• BIST 109.097
 • Altın 153,413
 • Dolar 3,8257
 • Euro 4,5096
 • Rize 11 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 11 °C
 • Trabzon 11 °C
 • Samsun 13 °C

SOMA'NIN HATIRLATTIKLARI

Osman KAYA

TEVHİDİ, DEVRİMCİ İSLAM VE PASİFİST UYUŞTURUCU ‘’ İSLAM ‘’ ÜZERİNE KÜÇÜK NOTLAR(SOMA'NIN HATIRLATTIKLARI)
‘’ Hakkını helal et oğlum.’’
(somadaki maden olayında vefat eden bir işçinin avucundan çıkan bir kağıt parçasında yazılmış yazıdan)
İslam , yeryüzünün en devrimci dinidir.Her ne kadar dindar geçinen şarlatanlar ile devrimci geçinen şarlatanlar kabul etmesede bu böyle…din bu gün zenginlerin… , köşe dönücülerin ve onların yalakalarının oyuncağı haline getirilmiş ve insanı cennete götüren bir yol olmaktan çok dünyada cehennemi getiren, fizik ötesi alemde de cehenneme yönelten bir olgu haline sokulmuştur.İslam… Dünyadaki haksızlıkların , sömürülerin , bütün pisliklerin panzehiri olarak karşımızda dururken , sözde İslam, tespih tıkırtılarına karışan efsunlu sözlerin uyuşturuculuğuna
Boğulmuş,hurafelerle dolu , sermayenin stepnesi haline gelmiştir.

Bakalım şimdi:
-Ben , başörtüsü mücadelesinin içinde bulunmuş , bu mücadelelerde kafama jop inmiş ve hatta kırılmış biri olarak söylüyorum bunu- başörtüsü adına sokağa dökülen yüzbinler , elele tutuşanlar , sokakları naralarla dolduranlar vardı geçmişte..

Bu naralananlar, bu yeri göğü inletenler neredeler şimdi?
300 e yakın insan , toprağın altında , ciğerleri kömür tozlarıyla alev isleriyle dolarak can verdi… 200 e yakın ocak söndü… 300 küsür ocaktan 200000 gözyaşı damlası döküldü toprağa…
300 e yakın ocakta 300 milyon yıl sürecek üzüntü cehenneminin kapıları açıldı.
Neredeler bu eylemciler? Ona buna iman tavsiyesinde bulunanlar?Allah korkusundan bahsedenler?
Allahı 1,5 metrelik bez parçasında hatırlayanlar , 300 e yakın canın heba olması karşısında neden suskunlar? Onlara bu hakkı kim veriyor?
Beyazıt gösterilerinde ellerini yumruk yaparak slogan atanlar , Laleline doğru yürürken çevrede toplananlara hitaben ,
‘’ Müslümanlar buraya ‘’ diyerek seslenirlerken , 1,5 metrelik bez parçasına gösterdikleri duyarlılığı neden maden ocaklarında can veren 300 e yakın insanın katline sebep olan sermaye faşizmine karşı çıkıpta ‘’ Müslümanlar buraya’’ diye seslenmiyorlar? Seslenemezler… Çünkü ne yazıkki din bazılarının menfaatlerini saran 1,5 metrelik bez parçasından ibaret…

Başörtüsünün özgürce örtülebilmesini engelleyen zihniyet ne kadar yoz , ne kadar faşist ise , işte menfaatlerini başörtüsüne sarıpta din imiş gibi pazarlayan kesim de o kadar faşist, o kadar zalim…

Dini, kimsenin hayatın dışına itmeye hakkı yok…Din bizzat hayatın içindeyse hayatin içindeki zulümlere işaret ediyor ise, hayattaki baskılara karşı insanca bir duruşu öğütlüyor ise anlamlıdır. Rituellerden ibaret bir dinin oyundan başka ne anlamı olabilir ki?
Din zalimlere karşı mücadelede bir avantaj kazandırıyorsa, ezilenlerin kazanımlarına bir şeyler katıyorsa anlamlıdır.. Din, insanların uyuşturulmasına katkı sağlayan , uyuşturulma sürecinde ezenin kesesini dolduracak, ezilenlerin bilinçlenmesini sağlayacak donanımlardan uzaksa, ya da bu yönde kullanılıyorsa işte bu din baskı aracı olmanın dışında bir işe yaramaz…Bu din Allahın dini de değildir… Ezenlerin dinidir.(Bu süreçte yani soma daki olayın sürecinde ev ev dolaşıpta bu kaza Allahın işidir, tepki göstermeyin diyen bir din üzerinden afyonlama timi oluşturulmuş, ev ev dolaştırılıyor… İşte bu çaba islama verilmiş en büyük zararlardan biridir.)

Kuran , eğer ezen ezilen diyalektiğinde ezilenlerden yana bir şey söylüyorsa benim için Allahın kitabıdır.Kuran eğer zulme karşı duran mazlumların yol haritası olacak ,direniş rehberliğini içeriyorsa benim için bir hayat rehberidir. Ki elbette öyledir. Kuran başından sonuna kadar zulme karşı haykıran bir öz içeren kutsal bir metindir.Kuranı zulme karşı mücadelede bir manifesto olarak değilde başka türlü okuyanlar , gece gündüz kuranı ellerinden düşürmeseler bile ona en büyük hakareti etmektedirler.
Kuranı, mezarlıklara okuyanlar, hastalara okuyanlar, ezenlerden yana okuyanlar, mücadele rehberi değil, mücadeleleri kırma rehberi olarak okuyanlar, sermayeyi meth-ü sena etmek üzere okuyanlar kurana en büyük darbeyi indirirler… Ve insanların çok büyük çoğunluğunu da peşlerinden sürüklerler.
Kuran baştan sona ezilenlerden yanadır ve bir direniş manifestosudur… Örnek olarak Fecr suresine bakalım…

FECR-14-Şüphesiz Rabbin gözetlemektedir.
FECR-15- İnsan ise ;Rabbi onu deneyip de kendisine ikramda bulunduğunda, ona bol bol nimetler verdiğinde ‘’ Rabbim bana ikram etti ‘’ der.
FECR-16-Ama rızkı olmayınca ‘’ Rabbim beni aşağıladı ‘’ der.
FECR-17-Hayır, hayır, siz kendiniz için istediklerinizi yetimler için istemiyorsunuz..
FECR-18-Yoksulu yedirmek konusunda birbirinizi teşvik etmiyorsunuz.
FECR-19-Haram – Helal demeden mirası alabildiğine yiyorsunuz…
FECR-20-Malı da pek çok seviyorsunuz…
(Kuran sosyal bir mucizedir. Kuranın sosyolojik vurguları özellikle dindarlar ve din faşistleri üzerindeki değerlendirmeleri gerçek bir mucizedir.Son olaylar da da bunu görmek mümkündür. Soma olayını kader olarak açıklayanlar Allahın dininin değil ezenlerin dininin temsilciliğini yapmaktadırlar .. bilerek ya da bilmeyerek…Şili başta olmak üzere maden ocağındaki kazalardan kurtulanların kurtuluşuna vesile olan maden ocaklarındaki damarlarda yer alan ‘’ hayat odaları’’ adı verilen yapılardır.Tanesi 250.000 dolar olan bu odalarda 60 a yakın işçi kurtarıcılar gelene kadar bekleyebilmektedirler…Bu odalardan Soma da olsaydı eğer bu gün bu zaiyat verilmeyecekti.Oysa tanesi 1,5 milyon dolardan dairelerden oluşan gökdelenler kuranlar paralarına para, mülklerine mülk katmak için bu araçları almamışlar, bu tedbirleri almamışlar, daha pek çok ihmale imza atarak adeta katliamın nedeni olmuşlardır.. Bu sadece bu güne ya da sadece maden ocaklarına has bir durum değildir. Bu sınıflı toplumsal yapılar var olduğu müddetçe gerçekleşecek olan bir çelişkidir.Bu katliam gibi olayı kader ile açıklayanlar, bırakın şunu bunu, trafik polislerinin emniyet kemerini takmayanlara karşı kestikleri cezayı nasıl açıklayacaklar?Mademki her şey kader, o zaman emniyet kemeri neden var?Neden siyasiler sokağa çıkarken çok sayıda koruma alırlar?İşte bu ifadenin sahiplerini Allah çok şedit bir tarzda eleştirir.1400 yıl öncesinden adeta bu gün tarif edilmemiş midir?)
FECR-21-Hayır, yeryüzü parça parça olup dağıldığı zaman..
FECR-23-24- İşte o gün insan yaptıklarını birer birer hatırlar.keşke bunları yapmasaydım .. der..
FECR-25- Ogün Allahın yapacağı azabı kimse edemez…
FECR-26- Onun vuracağı bağı kimse vuramaz.
FECR-27- Allah şöyle buyurur:’’ Ey huzur içinde olan nefis, sen ondan razı o senden razı olarak Rabbine dön..
Kimdir Allahın azabina maruz kalacaklar? Mal Mülk yığanlar , insanlara malları ile tahakküm edenler… Kapitalizmin firavunları … Kimdir Allahın ,
‘’ Ey huzur içinde olan nefis’’
Hitabının muhatapları ? Onlarda ömrünü ezilenlerden yana bir duruşla geçirip , bu uğurda aşkın ateşinde ömür dövenlerdir.
Onlara selam olsun…
Ve Hak Teala bizleri de ,
‘’ Ey Huzur içinde olan nefis’’ hitabına muhatap olanlardan eylesin…

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40