Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

24 KASIM

A+A-

Değerli Meslektaşlarım!

Bir Öğretmenler Gününde; sizlerle birlikte olmanın sevinci ve mutluluğunu yaşamaktayım.

Öğretmenler için söylenecek çok şey vardır.

Hak ettiğini alamamaktan, ekonomik durumuna yaptığı işin zorluğundan uğradığı haksızlıklara kadar belki bir sürü sitem alırsınız. Onlara bir dokunsanız bin ah işitirsiniz. Ancak bugün onlara değinmeden sizin için seçilmiş olan en güzel cümlelerle ve en sıcak duygularla hitap etmek istiyorum.

Değerli öğretmenim!

İnsanın, her çağda her dönemde, her türlü cehaletten kurtarılması için yol gösteren, rehberlik eden sizsiniz. Siz güneşi, suyu, toprağı; bilgi hazinesinin kapısı, dostluğun, sevginin kardeşliğin belleticisisiniz. Sizi anlatmak için günler, haftalar, aylar binlerce satır sayfa yetmez. Bunu biliyoruz.

Öğretmenlik zor ve kutsal bir meslektir. Fedakârlık ister. Mesleğini sevmek ister.

Öğretmeni sevmek, milleti sevmektir. Öğretmenlik mesleğini yüceltmek milleti yüceltmektir.

Öğretmeni sevmek Atatürk’ü de sevmektir. Çünkü Atatürk en büyük öğretmendir. TC’nin ve Türk Milletinin ilk, tek ve ebedi başöğretmenidir.

“Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?” ayeti ile “Âlimler peygamberlerin varisleridir” hadisi ile “Öğretmenler dünyanın en değerli insanlarıdır. Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” veciz sözü ile de kutsiliği ifade edilmektedir.

Mesleğimizle ne kadar övünsek azdır.

Öğretmen olarak sevincimiz, öğüncümüz sonsuzdur. Toprağın üzerine sızabilen bir damla su olduysak, olabildiysek; bir demet ışık huzmesi olduysak olabildiysek; bir fidan yaprağında yeşerebildiysek ne mutlu.

Geleceğimiz, umudumuz, her şeyimiz olan gençlerimize, çocuklarımıza bir gönül bestesi, bir dostluk şarkısı ve layık olabildiysek ne mutlu.

Demokratik ve katılımcı bir kültür bağlamında öğrencilerimize; sorgulamayı, çok sesliliği, şiddetten uzak durmayı, araştırmayı, hak arama bilinci ile görüşlerini ortaya koyma ve görüşlerini gerekçelendirebilme gibi pek çok bilgi, beceri ve donanımı öğrettikse, öğretebildiysek ne mutlu bize…

Değerli arkadaşlar!

Öğretmenlikte doyum olmaz. Öğretmenlikten doyulmaz. Öğretmen devamlı öğretmeye, paylaşmaya aç, sevilmeye ve çocuklara muhtaçtır.

Öğretmenlikte emeklilik yoktur. Öğretmenin emekli olması ile işlevi bitmez, ölmesi ile de yok olmaz. Eğer iyi bir eser, hayırlı bir nesil oluşturur ise ebediyen yaşar.

Değerli Meslektaşlarım!

Milli Eğitim Teşkilatının çeşitli kademelerinde değişik görevlerde bulundum. En keyif aldığım an çocuklarımızın arasında bulunduğum sizin gibi öğretmen olarak görev yaptığım andır. Mesleğinizin kıymetini bilin. Bir kez daha dünyaya gelsem bir değil bin kere daha yine öğretmen olurdum.

Bu duygularla eğitim sistemimizin kalite ve niteliğini belirleyen, çeşitli değişkenlerin merkezinde yer alan ve öğretim programları, öğretim yöntemleri ders kitapları ve yardımcı materyaller gibi diğer tüm değişkenlere yaratıcılığı, heyecanı, güler yüzü, özverisi ve destekleyici kimliği ile anlam kazandıran siz öğretmenlerimin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlar, saygı ve sevgi ile selamlarım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum