• BIST 109.200
 • Altın 153,755
 • Dolar 3,8233
 • Euro 4,5095
 • Rize 11 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 11 °C
 • Trabzon 11 °C
 • Samsun 13 °C

YEREL YÖNETİMLER ve SANAT

Şükran Yangın Üst

 

Yerel yönetimlerin bir görevi de yönetimini üstlendikleri kentin, beldenin kültürel düzeyini yükseltip geliştirerek ulusal kültürle bütünleştirmektir. Bir kent; yetiştirdiği sanatçılarına, bilim adamlarına, yazarlarına sahip çıktıkça, saygınlığı artar.

İnsanın bir bedeni bir de beyni vardır. Bedenin beslenmesi kolaydır. Ya beyni! Beynin beslenmesi sanatla, bilimle, kültürle, edebiyatla olur. Çağdaş, düşünen, kültürlü, katılımcı ve demokrat bireyler yetiştirmek isteniyorsa, önce insanların beynini doyurmak gerekir. Bu topraklar; ilk çağdan bu yana bilimin ve kültürün ilk geliştiği ve yaygınlaştığı yerlerdir. Daha sonraki çağlarda ve dönemlerde bu toprağın kültürüne, sanatına, edebiyatına, politikasına katkıda bulunan yüzlerce insan yetişmiştir. Sivil ve mülki yöneticilerin bir görevi de onları sahiplenmek, gelecek kuşaklara aktarmak ve tanıtmak olmalıdır. Bunu yaparken yaşayanları da unutmamak gerekir.

Yerel yönetimlere sormalı; “Siz sanat adına ne yapıyorsunuz? Hangi kültürel, sanatsal etkinlikleri düzenlediniz ya da düzenlenmesine katkı sağladınız? Yaptıklarınız yeterli mi?”

Bir kentin kültürel gelişmişliğinin göstergesi, yalnızca bir pop sanatçısının konserindeki izleyici sayısı değil, bir bilim insanının konferansındaki katılımcı sayısı ile ölçülmelidir. Sanat, Bilim, Teknoloji; üç ayaktan birinin eksikliği ülkenin sağlıklı kalkınmasını engeller. Hele sanatın eksikliği diğer iki dalda gerileme yaratır. Çünkü sanat Bilimi de Teknolojiyi de destekler, oluşumuna katkı sunar. Sanatçı hayal eder, bilim merak eder, teknoloji üretir.

Yerel yönetimler, sosyal dayanışmayı yaşamın her alanında yeniden üreten, kent kimliğine ve kültürel mirasa karşı duyarlı, engellerin aşıldığı ve dayanışmanın başat olduğu sağlıklı bir kenti oluşturmayı ilke olarak önüne koymalıdır.

Yeni Toplumcu Belediyecilik Programı, bir anlamda yeni bir yaşam biçiminin örgütlendiği ve kentte yaşayan yurttaşlarımızın karar süreçlerinde yer aldığı, örneğin kent konseyi kanalı ile yönetimde söz ve karar sahibi olabildiği bir yerel yönetim anlayışıdır.

Yeni Toplumcu Belediyecilik anlayışıyla amaçlanan; öncü, yaşamın her alanında fırsat eşitliği sağlayıcı, bireyin yaşam alanlarının zenginleştirildiği, çağdaş kent yaşamında yabancılaşmanın kırılmasının sağlandığı, ölçülebilir, paylaşılabilir, kültürün ve sanatın her alanda ulaşılabildiği, sosyal eşitsizliklerin giderildiği, sağlıklı bir kent olma gelişiminin sağlanarak kültür, sanat ve sosyal dayanışmada yaratıcı, zenginleştirici, bütünleştirici, geliştirici, değiştirici, katılımcı bir anlayışı tesis etmektir.

Sonuç olarak, kültür ve sosyal projeler alanı, bu politikaların hayat bulacağı en önemli çalışma alanlarıdır.

Tüm yerel yöneticilerimize bir çağrıda ve öneride bulunmak istiyorum.

Seçilmiş ve atanmış yerel yöneticilerimiz; sanatsal ve kültürel etkinlikler düzenlemeyi başlıca görevleri arasında görmelidir. Bu tür etkinliklerin düzenlenmesini özendirmeli, düzenleyenleri de desteklemelidirler. Bu da yetmez; sayın valilerin ve belediye başkanlarının bu etkinliklere katılarak halka örnek olmak gibi bir misyon yüklenmeleri de gerekir.
 

 • Yorumlar 7
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40