1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. 23 NİSAN
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

23 NİSAN

A+A-

Sevgili çocuklar!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 90. yılını çocuklarım ve öğrencilerimden ayrı kutlamanın burukluğu ve üzüntüsü içindeyim.

Sizler, bizim gururumuz, ümidimiz, güvenimiz, mutluluğumuz ve geleceğimizsiniz. Bunun içindir ki dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir ülkesinde Çocuk Bayramı yoktur.

Çünkü dünyanın hiçbir yerinde çocuklara bu derece önem veren M. Kemal ATATÜRK gibi bir lideri yoktur.

Çocuklarına değer vermeyen, sahip olamayan, onlar için gerekli hizmeti ve yatırımı yapamayan toplum ve ulusların geleceği güvenli değildir. Çocuklarını ve gençlerini iyiliğe, güzelliğe, üretime, yaratıcılığa ve doğruluğa yöneltemeyen, onları sevgi ile besleyemeyen, bilim ve aklın rehberliğinde eğitemeyen toplum ve ulusların geleceğinin cehalet, esaret ve sefalet olacağı inancı içindeyiz. “Bir ulusun ruhu zapt olunmadıkça, bir ulusun azim ve iradesi kırılmadıkça o ulusa hâkim olunamayacağını” ifade eden M. Kemal ATATÜRK, Çocuklarımıza ve gençlerimize vereceğimiz eğitimin sınırı ne olursa olsun, her şeyden önce onlara milli varlığımız, hakkımız ve birliğimizle çelişen tüm yabancı unsurlarla mücadele gereğinin öğretilmesinin şart olduğunu da dikkat çekmiştir.

Gençleri bu mücadele anlayışı ve azmi ile araç gereçleri ile donatmayan uluslar için yaşama hakkı yoktur.” Diyen M. Kemal ATATÜRK,”Öğretmen ordusu olmadan, askeri ordunun başarı gösteremeyeceğini” de sözlerine eklemiştir.

Daha iyi, daha sağlıklı, daha ileri ve çağdaş, daha güçlü ve zengin bir devlet olarak milli varlığımızı yüceltmenin azmini, heyecanını ve bilincini yüreğimizde duymalı ve yaşatmalıyız. Geleceğimiz, mutluluğumuz ve refahımız, dünya ulusları arasında daha önde olmamız, dünya çocukları ve gençleri arasında en önde yarışmamız ve yaşamamız buna bağlıdır.

Gerçekten çağdaş olmak, ileri ve güçlü olabilmek, bilgi çağında yaşamak, bilgi ve makine üstü toplumun yaratıcı ve üretici bir üyesi olmayı gerektirir. Bunun için araştırıcı, yapıcı ve üretici olmaya mecburuz. Sadece alıcı, seyirci ve transferci değil, kendi ihtiyaçlarımıza, şartlarımıza, özelliklerimize ait teknolojileri, kendimize göre üretmeye de mecburuz. Ürettiklerimizi daha kaliteli olarak geliştirmeliyiz.

Sevgili Çocuklar!

Görmekte ve yaşamakta olduğunuz gibi her şey sizin içindir. Ülkemizin ve ulusumuzun geleceği içindir. Bu nedenle yarınlarımız için çok iyi ve bilinçli hazırlanmalıyız. Görevimizi, sorumluluğumuzu ve onurumuzu her şeyin üstünde tutmalıyız.

Sizler; görevinizi, sorumluluğunuzu ve onurunuzu her şeyin üstünde tuttuğunuz oranda, bu ulus daha hızlı gelişecek, zenginleşecek ve muasır medeniyetin üstüne çıkacaktır.

Ülkesi ve milletiyle bölünemez bir bütün olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti daha hızlı ve daha çok güçlenecektir. Ulusumuz, dünya ulusları arasında milli tarihimizde olduğu dönemlerdeki gibi layık olduğu yere daha kısa zamanda kavuşacaktır.

Bensiz geçen “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızın 90. yılını” en içten duygularımla kutlarım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum