlet Güvenlik Mahkemesi\'nin kararını \"taraflı, hukuka ve adalete aykırı\" olarak niteleyerek, ayrıntılı bir savunmayla temyize gittiler. Yargıtay 9. Ceza Dairesi katliamın \"Cumhuriyete, laikliğe ve demokrasiye yönelik olduğunu\" belirterek Devlet Güvenlik Mahkemesi\'nin kararını esastan bozdu. Ankara 1 No\'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, Yargıtay\'ın bozma kararına uyarak yargılamayı yeniden başlattı.
28 Kasım 1997\'de açıklanan kararda, 33 sanık Türk Ceza Yasası\'nın 146/1 maddesine göre ve 14 sanık 15 yıla kadar değişen hapis cezasına mahkûm edildi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi 24 Aralık 1998\'de hapis cezalarını onadı, 33 idam cezasını ise usul noksanlıkları nedeniyle bozdu. Şubat 1999 tarihinde usul eksikliklerinin giderilmesi için başlayan yargılama sonucunda 16 Haziran 2000\'de 33 sanık Devlet Güvenlik Mahkemesi\'nce yeniden idam cezasına çarptırıldı. 2002 yılında idam cezasının yürürlükten kaldırılmasıyla idam cezası hükümlülerinin cezaları müebbet ağır hapis cezasına çevrildi.
Sanıkların avukatlığını üstlenenler arasında olan Refahyol iktidarının Adalet Bakanı Şevket Kazan, bakanlığı sırasında onları hapishanede ziyaret etti. Geniş avukat listesinde çok sayıda Refah Parti üyesi ve yöneticisi olması eleştiri konusu oldu. Bu avukatlar ilerleyen yıllarda AKP ve Saadet Partisi\'ne katıldılar ve içlerinden üst yönetim görevlerine yükselenler oldu.
Geçen bu zaman zarfı içerisinde sanık sayısı tahliyelerle 33\'e düştü. Olayın kilit ismi olarak nitelendirilen, dönemin Sivas Belediye Meclisi üyesi Cafer Erçakmak ve Yargıtay\'ın 1997\'deki bozma kararından sonra firar eden 8 sanık ise halen yakalanamamıştır. Davanın firari olan 5 sanık ile ilgili kısmı, 13 Mart 2012 tarihinde zaman aşımından düşürülmüştür.
Sivas Davası İstiklal Mahkemeleri sonrasında tek bir davada bu kadar çok idam cezasının verildiği ilk davadır. ve 2013 yılında bu dava zaman aşımından düşmüştür.

Bu katliam tarihimizin yüzkarasıdır. Bu katliam Türkiyenin elini çenesinin altına koyup düşünmesini gerektiren en ciddi meselelerden biridir.

Bu katliam İslamın , nelere , nerelere alet edildiğini görmemizde önemli parametrelerden biridir.
Ve en önemli tehlikenin din faşizmi olduğunu, din üzerinden fanatizmin insanları her türlü karanlık durum ve olaya sürükleyebileceğinin açık göstergesidir.

İşte Sadece bu olay bile, Atatürk Devrimlerinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.Çünkü Atatürk Devrimleri olmasaydı işte bu Cumhuriyet bu tür katliamların sınırsızca fütürsüzca görüleceği bir yer , bir coğrafya olacaktı.. Yine bu karanlık olay, her konuda olduğu gibi dinsel anlamda da aydınlanmanın ne kadar önemli olduğunu bize gösteriyor. Bu ülke bir an önce dinde de aydınlanma yaşamalıdır.
Söylenecek çok söz var ama, bu yazımızda yazımızı bu katliamda can verenlerin isim listesiyle bitirelim. devamını gelecek yazıya saklayalım..

Bu menfur olayda can verenler şunlar olmuştur:
Şenlik Katılımcıları
Muhlis Akarsu - 45 yaşında, sanatçı
Muhibe Akarsu - 45 yaşında, Muhlis Akarsu\'nun eşi
Gülender Akça - 25 yaşında
Metin Altıok - 53 yaşında, şair, yazar, felsefeci
Mehmet Atay - 25 yaşında, gazeteci, fotoğraf sanatçısı
Sehergül Ateş - 30 yaşında
Behçet Sefa Aysan - 44 yaşında, şair
Erdal Ayrancı - 35 yaşında
Asım Bezirci - 66 yaşında, araştırmacı, yazar
Belkıs Çakır - 18 yaşında
Serpil Canik - 19 yaşında
Muammer Çiçek - 26 yaşında, aktör
Nesimi Çimen - 62 yaşında, şair, sanatçı
Carina Cuanna Thuijs - 23 yaşında, Hollandalı gazeteci
Serkan Doğan - 19 yaşında
Hasret Gültekin - 22 yaşında şair, sanatçı
Murat Gündüz - 22 yaşında
Gülsüm Karababa - 22 yaşında
Uğur Kaynar - 37 yaşında, şair
Emin Buğdaycı - 18 yaşında, şair.
Asaf Koçak - 35 yaşında, karikatürist
Koray Kaya - 12 yaşında
Menekşe Kaya - 15 yaşında
Handan Metin - 20 yaşında
Sait Metin - 23 yaşında
Huriye Özkan - 22 yaşında
Yeşim Özkan - 20 yaşında
Ahmet Özyurt - 21 yaşında
Nurcan Şahin - 18 yaşında
Özlem Şahin - 17 yaşında
Asuman Sivri - 16 yaşında
Yasemin Sivri - 19 yaşında
Edibe Sulari - 40 yaşında, sanatçı
İnci Türk - 22 yaşında
Cengizhan Demir - 28 yaşında
Otel çalışanları
Ahmet Öztürk - 21 yaşında
Kenan Yılmaz - 21 yaşında
Umarım Bir daha buna benzer bir olayla ülkemiz karşılaşmaz..

( devam edecek)

 • Yorumlar 5
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40