• BIST 109.244
 • Altın 156,111
 • Dolar 3,8598
 • Euro 4,5505
 • Rize 15 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 1 °C
 • Trabzon 15 °C
 • Samsun 16 °C

SOSYALİZM ÜZERİNE MÜLAHAZALAR-1

Osman KAYA

1- ÖNCELİKLİ OLARAK ÜÇ BEŞ KELAM

Bu ülkenin bana göre maküs talihli olmasının nedenlerinden biri , bu ülkenin sosyal toprağında fikir adamından çok , küfür adamlarının yetişmesidir.

Okurlarımızda bu yargıdan nasibini almıştır.- Bazı okurları istisna tutarak belirteyim-okurlarımızın büyük bir kısmı kendi düşüncelerinin dışında kalan hiç kimseye tahammül edemiyor. Kendi düşüncesinin dışında kalan kalem erbaplarının yazılarını ya okumuyor, ya da açık aramak için okuyor. Oysa iki okuma biçimi de alabildiğine yanlış okuyan kesim, anlamak için okumalı. Anlamak sadece akıl ve bilgi işi değildir.Aynı zamanda yürek ve vicdan işidir.Yürek işidir, çünkü ancak cesur insanlar ezberlerinin bozulmasını göze alabilirler. Vicdan işidir, çünkü ancak vicdan ehli insanlar karşı tarafın söylediklerinin kendi içinde bir anlamı ve haklılığı olabileceğini kabul ederler.

Entelektüel açıdan ahlaklı aydınlara ve yurttaşa sahip olan halklar – uluslar şanslıdırlar.
Çünkü bunlar ithamcı – yaftacı ve çamurcu değildir.Bazı ülkelerde bazı konular akademilerde , bazı ülkelerde ise bazı konular cezaevlerinde tartışılır.

141-142 -163 maddelerin baskısı altında bu ülkede ne sosyalizm , ne de İslam konuşulabildi – tartışılabildi.Egemen güçlerin konseptinin dışına çıktığınızda’’ vay gomonist vaaayy’’
Veya’’ vay mürteci vaay’’yaftasını hemen alır ve hemen ötekileştirilmeye başlardınız…Bu günde bu baskı farklı boyutlarıyla mevcut.Hala daha bazı konular özgür boyutuyla ele alınamıyor, konuşulamıyor, tartışılamıyor.Biz burada Sosyalizm hakkındaki görüşlerimizi, araştırmalarımızı dizi yazı halinde yayınlayacağız… okuyuculardan ricam lütfen bu yazıyı diğer yazıların bütünselliği içinde değerlendirsinler ve ona göre objektif yorumlasınlar.tek bir yazıyla ya da kendi kafalarının içindeki değerlerle sağlıksız değerlendirmeleri karalamak için yapmasınlar..çünkü biz burada siyaset değil bilim ve felsefe yapmaya çalışıyoruz…

2- SOSYALİZM NEDİR? SOSYALİZMDEN NE ANLAMAK LAZIM?
Sosyalizm, ülkemizde yaşayanların çok büyük kısmının nazarı itibarında son derece basit ve sınırlı bir algı ile değerlendirilir ve yorumlanır. Bu kesim sosyalizmden sadece Marksizmi anlar.Oysa Sosyalizm Marksizmi de çok aşan daha genel politik , ekonomik, ahlaki ve sosyal tavır- duruşun adıdır.Bu konuları konuştuğunuzda realitede kodesi boylamıyorsunuz ama beyinlerini nezarethane , kalplerini hapishane yapanlar çoktan sizi kelepçelemişlerdir bile… Ki asıl zindan böyle insanların kalpleridir..

Bu ülkede tartışılmaktan en çok korkulan alan da sosyalizmdir. Ama biz kınamanın kınamasından korkmadan bildiklerimizi haykıracağız.
Nasıl tanımlamalı Sosyalizmi? Pek çok tanımı olmasına rağmen onu kanımca şöyle tanımlamak mümkündür:
‘’ Sosyalizm , ezen, ezilenin olduğu yerde ezilenden , haklı haksızın olduğu yerde haklıdan, bilim ve hurafenin olduğu yerde bilimden ,, ahlak ve ahlaksızlığın olduğu yerde ahlaktan , sömürücü azınlık ve sömürülen halkın bulunduğu yerde bilimden , sömürücü azınlık ve sömürülen halkın bulunduğu yerde halktan yana , baskı ve özgürlüğün bulunduğu yerde özgürlükten yana olmanın adıdır.

3-TEK BİR SOSYALİZMDEN SÖZ EDEBİLİR MİYİZ?
Kalıpsal anlamda tek bir sosyalizm yoktur. Hatta şunu söyleyelim ki Sosyalizm adına uygulanan bazı yönetimler sosyalizme taban tabana aykırı olabilmektedir.
Bu Marks öncesi sosyalizmlerde böyle olduğu gibi Marks sonrası sosyalizmlerde de böyledir.

3- SOSYALİZMİN OLMAZSA OLMAZLARI NELERDİR?
Peki bu kadar çok, fazla sayıda sosyalizmler arasında yolumuzu nasıl bulacağız? Burada bize yol pusulası olacak ne vardır? Sosyalizmin kimliğini düzenleyen başlıca doneler şunlardır:
1- Eşitlik
2- Mazlumdan yanalık
3- Emeğe saygı
4- Zulme muhalefet
5- Bilimsellik
6- Toplumculuk
7- Mülkiyeti minimize etmek
8- İnsan sevgisi
9- Özgürlük
İşte bu temel ilkeler sosyalizmin olmazsa olmazlarıdır.(İlerde değineceğimiz Marksist sosyalizm de Ateizmin de sosyalizmin olmazsa olmazı olduğu tezi vardır. Evet bu Marksist sosyalizm için belki böyle olabilir.. Lenin de ,Stalin de , Troçki de,Mao da bunu vurgulamıştır. Ama bu sadece onları bağlar.. Ve ayrıca günümüz sosyalistleri bu düşüncelerden uzaklaşmak gerektiğini bizzat kendileri ifade ediyorlar..Dine tavır almanın insanlığa çok ciddi bedeller ödettiğini savunan sosyalistler var..)

Bir düşünce sisteminde bu unsurlar varsa bu düşünce sisteminin sosyalist olduğunu söyleyebiliriz..Tersi durumda , adı sosyalist olsa bile o yaklaşımın sosyalizmle ilgili olmadığı açıktır.

4-SOSYALİZM NHANGİ ALANLARDA BAŞARILI OLDU?
Sosyalizm en temelde insanın onurlu olduğu vurgusunu yükseltti.
‘’ Tükensin insanın insana kulluğu ‘’
Nazım Usta bunu mükemmel olarak söze döker bu sözlerle..Sosyalizm mazlumdan yana olmanın bilimini yaptı…
Emekten yana olmanın..
Eşitliğin ..
Özgürlüğün…
Dayanışmanın,
Barışın,
Sözcülüğünü yaptı sosyalizm..Yoksulun sesinin duyurulmasının adıydı sosyalizm… Bütün bunları bir tarafa bırakalım sosyalizmin şu yaptığı bile çok önemliydi:
‘’yoksulluk ne kader, ne de yoksulun suçu… Yoksulluk çarkı hep zenginden yana dönen bu bozuk dünyanın zorunlu bir sonucu’’ve direnmeyi öğretti sosyalizm, zulme başkaldırmayı, kitlelere… emeğin onurunu…Ekmeğin namusunu…
Hırsızlığın asıl önemli olanının hukuk zırhına bürünmüş olanı olduğunu öğretti dünyaya..
İnsanın dünyada sosyalizm olmasaydı ezilenden yana olma bilinci diye bir şey olmayacaktı. Sosyal gerçekçi edebiyat sosyal gerçekçi sinema, tiyatro müzik ve resimle insanoğlu zulmü ve zalimi öğrenmiş oldu.ve çok ciddi sosyalist bir külliyatla insanoğlu , olan bitene farklı bir bakışla bakmayı öğrendi….Yeryüzünde paradan başka değerlerin varlığını, yoksulluğun yoksulun suçu olmadığını , emeğin utanılacak bir şey olmadığını yine sosyalizm sayesinde öğrendi insanoğlu..
Sosyalizm her dem ayrı bir soluk getirdi insanlığa. Bu ses aykırı bir sesti. Muhalif bir sesti sosyalizm ,zulüm dolu bir dünyada…
‘’ dünyanın bütün işçileri birleşiniz, zincirlerinizden başka kaybedecek bir şeyiniz yok..’’ diyordu, Marks usta…ve şeyh Bedrettin’de ,
‘’ İnsanların padişah , teba olarak ayrılmasına ve birbirlerini ezmesine , sömürmesine ‘’ karşı çıkıyordu haklı olarak.

Sosyalizmin tarihinin bir yüzü zalimlere karşı mazlumlarla birlikte olmanın tarihidir.Bu amaçla nice yıldız çıkmıştır bu tarihte…Che bunlardan birdir…Fidel bunlardan biridir.Sosyalizmin tarihinde en büyük hatalar Marksist sosyalizmde yapılmış olmasına rağmen yinede Amerikan Emperyalizminin frenlenmesinde çok büyük katkıları olmuştur.

4- SOSYALİZMİN YANLIŞLARI VAR MIYDI?VARSA NELERDİR?


(DEVAMI, GELECEK YAZIDA)

 • Yorumlar 15
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40