1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. TRABZON

  4. YÜZDE 70 EĞİMLİ ARAZİDE TARIM NASIL YAPILIR?
YÜZDE 70 EĞİMLİ ARAZİDE TARIM NASIL YAPILIR?

YÜZDE 70 EĞİMLİ ARAZİDE TARIM NASIL YAPILIR?

KARADENİZ İNSANININ AZMİ VE ZEKASINA BİR ÖRNEK DAHA

A+A-

"YÜZDE 70 EĞİMLİ ARAZİDE TARIM NASIL YAPILIR?" SORUSUNUN İŞTE CEVABI 
- TRABZON'UN AKÇAABAT İLÇESİ'NDE YÜZDE 70 EĞİMLİ ARAZİLERİNİ DAHA ÖNCE 3 GÜNDE ÇAPALARKEN GELİŞTİRDİKLERİ SİSTEM SAYESİNDE 2 SAATTE ÇAPALIYORLAR 
- İNŞAAT ÇEKME MAKARASINA BAĞLADIĞI PAT PAT'TAN YAPTIĞI ÇAPALAMA MAKİNESİ İLE YÜZDE 70 EĞİMLİ ARAZİDE TARIM YAPIYORLAR 

arazi5.jpg

Karadeniz insanının azmi ve zekasına örnek gösterilebilecek bir mücadele öyküsü de Trabzon'un Akçaabat İlçesi'nde yazılıyor. İlçenin Kaleönü Mahallesi'nde çiftçilik yapan İlyas Bozali ve Aslan Aktepe, "Yüzde 70 eğimli tarlada tarım nasıl yapılır?" sorusunun cevabını kendi geliştirdikleri sistemle veriyor. 
İki arkadaş inşaat çekme makarasına bağladıkları pat pat'tan bozma çapalama makinesi ile ayakta bile durmakta zorluk çekilen yüzde 70 eğimli arazide tarım yapıyor. Kendi yaptıkları çapalama makinesini ise Ford kamyonet şanzımanı ve dinamodan yaptıkları düzenekle çalıştıran iki kafadar daha önce 3 günde çapaladıkları arazilerini böylece 2 saatte çapalayabiliyor. 

arazi4.jpg

Ortaokul terk olduğunu belirten İlyas Bozali, imkan sağlanması durumunda farklı projeler bile geliştirebileceğini belirterek yaptıkları sistem sayesinde işlerinin çok daha kolaylaştığını söylüyor. Bozali, “Tarlamız yüzde 70-80 meyilli olduğu için toprağı sürmek, çapalamak çok zordu. Bizde 'bu işi nasıl kolay yaparız?' diye düşünmeye başladık. Aklıma teleferik sistemi geldi. Geliştirdiğimiz bu proje sayesinde artık zorlukları ortadan kaldırdık. Sistem sayesinde çok meyilli araziyi artık rahatça hiç yorulmadan sürebiliyoruz. Bu projenin bir benzeri olduğunu düşünmüyorum. Tamamen kendimiz geliştirdik. Yukarıdaki inşaat çekme makarasına bağladığımız düzenek sayesinde pat pat kendiliğinden gidiyor, biz de sadece el yordamıyla kontrol ediyoruz. Şimdi hiç yük yok sadece elinle kumanda ediyorsun. Görenler 'Bu nasıl yokuş yukarı gidiyor?' diye soruyor. Bizde projemizi anlattığımızda şaşırıyorlar" dedi.

arazi3.jpg

ÇAPALAMA MAKİNESİNİ FORD ŞANZIMANI VE DİNAMO İLE ÇALIŞTIRIYORLAR 
Çapalama makinesinde malzeme olarak Ford araba şanzımanı ve dinamo kullandıklarını kaydeden Bozali "Araba şanzımanının gücünü artırdık, devrini düşürdük. Halat taktık, daha sıkıntı yok. Bunu bir haftada yaptık. Masraf olarak yaklaşık bin TL’yi buldu. İmkan olsa Karadenizli her şeyi yapar. Devlet yapanlara sahip çıksa her şey olur. Farklı projelere de kafa yorarım. Ortaokul 3. sınıfta kadar okudum. Motor torna üzerine çok meraklıyım. Gördüğümü kaparım” diye konuştu.

arazi1.jpg

Aslan Aktepe de geliştirdikleri sistem sayesinde 3 günde sürülen tarlayı 2 saatte sürdüklerini ifade ederek “Düzenek olmasaydı burayı 3-4 günde anca çapalardık. Şimdi 2 saatte yapıyoruz. Bunu kullanmak için iki kişi yeter fazla adama da gerek yok. Arkadaşımla birlikte atıl durumdaki arabanın şanzımanını aldık yanına da bir tane dinamo aldık daha sonra montajını yaparak bu hale getirdik. Çok memnunuz. Çevreden çok talep var 'gelin bizim de bahçemizi sürün' diye. Biz bir araya gelerek fikirlerimizi birleştirdik. Hepsini kendimiz planladık. Devlet bu tip çalışmalarımıza hibe desteği verirse biz bu işi yaygınlaştırırız ve yöredeki vatandaşlara da yardımcı oluruz. Tarımın zor olduğu bu yörelere devlet bu şekilde destek olmalı” şeklinde konuştu.

arazi2.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum