• BIST 116.856
 • Altın 160,984
 • Dolar 3,7699
 • Euro 4,6154
 • Rize 12 °C
 • İstanbul 4 °C
 • Ankara 0 °C
 • Trabzon 11 °C
 • Samsun 5 °C

ZOR GÜNLERİN YAZILARI-1

Osman KAYA

Uyuyan milletler ya ölür , ya da köle olarak uyanır.

Mustafa Kemal Atatürk

Dün gece bir darbe girişimine tanık olduk..

Çok sayıda insanın ölümüne, çok sayıda insanın yaralanmasına , gözaltının olmasına neden olan bir süreç yaşandı.

Her zaman söylerim, bu ülkede 24 saat bile çok uzun bir süredir ve neyin ne zaman olacağını asla bilemezsiniz...Ve paldır küldür bir sürü olayla karşılaştık.. Neye uğradığımızı şaşırdık .. Ne oluyordu memlekette? Gerçi alışmamız gerekirdi ama alışamadık. Bir sürü darbenin yaşandığı bu memlekette buna neden şaştık ki?Ama alışamadık bir kere..Alışana da yazıklar olsun diyoruz.

Öncelikle aksiyomlarımızı ortaya koyalım ki bu aksiyomlar benim kırmızı çizgilerimdir. Bu aksiyomlardan sora da söyleyeceklerim var, umulur ki birileri kaale alır ve kulak verir...(Aksiyom (Postulat) : Doğruluğu ispat edilemeyen veya ispatına gerek duyulmayan ancak doğruluğu kabul edilen önermelere aksiyom ya da postulat denir.)

1-Her türlü darbeye karşıyım..Altını çizerek söylüyorum, her türlü darbeye.. hangi fikir adına yapılırsa yapılsın ya da sivil , siyasal ya da militer olsun her türden darbeye sonuna kadar karşıyım...

2-Bu ülkenin sınırlarının yani mısaki millinin sonuna kadar korunmasından yanayım.

3- Mustafa Kemal Atatürk'e ve ilkelerine inancım tamdır.

4- Monarşi, oligarşi ve diktatörlüğe, yani zümre veya tek adam yönetimine sonuna kadar karşıyım.

5-Kanunlara itaatten yanayım ama kanunların da muhakkak evrensel hukuk ve insan hakları normlarına dayalı olmasını sonuna kadar savunurum.

6-Halk iradesine saygılıyım inanırım ama halk iradesinin de demokratik sınırlarla kuşatılması gerektiğine inanırım, halkın iradesinin de üstünde evrensel hukuk normları ve insan haklarının bulunduğuna inanırım ve bu normları halk bile istese değiştiremeyeceğini kabul ederim..

7- Antiemperyalistim emperyalizme karşı tetikteyim, bu ülkede dönen bütün oyunlarda, dümenlerde emperyalist güçlerin ya tam müdahalesinin ya da şu ya da bu oranda desteğinin varlığına inanırım...

8-Benim gözümde herkes yaptıklarının hesabını hukuk önünde verebildiğinde değerlidir.

9- Bir ülkenin seçilmiş iktidarını sevseniz de sevmeseniz de , katılsanız da katılmasanız da onu darbeyle uzaklaştırmayı - bırakın hayata geçirmeyi- düşünmek bile düşünemezsiniz..

Evet .. Aksiyomlarımızı koyduktan sonra gelelim meseleye.. 15 temmuz akşamı yaşanan olay, sadece Türk Tarihinin değil dünya tarihinin de en ilginç olaylarından biridir.

12 eylül darbesinden sonra 28 şubat ve arada olan çeşitli girişimler hariç ilk kez bir medya kurumu ele geçirilmiş ve silahlı kuvvetler adına bildiri okunmuştur.

İlk kez askeri darbe adına yola çıkanlar meclise, emniyet müdürlüğüne ateş açtılar. İlk kez alenen halkın üzerine ateş açıldı.Çok sayıda insan bu katliamda can verdi.

ve söylendiği , duyduğumuz dinlediğimiz kadarıyla bu teşebbüste bulunanlar Fethullah Gülen in çevresinde bulunan ve namı diğer paralel yapı..

Bu olayı paralel yapı mı yaptı ya da paralel yapı bu olayın neresinde bu sayın Başbakanın dediği gibi araştırıldıkça , soruşturuldukça ortaya çıkacak.

Ama her yönüyle alçaka bu olayın hayret verici yönlerini düşünmek ve sorgulamak bizim hakkımız.. Biz kimiz? biz yurttaşız. Yurttaş olarak sorguluyoruz Çünkü taa sokratesten beri biliyoruz ki,'' SORGULANMAMIŞ BİR HAYAT , YAŞAMAYA DEĞMEZ.''

Öncelikle sorgulamamız gereken şey , bu darbenin yapılış şeklidir. Son derece geri kalmış bir ülkenin beş- on bin kişilik ordusuna sahip olan ülkeleri hariç , dünyanın hiç bir ülkesinde bu kadar aptalca bu kadar anlamsızca bir kalkışma olmuş değildir.

Siz 1000-1500 kişiyle 600000 kişilik bir güce sahip olan TSK nın istemediği bir girişimde nasıl bulunursunuz? Bu daha darbe başlamadan bitme durumuna getirmez mi?Siz nasıl iki üç tane tank ve iki üç tae BTR aracı ile darbe girişiminde bulunursunuz? Bu adım süreci daha başlamadan bitirmiş olmaz mı?

Koskoca binbaşı, albay, general olmuş bu insanlar bunu nasıl bilemez ve nasıl buna cüret eder?

Eğer askeri bir darbe yapılacaksa bu askeri darbenin TSK gibi , hiyerarşinin, emir komuta zincirinin son derece önemli olduğu bir sistem içinde komuta kademesinin tam dahli ve onayı içinde olması gerekmez miydi?

Eğer askeri darbe olacaksa meclisin bombalanması yerine meclistekilerin ele geçirilmesi gerekmez miydi?

Bu darbenin kurmay kadrosu kimlerden oluşmaktadır? Bunlar bunca zaman paralel üzerine operasyonlar düzenlendiği ifade edilirken nasıl varlıklarını sürdürmüşler , nasıl terfi almışlar, nasıl önemli mevkilere gelebilmişlerdir?

Ergenekon denilen süreçte kozmik odaya girilmiş, yapılacak olduğu ileri sürülen bütün darbeler önceden tespit edilmiş iken nasıl oluyor da bunca kurmay kadronun içinde bulunduğu bir darbe girişimi hakkında hiç bir istihbari bilgi alınamamıştır?

Eğer bu hareketi gerçekleştirenler gerçekten bu işe bilinçli olarak girmişlerse, nasıl oluyor da bu kadar acemice, bu kadar plansız, bu kadar korkak bu kadar hemen teslim olma tavrının içinde bulundular?

Bu ve buna benzer onlarca soru işareti var..Bunlar umarım zamanla araştırılır ve bizlerde zaman içinde bilgileniriz.

Bunun yanısıra birde şu hususa dikkat çekmek isterim.. Eğer bu darbe girişimi Fethullah Gülen yanlılarınca veya bizzat onun verdiği direktif sonucu olmuşsa, sormak gerekir, onu bu günlere getiren, onu öven , göklere çıkaran kim ve kimlerdir? Bunlar bu ülkenin içine bu kadar çöreklenirken, bunların ne olduğunu yazıp çizenler, uyarıda buluanlar o kadar eleştirildi ki vatan haini ilan edildi.( Bu noktada bir okulda çalışırken - ki o zamanlar Fethullah Gülen ve cemaati baştacı idi- yaşadığım bir anıya parmak basmak isterim. Yıllar önce bir okulda çalışırken Fethullah Gülen ve cemaatine yönelik yüceltme operasyonu içinde bulunanlar bana ve Sevdiğim bir diğer öğretmen abime tavır alırlardı. Hatta içlerinden biri dövme hamlesi yapmak adına ceket bile çıkarmıştı bu değerli abimize. Bu gürühün içinde yer alan bayağı tecrübeli bir öğretmen arkadaş, Fethullah Gülenin okullarını ve düzenledikleri Türkçe olimpiyatlarını bana öve öve bitirememişti. Ben bunun bir emperyal projenin bir parçası olduğumu söyleyince beni dolaylı olarak vatan haini ilan etti. Şimdi sanırım o da Fethullah Gülene hakaret edenlerin gurubuna katılmıştır. Çünkü duyduğuma göre son zamanlarda müdür olmuştu. Ama hala bir özür dilemedi bu zat ve diğerleri. Çünkü bu kesimde fikir onuru ve namusu bulunmaz..)

Bu darbe girişimi gerçekten Fethullah Gülen tarafından yapılmışsa ben şunu açıkça söylüyorum: Fethullah Güleni kim besleyip semirtmişse, onun okullarına yurtta ve dünyada kim ve kimler referans olmuş katkı sunmuşsa, onun kadrolaşmasına kim göz yummuş ise, onu bu memleketin başına kim dert etmiş ise, onu milletin gözünde kim büyütmüş ise, onu kim demokrasi havarisi diye göstermiş ise , onun veya gurubunun dahli olarak kim emir verip te insanların mağdur edilmesini sağlamış ise herkesin hatasını kabul edip yargılanmasını öneriyorum. yaşayanlar ve vefat edenler dahil...

Bu ülkede bütün partiler darbe karşıtlığı konusunda hemfikir olmuşlardır, bu çok güzel ve önemli bir gelişmedir. Artık bu ülkede ebediyyen kapanmalıdır her türden darbelerin yolu. Bütünüyle demokrasi ama demokrasi sürecinde de bir takım hassasiyetlerin( örneğin bu ülkenin bütünlüğü ve Atatürk ilkeleri gibi)korunması temel idealimizdir.

Bu arada sokağa çıkan insanların gösterdikleri şiddetin alabildiğine iğrenç olduğunu söylemek isterim. Zavallı halk çocuklarının öldürülmesi alabildiğine yanlıştır. Darbelere karşı çıkalım. sokak hakkımız elbette nemli ama sadece belli zamanlar değil.. her zaman şiddet göstermeden insanlar toplumsal gösteriler yapabilmelidirler. Şiddet göstermeden diyorum ve bu herkes için geçerlidir. Asker katletmek asla bize yakışmaz, kim olursa olsun herkesin suçu oranında yargılanması ve yargının da mutlak surette adil olması gerekir.

Darbelere sonuna kadar hayır. Atatürkçü Türkiyeyi sonuna kadar savunalım ve daima akli selim ile hareket edelim.. Sonra kaybeden biz oluruz... Dilerim yarın bu günden daha aydınlık bir Türkiye'de buluşuruz.

( devam edecek

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2000 Pazar 53 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 474 76 40