1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. 2006'nın başarılı bürokratları
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

2006'nın başarılı bürokratları

A+A-

Sevgili yazar arkadaşım İsmet Köseoğlu yıllardır İl ve ilçelerimizde görev yapan idarecilerin bir yıllık performanslarını gösteren değerlendirmelerde bulunur. Ben de zaman zaman şehrimizin yöneticilerini değerlendiren gazetecilerden birisiyimdir.
2006 yılının başarılı idarecilerini, İsmet bey önce değerlendirsin, sonrada ben değerlendiririm düşündüm. İsmet Köseoğlu beyden bir cevap gelmeyince, bende bizzat başarılarına şahit olduğum ve çalışmaları ile ilgili bilgilerim olan idarecilerimizi her yıl olduğu gibi daha fazla zaman kaybetmeden kaleme aldım. Geçmişte olduğu gibi bir kısım idarecilerimiz, acaba ben neden bu isimlerin arasına yokum, diyerek bizlere kızıp, bizleri yanlış anlamasınlar. Onlarda belki yaptıkları icraatlarda başarılı olmuşlardır. Fakat benim bilgim olmadığı içindir, isimlerini kaleme alamadım. Ben başarılarına şahit olduklarımı yazmış oldum.
Öncelikle şehrimizin bir numaralı yöneticisinden başlamak istiyorum. Üç yılı aşkındır, Rize’mizde Valilik yapan, Trabzonlu hemşerimiz bu günkü, Gümüşhane Valisi Sayın Enver Salihoğlu, Rize’mize bu zaman zarfında yüzlerce başarılı çalışmaya imza atmış olup, tam bir halk adamı, adam gibi adamdı. Kısa zamanda Gümüşhanelilerin en çok sevdiği insanlardan birisi oldu. Bu sevgiyi hak eden bir kişiliğe sahip olduğu herkesçe malumdur. Gümüşhane’deki dostlarım aradı, iyi ki böyle değerli bir, Vali’ye sahip olmuşsunuz diyorlar. Bizden sonra onların Valisi olmasından büyük mutluluk yaşadıklarını dile getiriyorlar. Bu arada Sayın eski Valimiz Enver beyi ifade ederken, Bugün Rize’mizde görevine devam eden, şimdi ki Sayın Valimiz Kasım Esen’in, yardımcılıklarına devam eden, Sayın Vali Yardımcılarımızdan, Fuat Gürel, Ahmet Altıntaş ve Cengiz Karabulut 2006 yılındaki çalışmalarında oldukça başarılı olmuşlardır.
Çay-Kur Genel Müdürü Sayın Ekrem Yüce’nin ve Yardımcılarının, Daire Başkanlarının, Bir kısım Müdürlerinin, (Müdürlerden iki örnek; 100 yıl Paketleme Müdür Cihangir Cihan ve Rize Pazarlama Bölge Müdürü Köksal Kasapoğlu) başarılarını artık, uçan kuşlar biliyor.
İlimiz de Sağlık; Hastanelerimizi değerlendirecek olursak, 82.Yıl Devlet Hastanemizin Başhekimi, Opr. Dr. Lütfü Çırakoğlu, diyebilirim ki 2006 yılının en başarılı bürokratıdır. Geçmişte siyasete girerek aday ve aday adaylığı çalışmaları olduğu için, en yoğun ve en stresli işin başındaki kişi olarak bu yıl içinde yapılacak Milletvekilliği Genel seçimlerinde, Rize’den Milletvekilliğini fazlası ile hak etmiş kişilerden birisidir. Bu benim ve benim gibi düşünen binlerce insanın görüşüdür.
Sağlık il Müdürümüz Hakan Diren de görevini başarıları ile temsil eden idarecilerimizdendir.
Fakat şunu da yazmadan geçemeyeceğim, uzun yıllar eski ve yeni, Devlet Hastanemizin Başhekimliğini yürüten Opr. Dr. Ulvi Ergüven hocanın başarılı çalışmalarını unutmakta vefasızlık olur.
Milli Eğitim camiasına gelirsek; Rize İl Milli Eğitim Müdürü Rasim Çelik’in bitmek, yorulmak bilmeyen çalışmaları ile Rize’de eğitimi hep ileriye taşımıştır.
Nasıl sağlık alanında Opr. Dr Lütfü Bey önemli bir ekol ve başarı adamı ise, Milli Eğitimin Okullar düzeyinde en başarılı Yöneticisi ve Okulu Rize Anadolu İmam-Hatip Lisesi ve İmam Hatip Lisesi’dir. Bu Liseyi yıllar sonra bu kadar başarılı kılan, zirveye yükselten, kısa zamanda, yılmadan, yorulmadan yaptığı çalışmalarla adeta bir yüksek okul, bir Küçük Üniversite konumuna getiren, Okul’un cefakar ve vefakar Müdürü Hızır Aktaş’ dır. İmam-Hatip binalarının içini, dışını, sınıfları, pansiyonu, mescidi, araç, gereçler okulla ilgili aklınıza ne gelirse vs. her yönü ve donanımı ile modern bir hale getiren Sayın Hızır Aktaş’ın bitmek bilmeyen gayret ve uğraşlarıdır. Allah aşkına hangi okulumuzun çevresi, İmam-Hatip Anadolu lisemizden daha düzenli ve daha güzeldir. Okul çevresinde yaptırmış olduğu düzenleme ile çoktan her türlü ödülü, fazlası ile hak eden, Hızır Aktaş hocamız ve ekibini bu örnek, Eğitim kuruluşunu Rize’mize bu denli yenilik ve güzellikler için de kazandırdığı için tebrik ediyorum.
Keza; Rize İlahiyat Fakültesi dekanı, Prof. Dr. Kemal Sandıkcı hocamız, Rize Defterdarımız İhsan Özbay, Rize Meslek Yüksek Okul Müdürümüz Prof. Dr. Hızır Önsoy hocamız, Rize İl Kültür ve Turizm Müdürümüz İsmail Hocaoğlu, Yardımcısı Enver Toprak, Rize İl Müftümüz Zeki Sayar, Yardımcısı Yahya Çankaya, Sosyal Hizmetler il Müdürü( Kızılay Başkanı) Mehmet Nuri Gezmiş, Rize Tek-Gıda İş Sendikası Başkanı Naci Bayraktutan, Rize Bağ-Kur İl Müdür Yardımcısı Ömer Susam, Tedaş İl Müdürü Sultan Yılmaz, Rize Gençlik ve Spor il Müdürü Ömer Yılmaz, Mahalli İdareler Müdür Şakır Kürk
Yukarıda kurum ve isimlerini yazarak 2006 yılının başarılı idarecileri olarak yazmış olduğum şahsiyetlerin başarılarında kadrolarının payını da görmezlikten gelemeyiz. Başarıyı getiren takım oyunudur. Tekrar ediyorum, yine şehrimizde görev yapan onlarca başarılı kurum, kuruluş ve idareciler vardır. Fakat ben şahsen yukarıda ismini yazmış olduğum kuruluş ve yöneticilerin başarılarına bizzat şahit olduğum için bu isimleri kaleme almış oldum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
6 Yorum