• BIST 109.666
 • Altın 156,594
 • Dolar 3,8910
 • Euro 4,5831
 • Rize 3 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara -1 °C
 • Trabzon 10 °C
 • Samsun 2 °C

SON BİRKAÇ GELİŞME VE YORUMLAR

Osman KAYA

1- BU YUMRUKLAR KİME ATILYOR?

Şiddet yıllardır kol geziyor bu ülkede. Hatta onyıllardır ve bu şiddet en şirret haliyle günümüzde kendini gösteriyor. Gün geçmiyor ki mecliste yumruklar havada uçuşmasın.

Aile içi şiddete ciddi bir şekilde maruz kalan kişi sayısı son yıl içinde 900 kişiyi aştı.

PKK’nın alçakça saldırıları ise hız kesmeden devam ediyor.

Hal böyle iken bir de son zamanlarda bir yumruk atma furyası çıktı ortaya. Önce CHP konvoyuna yapılan saldırı, sonra eski siyasi Ahmet Türk, daha sonra Bakan’ın yumruklanması ve diğerleri.

Biz bu furyayı tanıyoruz. Bu furya Maraş’larda, Çorum’larda, Sivas’larda katliam yapan zihniyetin ürünüdür. PKK’lı katilleri bahane ederek kraldan çok kralcı kesilip bu hunharca davranışta bulunanlar, eğer birilerinin maşaları değillerse en iyimser ihtimalle kendini bilmez densizlerdir. Bir öğretmen olarak bu gibi densizlerle aynı çatı altında bulunmaktan hicap duyuyorum.

Sizler bu yumrukları Diyarbakır’da, Erzincan’da, Mamak’ta, Metris’te atınız da ne oldu?

Kimi ıslah ettiniz?

Kimi sindirdiniz?

Kimi kurtardınız?

İnsanları kışkırtmaktan başka ne işe yarar bu tutum?

Yoksa siz kışkırtma üzerine kurulu bir düzenin musluklarından kan ve gözyaşı akan çeşmesinden içerek mi gideriyorsunuz susuzluğunuzu?

Bakana yumruk atan öğretmen, bu yumruk milletin yumruğudur diyor. Hangi milletin yumruğu?

Eğer içinden yumruk atmak geldiyse yumruk atacağın kişi halkın seçtiği bir bakan değil ‘yanki go home’ demen gereken İncirlik’teki Amerikan çavuşu Coni’dir

Bakana yumruk atan densiz (ve şiddet davranışında bulunan diğer densizler) o attığınız yumruk Türk milletinin yumruğu değil, Türk milletine atılmış bir yumruktur. Bu böyle biline.

2- PKK KURŞUNU KİME SIKIYOR?

Ülkemizdeki şiddet olgusunun en önemli sacayağını PKK teşkil ediyor. PKK yıllardır insanları katlediyor. Ahlak sahibi hiçbir siyasi anlayışın tasvip edemeyeceği düzeyde şiddet uyguluyor. PKK yıllarca kurşun sıkıyor. Peki, PKK gerçekte kurşunu kime sıkıyor? Belki kimse katılmayacak ama bana göre PKK kurşunu Kürt halkına sıkıyor.

Bu ülkenin şovenistleri bir düşünceyi yaygınlaştırmaya çalıştılar:

“Kürtler vatan hainidir, en iyi Kürt ölü Kürt’tür’’

Bu düşünceyi savunanlar bu ülkede çok çok küçük bir azınlığı teşkil ediyor. PKK ise yaptığı alçakça katliamlarla ve bu katliamları da Kürt halkına mal ederek, Kürt halkı adına yaptığını belirterek, bu ülkede yaşayan şovenlerin düşüncelerine meşru zemin yaratmaya çalışmakta ve bu düşüncelerin yaygınlaşmasına hizmet etmektedir. Bir halk için en kötü durum, o halkın yaşadığı topraklardan marjinalleştirilmesidir.

İşte PKK ‘Kürt halkına düşmanlık’ politikasının en önemli taşeronudur.

Kürt Halkı neden bu topraklardan soyutlanıyor?

Bunun temeli etnik kökenleri birbirine kırdırmaktır. Etnik kökenleri birbirine kırdırmak bir emperyal projedir. Ve PKK bu emperyal projenin en önemli sözcüsüdür.

Şu unutulmamalıdır; bir coğrafya üzerinde mutluluk o coğrafya üzerinde yaşayan herkesin ortaklaşa gerçekleştireceği bir olgudur. Bu da ‘emek’ değeri üzerine olur. Çalışanların ‘alın teri’ kardeşliği ile olur.

Bu durumda PKK kurşunu önce Kürt halkına sonra Türkiye’ye sıkmaktadır. Bir emperyal tetikçidir PKK.

3-AL SANA KOMŞULARLA ‘SIFIR SORUN’

Yıllar önce Hükümet, Filistin – İsrail meselesinde sorunların çözümünde arabuluculuk önermişti. Türkiye’nin arabuluculuğunu.

Ve ben gülmüştüm.

Bu yakınlarda da komşularımızla ‘sıfır sorun’ politikası dillendirildiğinde aynı şekilde güldüm.

Şair ‘Hayal ile geçti şu benim ömrüm’ derken bir diğeri, bir sözcük değişimi ile ‘hazan ile geçti şu benim ömrüm’ mısralarıyla ‘hayal ve hazan’ın bazen birbirini oluşturan unsurlar olduğunu bize gösteriyor.

İsrail – Filistin sorunu basit bir aşiret kavgası değil ki, bir hamlede çözesin.

İsrail- Filistin sorunu, Emperyalizmin 300 yıllık hesabı ile bilenmiş bir katliam hançeri olan İsrail’in yine bu hesaplarla Ortadoğu halklarının kalbine saplanmasıdır. Emperyalizm ile hesaplaşmadan çözebilir misiniz bu sorunu?

Komşularımıza ‘sıfır sorun’ da öyle. Bu coğrafya 70 bin yıldır 7000 savaşa tanık olmuş bir coğrafya ve emperyalizmin bütün projelerinin atardamarı. Bir çizgide bu tarihi silmek, bir hamlede bu damarı kesmek ne mümkün.

Al sana Ermeni açılımı. Al sana Filistin –İsrail arabuluculuk projesi.

Daha sayayım mı?

‘Komşularla sıfır sorun’ olsa olsa popülist bir söylem olur ancak.

4-HER GELİŞMEDE ATATÜRK’Ü DAHA İYİ ANLIYOR, ONA DAHA FAZLA SAYGI DUYUYORUM

Atatürk’ün yaptığı tespitler bugün de geçerli. Bu çatışma anlamında ‘yurtta sulh, cihanda sulh’ sözü, eğitime önem verişi, devletçi ekonomi politikası, Türk diline ve Türk tarihine önem vermesi, dinsel sömürünün önüne geçmek için önem verdiği bir Anadolu Aydınlanması politikası, emeğe saygı, köylüye verdiği değer ve hedef olarak gösterdiği kendi ilkelerinin de aşılmasını dahi emretme âlicenaplığı içeren Atatürk Devrimciliği.

Bütün bunlar ve daha niceleri bize Atatürkçülüğün ne yüksek değere sahip olduğunu göstermektedir.

ATATÜRKÇÜLÜĞÜN KIYMETİNİ BİLELİM!

 • Yorumlar 8
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40