1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. 2 yeni alabalık türü keşfedildi
2 yeni alabalık türü keşfedildi

2 yeni alabalık türü keşfedildi

Rize Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden bir gurup Öğretim Üyesi, İsviçreli Bilim Adamı Maurice Kottelat ile birlikte Rize'de 2 yeni alabalık türü keşfetti.

A+A-

Rize Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi tarafından yapılan çalışma sonucunda iki yeni alabalık türünün keşfedildiği bildirildi.

Rize Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Davut Turan, Yrd. Doç. Dr. Semih Engin ile İsviçreli bilim adamı Maurice Kottelat'ın Karadeniz bölgesinde uzun bir çalışma programı yaptıkları belirtildi.

27628

Yapılan çalışmalar sonucunda Doğu Karadeniz'de iki yeni alabalık türünün keşfedildiği ifade edilen açıklamada, şunlar ifade edildi:

''Salmo rizeensis (Rize) türü Güney ve Güney Doğu Karadeniz kıyılarındaki akarsuların yukarı kısımlarında, Salmo coruhensis (Çoruh) türü ise aynı bölgedeki akarsuların aşağı ve orta kısımlarından dünya faunası için yeni tür olarak tanımlanmıştır. Salmo rizeensis türü küçük boylu kuyruk harici boyu 250 milimetredir. Gözün gerisinde belirgin ve büyük bir leke bulunmaktadır. Siyah benekler sırtta ve sırta yakın bölgede dağılım göstermekte ve 200 milimetreden büyük örneklerde vücudun yanlarının orta kısmında siyah benekler bulunmamaktadır.''

27627

Salmo coruhensis türünün diğer türlerden büyük boylu olduğu vurgulanan açıklama, şunlar kaydedildi:

''Maksimum boyu en az kuyruk hariç 800 milimetredir. Gözün gerisinde 200 milimetreden büyük örneklerde 4-17 siyah benek bulunmakta, siyah benekler vücudun yanlarında ve sırtta dağılım göstermektedir. Siyah beneklerin sayısı boy ile artış göstermekte, kırmızı lekeler vücudun orta bölgesinde dağılım göstermekte ve bu lekelerin etrafında büyük düzensiz şekilli halkalar bulunmaktadır. İki tür bir çok nehir sisteminde farklı farklı bölgelerde, çok nadir olarak da aynı bölgede dağılım göstermektedir. Moleküler ve morfolojik analizler iki türün farklı soya ait olduğunu gösteriyor.''

Açıklamada, çalışmanın su ürünleri açısından çok önemli bir gelişme niteliğinde olduğu da vurgulandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
15 Yorum