28 Nisan 2015 Salı
Rize14 °C
D. Ali TAŞÇI: DOĞURMAMIŞ RUHUN IZDIRABI BİTMEZ
BİR EMPERYALİST MİTOS: ERMENİ SOYKIRIMI
Sadık HÜR: 7 HAZİRAN SEÇİMİNE DOĞRU
Osman YAZICI: Lazistan Mebusları
Sefer YAZICI: YENİDEN İHYA
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tansiyona karşı Trabzon hurması
08 Ağustos 2009 Cumartesi 23:11

Tansiyona karşı Trabzon hurması

Trabzon hurması, kalp-damar, mide ve yüksek tansiyon gibi bir çok hastalığa iyi geliyor.

Yılda sadece 15 bin tonluk üretimi yapılan Trabzon hurmasının, kalp-damar sistemi, mide bağırsak hastalıklarına iyi geldiği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, yüksek tansiyonu düşürdüğü bildirildi.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ömer Utku Çopur, Trabzon hurmasının ana vatanının Çin olduğunu, bu ülkenin yıllık 1 milyon 655 bin ton ile dünya üretiminin yaklaşık yüzde 70'ini karşıladığını belirtti.

Kore, Japonya ve ABD'de de yetiştirilen Trabzon hurmasının Türkiye'de genellikle Akdeniz kıyılarında üretildiğini kaydeden Çopur, Türkiye'de 665 bin adet ağacı bulunan meyvenin yıllık üretiminin 15 bin ton olduğunu bildirdi.

Çopur, 2020 yılında ülke üretiminin 24 bin tona ulaşmasının beklendiğini belirterek, bu ürünün en çok Kuveyt, Ürdün, Almanya, İsviçre ve Kıbrıs'a ihraç edildiğini anlattı.

Trabzon hurmasının, içerdiği karbonhidrat, protein, yağ, mineral ve vitaminlerce önemli bir besin kaynağı olduğa dikkati çeken Çopur, şu bilgileri verdi: ''Bu meyvenin magnezyum, potasyum, kalsiyum, çinko ve fosforu yüksek oranlarda bulundurduğu araştırmalarla ortaya konulmuştur. Bu ürün, iyi bir demir, potasyum ve kalsiyum kaynağıdır. Yüksek düzeyde içerdiği askorbik asit ve fenolik bileşikler, bu meyveye yüksek düzeyde antioksidan özellik sağlamaktadır. Sahip olduğu buruk tat, içerdiği yüksek miktardaki fenolik bileşiklerden kaynaklanmaktadır. Trabzon hurmasının kalp-damar sistemi hastalıklarına olumlu etkisi vardır. Son yıllarda yapılan araştırmalarda kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürücü özelliğinin olduğu da tespit edilmiştir. Aynı zamanda, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte, sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelmekte ve kanserden korunmada önemli yer tutmaktadır.''

Dünyada sevilerek tüketilen ve aranan bu meyvenin, kansızlığa, vitamin eksikliğine, mide-bağırsak hastalıklarına ve soğuk algınlıklarına karşı iyi geldiğini ifade eden Çopur, Trabzon hurmasının ishali kesmede, iştah açmada etkili olduğunun da araştırmalarda ortaya çıktığını belirtti.

 

Meyvenin sos, şerbet, jelatinli tatlılar, sakız, dondurma, kek dolgusu, kokteyl yapımında değerlendirilerek tüketilebildiğini de anlatan Çopur, ''Trabzon hurmasının meyve yaprakları, Uzakdoğu ülkelerinde tıbbi ilaç ve bitkisel çay olarak tüketiliyor. Trabzon hurması ayrıca çok önemli bir lif kaynağıdır. Çözülemeyen liflerin kolon kanseri riskini önlemede etkin rol oynadığı da bilinmektedir'' diye konuştu.

Okuyucu Yorumları
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Toplam 6 yorum.
 • Sedat A.10 Ağustos 2009 Pazartesi 12:17pazarlı efendiye

  Tarih kitaplarına bakalım.Çok eskilere gidelim mesela.Rum imparatorluğundan tut osmanlıya kadar rize sancağının ne kadar önemli olduğu bi çok kitapta yazar ama trabzonlu bunu inkar eder.Ts nin şampiyonluklarında diğer k.deniz takımlarının faktörü nedir bunu herkez bilir ama trabzonlu bunu inkar eder.Ovit tünelinin sadece rize değil türkiyenin meselesi olduğunu herkez bilir ama trabzonlu bunu istemez ve inkar eder.Daha sayayım mı?Kanser araştırma merkezi istenir bölgeye ama trabzonlu karşı çıkar niye kimse trabzona gitmez tedavi için ve bunu trabzonlu bilir ve inkar eder.Daha neler var vs vs vs.Bunları Rizeliler bilmiyormu zannediyorsunuz.Son olarak neymiş efendim trabzon hurması!!!Hurma dediğin batumdan girsesuna kadar yetişen bi meyve ama trabzonlu bunuda kabul etmez ve trabzon hurması diye tescil ettirir.bu nedir bilirmisiniz.Egoizim,yani bencillikten başka bişe değil.Sonra dönüp dersiniz neden trb sevilmez.İşte bu yüzden sevilmez.

 • musanın asası09 Ağustos 2009 Pazar 23:09ne alaka

  s.a yorumları okudum ama hurmadan çok hurma adına yapıldı bende hurmanın kendisine değil adına yapayım trabzana ne oluyor ekmeğide en iyi hemşinliler yapar dede mesleği ama nedense trabzon ekmeği olmuş adı...

 • pazarly efendyy09 Ağustos 2009 Pazar 18:17tahammülsüzler..

  Trabzonun adını duymaya tahammülünüz yok, bal gibi trabzon hurması işte, açın bakın tarih kitaplarına :))

 • rize-kalkandereli09 Ağustos 2009 Pazar 15:55lazuri53

  aynen 40 yıllık hurma trabzon hurması oldiii şaşurursun yani.yedugunı ye yemeduguni ver ineğe işte.

 • KETEMAN09 Ağustos 2009 Pazar 09:51NEE..?

  Ya kardeşim hemen adını tranzon hurması koydular..benım bildiğim en azından yüz yıldan fazladır bu hurmalar bizim köylerde pekmez yapımında kullanılır artanıda ineklere veririz.Kim hemen adını trabzon hurması koyduki..Kel alaka...

 • rize-ardeşenli09 Ağustos 2009 Pazar 08:3853

  şimdi marka ederler hurmalarını bu trabzonlular bıldıgımız hurma işte.

 • MANŞETTEN DÜŞMEYENLER
  ANALİZ
  ÜYE İŞLEMLERİ