• BIST 109.330
 • Altın 156,133
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • Rize 10 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara -2 °C
 • Trabzon 12 °C
 • Samsun 5 °C

YALAKA KİMDİR , KİME DENİR?

Osman KAYA

 

Yalakalık insanlık tarihinin en iğrenç ahlak durumlarından biri olarak hep var oldu.. Ama bazı zamanlarda bu varoluş aşırı artarak kendini göstermiştir.önce tanımlayalım yalakalık nedir diye....Sözlüklerde şöyle tanımlanır:

*''sırf kendi menfaatleri doğrultusunda kendisinden rütbeli olan, güçlü olan kişiye yaranmaktır.'' *kendi haysiyetini başkalarının çıkarları uğruna satmış olan kimse. her dakika "acaba beni de bir gün iyi yerlere getirir mi?" düşüncesiyle bir başkasının yanında durur. *Erki elinde bulunduranın yanında durup ,erk sahibini sırf çıkar için destekleyen kimse. (iktidarın yaptığını, iktidara yapılan yalakalıkları ne de güzel anlatan bir hikaye.. kral bir gün soytarısını çağırmış ve canının patlıcan istediğini söylemiş. soytarı aşçılara uzun uzun patlıcanın faydalarını anlatmış; onlarca çeşit patlıcan yemeği yaptırmış. ertesi gün kral patlıcan yemekten bıkmış ve sofrada bir daha patlıcan görmek istemediğini söylemiş. soytarı bu kez yine aşçıları toplamış karşısına ve patlıcanın tokluk hissi vermekten başka hiçbir işe yaramadığından söz etmiş. bir daha sarayda asla patlıcan yemeği pişirilmemesini istemiş. aşçıbaşı sinirlenmiş: be adam daha dün patlıcanın faydalarını anlata anlata bitiremiyordun, bugün yerden yere vuruyorsun. hangi dediğine inanalım? soytarı gülmüş: siz benim söylediklerimin hangisinin doğru olduğunu tartışacağınıza ne diyorsam onu yapın. çünkü ben patlıcanın değil, kralın soytarısıyım!) *menfaati için birinin yanında durana denir.yavşak ise bu yalakalığın farkında olduğu halde "beni biraz daha öv" diyene denir.

Yalakalık zaman zaman kurumsallaşmıştır. Kralların soytarıları veya dalkavukları hemen her dönem olmuştur.

Yalakalık çoğu kere bazı zihniyet sahipleri tarafından bu ahlaki zaafı taşımayan insanlara da yapılan ithamdır. Bu ithamı bazı zihniyet sahipleri gerçek yalakaları tesbit eden ifadeleri kullandıkları zaman bir tür savunma kalkanı olarak kullanırlar... İşte bu nedenle yalakalığın açık seçik anlaşılması için biraz daha açalım...

Yalakalığın olmazsa olmazları şunlardır, yani bir tutumun yalakalık olarak nitelenmesi için şu özellikleri muhakkak taşıması gerekir:

*yanlış olduğunu bile bile yandaşlık

* Güce, güçlüye yandaşlık

*Menfaate yandaşlık..

Yalaka, inanmadığı halde yağ çeker, yani yalakalandığı kim ise, konuya ister inansın ister inanmasın onun yanındayer alır.Burada yalakanın kaygısı hak hukuk değil yağcılığını yaptığı varlığın memnuniyetidir.

Yanlış olsa da bir şeyi inanarak savunan yalaka değildir.Bunu iyi ayırdetmek gerekir. BİR ŞEYİ GERÇEKTEN İNANARAK SAVUNANA YALAKA DENMEZ.

Yine yalaka güce ve güçlüye yandaş olur. BİR ŞEYİN YANLIŞ OLDUĞUNU BİLSE VE GÖRSE DE SUSAR HATTA BU YANLIŞI SAVUNUR. AMA GÜÇSÜZ, ZARAR GELMEYECEĞİNİ BİLDİĞİ KİMSE DOĞRUYU DA SÖYLESE, ONA İTİRAZ EDER, ONAYLAMAZ, HATTA SÖYLENEN ŞEYİN DOĞRU OLDUĞUNU BİLSE BİLE ONU ELEŞTİRİR. ELEŞTİRİR Kİ GÜÇLÜNÜN GÖZÜNE GİRSİN.

Yalakanın bir başka özelliği menfaate yandaşlık etmesidir. Çıkar varsa çıkardan yana konuşur yalaka.. Ya da Çıkardan yana susar.. Çıkardan yana durur.. Çıkarı olanların yanında yer alır.

İktidara yanaşır örneğin.İktidar sadece siyasi anlamda değildir. İktidar mesela çalıştığı kurumun amiridir. Patrondur örneğin... Patron haksızlık yapar, bana ne der. Ama biri patrona haksızlığını bildirse hemen yandaşı olur.. Ya susar ya da avukatlığını yapar utanmadan.

Yalaka güçlünün arkasında konuşur, ne zaman? menfaati ciddi ciddi zedelendiği zaman.. Yalaka güçlünün arkasında konuşur, ne zaman? yalakalandığı şahsın hakkında bilgitoplamak için, yani kim konuşuyor, kim ne konuşuyor tespitimi yapayım ve bunu da yalakalandığım şahsa sunayım ki pirim yapayım diye...

Yalaka kendisi gibi yalakalarla yarışır ve yalakalıkta ipi en önce göğüslemek için her türden çirkefliği yapar.

Yalaka çok farklı şeyler söyler...Çok farklı iplerde oynar.. ama yalaka ne söylerse, masa , kasa, nisa söyler.( Masa , kasa , Nisa ifadesinde telif Sayın Hayri kırbaşoğlu Hocamıza aittir.)Yalaka her yerde bulunur bulunmasına ama asıl meselemizi anlatmak kabilinden aklıma Montesguieu’nun meşhur sözü geldi: “Dalkavukluğun sağladığı çıkar, dürüstlüğün kazandırdığı faydadan daha fazla olursa o ülke batar.”

Evet.. Bu gün Dalkavukluk bu düzeye geldi.. BİR KURUMDA GÖREV YAPAN ADAMI DÜŞÜNÜN ... O KURUMUN KURUL TOPLANTISINDA İTİRAZ EDEN BİR ŞAHSA '' YOK BEE.. VAY ANASINI YAHU'' DİYEREK KURUM AMİRİNDEN YANA TAVIR ALACAK , DAHA SONRA İŞ KENDİ MENFAATİNE AYKIRI GELİŞMELERE GELİNCE PİŞKİN PİŞKİN, TOPLANTIDA TAVIR ALDIĞI KİŞİYE YÖNELİK OLARAK '' SEN ONU İYİ Mİ BİLİRSİN , O HAİNİN TEKİDİR.'' DİYEBİLECEK KADAR DÜN DEDİĞİNİ BU GÜN İHLAL EDEBİLECEK BİR KARAKTERE SAHİPTİR. İŞTE YALAKA BUDUR.

Yalakalığın vatanı da , dini de inancıda sorulmaz.. Şu anlayışa sahip olduğunu iddia eden, şu düşünceye sahip olan , şu inancı taşıyan yalaka olmazın garantisi yoktur. Yalaka olmamak başlı başına bir duruştur ve farklı anlayışlarla birebir ilintili değildir. Yalakalığın ortadan kalkması için halkın buna yatkın olması, bunu besleyen ekonomi politiğin olması gerekir.Toplum yalakalığa pirim verdikçe, SİYASET YALAKALIK ÜZERİNE KURULDUKÇA, BÜROKRASİ YALAKALIĞI YÖNETİMİN EN ETKİN OLGUSU OLARAK KABUL ETTİKÇE YALAKALAR VE YALAKALIK ASLA BİTMEYECEK , AKSİNE KATMER KATMER ÇOĞALACAKTIR.

 • Yorumlar 4
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40