1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Tulum eşliğinde "Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü" düzenlediler
Tulum eşliğinde "Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü" düzenlediler

Tulum eşliğinde "Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü" düzenlediler

Ayder Yaylası'nda "Halk Sağlığı Haftası" etkinlikleri kapsamında tulum ve Türk bayrakları eşliğinde yürüyüş düzenlendi.

A+A-

Rize Valiliğinin öncülüğünde ve Rize Sağlık Müdürlüğünün koordinasyonu ile Doğu Karadeniz Bölgesi'nin en önemli turizm merkezlerinden olan Ayder Yaylası'nda "Halk Sağlığı Haftası" etkinlikleri kapsamında tulum ve Türk bayrakları eşliğinde yürüyüş düzenlendi.

ayder10-003.jpg

Halk sağlığı koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılarak farkındalık oluşturmak amacıyla 3-9 Eylül Halk Sağlığı haftası etkinlikleri kapsamında Çamlıhemşin İlçesine bağlı dünyaca ünlü Ayder Yaylası'nda sağlık personelleri ile yerli ve yabancı turistlerin katılımıyla yürüyüş düzenlendi.

ayder00.jpg

Yaklaşık 2 kilometre tulum ve Türk bayrağı eşliğinde hareketli yaşamı teşvik için düzenlenen yürüyüşe Rize Vali Yardımcısı Abdullah Şen, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Seçkin Karaoğlu ile sağlık çalışanları ve vatandaşlar  katıldı.

ayderayder9.jpg

Ayder'de yerli ve yabancı turistlere "ücretsiz sağlık taraması"
Yürüyüşün ardından Gelintülü şelalesinde katılımcılara sağlıklı beslenmeyi teşvik için su ve elma ikram edildi. Sağlıklı yaşam ve organ bağış aracı eşliğinde açılan stant ile halka yönelik dağıtılan sağlık temalı broşürler eşliğinde sağlıklı beslenme, diyabet, prostat kanseri, meme kanseri, gaitada gizli kan, karbonmonoksit testi konularında çeşitli sağlık taramaları ve bilgilendirmeler yapıldı. Ayrıca akılcı ilaç kullanımı konusunda da vatandaşların farkındalık kazanması için çalışma yapıldı. 

Rize Arama Kurtarma Ekibi (RİKE) de etkinlik alanında trekking yürüyüş teknikleri hakkında katılımcılara dağda yürüyüş teknikleri hakkında eğitim verdi. Tulum eşliğinde hareketli yaşamı desteklemek için horon gösterimi yapılan etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Ayrıca ÇAYKUR çay ikram aracı eşliğinde vatandaşlara çay ikramı yapıldı. 

ayder7-004.jpg

Rize Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, burada yaptığı açıklamada, her yıl 3-9 Eylül tarihlerinde Halk Sağlığı Haftası kutlanmakta olduğunu belirterek, "Bu haftanın  amacı halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmaktır." dedi.

Tepe, halk sağlığı, bireyi sağlıklı ve üretken bir şekilde tutarak toplumsal gelişmeyi sağlamayı hedeflediğini söyleyerek, "Bu hedefe ulaşmak amacıyla bireylerin sağlıklarını korumak ve geliştirmek için gereken tüm sağlık hizmetlerini sunmak esastır. Koruyucu hekimlik çalışmalarını yaygınlaştırmak, eğitimler, etkinlikler düzenleyip toplum bilincini artırarak hastalıkları meydana gelmeden önlemek ve hayat standardını yükseltmek halk sağlığı çalışmalarının temel amaçlarındandır. Etkinlikte tulum eşliğinde Ayder Kaplıcalarından başlayıp Gelintülü Şelalesinde sonra eren Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü yapıldı. Sağlıklı Yaşam Araçları eşliğinde açılan stantlarda katılımcılara yönelik kan şekeri, tansiyon, boy-kilo ve karbonmonoksit ölçümü yapıldı. İlimizde hem yaşam kalitesini yükseltmek hem de hastalıkları oluşmadan önce önlemek için Halk Sağlığına yönelik koruyucu sağlık çalışmaları artarak sürdürülmektedir. Sağlık hizmetleri ve halk sağlığı çalışmaları; etkisi uzun vadelerde ortaya çıkan, sabır gerektiren, uzun soluklu çalışmaları içerir. Bu uzun soluklu yolda Rize İl Sağlık Müdürlüğü olarak çalışmalarımızı büyük bir özveriyle sürdürmekteyiz." ifadelerini kullandı.

ayder8-004.jpg

Tepe, etkinliğin düzenlenmesinde desteği olan tüm kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum teşkilatlarına teşekkür etti.

ayder1-016.jpg

yder2.jpg

yder3.jpg

ayder4-009.jpg

ayder6-004.jpg

ayder5-006.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum