• BIST 115.147
 • Altın 163,118
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • Rize 12 °C
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 6 °C
 • Trabzon 10 °C
 • Samsun 10 °C

YAŞAR NURİ ÖZTÜRK VE MİSYONU

Osman KAYA

 

Yaşar Nuri Öztürk'ü kaybettik. Bu ülkenin bir değeri daha göçüp gitti bu dünyadan. Bu millet bu değerden bir şey alabildimi? Almışsa ne mutlu.

Kimdi Yaşar Nuri?

Ansiklopediler şu bilgileri veriyor:

22 Haziran 1945 yılında doğan Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, Türk, İslâm felsefesi profesörü, gazeteci, yazar, avukat, televizyon programcısı, siyasetçi. Yaşar Nuri Öztürk, Bayburtlu bir anne ile Sürmeneli bir babanın çocuğu olarak Trabzon’un Sürmene ilçesinin Küçükdere köyünde doğmuştur. Çoğu Çaykara’da bulunan Niyazoğlu sülalesindendir. İlk eğitimini babasından Kur’an okuyarak aldı ve dokuz yaşında hâfız oldu. On yıllık klâsik medrese eğitiminden sonra hukuk ve ilahiyat tahsilini tamamladı. 12 yıl imamlık ve vaizlik yaptıktan sonra üniversiteye tekrar dönerek 1980 yılında “İslâm Felsefesi” konulu doktorasını tamamladı ve 1986 yılında aynı dalda doçent oldu. Ortadoğu, Balkanlar, Avrupa ve Afrika ülkeleri, ABD, Güney Kore ve Japonya’da kendi alanı ile ilgili akademik araştırmalar yapan Öztürk, ayrıca Fransa’da Grenoble Üniversitesinde çalıştı. New York’ta “İslâm Düşüncesi ve Çağdaş Sûfî Düşünce” dersleri okuttu. Türkçe, Arapça, Farsça, İngilizce ve Fransızca dillerinde çeşitli çalışmaları bulunan Yaşar Nuri Öztürk, 1978 ve 1982’de “Türkiye Millî Kültür Vakfı” ödülünü kazandı.

Hayat hikâyesi Yurt dışında ve yurt içinde pek çok yerde İslâm dininin zihniyeti, insan ve insan hakları konularında konferanslar verdi. Türkiye’de Kur’ân-ı Kerîm’in Özüne Dönüş Hareketi’nin öncüsü olan ve Time Dergisi'nin gerçekleştirdiği “20. Yüzyılın En Önemli Kişileri” listesinde kamuoyunca belirlenen yüz isim arasında ilk on arasına giren Yaşar Nuri Öztürk[4] aynı zamanda da, Türk üniversitelerinde öğretim üyesi ve dekan olarak 26 yıl görevde bulundu. ABD-New York'ta (The Theological Seminary of Barrytown) bir yıl misafir profesör olarak “İslâm Düşüncesi” dersleri okuttu. Aynı süre içinde The World Scripture'ın İslâm bölümünün hazırlanışında görev aldı. Büyük çoğunluğu İslâmiyet hakkında elliye yakın kitabı vardır. Özellikle onun “Kur'an'daki İslâm” adlı ansiklopedi vasfındaki kitabı, Yaşar Nuri Öztürk tarafından çoğu konferansında telkin edilmektedir. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi'nde İlahiyat Fakültesi kuruldu. 19.11.1993 yılında ise Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk kurucu dekan olarak atandı. İlk tercümesi Elmalılı M. Hamdi Yazır tarafından yapılan Kur’an’ın yorum katılmamış Türkçe çevirisini yayınlamıştır. 1993-2003 yılları arasında 126 baskı yapan bu çeviri, “Türkiye Cumhuriyeti Tarihinin En Çok Baskı Yapan Kitabı” sayılmaktadır. 14 Şubat 2013 tarihinde TRT sanatçısı Nazlı Kanaat ile nişanlanmıştır.

Siyasî hayatı

Yaşar Nuri Öztürk, 3 Kasım 2002 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden İstanbul milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. Daha sonra CHP’den istifa etti. Ardından da Halkın Yükselişi Partisi'ni kurdu ve bu partinin genel başkanlığını dört yıl boyunca sürdürdükten sonra 19 Ekim 2009 tarihinde üniversite ile çok ilgilenemediği gerekçesiyle genel başkanlıktan istifa ederek aktif siyasî hayatını sona erdirmiş oldu. Öztürk, İstanbul ilinin Beykoz ilçesine bağlı Paşabahçe semtinde ikamet etmektedir.[5] “Saba Tümer ile Bugün” programında Kur’an meali yorumlamış; Facebook, Twitter ve telefon üzerinden gelen sorulara cevap vermiştir. Aydınlık gazetesinde makaleler yazdı.

ESERLERİ

Kur’an’ı Tanıyor musunuz? (O’nu hiç okudunuz mu?) Din Maskeli Allah Düşmanlığı “Şirk” ve Şirke Tepkinin Felsefeleşmesi: “Deizm” Allah ile Aldatmak Türkiye’ye Mektuplar Asr-ı Saadet Şehitleri Kur’an’ı Anlamaya Doğru 400 Soruda İslam Ehl-i Beyt’in Annesi Hazreti Fatıma Kur’an-ı Kerim ve Türkçe Meali Kur’an Açısından Küresel Afetler Kur’an’ın Öğrettiği Dualar Atatürk’ten Sonraki CHP (Çağı Yanlış Okumanın Serüveni) Batı Sömürgeciliği ve İslam Dünyası Anadilde İbadet Meselesi Çiğnenen Bir Kitlesel Hakkın Savunulması Kur’an Açısından Şeytancılık (Satanizm ve Ötekiler) Cevap Veriyorum (Gerçek Dini Arayanlarla Baş Başa) İslam Nasıl Yozlaştırıldı Vahyin Dininden Sapmalar, Hurafeler, Bid’atlar Depremin Gösterdikleri (Yeni Yüzyıl İçin Uyarılar) Kur’an’daki İslam Fatiha Suresi Tefsiri Tarihi Boyunca Bektaşilik Tasavvufun Ruhu ve Tarikatlar Mevlana ve İnsan Kur’an ve Sünnete Göre Tasavvuf Kur’an Penceresinden Kurtuluş Savaşı’na Bir Bakış Asrı Saadetin Büyük Kadınları Yeniden Yapılanmak Kur’an’a Dönüş Din ve Fıtrat (Yaratılış) Çıplak Uyarı Kur’an Açısından Küresel Afetler Arapçılığa Karşı Akılcılığın Öncüsü: İmamı Azam Ebu Hanife İmamı Azam Savunması (Şehit Bir Önder İçin Apolocya) Kur’an’ın Yarattığı Mucize Devrimler İnsanlığı Kemiren İhanet DİNCİLİK (Zulümleriyle Dini Kirletenlerin Tarihi) Maun Suresi Böyle Buyurdu (Din Maskeli Zulme Tanrı’nın Vuruşu) Enel Hak İsyanı Hallâc-ı Mansur (Darağacında Miraç) – 2 Cilt Arapçılığa Karşı Akılcılığın Öncüsü İmamı Azam Ebu Hanife (Esas Fikirleri Gölgelenen Önder) Kur’an-ı Kerim’de Lanetlenen Soy Emevî Dinciliğine Karşı Mücadelenin Öncüsü Ebu Zer Kur’an Verileri Işığında Tasavvuf ve Tarikatlar Tanrı’dan Başka İnsanüstü Tanımayan İnanç Deizm

Yaşar Nuri bir aydınlanma, bilgi ve düşünce yolcusuydu. O bilgisizliğin en büyük karanlık olduğunu bilen , anlayan ve bu çerçevede bilgisizliğin her türüyle her fırsatta ve her vesileyle mücadele eden bir büyük insandı.

Dünyanın değişik yerlerinde gördüğümüz örneklerin Türkiye koşullarında kendini gösteren güzel bir versiyonuydu.Bu ülkede belki karşılaştırabilinirse Nurettin Topçu Yaşar nurinin misyonunu taşıyan bir insan gözüyle görülebilir. İranda Ali Şeriati, Pakistanda Muhammed İkbaldi..

Mustafa kemal Atatürkün bu ülke insanının yüreğinde yeniden hak ettiği yeri alabilmesi için çok mücadele etti.

Yaşar Nuri Öztürk, Atatürk için diyor ki; "...Çöken imparatorluğun külleri arasında Allah'ın bir lütfu gibi kalmış kaç insan varsa hepsini devreye soktu. Elmalı'ya Kur'an tefsir ve tercümesini yaptırdı, Ahmet Naim ve Kâmil Miras'a Buhari'yi tercüme ve şerh ettirdi. Fazla telaffuz edilmemekle birlikte, belki de bunlardan daha önemli bir şeye teşebbüs etti ama basiret yerine inat ve öfkeyle karşılaştığı için düşündüğünü yapma imkânı bulamadı.Bu teşebbüs tam teşekküllü bir Van Üniversitesidir. ''

İlahiyat dilini vaaz dilinden kurtarıp bilim diline ulaştıran nadir insanlardan biriydi. Bütün kavgası yobazlarla ve din sömürüsü ile oldu. Bu ülke insanını çok yönlü aydınlattı. Laiklik vurgusu yaparak din sömürüsünün en önemli panzahirinin çok etkin savunmasını yaptı.

onun sözleri yüzyıllar sonrası yaşayan insan için bile ışık tutacak niteliktedir.Bir yol haritasının sacayaklarıdır bu sözler.Bir kaçını görelim:

*Ateistler Deistler namuslu insanlardır. Merttirler onlar, insanları aldatmazlar. Dürüst, insan haklarına saygılı bir ateist, namaz kılan ama türbelere tapan birinden daha iyidir.

*Yobazın olmadığı her yer cennettir. Kadın yaktınız, ozan yaktınız, köpek yaktınız, orman yaktınız. Siz varken başka cehenneme gerek yok

*Benim şunu dememe izin verin, herkesten özür diliyorum. Bir tarihi tespit yapmak zorundayım. Bu Avrupa Birliği'ne Türkiye'nin üyeliği meselesinde bizim siyasetçilerimiz Avrupalı kadar namuslu çıkmadı.

*Hiç kimseyi filancanın torunu olmak ne mertebe sahibi eder hatta ne de adam eder. Adam olmak için bizatihi adam olmak lazım.

*Şimdi ben namus meselesini bazen kullanıyorum diyorlar ki ağır. Ağır filan değil. Atatürk çocukları bu namus kavramının millî mücadelede olumlu ile olumusuz ayıran temel kıstas olduğunu bilirler. Hatta ben üniversitede siyasete geçmeyip kalsaydım kendi branşımı zorlayarak şöyle bir tez yaptırmak istiyordum: Millî mücadelede namus kavramı

*Ben tekkede büyüdüm. Samimiyetin de, nifakın da, üç kağıdın da, din bezirganlığında ama gerçek dindarlığında ne olduğu da bilirim. Din üç kağıtçılığın ne olduğunu da bilirim onun için hayatım boyunca onun düşmanı oldum ve olacağım.

*Mustafa Kemal'in devrimleri bir tek cümleye indirgenebilir: Aklın prangalarını kırmak.

*Büst yapmakla Mustafa Kemal'i anlatamazsınız.

*Atatürk'e sayın demek yetmez. Onu da ben umursamazlık gibi anlaɾım, Büyük Atatürk, Aziz Atatürk, Ölümsüz Atatürk, Eşsiz Atatürk onlar bile az!

*Kimse kusura bakmasın. Kimseyi inkar manasında bir ithama asla tevessül etmiyorum, asla. Ama nankörlük ve gerçeği örtmek manasında Mustafa Kemal'in tarihte eşi az görülmüş çileler pahasına kurduğu devleti bütün nimetleri ile teρe teρe kullandıkları halde ona nankörlük edenlerin tarih kaydını yapmaktadır ve bunların hesabını Allah elbette soracaktır. Tarihte soracaktır ben isterim ki millette sorsun

*Millî mücadele tarihin en muhteşem destanlarından biri.

*Benim DNA'mı değiştirme hakkını ben kimseye vermiyorum.

*Cumhuriyet tarihinde talanın en büyüğü bu dönem yaşanmıştır. Diğerlerinin heρsini toplasan buna denk gelmez.

*Bizim siyasetçilerimizin kaç tanesini Kurtuluş Savaşı tarihinden, 15 yıllık tarihten, imtihan etseniz hangisi sınıf geçebilir?

*Hatemi islam ile laiklik çelişik değildir, İslam Dünyasının geleceği kurtuluşu laikliktedir dedi, Türk basını üstünü örttü. Nerede büst Atatürkçüleri?

*Sadeleştirme adı altında Atatürk'ün sözlerini o hâle getirmişler ki hakikaten rezalet. Olmaz böyle bir şey. (Çeşitli tercümeler hakkında konuşurken.)

*Her siyasetçi bunu söylemez ama Yaşar Nuri söyler.

Yaşar Nuri bu ülke için büyük bir değerdi ama benim kanaatimce bu ülke ondan yeterince yararlanamadı. Hataları vardır elbette, ama o bir şey anlatmak istedi herkese.. Anlattığı şey şuydu:Din vazgeçilmez ve kaçınılmaz bir sosyal olgudur. Dini es geçerek, dini takmayarak asla aydınlanmayı gerçekleştiremezsiniz.. Bu nedenle akıl ve bilim inşa edilecekse bu önce dinden başlamalıdır. Çünkü karanlığın temsilcileri nin en önemli aracı dindir. Din üzerinden sömürü ve din üzerinden köleliktir. Bu nedenle mutlaka din üzerine çalışılmalıdır. Din bilim ve akılla ele alınmalı ve bu çerçevede dinlere mensup olanlar bilgilendirilmelidir... Yaşamı boyunca bunun mücadelesini verdi. satın alınmadı.. yanlışları olduysa da menfaat için değil inandığı için yanlış yaptı. Ama o nun iyililikleri, onun güzellikleri onun kazandırdıkları çok çok büyük , anıt değerindedir.

2011 yılında yakalandığı amansız hastalığa yenik düştü aramızdan ayrıldı. Büyük bir bilim adamıydı. Aydındı yurtseverdi. Hastalığında bile verdiği ders önemlidir. Yobazın ne kadar acımasız ve gaddar, ne kadar haysiyetsiz ve merhametsiz olduğudur , onun hastalığıyla verdiği mesaj. Onun hastalığı süresince nice kendini bilmez yobaz ona yönelik olarak nice yakıştırmalarda bulunmuştur ama onun yüce gönüllü kişiliği bu çamur yaklaşımları derse dönüştürdü. işte görün dedi, Yaşar Nuri..işte görün karanlık ne kadar derin, karanlığın sahipleri ne kadar da ahlaksız...

Yıldızlar anlatılmaz.. ancak tanık olunur yüceliklerine.. Ufuk gibidir onlar ne kadar söz söylerseniz söyleyin, hep bir ilerisi vardır onlar için.. Yaşar Nuri de bunlardan biriydi işte..Allah rahmet etsin.. Nur içinde yatsın...Umarım bu ülke insanı ondan daha çok yararlanmaya devam edecektir. Söylenecek söz çok ama biz onun şu sözüyle noktamızı koyalım...

İSLAM DÜNYASININ KURTULUŞ YOLU, ATATÜRKÜN YOLUDUR.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 532 474 76 40