1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. 3 üniversite daha kurulmalı!
3 üniversite daha kurulmalı!

3 üniversite daha kurulmalı!

Profesör Hızır Önsoy, KTÜ ile birlikte Ordu Artvin arasında toplam 4 Üniversite olması gerektiğini söyledi.

A+A-

Dilek ASLAN - Rize Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hızır Önsoy, Rize’de üniversitenin geç kalmış bir proje olduğunu belirterek, Türkiye ortalamasını baz aldıklarında Ordu ile Artvin arasında 4 üniversite olması gerektiğini ifade etti. Dünyada kalifiye eleman ihtiyacının her geçen gün değer kazandığının altını çizen Hızır Önsoy, buna karşılık sadece Rize ilinde 600’ün üzerinde kahve bulunduğunu ve sokaklarda büyük bir potansiyelin boş gezdirildiğini söyledi. Eksiklikler bahane edilerek üniversite projelerinin askıya alınmasının büyük bir hata olduğunu anlatan Hızır Önsoy, “Bazı kesimler yeni üniversitelerle ilgili alt yapısı henüz yok eleştirisinde bulunuyorlar. Biz 1963’te bu bölgede KTÜ’yü hayata geçirdik. Bu üniversitenin hala eksikleri var. Eğer eksiklerini tamamlayıp açayım derseniz hiç üniversite kuramazsınız. Kalkınmış ülkelerde bile üniversitelerde eksiklikler vardır. Bu eksiklikler bitmez. Belirli şartlar oluşunca o yörede üniversite kurarsınız. Rize bu konuda hazırdır. 4 bin 500 öğrencisi, 4 fakültesi, Ardeşen’de, Fındıklı’da yüksek okulu var. Demek ki Rize’de bir potansiyel var. Rize’mizin dışında olup gönlü her zaman Rize’de olan birçok zenginimiz var. Hepsi ilimize yatırım yapmaya hazır. Yeter ki, biz bir planlama yapalım. Fiziki imkânlar kısıtlı olsa bile bunlar kısa zamanda giderilebilir. Gerçekten dinamik bir ekip lazımdır. Sivil toplum örgütleri, Ticaret Odası, Borsa ve meslek derneklerinin çok güzel çalışması gerekiyor. Hakikaten potansiyelimiz var ama anladığım kadarıyla planlamada yetersiziz. Yani orta ve uzun vadeli plan yapamıyoruz. Yani bugünü geçiştirdik, yarına Allah kerim mantığıyla hareket ediliyor. Eğer şu anda fakülte kurulsa rahatlıkla devreye girer. Benim de aklımda o kadar güzel projeler var ki. Muazzam gençler var sokaklarda dolaşan. Dünya ülkeleri spora geniş bir yer veriyor. O potansiyel bizim Rize’de dolu. Siz onu 4 sene alın beden eğitimi bölümünde yetiştirin. Dünya, Avrupa olimpiyatları yapılıyor. Onlar oraya kendilerini göstermeye gidiyor. Biz niye olmayalım. Ayrıca Güzel Sanatlar fakültesi, tiyatrocu, sanatkar dolu. Potansiyel var. Ama ne olacak bunları toplayacak bir fakülte yok. TV’ler profesyonel eleman bekliyor. Bunlar o güzel sanatlar fakültesinden çıkacak. Niçin 600’ün üzerinde kahve var Rize’de. Sokaklar boş gezenlerle dolu. Bu dediğimiz işleri yapmak için fazla da bir paraya ihtiyaç yok. Yeter ki bu hareketi bir noktadan başlatabilelim. Sonra arkası çorap söküğü gibi gelecektir. Buna ben inanıyorum” dedi.
Üniversitelileşme konusunda dünyanın gerisinde kalındığını belirten Rize Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hızır Önsoy, Doğu Karadeniz’in ise Türkiye şartlarına göre çok daha gerilerde olduğunu ifade ederek, “Bu konuyla ilgili çarpıcı bilgiler vermek istiyorum. Gelişmiş ülkelerde 200 bin nüfusa bir üniversite düşerken yurdumuzda bu sayı 1 milyon nüfusa bir üniversite olarak çok gerilerde kalıyor. Bu konuda kalkınmış ülkelerin çok gerisindeyiz. Üniversite sayısının fazla olmasını kimse tenkit edemez. Dolayısıyla bizim kurulması gereken daha birçok üniversitemiz olması gerekir. Bizim bölgemizi konuşacak olursak, Ordu’dan Artvin’e kadar 4 milyon nüfus var. Bizim Türkiye ortalamasına göre 4 üniversite olması gerekir bu coğrafyada. Mademki Türkiye’nin ortalamasında 1 milyon insana 1 üniversite gerekiyor, bu bölgede de 3 üniversite daha olması gerekiyordu. Bu nedenle Rize, Giresun ve Ordu’da üniversite içinde üniversite kuruldu. Geçtiğimiz yıllarda bu konularla ilgili birçok toplantımız oldu. Yetkililere konuyla ilgili bilgiler verdik. Bu üniversiteler kurulmuş olsa bile kalkınmış ülkelerin gerisindeyiz. Paris’te 30’un üzerinde üniversite var. Durumumuzu değerlendirirken etrafımıza da bakmamız gerekir.” Şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum