• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • Rize 15 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 11 °C
 • Trabzon 15 °C
 • Samsun 20 °C

YENİ İSLAMCI KARAKTERLERİN TEMEL STRÜKTÜRÜ

Osman KAYA


islam öz itibarıyla çok mükemmel özellikler taşıyan bir dindir. Hem Ahlaki hemde Psikolojik değerler açısından çok yüksek nitelikli özellikler taşımaktadır.Ancak zamanımızda İslami kimlik taşıdığını iddia eden bireylerde yaşanan ahlaki erezyon İslami kimlik taşımayan bireylerin İslam algısında önemli sorunlar oluşturmaktadır. 
İslam en temelde ahlak dinidir.Kuran en temelde ahlaki perspektifler kitabıdır. Kuran hayat kitabıdır ifadesi ile asıl kasdedilmek istenen de budur.
Yeni İslamcı karakterlerin temel referans kaynağı islam değildir. İslam sadece halıdaki desen, yemekteki sos misali durmaktadır. Asıl belirleyici olan , asıl belirleyici refeans durumunda olan şey menfaatttir. Yeni islamcı karakter MENFAAT DELİSİDİR. Çıkar ve para gelsin de nereden gelirse gelsin der bu karakter.Daima para peşine koşar. Bu koşturmaca çerçevesinde bütün değerleri ayaklar altına alır. Ama bunu dine sarmadan edemez.. Ya bir ayeti tevil eder, ya bir hadisi uydurma olup olmadan sıkıştırır ya da kendisine ulema diyen bazı şahısların temelsiz sözleriyle kandırmaya çalışır.

Yeni İslamcı karakterler MAKAM DELİSİDİR.Makam denince akılları durur bu karakterlerin. Başkalarına HHEY GİDİ DÜNYA.. BOŞ DÜNYA  diye iniltilerle dolu bir üslüpla  duygu sömürüsü yaparlar.. Ama ortada bir makam olsun çoğu  en yakın arkadaşını dahi satar.

Yeni İslamcı karakter ŞEHVET DELİSİDİR. Bineğin en iyisi müslümanındır ifadesinden yola çıkarak avradın en iyisi de müslümanındır değerlendirmesini yapar ve kendi yaşamını paylaşan , kahrını çeken eşini bırakır da onun üstüne bir kuma getirir. Metres hayatı yaşayanlar da pek çoktur. Çok güzel karşı cinsi tavlama eğilimindedirler.
Yeni İslamcı karakter  ŞÖHRET DELİSİDİR.Bir yoksula kumanya mı götürüyor, hemen arkasında 30 tane kamera belirir. Reklamın iyisi kötüsü olmaz  mantığıyla her şeyi show a dönüştürür.
Yeni İslamcı karakter komplocudur. İftiracıdır, yalacıdır. Acımasızdır. ortaya attığı yalanla , yalanlarla muhalif gördüğünü sindirmek için elinden gelen her şeyi yapar. Burada Allahtan korkmaz.. Yeterki muhalif gördüğünü ezsin, sindirsin ve sustursun.

Yeni İslamcı karakterin en önemli metodu Allah ile kandırmaktır. Kuran dersi verir kuranın güzelliğinden anlamaz.. Kuran dan bahseder, kurandaki ahlaki yücelikten bi haberdir. Örtü örter ,ne yepıyorsa selfiye çekerek showa dönüştürür. Örtü örter , sabah akşam cep telefonuyla mesajlaşma eğilimine girer.Manita yapar kendine...makyaj  yapar, vücüt hatlarını ortaya çıkarmakta bir sakınca görmez.. Ama allah ile kandırır. Allah ile suçlar,Allah ve kitap ile infaz eder.. 
Yeni İslamcı karakter iki yüzlüdür. dün menfaatlendiği insanı satar , iki  kuruşluk menfaat için hak hukuk demez, ekmeğini yediği insanları satar ama baş örtüsünden de utanmaz. 

Yeni İslamcı karakter okumaz. Okur gibi yapar okuma show yapar, ama okusa bile tek yüze ve oynak okumadır onunkisi.İnsanı donanım sahibi kılmaz bu okuma..Ama yeni islamcı karakterin derdi donanım sahibi olmak değil  show yapmaktır.

Yeni islamcı karakter şeriattan bahseder ama önce bahsettiği şeyi defalarca kendisi ihlal eder. Şeriat üzerinden kişileri suçlar ve itham eder, amailk olarak kendisi ihlal eder. Laik düzeni suçlar ama laik düzenin getirdiği hakları tepe tepe kullanır.Ama hem kullanır hemde alabildiğine suçlar, böylece hem din üzerinden hem de laiklik üzerinden nemalanır.
Yeni İslamcı karakter konformisttir. Onun en önemli ideali daha fazla tüketmektir. Onun en fazla tükettiği şey ise islamın değerleridir.Yeni İslamcı karakter özel mülkiyetçidir, özelleştirmecidir. Ayrı dünyayı özleyen herkese düşmandır.
yeni islamcı karakter bilge değil, bilgiçtir. Bu bilgiçliğin en önemli göstergesi  yobazlık ve dogmatikliktir. Bu kesimin en önemli özelliklerinden biri felsefi akla , bilimsel ve analitik kafa yapısına karşı çıkmalarıdır.
Kısaca, Yeni islamcı karakterin islamla asla alakası yoktur. O emperyalist güçlerce üretilmiştir. Kapitalizmin yeşile bürünmüş halidir. İslam ahlak, karakter dinidir.İslam tevazu dinidir. İslam edep dinidir. İslam , ölçü dinidir. Yeni islamcı anlayış , bütün bu  özellikleriyle islama değil, Amerikancı -sözde- islama hizmet eder. Bu din - AMERİKANCI SÖZDE İSLAM- ilahi kökenli değildir. Aksine emperyalist kökenlidir, emperyalizmin gücünü yeşile boyanmış kanla besler.Ve Amerikancı sözde İslamın en çok düşman olduğu din, İSLAM DİNİDİR. Bu yüzden gerçek islamın müdavimleri , müntesipleri, yeni İslamcı karaktere şiddetle karşı çıkmalıdırlar. öz islamın anlaşılması için bu gerekli ve zorunludur.

 • Yorumlar 4
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40